Κινηματογραφικά "μαργαριτάρια"

Η Γεωργια Βασιλειαδου στην ταινια "νταντα με το ζορι" ειπε "ισοκομειο" αντι "νοσοκομειο" και "ατιμομοτρις" αντι "οτομοτρις"
 
Φυσικά η Κατερίνα Γώγου, υπηρέτρια στο "Η δε γυνή να φοβείται τον άνδρα", με τον περίφημο "Θερμοσίφουνα"...
 
Στην αρχη της ταινιας Ο Θυμιος τα' κανε θαλασσα (1959) ο Χατζηχρηστος λεει στο Φερμα "εδω στον ανηροφο" αντι για "ανηφορο".
 
Στην ταινια "ο δασκαλακος ηταν λεβεντια" η Βασια Τριφυλλη λεει στο Βουτσα μολις εκεινος φτανει στο σπιτι του Χανου(Παπαγιαννοπουλος) και του ζηταει τον κυριο της: "περιμενετε καθησυχαστικως" Αργοτερα οταν πια ο Βουτσας φιλοξενειται στο σπιτι του Χανου,η Ματινα(Βασια Τριφυλλη) λεει στο Βουτσα οτι διαβαζει ιστορικα βιβλια: για τον Ηρακλεα που σφαξε τις κοτες της στρυμφαλιας , για τους κοπριτες του Αυγεια* και για το λιονταρι της Ανεμεας(οπως εγραψε πιο πανω η Λορενα).Του λεει ακομη οτι ξερει για τον τρωκτικο πολεμο,για το γαϊδουριο ιππο και ετοιμαζεται να διαβασει τον Οιδιπου τον τυραγνισμενο που εχει πολυ ψωμι (οπως εγραψε πιο πανω ο tzias57)

* εδω εννοει την κοπρο του Αυγεια:http://el.wikipedia.org/wiki/Κόπρος_του_Αυγεία
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "η προεδρινα" ο Γιωργος Τζιφός λεει στον Ανδρεα Τσακωνα οτι βρηκε "τη μυτη της Αριαδνης" και οτι ηταν "σκευοφορια" αντι για "σκευωρια"

Ο Γιωργος Παπαζησης λεει "ισοκομειο" αντι για "νοσοκομειο" και "κορπο" αντι για "κολπο"

Η Δεσποινα Στυλιανοπουλου λεει "ας γελασω γελαστικως" και "τσακαπ" αντι για "τσεκαπ"
 
katerinak είπε:
Στην ταινια "ο δασκαλακος ηταν λεβεντια" η Βασια Τριφυλλη λεει στο Βουτσα μολις εκεινος φτανει στο σπιτι του Χανου(Παπαγιαννοπουλος) και του ζηταει τον κυριο της: "περιμενετε καθησυχαστικως" Αργοτερα οταν πια ο Βουτσας φιλοξενειται στο σπιτι του Χανου,η Ματινα(Βασια Τριφυλλη) λεει στο Βουτσα οτι διαβαζει ιστορικα βιβλια: για τον Ηρακλεα που σφαξε τις κοτες της στρυμφαλιας , για τους κοπριτες του Αυγεια* και για το λιονταρι της Ανεμεας(οπως εγραψε πιο πανω η Λορενα).Του λεει ακομη οτι ξερει για τον τρωκτικο πολεμο,για το γαϊδουριο ιππο και ετοιμαζεται να διαβασει τον Οιδιπου τον τυραγνισμενο που εχει πολυ ψωμι (οπως εγραψε πιο πανω ο tzias57)
* εδω εννοει την κοπρο του Αυγεια:http://el.wikipedia.org/wiki/Κόπρος_του_Αυγεία
βιντεακι με τα "μαργαριταρια" της Ματινας (Βασια Τριφυλλη) :


ΥΓ: τα "μαργαριταρια" τελειωνουν στα 01:28 λεπτα του βιντεο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
D@redevil είπε:
Βρε παιδιά, απορία ντεμί-σχετική με το θέμα, αλλά δεν αξίζει τον κόπο ν' ανοίξω καινούριο θρεντ!....
Η συγχωρεμένη η γιαγιά μου έλεγε λάθος τη ρήση "Ή ταν ή επί τας". Πάντα όμως! Όσες φορές την άκουσα να λέει αυτήν την παροιμία, την έλεγε "Ή ταν, ή επί ταν".

Η μητέρα μου, με είχε πει ότι το είχε ακούσει από κάποια ελληνική ταινία -μάλλον με τη Βασιλειάδου!....

Σας λέει κάτι? Μιλάμε για απορία για περισσότερο από 25 χρόνια!....

D@redevil ειχε δικιο η μαμα σου ,το διασταυρωσα πριν λιγο :)

προκειται για την ταινια "δοσατζου,επιχειρησις γαμπρος" ,την ατακα "ή ταν ή επι ταν" την ειπε οντως η Γεωργια Βασιλειαδου

λυθηκε η απορια σου :)
 
katerinak είπε:
D@redevil ειχε δικιο η μαμα σου ,το διασταυρωσα πριν λιγο :) προκειται για την ταινια "δοσατζου,επιχειρησις γαμπρος" ,την ατακα "ή ταν ή επι ταν" την ειπε οντως η Γεωργια Βασιλειαδου

λυθηκε η απορια σου :)
Κατερινάκι, δεν έχω λόγια να σ' ευχαριστήσω! :flower: :bow:

Δε μπορείς να φανταστείς πόσα χρόνια μας βασανίζει αυτή η ερώτηση! Κάθε φορά που πάει η κουβέντα μας σε αυτή τη ρήση, ξαναθυμόμαστε τον τρόπο που το έλεγε η γιαγιά μου & ανατροφοδοτείται εκ νέου η συζήτηση -άρα και η απορία! :)

Θα ψάξω να βρω την ταινία να τη δω - δεν περίμενα ποτέ ότι κάποιος θα το έβρισκε!

Και πάλι: :thanx2: :thanx2: :thanx2:
 
D@redevil χαιρομαι που βοηθησα κι εγω μια φορα :)

Στην ταινια "το παιδι της πιατσας" η Ουρανια (Ντολλη Φλισκο) αποκαλει τον Κωστα Χατζηχρηστο "μεγαλος βεντουζος" αντι για "μεγαλος βιρτουοζος" .Ο Χατζηχρηστος για να κανει τη θεια της Ουρανιας να σηκωθει απ την πολυθρονα* της ειπε οτι ηταν πιανιστας και οτι θα επαιζε στο πιανο το κομματι "γαλαζιος Δουναβης" που ηταν το αγαπημενο της θειας και το μοναδικο που θα την εκανε να σηκωθει και να χορεψει

* Σε μια απ τις πολυθρονες, του ειχε πει ο θειος του οτι ηταν κρυμμενος ενας θησαυρος
 
Στο "20 γυναίκες και εγώ" η ψευδή μαμά της Μπέτυς Λιβανού, Μαίρη Μεταξά

--Εμένα να με ακούτε , είμαι ηλεκτρικόθ εγκέφαλοθ

--Ηλεκτρονικός βρε μαμά

--Θτην μπρίζα δεν μπαίνει ; Ε ηλεκτριθός που θα διορθώθεοις εθύ εμένα

Και βέβαια λίγο μετά που φτερνίζεται και ζητάει ένα άριθμό να της πούνε. Της λένε το 8 που όλως τυχαίως είναι το "Θ"

-- Θήτα, θήτα, Θπύρος

--Όχι Θπύρος , ο Θπύρος αρχίζει από Θ. Το βρήκα ! Θωτήρης, ο αδελφός μου ο Θωτήρης

Αν και τάσομαι υπέρ της Δέσποινας Στυλιανοπούλου που έχει πετάξει τα καλύτερα μαργαριτάρια κυρίως ως Λόλα Ντούκουνα , λαική τραγουδίστρια

"Δεν με ακούσει εκ των δισκών μου";

"Δίσκων θέλετε να πείτε"

"Δισκών, πουλάω πολλούς "

Αλλά και η classic ατάκα στο "Βλακόμουτρο" : "Με ξαπόστειλε η κυρία να σας προειδοποιήσω" (δηλαδή "με έστειλε η κυρία να σας ειδοποιήσω")
 
Στην ταινια "κακος,ψυχρος κι αναποδος" ο Κωστας Χατζηχρηστος λεει τα παρακατω "μαργαριταρια" :

ειναι καφετζης,τον φωναζουν οι πελατες και τους λεει "εφτισε" αντι για "εφτασε"

με τον αδερφο του λεει οτι ειναι "διμιδοι" αντι "διδυμοι"

"ειμαι εξω φτερνων" αντι για "ειμαι εξω φρενων"

"εφτοκινητο" αντι για "αυτοκινητο"

"λοφορειο" αντι για "λεωφορειο"

"αθοποιος" αντι για "ηθοποιος"

"με σπετσοχολιασες" αντι για "με κοψοχολιασες"

"παμε μανεστρα" αντι για "παμε μαεστρο"

οταν τελειωνει το νουμερο του στο θεατρο λεει "χαιρεστι" αντι για "χαιρετε"

αργοτερα λεει :"εγκαταστασεις" αντι για "καταστασεις"

"δεν αντεληβην" αντι για "δεν αντεληφθην"

"μπαινεις σε ενα ταψι σε παει οπου θες ,πεφτει το αλορόι κατω... " αντι για "ταξί και ρολόι"

"θα σε κανω επιπληξη" αντι για "θα σου κανω εκπληξη"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "προξενητρα πρακτωρ 017" ακουμε τη Γεωργια Βασιλειαδου να λεει τα παρακατω :

"ισοκομα" αντι για "νοσοκομα"

"ιφταμενη" αντι για "ιπταμενη" εννοωντας "αεροσυνοδος"

"στιτουτο καλλονης" αντι για "ινστιτουτο καλλονης"

"ουδεν κενος υπο τον ηλιον" αντι για "ουδεν κρυπτον υπο τον ηλιον"

"τερνις και μπαστερ" αντι για "τεννις και μπασκετ"

"φωταψια στις σκαλες" αντι για "φωτισμο στις σκαλες"
 
Στην ταινια "η ταξιτζου" τα πιο χτυπητα "μαργαριταρια" της Δεσποινας Στυλιανοπουλου ειναι :

"βοηθατε υπαλληλους" και

"σημεια και κερατα"
 
Βασιλειαδου, Χατζηχρηστος, Στυλιανοπουλου, πρεπει να εχουν πει τα περισσοτερα.
 
"Μαργαριταρια" στην ταινια "3 τρελοι για δεσιμο" :

Δεσποινα Στυλιανοπουλου (ΔΣ) προς Νικο Σταυριδη (ΝΣ) : "για κωφαλογη με περασες" ; "απαξαπαντως και ανεξαιρετικως"

Παντζας προς ΝΣ για τον Παπαζηση που λεει οτι εχει δηθεν εναν ξαδερφο που του μοιαζει: "ειναι διδυμα ξαδερφια" , απαντηση ΔΣ : "ειστε διδυμοτειχοι που λενε"

ΔΣ προς ολους "εσεις οι ναυτικοι ειστε εξωκοιλιακοι"

ΔΣ προς τον "αδερφο" της Αντωνη Παπαδοπουλο για τον ΝΣ : "θα τον ξεσκισω σαν μουσελινα" ηθελε να πει "θα τον ξεσκισω σαν Μεσσαλινα"

ΔΣ : "Ιουδαιοι μασκαριωτες", "αφοπλιστικο γραφειο" , "αυτοθυσιαστικη χειραψια" , "με το νι και με το συρμα"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινία "Ο στρίγγλος που έγινε αρνάκι" η Μίτση Κωνσταντάρα:

-Του κυρίου Πετροχείλου; .... Ο κύριος Πετροχείλος;
 
Στην ταινία ο φαντασμένος η Μπέτυ Αρβανίτη αναφέρει ότι η κα Τσουλόγλου (Μήτση Κώσνστανταρα) επιθυμει για νύφη της την Νάσα κορή του Λάμπρου Κωνσταντάρα. Θελει τα παιδιά να έρθουν εις γάμον συγκοινωνία (το σωστό είναι εις γάμον κοινωνία).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινία ''Γοργόνες και μάγκες'' ο Φαίδων Γεωργίτσης και ο Χρόνης Εξαρχάκος θέλουν να δημιουργήσουν ρομαντική ατμόσφαιρα για τη Μαίρη Χρονοπούλου και ο Χρόνης προτείνει να βάλουν στο ραδιόφωνο το τραγούδι ''Άντε Μαρία'', εννοώντας το ''Ave Maria''.
 
tzias57 είπε:
Δίαλογος από την ταινία "η ωραία του κουρέα" Μάρθα (Μαρθά Καραγιάννη) : Θα ήθελα τους άθλιους του Βίκτωρος του Ουγκού Στέφανος (Γίωργος Μιχαλακόπουλος) : Ουγκώ παρακαλώ Ουγκώ Μάρθα: Ουγκού πως λέμε ο μουγκός του μουγκού
Μερικα ακομη "μαργαριταρια" της Μαρθας Καραγιαννη που ακουσαμε σ αυτη την ταινια:

οταν συνομιλει με το Γιωργο Μιχαλοπουλο του λεει οτι δεν τελειωσε ακομα το βιβλιο "η ωραια του περαντος"

"η μελετη ξυνει το νου" , "καθε αρχη κι ο δυσκολος" , "θ αναλαβω εγω το προξενείο" αντι για "το προξενιό"

Στο προπατζιδικο του Αλεκου Τζανετακου:

"του νεου κυματισμου" , "τα εν οικω μη εν λυκο"

Μαζι με τους γαμπρους:

"με 4 αντρες ανευ αμνηστιας"

Η Ηλεκτρα Καλαμιδου οταν βρισκεται στο σπιτι με τη Μαρθα και το Γιαννη και βλεπουν τις 4 αδερφες του να βγαινουν εξω απ το σπιτι για να συναντησουν τους γαμπρους, λεει "σομορα και γομοδα"
 
Στην ταινια "ο παρας κι ο φουκαρας" ο Μιχαλης (Γιαννης Βογιατζης) παρατηρει οτι ο Κοσμας (Κωστας Χατζηχρηστος) φοραει καινουρια ρουχα και παραξενευεται,τοτε εκεινος του λεει οτι αυτα τα ρουχα τα φοραει τις Κυριακες και στις εθνικες γιορτες 25Οκτωβριου και 28Μαρτιου!! :eek:
 
Πίσω
Μπλουζα