Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

asiglidis είπε:
ΠΑΛΗΚΑΡΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ site και ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΕΝΑ ARCADE ΠΑΙΧΝΙΔΙ (ΑΝ ΤΟ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ).ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ KOEINGS.DK ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΠΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΚΟΨΩ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ CNC.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ. ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑ ΑΡΧΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Γεια σου φιλε asiglidis,καλωσορισες :)

Ποιον τυπο καμπινας επελεξες να κατασκευασεις?

ΥΓ:Καλωσορισα και γω μετα απο πολυ καιρο απουσιας.Πλεον εχω 4 καμπινες και δεν ξερω που θα φτασει αυτη η τρελα!!! :p

Αυτο ειναι ενα βιντεο απο την τελευταια μου ανακατασκευασμενη καμπινα.

 
Καλώς ήρθες asiglidis.

Για αρχή μη φωνάζεις :D (δλδ μη γράφεις με κεφαλαία) :D

Στη συνέχεια πες μας τί θες να φτιάξεις γιατί στο KOEINGS.DK έχει σχέδια από WeeCade - VertiCade - TaitoRama - Nanocade

Θες να το κάνεις για έναν παίκτη? Θες για 4? Περί ορέξεως πάνε αυτά και με βάση την τσέπη σου! :)

BTW επειδή το θέμα είχε γίνει τεράστιο (έφτασε κοντά στις 200 σελίδες) και οι δουλειές που ανέβηκαν εδώ ήταν κρίμα να χάνονται μέσα σε τόσες σελίδες έχω αρχίσει να το σπάω σε επιμέρους θέματα παρουσιάζοντας τις καμπίνες του καθένα σας.

Πχ vaggos_vankel η δικιά σου κατασκευή πλέον είναι εδώ[h=1]vaggos_vankel bartop cabinet[/h]Οπότε αν κάποιος αρχίζει και ψάχνει τα ποστ του και δεν τα βρίσκει εδώ να ξέρει οτι δεν έχουν χαθεί αλλά έχουν μεταφερθεί :)

Yγ. Ωραία η ανακατασκευή.
 
Καλησπερα και απο εμενα.σκεφτομαι να κανω για αρχη μια οπως ηταν τα παλια τα ψηλα (δεν ξερω πως τα λενε)στο koenigs το ειδα.για 2 παιχτες παντα.και τα κουμπια απο δεξια.εχω ενα υπολογιστη αρα μαλλον mame.δεν ξερω οποια βοηθεια και γνωμη δεκτη και σεβαστη.απο οτι ειδα το γνωριζετε το αντικειμενο καλα.
 
Καλησπερα και απο μενα,αυτο που πρεπει να αποφασισεις αρχικα ειναι ποια καμπινα σκοπευεις να κατασκευασεις,για να ξερεις τα μετρα.Ο ΗΥ υπαρχει οποτε παιζει Mame με καποιο frontend που θα διαλεξεις.Αυτο που πρεπει να ψαξεις ειναι τα joysticks και pushbuttons,μαρκα,ποσοτητα,encoder π.χ. Ipac.
 
μηπως εχετε καμια διευθυνση για τα κουμπια εκτος απο ebay.εκτος απο mame εχω την δυνατοτητα να βαλω και τιποτα αλλο.υπαρχουν πουθενα σχεδια απο καμπινες.
 
Μπορεις να βαλεις διαφορους emulators αναλογα με τις δυνατοτητες του υπολογιστη.Με λιγο ψαξιμο βρισκεις κουμπια απο Αγγλια ή Γερμανια.
 
σχεδια εχει πουθενα στο site ενα αρχειο που βρηκα δεν μπορεσα να το κατεβασω.μπορει να μου πει κανεις τι υλικα απο ηλεκτρονικα θα χρειαστω.εκτος κουμπια και χειριστηρια τι αλλο.
 
Θα χρειαστεις μοχλους,κουμπια(τουλαχιστον 6 ανα παιχτη),2 κουμπια 1player-2player,μερικα ακομη κουμπια για λειτουργιες οπως Escape,Tab,Enter.Ενα encoder,εγω διαλεξα το Ipac 2.Καλωδια,crimps,router για να μειωσεις το παχος του ξυλου εκει που θα μπουν οι μοχλοι,ποτηροτρυπανο πιθανοτατα 28mm,ξυλοβιδες.Μια οθονη ,το pc σου,ενα ποντικι,πληκτρολογιο δεν ειναι απαραιτητο,plexiglass,φωτισμο(αν θες).Α ξεχασα και το κουμπι push button on-off για τον ΗΥ.
 
επειδη απο κατασκευη δεν εχω προβλημα μιας και θα το κανω σε cnc μηχανημα μπορει κανενας να μου στειλει κανενα σχεδιο απο κουτια.εχουν ονομασια τα κουτια?υπαρχει κανενα σχεδιο για την συνδεσμολογια των κουμπιων και χειριστηριων?τo ipac 2 ειναι για τον προγραμματισμο τους απο οτι ειδα.

μπορω να βαλω σε υπολογιστη και αλλα παιχνιδια εκτος απο μαμε.που βρω βοηθεια ρε παληκαρια.σας ειπα ειμαι νεος και με πολυ ορεξη.
 
Φίλε σου έχω στείλει με pm ένα σαιτ που έχει σχέδια.
 
bastef2 είπε:
Φίλε mindnever ο σωστός τρόπος για να κολληθεί ένα αυτοκόλλητο είναι ο παρακάτω, βάζουμε σε ένα ψεκαστικό τού νερού (σαν αυτό που καθαρίζουμε τα τζάμια) 200 ml νερό και μέσα ρίχνουμε 2 σταγόνες υγρό σαπούνι, βγάζουμε τα χαρτιά από το αυτοκόλλητο και ψεκάζουμε στην επιφάνεια που έχει την κόλλα και στην επιφάνεια που θέλουμε να το κολλήσουμε, το βάζουμε στο σημείο και αφού το φέρουμε εκεί που πρέπει τότε με μια πλαστική σπάτουλα για αυτοκόλλητα περνάμε όλη την επιφάνεια μέχρι να φύγει όλο το νερό, αν δεν έχουμε πλαστική σπάτουλα τότε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μια πιστωτική κάρτα, αυτός είναι ο επαγγελματικός τρόπος για να κολλήσεις ένα αυτοκόλλητο χωρίς να κάνει φουσκάλες.

Gryzor είπε:
Σωστότατος ο bastef2! Μία σημείωση, αν αφού το κολλήσεις δεις φουσκάλες μπορείς να τοσώσεις με μία καρφιτσούλα... απλά θα πρέπει να το κάνεις το συντομότερο δυνατό για να μην παραμορφωθεί το πλαστικό.
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Ακολούθησα ακριβώς αυτές τις οδηγίες και το αυτοκόλλητο 'έκατσε' πολύ σωστά. Κάποιες μικρολεπτομέρειες στα ξακρίσματα κλπ τις διόρθωσα με ανεξίτηλο μαρκαδόρο στο χρώμα του background. Περισσότερα στο thread μου εδώ το βραδάκι που θα ανεβάσω φωτογραφίες...
 
Παιδιά, χρειάζομαι επειγόντως ένα μικροδιακόπτη για joystick καμπίνας. Ξέρει κανείς στο κέντρο να έχει κανένας; Ή, υπάρχει κανένας εδώ μέσα που να του περισσεύει ένας; :)

Το θέλω για το Superfly cafe... μόλις τους εγκατέστησα μία Pandora's Box 2 και δεν μπορούν να παίξουν διπλό γιατί το ένα stick δεν πάει επάνω!
 
δεν ξερω αν θα θεωρηθει διαφημιση αλλα εγω το βαζω εδω μιας και θα βοηθησω το παλικαρι.

κατι τετοιο ψαχνεις.

εγω ειμαι επαρχια.οταν χρειαστηκα κατι,τον πηρα τηλ,μου τα πακεταρε,τα τιμολογησε και περασε μια φιλη μου να τα παρει και να τα πληρωσει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα και παλι.θα μπορουσε κανενας να μου εξηγησει πως μπορω να βαλω σε υπολογιστη παιχνιδια απο διαφορες παιχνιδομηχανες?ειναι καποιο software που κυκλοφορει?εκτος τις δυνατοτητες του υπολογιστη τι πρεπει να προσεξω?επισης πρεπει ο controler(ipac2) να συνεργαζετε με τα κουμπια και τον μοχλο η όχι?

αν μπορει ας μου στειλει καποιος ολα τα υλικα που χρησιμοποιησε με ονομασιες οπως ipac2..

ευχαριστω
 
@grkokos: σ'ευχαριστώ πολύ. Τελικά πήρα από Κατουμά - πιο ακριβά, αλλά βιαζόμουνα... Ευχαριστώ πάντως :)

Ερώτηση προς τους κατέχοντες: ποια η διαφορά ανάμεσα σε αυτό το διακόπτη:

127.jpg

...κι έναν που έχει δύο ακροδέκτες στα δεξιά;
 
Αν ο διακόπτης εχει μονο 2 ακροδέκτες, τότε απλώς συνδέεις τη γείωση και το + και όταν πατάς το κουμπί, ο διακόπτης ενεργοποιείται. Οι 3 ακροδέκτες (ο ένας είναι πάντα γείωση) όμως ορίζουν 2 καταστάσεις. Η μία κατάσταση είναι να είναι ενεργοποιημένος ο διακόπτης χωρίς να πατάς το κουμπί και να απενεργοποιείται όταν το πατάς, δηλαδή φαντάσου να ξεκινά το παιχνίδι και το ανθρωπάκι να πυροβολά συνεχώς και όταν πατάς το κουμπί, να σταματά. Η αλλη κατάσταση είναι η συνηθισμένη, δηλαδή ο διακόπτης ενεργοποιείται όταν πατάς το κουμπί. Αυτές οι 2 καταστάσεις λέγονται normally closed και normal opened, δες εδώ. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσει κάποιο παληκάρι.
 
Αααα πολύ όμορφα. Σ'ευχαριστώ πολύ!!!
 
Μην είσαι σίγουρος, μπορεί να κάνω και λάθος. Κάτσε ν'απαντήσει και ο Geoanas. :D
 
Ok :D Μου κάνει εντύπωση που τα Sanna joysticks της καμπίνας μου χρησιμοποιούν αυτούς με το διπλό ακροδέκτη!
 
Περίμενε. Οταν λες διπλό ακροδέκτη, εννοείς ότι έχει δυο ο ένας πάνω από τον αλλον, δεν έχει τρίτο πουθενά, σωστά; Οι δικοί μου διακόπτες είναι σαν τους πιο κατω:

attachment.php


Η γείωση είναι η επαφή που είναι μόνη της και οι αλλες 2 κάνουν αυτό που είπα πιο πάνω (με την προϋπόθεση να είναι σωστά όσα εγραψα).

Αν και βλέποντας τις σημάνσεις NC και ΝΟ, σωστά τα είπα :D .
 
Πίσω
Μπλουζα