Κουίζ: ταινίες μέσα σε ταινίες

Οι αφισες που μπορεσα να ξεχωρισω στην ταινια "για μια τρυπια δραχμη" ειναι απ τις ταινιες:

"η χαρτοριχτρα","το πιο λαμπρο αστερι","πατερα κατσε φρονιμα","η κοροϊδαρα","ο σπαγγοραμενος","Δημητρη μου Δημητρη μου" και "αναμεσα σε δυο γυναικες"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
βλεπουμε εξω απ τον κινηματογραφο οτι παιζεται η ταινια "η κοροϊδαρα"

attachment.php
attachment.php
 
Με μπερδεψε η αφισα της ταινιας "χαρουμενοι αλητες".. τελικα η φωτογραφια με την Αλικη στην ταινια "κοκκινα φαναρια" απο ποια ταινια ειναι;απ την "χτυποκαρδια στο θρανιο"; (πιο λογικο μου φαινεται να προκειται γι αυτη την ταινια αφου εκει η Αλικη ειχε ετσι φτιαγμενα τα μαλλια της και φορουσε αυτο το νυχτικο) ή απ την "χαρουμενοι αλητες";

attachment.php


attachment.php


2.jpg

4.jpg
 
Η αφίσα από τους "Χαρούμενους αλήτες" είναι από την επανακυκλοφορία της ταινίας και στην αφίσα έβαλαν την άσχετη φωτογραφία από το "Χτυποκάρδια στο θρανίο"! :p
 
tonytony είπε:
Η αφίσα από τους "Χαρούμενους αλήτες" είναι από την επανακυκλοφορία της ταινίας και στην αφίσα έβαλαν την άσχετη φωτογραφία από το "Χτυποκάρδια στο θρανίο"! :p
ευχαριστω πολυ Αντωνη!! ωστε απο τοτε ξεκινησαν τις "ασχετες" προσθηκες :eek: .. μεχρι και στις αφισες τις παρατηρουμε(φανταζομαι η συγκεκριμενη δεν ειναι η μοναδικη περιπτωση) οποτε δεν πρεπει να μας παραξενευει αυτο το ασχετο "κοψε - ραψε" που γινεται σημερα στις ταινιες
 
:thanx2: :thanx2: Αντωνη!!

φαινεται δεν τους αρεσε η αφισα της ταινιας "χαρουμενοι αλητες" γι αυτο και αρχισαν να προσθετουν ο,τι να ναι..Τουλαχιστον εχουν φωτογραφια της Αλικης,φανταστειτε να προσθεταν φωτο απο ηθοποιο που δε συμμετειχε καν στην ταινια :eek:

τελειωνω εδω με το οφ τοπικ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην ταινια "Κραυγη" φαινεται η αφισα της ταινιας "7 μερες ψεματα"

attachment.php
attachment.php


krav,7mer.JPG

krav0.JPG
 
Στην ταινια "οι 4 ασσοι" βλεπουμε αφισες των ταινιων "η αρχοντισσα της κουζινας" , "σαπιλα και αριστοκρατια" και άλλες..

attachment.php


oi4assoi,arxodkouzin,sapilaristokr.JPG
 
tonytony είπε:
Έβαλα το dvd να το δω σε μεγαλύτερη εικόνα. Οι αφίσες που βλέπουμε είναι από την ίδια ταινία , "Για μια τρύπια δραχμή" με τον Σταύρο Παράβα.
Αλλά και στην ταινία "Για μια τρύπια δραχμή" βλέπουμε πολλές αφίσες άλλων ταινιών, μια που πολλές σκηνές της εκτυλίσσονται στην είσοδο κινηματογράφων. Επίσης στην αρχή βλέπουμε και αποσπάσματα από western. Δεν μπορώ να βάλω σχετικές φωτό αυτή τη στιγμή.
 
elephadas είπε:
Αλλά και στην ταινία "Για μια τρύπια δραχμή" βλέπουμε πολλές αφίσες άλλων ταινιών, μια που πολλές σκηνές της εκτυλίσσονται στην είσοδο κινηματογράφων. Επίσης στην αρχή βλέπουμε και αποσπάσματα από western. Δεν μπορώ να βάλω σχετικές φωτό αυτή τη στιγμή.
elephada μην ανησυχεις για τις φωτο γιατι τις εβαλα ηδη εδω
 
tonytony είπε:
Η αφίσα από τους "Χαρούμενους αλήτες" είναι από την επανακυκλοφορία της ταινίας και στην αφίσα έβαλαν την άσχετη φωτογραφία από το "Χτυποκάρδια στο θρανίο"! :p
Μήπως την εκτύπωση της αφίσας έκανε η Καραγιάννης-Καρατζόπουλος;...
 
Και οπως βλεπω, δεν προσθεσαν φωτογραφια μονο απο τα Χτυποκαρδια στο θρανιο.

Στο ποστ 124 η φωτογραφια της Αλικης κατω δεξια ειναι απο το 1967 - 68. Εποχη που ηταν της μοδας τα λαμε και το μακρυ μαλλι.
 
Στην ταινια "της τυχης τα γραμμενα" φαινεται η αφισα της ταινιας "καταδικασμενη κι απ το παιδι της"

attachment.php


tg2.JPG
 
Στην ταινια "Σηκω χορεψε συρτακι" ο Βασιλης Αυλωνιτης προκειμενου να μεινει μονος του με την Κια Μποζου(εκεινη ηθελε να του μιλησει ιδιαιτερως) δινει στην υπαλληλο του χρηματα και της λεει "παρε αυτα να πας στο σινεμα να δεις "Φως,νερο,τηλεφωνο" παιζει και ο Χατζηχρηστος,μια πρωτης ταξεως ταινια".Εννοει την ταινια "Φως,νερο,τηλεφωνο,οικοπεδα με δοσεις"

για την ταινια αυτη ειχε γινει αναφορα στο ποστ 4,δεν ειχε ομως αναφερθει ο τιτλος

Και στις δυο αυτες ταινιες η Σοφη Ζαννινου φοραει την ιδια μινι φουστα των Μπητλς

attachment.php
"σηκω χορεψε συρτακι"

attachment.php
"φως,νερο,τηλεφωνο,οικοπεδα με δοσεις"

σηκωχορεψεσυρτακι.JPG

φωςνεροτηλ.JPG
 
Στην ταινια "Ιλιγγος" φαινονται 2 αφισες ελληνικων ταινιων

attachment.php
"τα συντριμμια της ζωης" (αν και οι πρωταγωνιστες της ταινιας δεν ειναι αυτοι που φαινονται στην αφισα..Αυτους τους βλεπουμε ομως σε ενα μικρο φιλμακι στον κινηματογραφο που πηγαινει η Ζωη Λασκαρη)

attachment.php
"Το ταξιδι"

attachment.php
τη φωτο τη δανειζομαι απο ενα ποστ του Αντωνη

iltasidrimiamiaszois.JPG

iltotaxid.JPG

1totaxidi.jpg
 
Στην ταινια "Ο δρακος" βλεπουμε καποιες αφισες απο ταινιες

attachment.php
attachment.php
"Μαγικη πολις" ,κατω δεξια υπαρχει περιπτωση να ειναι ο Δημητρης Χορν με την Ελλη Λαμπετη;

attachment.php
δεν ξερω αν ανηκει σε ελληνικη ταινια η αφισα που βλεπουμε,μου θυμιζει τον Ορεστη Μακρη ο ηθοποιος(πανω αριστερα στην αφισα)

Τελος,βλεπουμε διαφημιση της ιδιας της ταινιας

attachment.php


od1.JPG

odrak.JPG

odrako.JPG

odr1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι ο Χορν με τη Λαμπέτη , ναι , από "Το κορίτσι με τα μαύρα".
 
tonytony είπε:
Είναι ο Χορν με τη Λαμπέτη , ναι , από "Το κορίτσι με τα μαύρα".

σ ευχαριστω πολυ Αντωνη,αυτη την ταινια ειχα κι εγω στο μυαλο μου αν και δεν καταφερα να βρω φωτογραφια της αφισας
 
Στην ταινια "Οι 3 ψευτες" ο Γιωργος Παντζας και η Μαρω Κοντου βρισκονται στο ζαχαροπλαστειο ωσπου ξαφνικα βλεπουν μπροστα τους τον Αλκη Γιαννακα να χαιρετα τη ΜΚ.Μολις τον βλεπει ο ΓΠ λεει: "Α,ο Αλκης ο Γιαννακας!κυρ Γιαννακα μου ειμαι θαυμαστης σας,σας ειδα στην τελευταια σας ταινια "Οι γενναιοι του βορρα" που εξοντωνατε τον οχτρο!Καταπληκτικος εισαστε,θα μου δωσετε ενα αυτογραφο κυριε Γιαννακα";
 
Στην ταινια "Η ταξιτζου" η Δεσποινα Στυλιανοπουλου λεει στον Αλκη Γιαννακα που της ζηταει να πιει ουισκι:"κατι τετοια "ποτιζεις"τα κοριτσια κι υστερα..ξερω καλα τι κουμασι εισαι,σ εχω δει και στο "Ρεμαλι της Φωκιωνος Νεγρη","αυτα τα φτωχοκοριτσα ειναι που σε κανανε σπουδαιο κυριε "Ντελικανη" μου".Επισης φαινεται η αφισα της ταινιας "Η αρχοντισσα της κουζινας"

attachment.php


itaxitz.JPG
 
Πίσω
Μπλουζα