Κοπή πίτας ΚΑΙ Gaming μάζωξη (όλα σε ένα!) - 20/2/2016 18:30

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Για εμένα ήταν η πρώτη μάζωξη που συμμετείχα και μέχρι τότε δεν είχα δει κανέναν από κοντά εκτός του Γιάννη και Μιχάλη (Ajax-Mike). Επίσης είδα και μηχανήματα που επίσης δεν τα είχα δει από κοντά όπως το 7800 και την Amiga 4000. Αν και δεν τα άγγιξα καθόλου γιατί ήμουν απασχολημένος με Street Fighter 2/Mortal Kombat/Turtles in Time co-op σε SNES9x μιας και δεν είχαμε SNES τελικά και το στο Mega Drive υπήρχαν μόνο 3 button χειριστήρια (ναι παιδιά, 3 είναι λίγα :p ).

Nice touch ήταν μία φάση που αφήσανε την Amiga να παίζει μία ωραία ψιλο dance μουσικούλα μόνη της (την ώρα εξαηλώματος πίτσας αν θυμάμαι καλά) και σκέπαζε τους ήχους από τα άλλα μηχανήματα (και το μηχάνημα που παίζανε εκείνη την ώρα MAME δεν είχε ήχο). Οπότε μου θύμισε πολύ έντονα την καφετέρια που πήγαινα με τα arcades που πάντα ακούγαμε την μουσική που βάζανε και σκέπαζε όλα τα μηχανήματα, από τα οποία ακούγαμε ελάχιστα. Αρκετά ευχάριστη και surreal ανάμνηση μπορώ να πω.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία και την επόμενη φορά θα φέρω κι εγώ το κατιτίς μου (ε, πρώτη φορά ήμουν ψαρωμένος, δεν ήξερα τι να φέρω :wait2: )
 
Ajax87 είπε:
Ενω καποιοι λιγο πιο διπλα σε αλλη κονσολα(ονοματα δεν λεμε) παιζανε Street Fighter και Mortal Kombat με 3 κουμπια! :xm:

Imgema είπε:
....και το στο Mega Drive υπήρχαν μόνο 3 button χειριστήρια (ναι παιδιά, 3 είναι λίγα :p ).

Παρακαλω πολυ,η διαχειριση να προβει αμεσα σε 10ημερο ban... :ban: .... στα μελη Imgema και Ajax87

ωστε να εχουν τον χρονο να προσηλυτιστουν και να αναθεωρησουν!!! :mad:

Αν κατα την επιστροφη τους απο το 10 ημερο ban,δεν εχουν προσηλυτιστει,

να σταλουν στο Πυρ το εξωτερον με συνοπτικες!!! :mad:

Που να σας καουν τα snes και ολα τα games αυτων και να μην βρισκετε αλλα!!!! :tease: :tease: :tease: :tease:


Αυτα! :boss:
 
Ajax87 είπε:
Εγω κυριως αναλωθηκα στο PC με τον Snes emulator(+original χειρηστηρια) στο οποιο παιξαμε αρκετα διπλα κυριως με τον Imgema(Ο οποιος με πελατιασε σχεδον σε ολα τα games :p ).
Ε εντάξει όχι και σε όλα :p



Ajax87 είπε:
Ενω καποιοι λιγο πιο διπλα σε αλλη κονσολα(ονοματα δεν λεμε) παιζανε Street Fighter και Mortal Kombat με 3 κουμπια!
Και μάλλον τους φάνηκαν πολλά γιατί δεν κάτσανε πολύ :happyjump:

stayros είπε:
...να σταλουν στο Πυρ το εξωτερον με συνοπτικες!!!
Αφού είναι γνωστό οι κονσολάδες γεννηθήκαμε στο πυρ το εξώτερον, για διακοπές να πάμε εκεί? :diablotin:
 
Αυτο που ξεχασαν να αναφερουν οι δυο κυριοι παραπανω,

ειναι οτι το Mega Drive ειχε διαθεσιμο και χειριστηριο με 6 κουμπια!!!

Αλλωστε φαινεται και στις φωτο!!!! :cool:

Κατι που σκοπιμως το αποκρυψανε για να θαψουν την τιμια και μαχιμη κονσολα....:mad:

Anyway....τους αγνοω.... :p
 
Δεν δούλευε καλά (είχε πρόβλημα το d-pad όπως πληροφορήθηκα) Αλλιώς θα το λιώναμε και αυτό. Και η πλάκα είναι ότι έχω 6 κουμπα χειριστήρια αλλά δεν σκέφτηκα να φέρω :frypan:

Οι σπόντες μας δεν είναι για το (θεϊκό) MegaDrive αλλά για τους κομπιουτεράδες (άνω του ενός κουμπίου = chaos and confusion) :p
 
Imgema είπε:
Οι σπόντες μας δεν είναι για το (θεϊκό) MegaDrive αλλά για τους κομπιουτεράδες (άνω του ενός κουμπίου = chaos and confusion) :p

Αυτα βεβαια ειναι να τα λεμε μεταξυ μας... Θα μας λιντσαρουν οι κομπιουτεραδες... (ειναι πολυ περισσοτεροι απο εμας χαχαχα)

ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΠΑΣ ΜΕ ΕΝΑ ΚΟΥΜΠΙ;; :points:
 
Το βασικοτερο ολων:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ :beer:

για την φιλοξενεια και διοργανωση.

Και φυσικα για το φαγητο, που οι περισσοτεροι (μεταξυ αυτων και εγω) ξεχασαμε να πληρωσουμε. Αντωνη σου χρωσταω ενα 8μπιτο :headbangdude:

Μια χαρα ηταν σαν μαζωξη, ειπαμε τα νεα μας, σχολιασαμε τα παντα, κοψαμε πιτα, φαγαμε πιτσες, α... παιξαμε και λιγο :shake:

Ωραιες οι διοργανωσεις, να το ξανακανουμε :thumbup:
 
πρωτα απολα να ευχαριστησω ειλικρινα τον Mike που με πηρε με το αμαξι μετα πηγαμε πηραμε τον other reality και τον imgema φοβερη συζητηση μεχρι να φτασουμε φτανουμε στο σπιτι ρε σεις ποιο κουδουνι να ειναι??mike ε τα χτυπαμε ολα χαχαχαχα εκει μας ανοιξε ο mr wally και μπηκαμε μεσα που γινοταν ο χαμος της κονσολας φοβερη συζητηση ειδα και ατομα για πρωτη φορα οπως τον rygar και μου φυγε η απορια φοβερη βασιλοπιτα που αν καταλαβα καλα το φλουρι επεσε στο forum :p και εννοειται φοβερη φιλοξενεια απ τον mr αντωνη προσπαθουσαν να με πεισουν να παιξω καποιο παιχνιδι αλλα ημουν οπτικως τυπος καθως δεν ημουν στο καταλληλο Mood η βραδυα ειχε πολλες συζητησεις παντως την επομενη φορα υποσχομαι να συμμετασχω στο gaming ηταν ομολογουμενως μια απ τις πιο ωραιες συναντησεις που ειχα την τιμη να παρευρεθω
 
Μπράβο σας παίδες. Ζήλεψα, το ομολογώ!

Και τώρα που πήρατε φόρα μην περιμένετε την επόμενη κοπή για να κάνετε πάλι κάτι αντίστοιχο :)
 
Κύριοι (ή μαντραχαλάδες όπως προτιμάτε).

Χάρηκα ιδιαίτερα που γνώρισα από κοντά τις μεγάλες ρετρό μορφές σας. Τιμή στον Αντώνη για την παραχώρηση του χώρου και τον κόπο για τις ετοιμασίες.

Η μουσική που έπαιζε για ώρα και αναφέρει ο Imgema, ήταν η επική εισαγωγή του Lotus 2 στην 4000. Τα παιχνίδια το 7800 όπως είπε σωστά και ο Σταύρος ήταν του Νίκου(rygar). Το megadrive 2 στην 10" crt τηλεόραση δεν τιμήθηκε όσο έπρεπε, παραδόξως ούτε το virtua fighter 2 στο saturn με την 21" crt που πραγματοποιήθηκε νομίζω μόνο ένας αγώνας. Όχι δηλαδή πως ασχολήθηκε κανείς άλλος εκτός από τον Αντώνη με τον commodore 64. Επειδή είχα πάει καναδυό ώρες νωρίτερα από ότι ήρθαν οι υπόλοιποι, είχαμε σκίσει το blood money στην amiga με τον Αντώνη. Κυριολεκτικά είχαμε γυρίσει για λίγο σε πολύ μικρότερες ηλικίες.

Tέτοιος διασυρμός στο pang δεν έχει ξαναγίνει στα χρονικά.

Με τις φωτογραφίες δεν βγάζω άκρη πως να τις εμφανίσω μέσα στο post και έχω τραβήξει αρκετές.
 
Μπραβο παιδια. Και στο μελλον καλυτερη ευχομαι. Να δουμε και κανενα σπανιο κομματι π.χ. κανενα Neo geo CD :)
 
Αρχικα να ευχαριστησω τον Αντωνη για την φιλοξενια...επιτελους γνωρισα απο κοντα μεγιστες μορφες του ρετρομανιαξ οπως τον Μαριο (telonio),Rygar,other reality (special thanks for aliexpress info;)) ,ingema και ξαναειδα φυσικα wally,shock,mike ,θανο,Φιλιππο...Το atari 7600 του rygar με το galaga τραβηξε το ενδιαφερον πολλων (και το δικο μου)...αντε και του χρονου (νωριτερα ομως γιατι λιγο ακομη και θα ηταν..μασκε παρτυ!! :p )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμένα το ενδιαφέρον τράβηξε ενας Κομοντόρε που δεν είχε συνδεδεμένα καλώδια επάνω του, καταπληκτικό μοντέλο, πώς έπαιζε έτσι χωρίς ρεύμα! Απίστευτο! Και τί χρώματα! :p Χάρηκα που είδα παλιές μορφές και που επιτέλους είδα και τις φάτσες πολλών που μιλάμε εδώ μεσα και που δεν είχα δει ποτέ μου (ή μεσα από φωτό). Ρε ο Imgema ηταν αυτός που σαβούρδιαζε συνέχεια τον Ajax και έκανε το παιχνίδι κωμωδία; :D
 
Πάντα τέτοια με υγεία και χαρά εύχομαι!!!!!!
 
Rygar είπε:
Ρε ο Imgema ηταν αυτός που σαβούρδιαζε συνέχεια τον Ajax και έκανε το παιχνίδι κωμωδία; :D
Ναι... δυστηχως :p

Εσυ ομως τι να πεις που σε ελιωσε στο Galaga ο Αντωνης...Σε κονσολα που ηταν δικια σου... Αυτα δεν τα λες! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δυστιχώς οικονομικοί ( & άλλοι) λόγοι με κράτησαν εκτός. Παιδιά πραγματικά όμως χαίρομαι που σας είδα (μέσα απο τις φώτο) και περάσατε καλά!

Μια παρατήρηση δεν είδα πουθενά game στύλ arcade ούτε κονσόλα 2600. Τουλάχιστον μια 2600 έπρεπε να υπάρχει.

Wally & Shock πρόκειται να επαναληφθεί μέσα στη χρονιά κάτι παρόμοιο?
 
O κύριος χώρος.

fetch


fetch


Η δική μου μικρή συμμετοχή με ένα saturn με το virtua fighter 2 και crt τηλεόραση 21" και μια 4000 με το whd load.

fetch


Ήταν ρετρό συνάντηση ή όχι; Tα όμορφα στην φωτογραφία κάτω είναι του Αντώνη.

fetch


Τα 2 arcade stick του Πάνου που ήταν συνδεδεμένα στα 2 pc.

fetch


Πρώτοι στο gaming ο Πάνος με τον Νίκο σε μια μάχη στο virtua fighter 2.

fetch


Eίχαμε και R-type.

fetch


Φυσικά είχαμε και gore, mortal kombat τι άλλο;

fetch


Lotus 2 στην Amiga και metal slug στο mame.

fetch


Tα παιχνίδια του Νίκου για το 7800 (είχαμε και παιχνίδι για gay αλλά ευτυχώς δεν ήρθε κανένας τέτοιος).

fetch


fetch


Η αριστερή πλευρά που δεν πολυ-ασχολήθηκε κανείς.

fetch


fetch


fetch


Το megadrive 2 με την 10¨ καρά-ρετρό τηλεόραση του angel_grig.

fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την καλησπέρα μου και από μένα. Χαίρομαι που είδα πολλούς από τους retromaniax φίλους από κοντά και ελπίζω σύντομα να δω και τα υπόλοιπα μέλη. Στο link: https://www.dropbox.com/sh/ojsvz9o3wmg0az5/AADkG1ONCP0B--5c3bZ6ihYva?dl=0, θα βρείτε όλες τις φωτογραφίες που τράβηξα από την retroσυνάντησή μας τις οποίες μπορείτε να τις διαχειριστείτε όπως θέλετε. Εύχομαι ακόμη καλύτερη συνέχεια στο μέλλον!
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα