Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Δεν ξέρω μου έλεγε οτι το βάψιμο του mdf θα κοστίσει πολύ και το λουστράρισμα.
 
Δεν ξέρω αν σου περισσεύουν φράγκα. Αν ναι πάσο. Αν όχι, πες του να σου κόψει τα Mdf και πάρε μπογιά και βάψε το μόνος σου και βερνικωσέ το. Δεν είναι δα και κάτι δύσκολο. Έπειτα δε θα βάλεις artwork στο πλάι?
 
Σκέφτομαι να του πω να το κάνει με κόντρα πλακέ 12μμ
 
Βασικά βρες άλλον ξυλουργό που θα σου πει πιο λογική τιμή. Πάρε αμπάριζα μερικά ξυλουργεία, δεν χάνεις τίποτα.
 
Έφτιαξα με ?700 κάτι ντουλάπια μούρλια :D

600 είναι τρελλό ποσό. Είναι αλήθεια πως το σωστό λακάρισμα απόεπαγγελματία ξυλουργό είναι δύσκολη και ακριβή διαδικασία, αλλά δεν τη χρειάζεσαι έτσι κι αλλιώς. Όπως ειπώθηκε, πες του να στο φτιάξει και βάψτο/βερνίκωσέ το μόνος σου με ένα ωραίο και καλό σπρέυ...
 
Trellos11 είπε:
Καλησπέρα και απο μένα ,σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγώ να φτιάξω μια full size καμπίνα,μιλώντας σήμερα με το ξηλουργό μου είπε οτι το κόστος θα πάει στα 600 ευρώ ξέρει κανείς κανένα καλό ξυλουργό ,μένω στούς Αμπελόκηπους Αθήνα.

Trellos11 είπε:
Δεν ξέρω μου έλεγε οτι το βάψιμο του mdf θα κοστίσει πολύ και το λουστράρισμα.
Αδερφε....μπαρουφες σου ελεγε.....για να μην πω τιποτα αλλο πιο βαρυ!!!!!:mad:

Ριξε μια ματια σε αυτον εδω τον καταλογο...θα βρεις MDF "γυμνο" σε διαφορες τιμες!!! ;)

Το βαψιμο δεν ειναι και τοσο δυσκολο,αν "το εχεις" λιγο με τα μαστορεματα, το κανεις και μονο σου και πολυ πιο οικονομικα. ;)
 
Μάλλον δεν σκάμπασε να το φτιάξει ή βαριόταν ,θα πάω σε άλλο ξυλουργό .
 
Ψαξε αλλου,εγω πληρωσα για mdf 16mm ετοιμο κομμενο στα σχεδια που του εδωσα 75?.Μιλαω για μεγαλη καμπινα,τα κουμπια-μοχλοι περιπου στα 160?,βαψιματα οπως ειπαν ολοι κανεις μονος και περνας ενα αυτοκολλητο μετα.Για να καταλαβεις αν αγορασεις μονος σου τα ξυλα και θελεις να στα μονταρει-στησει ο ξυλουργος μη δωσεις πανω απο 150?(αν και θα σου προτεινα να το κανεις μονος σου).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Trellos11 είπε:
Καλησπέρα και απο μένα ,σκέφτομαι να ξεκινήσω και εγώ να φτιάξω μια full size καμπίνα,μιλώντας σήμερα με το ξηλουργό μου είπε οτι το κόστος θα πάει στα 600 ευρώ ξέρει κανείς κανένα καλό ξυλουργό ,μένω στούς Αμπελόκηπους Αθήνα.
Oh my GOD !!! :eek:
 
Αν κανείς ξέρει κανένα καλό ξυλουργείο κοντά στους Αμπελόκηπους ας μου πεί .
 
καλησπερα σας,

εχω απο φιλο , ετοιμο και σεταρισμενο το hyperspin , με ολα τα παιχνιδια και τους emulators , αυτο που ψαχνω ειναι το pc για να τρεχει, και επειδη θελω κατι οικονομικο για να φτιαξω ηθελα να ρωτησω ποια ειναι τα μινιμουμ σπεκς για να τρεχουν σωστα οι emulators?

πχ το Raspberry Pi 2 Quad Core CPU, 1GB RAM ειναι ικανο?

http://www.nettop.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=1&view=productdetails&virtuemart_product_id=301&virtuemart_category_id=26

Σας ευχαριστω πολυ
 
καλησπέρα στην ομάδα.

Είχα ξεκινήσει την κατασκευή του bartop (ετοιμα τα mdf όλο το κουτί, έτοιμο το μεταλικό πλαίσιο για μοχλούς κουμπιά, αγορασμένα πιστευω σχεδόν όλα τα εξαρτηματα και υπολογιστης οθονη) αλλα λόγο μη ελεύθερου χρόνου κάθεται στην αποθήκη. Αν υπάρχει κάποιος έμπειρος που να έχει φτιάξει δικό του ή αλλων θα ήθελα την βοήθεια του να μου το ολοκληρώσει συμβάλοντας και εγώ όσο μπορώ και επειδή πιστεύω οτι ο τζάμπας πέθανε ...φυσικά δεν θα τον αφήσω έτσι . Αν ενδιαφέρεται κάποιος ας στείλει Pm. Ευχαριστώ
 
Χαίρετε και απο μένα,

είχα εμπνευστεί και εγώ από dkssprs

απο το 2010 πάλευα να ξεκινήσω να φτιάξω την καμπίνα, το μόνο π είχα κάνει ήταν να αγοράσω μοχλούς κουμπιά και να κάνω στο autocad κάποια σχέδια κλπ,

τελικά 6 χρόνια μετά αφού βρήκα χρόνο και χρήμα, είπα να ξεκινήσω πάλι, σε ρυθμούς χελώνας πάλι άλλα έγινε η αρχή.

Έδωσα σχέδια σε ξυλουργό(μένω UK πλέον), και μου ετοίμασε τα ξύλα, αλλα την συναρμολόγηση την έκανα μόνος μου,

έχω κάνει άπειρα λάθη κατασκευαστικά, αλλα παρόλα αυτά το διασκέδασα. Δεν έχει τελειώσει ακόμα το καλούπι 100%.

Αγόρασα φτηνό τρυπάνι, και ένα μικρό πριόνι και ότι έκανα το έκανα στο σαλόνι ελλείψει χώρου.

για το μόνο που είμαι περήφανος είναι για το ξυλινο πλαίσιο για τους μοχλούς και τα κουμπιά. Μπορεί και ανοίγει σαν πορτάκι λόγω επειδή έβαλα κάτι door hinges.

Πήγα να το βάψω το πέρασα με primer, μετά με μαύρο σπρέυ, ψιλοαπέτυχα και εκεί δεν βγήκε καλό το αποτέλεσμα αλλα θα μπουν αυτοκόλλητα οπότε θα καλυφθεί. Παραθέτω φωτό.

Το μόνο που μένει απο ξυλουργικά είναι να βρώ τρόπο να βάλω την πίσω πόρτα, και να βάλω πιχάκια για την οθόνη,

Ελπίζω να τα κάνω αύριο αυτά,

Μετά έχω να αγοράσω οθόνη και υπολογιστή, έχω ήδη ipac , μοχλούς κουμπιά καλώδια.

Έχω βρεί και 500gb μετα απο κόπο roms και emulators, ελπίζω να τα καταφέρω κάποια στιγμή :D ευχαριστώ
 
Στην καμπίνα θέλω να παίξω κυρίως παιχνίδια 70s,80s,90s απο mame και απο nintendo, sega emulators,

κανα virtua striker δεν θα με χαλούσε αλλα νομίζω sega model δεν τρέχει ικανοποιητικά,

τι θα μου προτείνατε για αγορά υπολογιστή? θα παώ για μεταχειρισμένο λέω, κάτι οικονομικό, έλεγα ακόμη να κοιτάξω raspberry pi με retropi αλλα δεν έχω ιδέα απο linux,

bonus pic:
 
Προτείνω να βρείς έναν intel core2duo, αφού οι εκδόσεις των mame αξιοποιούν περισσότερο τέτοιους επεξεργαστές και γενικώς dual core. Ένα σύστημα κομπλέ κάτω από 3.00ghz δεν είναι ακριβό και θα μπορείς να τρέξεις άνετα τα παιχνίδια του sega m2. O supermodel 3 θέλει δυνατό pc και ανεβαίνει πολύ το κόστος. Εναλλακτικά και με έναν celeron δεν θα έχεις πρόβλημα στα παλιά παιχνίδια 70,80 και αρχές των 90's.
 
Συμφωνώ κα εγώ με τον telonio. Με έναν c2duo είσαι σουπερ.
 
Ευχαριστώ παιδιά,

ακολούθησα τις συμβουλές σας, πήρα εναν core2duo 3.0ghz, 4gb ram,

τώρα βρίσκομαι στο σετάρισμα του hyperspin,

ειναι εύκολο αν ακολουθήσεις το παρακάτω tutorial


παρόλα αυτά έχω ενα θεματάκι στο 39:40 του βίντεου -- δεν μπορώ να σετάρω το path του HyperSpin στο RocketLauncher, δεν δουλεύει το εικονίδιο του search/locate, δείτε συννημένο, ειναι εκνευριστικό γιατι νομιζω ότι ειναι απλά bug
 
Τι να σου πω; Είχα σετάρει το hyperspin πριν από καιρό, δεν θυμάμαι πολλά και μου είχε φάει τα συκώτια μέχρι να το καταφέρω.
 
Κατα καιρούς εχετε γράψει για καποια sites με artwork για τις καμπίνες αλλά όσα είδα έχουν κλείσει. Γνωρίζεται κανένα λινκ για να κατεβάσω ετοιμα artwork να ντυσω την καμπίνα (bartop weecade με 6 buttons per player) . Επείγομαι !!! ευχαριστώ
 
Πίσω
Μπλουζα