Κουίζ: ταινίες μέσα σε ταινίες

Στην ταινια " τρεις τρελοι ντεντεκτιβς" βλεπουμε σε καποιο σημειο φωτεινη επιγραφη του κινηματογραφου REX με την ελληνικη (μαλλον) ταινια "οταν ξεσπασε η θυελλα"

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφισες ελληνικων ταινιων στην ταινια "ο τρελος τα χει 400":

attachment.php
"ο 13ος"

attachment.php
στην αφισα πανω αριστερα νομιζω οτι ειναι η Αλεξανδρα Λαδικου ή η Μαριανα Κουρακου.. :wait2: Πανω δεξια ειναι σιγουρα η ταινια "η χαρτοριχτρα" ,φαινεται κι ο Σταυρος Παραβας.Κατω αριστερα βλεπω στα δεξια τον Αλεκο Αλεξανδρακη ,μαλλον προκειται για την ταινια"η αρτιστα"

attachment.php
η φωτογραφια του Νικου Σταυριδη λογικα απο καποια ταινια θα ειναι,αλλά ποια; :wait2:
 
Στη 2η φωτογραφία είναι η Αλεξάνδρα Λαδικού και η αφίσα είναι κατά πάσα πιθανότητα από την ταινία "Το ρεμάλι της Φωκίωνος Νέγρη".
 
tonytony είπε:
Στη 2η φωτογραφία είναι η Αλεξάνδρα Λαδικού και η αφίσα είναι κατά πάσα πιθανότητα από την ταινία "Το ρεμάλι της Φωκίωνος Νέγρη".
:thanx2: :thanx2: tonytony,μαλλον η φωτογραφια θα ειναι απ τη σκηνη που νομιζει οτι σκοτωσε τον Αλκη Γιαννακα..
 
Στην ταινία "Τύφλα νά' χει ο Μάρλον Μπράντο" νομίζω, ο Βέγγος, πριν από τη γαμήλια νύχτα, στο τέλος της ταινίας, λέει "Από δω και κάτω είναι ακατάλληλο το έργο. Τώρα τι θέλετε; Να δείτε σκηνές σαν αυτές στη "Σιωπή", ε;" αναφερόμενος στην ταινία του Μπέργκμαν.
 
ευχαριστω panp,μονο που ψαχνουμε ελληνικες ταινιες κι οχι ξενες :flower:

η ταινια "οταν ξεσπασε η θυελλα" δεν ξερω αν ειναι ελληνικη γι αυτο εβαλα σε παρενθεση "μαλλον" (σε προηγουμενο ποστ )..
 
Ναι, κι εγώ τη "θύελλα" είδα και το έβαλα !
 
panp είπε:
Ναι, κι εγώ τη "θύελλα" είδα και το έβαλα !
δηλαδη η "οταν ξεσπασε η θυελλα" ειναι ξενη ταινια.. δεν το ηξερα,μολις τωρα το εμαθα

σου ζητω συγγνωμη #)
 
Καλά, άσε τις συγγνώμες ! Δεν είμαι κι εγώ σίγουρος για το αν είναι ξένη η "Θύελλα'". Υπήρξε μια ελληνική ταινία με αυτό τον τίτλο, το 1987 (βλέπε RetroDb), αλλά φυσικά η φωτογραφία παραπέμπει σε πολύ παλιότερη ταινία, ΠΙΘΑΝΩΣ με μεταφρασμένο τίτλο, αφού η βιβλιογραφία ελληνικών ταινιών δε δίνει άλλη.

Επειδή, τώρα, "παίζεται" στο Rex, δεν αποκλείεται να ήταν και θεατρικό έργο ! Πάλι όμως, δε βρήκα κάτι σχετικό...
 
Στην ταινια "Γιακουμης,μια ρωμέικη καρδια" βλεπουμε 4 αφισες ταινιων,δεν ξερω ομως ποιες απ αυτες αναφερονται σε ελληνικες ταινιες:

attachment.php
attachment.php
στη 2η φωτογραφια στ αριστερα μαλλον ειναι η αφισα της ταινιας "φοβαται ο Γιαννης το θεριο"
 
Στην ταινια "ο ζιγκολο της Αθηνας" βλεπουμε τον Διονυση Ξανθο να κολλαει την αφισα της ταινιας "αγωνια":

attachment.php
attachment.php
 
Στην ταινια "ποιος Θανασης" βλεπουμε το Θαναση Βεγγο εξω απο εναν κινηματογραφο,στ αριστερα της 2ης φωτογραφιας η αφισα πρεπει να ειναι απο ελληνικη ταινια με πρωταγωνιστη τον Νικο Σταυριδη,δε μπορω ομως να καταλαβω για ποια ταινια προκειται:

attachment.php
attachment.php
 
Ο Κωνσταντάρας λέει σε συμπρωταγωνιστή του στην ταινία του 1967 "Ο γεροντοκόρος":

-Βρε, ρεμάλι της Φωκίωνος Νέγρη!

Η εν λόγω ταινία γυρίστηκε το 1965, άρα δεν αποκλείεται να είναι έμμεση διαφήμιση.
 
Τη θυμάμαι όμως αυτή τη φράση να έχει γίνει σχεδόν παροιμιακή, όπως και το "Μονομαχία στο Ελ Πάσο". Επομένως μπορεί απλώς να ήταν έκφραση του συρμού.
 
Στην ταινια "η Αθηνα μετα τα μεσανυχτα" βλεπουμε εξω απ τους κινηματογραφους τους τιτλους δυο ελληνικων ταινιων:

attachment.php
"ο στριγγλος που εγινε αρνακι"

attachment.php
"και οι 5 ηταν κολασμενες"

athinametamesanixta.JPG

at.JPG
 
tympana kolaseos katafertzis.jpg

"Τύμπανα κολάσεως", από την ταινία ¨"Ο καταφερτζής" με το Βέγγο.
 
stakovios η ταινια αυτη ειναι ελληνικη; στο θρεντ γραφουμε μονο για τις ελληνικες ταινιες
 
katerinak είπε:
stakovios η ταινια αυτη ειναι ελληνικη; στο θρεντ γραφουμε μονο για τις ελληνικες ταινιες
Δεν την έχω ξανακούσει, απλώς την εντόπισα στην ταινία :)
 
δεν υπαρχει ουτε στη retrodb αυτος ο τιτλος,πιθανον να προκειται για ξενη ταινια..
 
στην ταινια "ο θαλασσολυκος" βλεπουμε τις παρακατω αφισες ταινιων με πρωταγωνιστη φυσικα τον Κωστα Χατζηχρηστο

attachment.php
"καπετανιος για κλαματα","της κακομοιρας"

attachment.php
attachment.php
"ο σκληρος αντρας"
 
Πίσω
Μπλουζα