Κινηματογραφικά "μαργαριτάρια"

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.929
Στις ελληνικες ταινιες καποιες φορες ακουμε λεξεις ή φρασεις ολοκληρες που ειναι σωστα "μαργαριταρια" και μας προκαλουν γελιο.Θυμαστε καποιες απ αυτες;

Μια φραση που μου ερχεται στο μυαλο ειναι απο την ταινια "το δολωμα" και τη λεει η Αλικη στον Αλεκο(Αλεξανδρακη) την ωρα που δειπνουν με ψαρι: του διηγειται οτι οταν ηταν μικρη ειχε ενα θειο που παστωνε ψαρια,ηταν παστωρ :eek: :D
 
Εχει πει κι αλλο η Αλικη στο Δολωμα:

- Σας αρεσει ο Σολωμος;

- Τρελαινομαι! Με κρεμμυδακι και λεμονι, η μονη κονσερβα!

Ο Αυλωνιτης προς το Ριζο στο Ενα εξυπνο μουτρο:

- Εισαι μεγαλη σουπια! Κοντη μεν, σουπια δεν!

Η Βασιλειαδου στην ωραια των Αθηνων:

- Σταζουν τα λυκεια (αντι τα λουκια).
 
θυμηθηκα και μια σκηνη με τη Βασια Τριφυλλη και τον Κωστα Βουτσα στην ταινια "ο δασκαλακος ηταν λεβεντια" που του ελεγε για τους αθλους του Ηρακλη και ακουσαμε κατι "μαργαριταρια" .. δε θυμαμαι ομως ποιες ακριβως ηταν οι ατακες της,σιγουρα μιλησε και για τις στυμφαλιδες ορνιθες τις οποιες ανεφερε με αλλο ονομα
 
Η Βασιλειάδου λέει στον Φωτόπουλο και στον Σταυρίδη στην "Ωραία των Αθηνών":

-'Ο,τι επιθυμήσετε, να μου βροντολογήσετε!
 
katerinak είπε:
θυμηθηκα και μια σκηνη με τη Βασια Τριφυλλη και τον Κωστα Βουτσα στην ταινια "ο δασκαλακος ηταν λεβεντια" που του ελεγε για τους αθλους του Ηρακλη και ακουσαμε κατι "μαργαριταρια" .. δε θυμαμαι ομως ποιες ακριβως ηταν οι ατακες της,σιγουρα μιλησε και για τις στυμφαλιδες ορνιθες τις οποιες ανεφερε με αλλο ονομα
Και το Λιοντάρι της Ανεμέας
 
Δίαλογος από την ταινία "η ωραία του κουρέα" Μάρθα (Μαρθά Καραγιάννη) : Θα ήθελα τους άθλιους του Βίκτωρος του Ουγκού Στέφανος (Γίωργος Μιχαλακόπουλος) : Ουγκώ παρακαλώ Ουγκώ Μάρθα: Ουγκού πως λέμε ο μουγκός του μουγκού Η Τριφύλη έλεγε στην ταινία "ο δασκαλάκος ήταν λεβεντιά" " διαβάζω τον Οιδίποδα τον τυραγνισμένο που έχει πολύ ψωμί" Δέσποινα Στυλιανοπούλου από τον γεροντοκόρο "άντρες στέλνετε τις γυναίκες στο χείλος της αναβύσου"
 
αν δεν κανω λαθος τα περισσοτερα "μαργαριταρια" που ακουμε στον ελληνικο κινηματογραφο ειναι απ το στομα της Δεσποινας Στυλιανοπουλου
 
Βασιλειαδου και Αυλωνιτης μονιμα και σε ολες τις ταινιες τους, κακοποιουσαν το "αντεληφθην" και το ελεγαν "αντεληβην".
 
Θυμάμαι επίσης την Ελένη Προκοπίου στην ταινία "Το κοροιδάκι της πριγκιπέσσας", όταν υποτίθεται είχε γίνει βεντέτα, να λέει πως έπιασε διαμέρισμα στο Κολωνάκι στην οδό "Νεοφύτου Βάμβακος!!!", κάνοντας τον Σταύρο Παράβα να λέει ένα μεγαλειώδες Ωχ....
 
Βασιλειάδου στην ταινία "ο Μιχαλιός του 14ου Συντάγματος" το πρακτορείο Ρόιτερ το έλεγε πρακτορείο ρώτησε όπως και την Αυστραλία Αστραλία
 
tzias57 είπε:
Βασιλειάδου στην ταινία "ο Μιχαλιός του 14ου Συντάγματος" το πρακτορείο Ρόιτερ το έλεγε πρακτορείο ρώτησε όπως και την Αυστραλία Αστραλία
για μενα η"Αστραλια" εχει συνδεθει με τη Γεωργια Βασιλειαδου :)
 
''ο στρατης παραστατησε''ο ηλιοπουλος ιλαει με την αδελφη του αννα μαντζουρανη.

ηλιοπουλος-τη κανουν οι γεροι??

μαντζουρανη-υγειενουν υγειως,αλλα ο πατερας εχασε το αλογο

ηλιοπουλος-πως το'χασε??

ματζουρανη-εεε ψωφησε.

ηλιοπουλος-ψωφησε ο ντορης??

μαντζουρανη-εμ ηταν τοσον χρονων...ΜΑΣΑΘΟΥΛΑΣ!!!

Αλλο ενα καλο ειναι στην ταινια ''εξοδος κινδυνου''προς το τελος στα νταμαρια που γινεται η συναλλαγη μεταξυ κουρκουλου-βλαχου και ερχετε η αστυνομια ο βλαχος αφου συντονιζει τους δικους του γυρναει και λεει στον κουρκουλο.

βλαχος-εσεις φυγετε,παρτε το ελικοπτερο και ΕΞΑΦΤΑΝΙΣΤΕΙΤΕ!!!!
 
ο Ζηκος(Χατζηχρηστος) στην ταινια "της κακομοιρας" λεει :

"ο ΙΚΑΣ" αντι για το ΙΚΑ

"υπουργειο υγρασιας" αντι για υπουργειο εργασιας

του λεει το αφεντικο(Κωστας Δουκας): "Ζηκο, σταματα γιατι θα προβω σε ωμοτητες" κι εκεινος απαντα "γιατι εγω σε τι θα προβω;σε ψημενοτητες" ;

"φτυχιουχος λογιστικης" αντι για πτυχιουχος λογιστικης

η κυρα Δεσποινα(Μαρικα Νεζερ) λεει "ψυχραγωγια" αντι για "ψυχαγωγια", "λιμνοθαλασσα του Μεσογγολιου" αντι "λιμνοθαλασσα του Μεσολογγιου", "πού την κεφαλη πλυνε" αντι "πού την κεφαλην κλιναι", "στην υγεια παντο και παξων" αντι "παντων και πασων"

ειναι μια ταινια με αφθονο γελιο και "μαργαριταρια" :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε θυμάμαι σε ποιά ταινία ήταν, αλλά πρέπει να ήταν η ηθοποιός Μαίρη Μεταξά που έλεγε την ατάκα... "θα πάω στον δικαιόρο μου" (αντί για "δικηγόρο μου").
 
Prisma, τη λεξη "δικαιορος" την ελεγε η μητερα της Σμαρουλας Γιουλη στο Σωφερακι.
 
bambinella 100 είπε:
Prisma, τη λεξη "δικαιορος" την ελεγε η μητερα της Σμαρουλας Γιουλη στο Σωφερακι.
Μπράβο! έχεις δίκιο. Μου πέρασε απ'το μυαλό αλλά δεν ήμουν σίγουρος. Η Μεταξά δεν ήταν η μητέρα της Γιούλη στο "Σωφεράκι"?
 
Οχι, δεν επαιζε η Μαιρη Μεταξα στο Σωφερακι. Νομιζω Λολα Φιλιππιδου λεγοταν η ηθοποιος που υποδυοταν τη μητερα της Γιουλη.
 
bambinella 100 είπε:
Οχι, δεν επαιζε η Μαιρη Μεταξα στο Σωφερακι. Νομιζω Λολα Φιλιππιδου λεγοταν η ηθοποιος που υποδυοταν τη μητερα της Γιουλη.
Το έψαξα. Όντως δε έπαιζε η Μεταξά. Η Λόλα Φιλιππιδου έπαιζε στη ταινία αλλά έπαιζε και η Λέλα Πατρικίου που νομίζω ότι έκανε τη μητέρα της Γιούλη . Έχω και καιρό να δω τη ταινία. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Oχι, η Λελα Πατρικιου εκανε τη δεσποινιδα Βιργινια που ηταν προϊσταμενη στο εμπορικο καταστημα στο οποιο εργαζοταν η Σμαρουλα.

Μαλιστα, η δεσποινις Βιργινια βοηθησε με τις ενεργειες της στην επιτευξη ενος αισιου τελους στον ερωτα αναμεσα σε Γιουλη - Φωτοπουλο.
 
Bambinella έχεις δίκιο. Τώρα ξεκαθάρισες το τοπίο πλήρως. Thank you.
 
Πίσω
Μπλουζα