Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Να ρωτήσω κάτι. Τί ακριβώς πληρώνουμε; Την επιφάνεια του αυτοκόλλητου χαρτιού ή/και την εκτύπωση πάνω σε αυτό;

Αν δηλ. θέλω 1τμ με εκτύπωση στο μισό, θα πληρώσω τα ίδια με εκτύπωση σε ολόκληρη την επιφάνεια;

Επίσης είναι εύκολη η τοποθέτηση σε μεγάλες επιφάνειες;

Το δικό μου πλαϊνό είναι πάνω από 1τμ με γωνίες, κούρβες κλπ.

Δηλ. θα χρειαστεί να κόβω το αυτοκόλλητο που περισσεύει, ακολουθώντας το περίγραμμα της καμπίνας...

Θα τυπωθεί μονοκόμματο ή σε κομμάτια; Πως γίνεται να το κολλήσω όσο το δυνατόν καλύτερα (σε λεία ξύλινη επιφάνεια);
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα το τυπωσεις σε μονοκοματο αυτοκολλητο και θα το βαλεις μισο-μισο,στις ακρες θα κοβεις αυτο που μενει.
 
Φίλε mindnever ο σωστός τρόπος για να κολληθεί ένα αυτοκόλλητο είναι ο παρακάτω, βάζουμε σε ένα ψεκαστικό τού νερού (σαν αυτό που καθαρίζουμε τα τζάμια) 200 ml νερό και μέσα ρίχνουμε 2 σταγόνες υγρό σαπούνι, βγάζουμε τα χαρτιά από το αυτοκόλλητο και ψεκάζουμε στην επιφάνεια που έχει την κόλλα και στην επιφάνεια που θέλουμε να το κολλήσουμε, το βάζουμε στο σημείο και αφού το φέρουμε εκεί που πρέπει τότε με μια πλαστική σπάτουλα για αυτοκόλλητα περνάμε όλη την επιφάνεια μέχρι να φύγει όλο το νερό, αν δεν έχουμε πλαστική σπάτουλα τότε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μια πιστωτική κάρτα, αυτός είναι ο επαγγελματικός τρόπος για να κολλήσεις ένα αυτοκόλλητο χωρίς να κάνει φουσκάλες.
 
Σωστότατος ο bastef2! Μία σημείωση, αν αφού το κολλήσεις δεις φουσκάλες μπορείς να τοσώσεις με μία καρφιτσούλα... απλά θα πρέπει να το κάνεις το συντομότερο δυνατό για να μην παραμορφωθεί το πλαστικό.
 
Σωστος οδηγος ,απλα προσοχη αν κολλησεις σε mdf ,γιατι οπως μου ειπε επαγγελματιας η υγρασια δεν φευγει με τιποτε.Σας εχω update

DSC00253.jpg

DSC00252.jpg
 
Προσωπικα καμπινες υπερθεαμα και φρου φρου και αρωματα δεν της παω μια αλλα γουσταρω την καμπινα με γδαρσιματα,σπασιματα και τρυπες απο τσιγαρα για να με θυμιζει εκεινα τα χρονια που ολη μερα ξυμεροβραδιαζομουνα στα μαγαζια με ηλεκτρονικα.Φιλε apotheker παντως και μονο που εχεις τους μοχλους αριστερα σε βγαζω το καπελο ;)
 
Ευχαριστω metalcandyman,οσο αφορα το υπερθεαμα εχεις δικιο,ολα ειναι θεμα γουστου :cool: .
 
@apotheker Φιλαρακι με το χαλασες.Καραγουσταρα που επιτελους ειδα ανθρωπο να βαζει τους μοχλους αριστερα αλλα αυτοι οι μακροστενοι μοχλοι για μενα ειναι λαθος επιλογη και δεν βολευουν σε πολλα κλασικα παιχνιδια.Φιλικα παντα μην παρεξηγηθω και απλα το αναφερω.Εξαλου μπορει εσενα να σε βολευουν και να τους γουσταρεις και γιαυτο και τους εβαλες αλωστε.
 
Ειχα σε ενα fightstick τον στρογγυλο τον Sanwa,και γι'αυτο αποφασισα να παω σε μακροστενους και τελικα δικαιωθηκα,με βολευουν περισσοτερο.Εχουν τρομερη αισθηση και με κλασικα παιχνιδια.
 
Γιαυτο λεω πως ο καθενας βαζει οτι βολευει αλλα σοβαρα να παιξεις pacman τουλαχιστον με αυτον τον μοχλο ειναι αδυνατον.
 
Μπράβο! Το τελικό αποτέλεσμα είναι πανέμορφο. Μου αρέσουν και τα στερεοφωνικά ηχεία. Καλόπαιχτο.
 
@apotheker: Καλοπαικτη φιλε!!!

Τι frontend εβαλες?
 
@GregoryGR ευχαριστω,εβαλα το GameEx,ειναι απλο και με βολευει,και περνας πολυ γρηγορα απο το 1ο ως το τελευταιο rom.
 
ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟΝ ΝΕΟΣΥΛΛΕΚΤΟ

ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ site και ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΕΝΑ ARCADE ΠΑΙΧΝΙΔΙ (ΑΝ ΤΟ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ).ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ KOEINGS.DK ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΠΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ CNC.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑ ΑΡΧΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
Πίσω
Μπλουζα