Κοινά τραγούδια και μουσική σε ελληνικές ταινίες

tonytony είπε:
Είναι σίγουρα στην ταινία "Η θεία μου η χίπισσα" και αν θυμάμαι καλά το χορεύουν πάλι η Νόρα Βαλσάμη με τον Ανδρέα Μπάρκουλη αυτή τη φορά.
πολυ σωστα Αντωνη,αυτη ειναι η μια σκηνη(χορευουν ομως κι αλλοι εκτος της Νορας και του Μπαρκουλη),θελει ομως και συμπληρωμα η απαντηση αυτη γιατι προηγειται μια αλλη σκηνη με το ιδιο μουσικο κομματι

 
Eκει που η Ρενα Βλαχοπουλου δοκιμαζει τις βραδινες τουαλετες που της αγορασε ο Μπαρκουλης.
 
bambinella 100 είπε:
Eκει που η Ρενα Βλαχοπουλου δοκιμαζει τις βραδινες τουαλετες που της αγορασε ο Μπαρκουλης.
πολυ σωστα ΒΒ, ημουν σιγουρη οτι θα την εβρισκες αυτη τη σκηνη αφου και την προηγουμενη φορα που εβαλα την ιδια ερωτηση στο δικο σου κουιζ,παλι απαντησες αμεσως :)

[edit] Το βίντεο αφαιρέθηκε από τον χρήστη λόγω πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γι' αυτο ελεγα με το νου μου οτι εχω απαντησει κι αλλη φορα σ' αυτο!

Θυμασαι που ακριβως ηταν;
 
bambinella 100 είπε:
Γι' αυτο ελεγα με το νου μου οτι εχω απαντησει κι αλλη φορα σ' αυτο!Θυμασαι που ακριβως ηταν;
εδω ειναι! κι εγω θυμομουν οτι καπου το ειχα ξαναδει αλλά νομιζα οτι ειχες βαλει εσυ την ερωτηση στο κουιζ κι οχι εγω :eek: #)
 
Σε ευχαριστω πολυ!
 
Το τραγουδι "Ο Λευτερης" εκτος απ τις δυο αυτες ταινιες,ακουγεται λιγο και στο ραδιοφωνο απ τη Βικυ Μοσχολιου στην ταινια "τρελος,παλαβος και Βεγγος".Προκειται για τη σκηνη που πηγαινει ο γιατρος στο δωματιο για να εξετασει το Θαναση Βεγγο

Επισης το ορχηστρικο του τραγουδιου "στο Ζαππειο μια μερα" ακουγεται και αυτο στην ταινια "τρελος,παλαβος και Βεγγος"οταν ο ΘΒ πηγαινει απο λαθος στη νευρολογικη κλινικη και παιζει στο υποτιθεμενο "πειρατικο καραβι" με τους τρελους

κοινη μουσικη τιτλων εναρξης στις ταινιες "ο παρας κι ο φουκαρας" και "πολυτεχνιτης και ερημοσπιτης"

[edit] Το βίντεο αυτό έχει αφαιρεθεί από το χρήστη. [edit] το βιντεο του Αντωνη με τη μουσικη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μουσική της ταινίας ΟΧΙ (1969) με τον Πρέκα, υπάρχει και στην ταινία Αγώνας χωρίς τέλος (1978), λόγω Τζέημς Πάρις...
 
RIO είπε:
Η μουσική της ταινίας ΟΧΙ (1969) με τον Πρέκα, υπάρχει και στην ταινία Αγώνας χωρίς τέλος (1978), λόγω Τζέημς Πάρις...

RIO στους τιτλους εναρξης αναφερεσαι; στην ταινια "ΟΧΙ" ακουμε τη μουσικη "κυματα του Δουναβεως" , το ιδιο ισχυει και για την ταινια "αγωνας χωρις τελος";
 
katerinak είπε:
RIO στους τιτλους εναρξης αναφερεσαι; στην ταινια "ΟΧΙ" ακουμε τη μουσικη "κυματα του Δουναβεως" , το ιδιο ισχυει και για την ταινια "αγωνας χωρις τελος";
Όχι είναι μια λυπητερή-επική μουσική, που ακούγεται στις σκηνές όπου βαδίζουν οι φαντάροι στο χιόνι και σε εκείνη που αυτοκτονεί ο πατέρας της Κρούσκα... :)
 
RIO είπε:
Όχι είναι μια λυπητερή-επική μουσική, που ακούγεται στις σκηνές όπου βαδίζουν οι φαντάροι στο χιόνι και σε εκείνη που αυτοκτονεί ο πατέρας της Κρούσκα... :)
RIO ευχαριστω πολυ για τη διευκρινιση :flower:
 
tonytony είπε:
Kοινή μουσική στην ταινία "Σ'αγαπώ" και "Ο βάλτος". Έκανα το σχετικό μοντάζ στο παρακάτω βιντεάκι...
ευχαριστουμε και παλι Αντωνη,να συμπληρωσω οτι μουσικοσυνθετης ειναι ο Γιωργος Χατζηνασιος

Επισης κοινη μουσικη ακουμε στις ταινιες "μια κυρια στα μπουζουκια" και "το κοροϊδακι της πριγκηπεσσας",μουσικη συνθεση του Μιμη Πλεσσα

[edit]This video has been removed by the user. Sorry about that.[/edit]

[edit] Αφαίρεση video από τον χρήστη λόγω πνευματικών δικαιωμάτων [edit]

η μουσικη μου θυμισε το ρεφρεν του τραγουδιου "δυο πρασινα ματια με μπλε βλαφαριδες" και γι αυτο και την προσεξα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το τραγουδι "

" ακουγεται στην ταινια "εσενα μονο αγαπω" ,το τραγουδαει ο Νικος Ξανθοπουλος και στην ταινια "τρελος,παλαβος και Βεγγος",το ακουμε στη σκηνη με τους αναστεναρηδες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα χρειαστω και παλι τη βοηθεια σας: βρηκα στο καναλι του Αντωνη τους τιτλους εναρξης της ταινιας "κατηγορω το κορμι μου",η μουσικη κατι μου λεει αλλά δε μπορω να θυμηθω πού αλλου την ακουσα.. :banghead: :banghead: στους τιτλους εναρξης αλλης ταινιας;σε καποιο χορευτικο προγραμμα που υπηρχε μεσα σε ταινια; :what:

ιδεα δεν εχω,παντως το σιγουρο ειναι οτι εχω ξαναακουσει αυτη τη μουσικη και σιγουρα δεν ηταν στην ταινια "κατηγορω το κορμι μου" αφου δεν την ειδα ποτε μου

http://www.youtube.com/watch?v=10upKiGjLvw
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το παραπανω μουσικο κομματι υπαρχει σιγουρα και σε αλλη ταινια, αλλα δεν μπορω να θυμηθω σε ποια....

Στο ποστ Ν° 70 αναφερθηκαν οι ταινιες Ο στριγγλος που εγινε αρνακι και Η κρεβατομουρμουρα, με κοινη μουσικη τιτλων.

Προσθετω και την ταινια Ο σατραπης, στις δυο παραπανω.
 
ΒΒ το γεγονος οτι επιβεβαιωνεις κι εσυ οτι θυμασαι τη μουσικη,σημαινει οτι εχουμε ελπιδες να βρουμε πού αλλου την ακουσαμε :flower:

:wait2: :wait2: οσο πιο πολυ ακουω τη μουσικη τοσο μου ερχεται στο μυαλο καποιο ελληνικο φιλμ νουαρ αλλά δεν αποκλειω να ειναι και απο καποιο χορευτικο νουμερο πχ. με τη Ζετα Αποστολου
 
Υπαρχει κοινη μουσικη σε μια σκηνη της ταινιας "ο γεροντοκορος" (ο Λαμπρος Κωνστανταρας ονειρευεται τη Μαρω Κοντου να χορευει με λουλουδατα εσωρουχα φορωντας πεπλο)


Η μουσικη αυτη ομως ακουστηκε σιγουρα και σε αλλες ελληνικες ταινιες,οποιος θυμαται λεπτομερειες ας μας ενημερωσει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο βιντεο που εφτιαξε ο Αντωνης με το χορευτικο της Ζωης στην ταινια "μερικοι το προτιμουν κρυο",ακουγεται λιγο στην αρχη η μουσικη του τραγουδιου "η πρωτη μας νυχτα"

[edit] To video δεν υπάρχει [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίσης στα δύο αυτά χορευτικά της Ζωής από το "Κορίτσια για φίλημα" και "Μαριχουάνα στοπ" ακούμε την ίδια μουσική...

 


[edit]Ο Λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων.[edit][edit] To video δεν υπάρχει [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα