Κουίζ των Ασμάτων

Κουιζ Νο 5 :

 


Σε ποιες ταινιες υπαρχει η μουσικη που ακουγεται στην αρχη του τραγουδιου της Μαρινελλας "δως μου τ' αθανατο νερο" ;


[video=youtube;-UkzLFZYFoM]

ποιος ειναι ο συνθετης και σε ποια ταινια ακουμε το συγκεκριμενο τραγουδι;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μουσικη συνθεση του Μιμη Πλεσσα. Το τραγουδι ολοκληρο αγουγεται στην Παριζιανα, ενω ενα μερος του ως μουσικο μοτιβο, ακουμε και στο Ανθρωπακι.

Στις συγκινητικες στιγμες της ταινιας.
 
συγχαρητηρια bambinella!! εχω στο μυαλο μου κι αλλη μια ταινια στην οποια ακουγεται το ιδιο μουσικο μοτιβο
 
Νομιζω πως η αλλη ταινια που το ακουμε ειναι η Θεια μου η χιπισσα.
 
για να το λες εσυ ετσι θα ειναι :)

ομως υπαρχει σιγουρα κι αλλη ταινια
 
Το ακουμε και στον Φαντασμενο.
 
:cheers: :cheers: :cheers: :cheers:γι αυτη την ταινια ελεγα bambinella :)

αν τυχει και βρουμε κι αλλη, την προσθετουμε!
 
Επισης το ιδιο μουσικο μοτιβο του Μιμη Πλεσσα το ακουμε και στην ταινια "ο κατεργαρης"
 
Μολις ειδα την ταινια "η θεια μου η χιπισσα" : σ αυτη την ταινια το μουσικο μοτιβο που ακουγεται ειναι διαφορετικο,προκειται για το "στη φτωχεια μας την αυλη"

 
Εχεις απολυτο δικιο. Δεν ειναι το ιδιο μοτιβο.
 
συμπληρωμα απαντησης 3 κουιζ Νο 2 :

γ) το τραγουδι "πρωίαν σε ειδον" το τραγουδαει και η Κλεοπατρα (Σταυρος Παραβας) στην ταινια "η Κλεοπατρα ηταν Αντωνης" οταν πηγαινει το πρωινο στο αφεντικο της Λαυρεντη Διανελλο, στον κηπο
 
Υπάρχει μια ταινία όπου ο Γκιωνάκης υποδύεται τον λατερνατζή (!!) και τραγουδά - και μάλιστα πολύ καλά - συνοδεία της λατέρνας.

Στο ίδιο έργο παίζει και ο Κ. Κακκαβάς ο οποίος, αν θυμάμαι καλά, σε μιαν άλλη σκηνή εμφανίζεται να παίζει ακορντεόν.

Αν τη βρεις katerinak, τη λες και σε μας, δεν ξέρω τον τίτλο...

-
 
ψαχνουμε δηλαδη για 4η ταινια στην οποια ακουμε το "πρωιαν σε ειδον" με ερμηνευτη αυτη τη φορα το Γκιωνακη;
 
Όχι, καμιά σχέση. Τραγουδούσε το "Ο Αντώνης ο βαρκάρης", τις δυο από τις τρεις στροφές.

Θυμάμαι ότι σε εκείνο το έργο υποδυόταν έναν λατερνατζή μουσικό (όχι ως πρωταγωνιστής).

Μου είχε κάνει εντύπωση διότι πέραν του ότι ο ρόλος του ως λατερνατζής ήταν κάπως ασυνήθιστος,

τραγούδησε το συγκεκριμένο τραγούδι αρκετά καλά και με χαρακτηριστικό "μάγκικο" ύφος.

Θυμάμαι ότι η σκηνή ήταν σε ένα κέντρο όπου μάλωσε με κάποιον απο τους πελάτες

(για χάρη μιας κοπέλας νομίζω) και επενέβη ο Κ. Κακκαβάς για να τον σώσει από το ξυλοφόρτωμα.

Θυμάμαι ακόμη ότι ο Κακκαβάς επίσης τραγουδούσε στο κέντρο ενώ σε κάποια άλλη σκηνή εμφανίζεται

να παίζει και ακορντεόν. Το έργο είχε σχέση με τον πόλεμο...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αφου δεν εχει καμμια σχεση με το κουιζ τοτε προκειται για offtopic ,εκτος κι αν προκειται για κατι σαν νεο κουιζ

νομιζα οτι ποσταρες στο θρεντ για να συμπληρωσεις μια απαντηση αλλά δε γνωριζες τον τιτλο της ταινιας και μας περιεγραψες λιγο το σκηνικο για να βρουμε τον τιτλο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όχι, δεν έχει σχέση με το quiz.

Απλώς σκέφτηκα μήπως ξέρεις τον τίτλο αφού τα έχεις ψάξει αρκετά.

Άστο, αν το ξέρει κάποιος θα μας πει...

-
 
tzias57 είπε:
Η Ταινία που ζητάτε έχει τίτλο "Στέγνωσαν τα δάκρυα μας" και είναι του 1961. Λεπτομέρειες εδω :
http://www.cine.gr/film.asp?id=701110&page=2
ευχαριστουμε πολυ tzias57 , βρηκα και screenshot με τον Γκιωνακη και τη λατερνα τη στιγμη που τραγουδαει "ο Αντωνης ο βαρκαρης"

attachment.php


stegnosantadakr.JPG
 
Κουιζ Νο 6 :

Σε ποιες ελληνικες ταινιες ακουμε το "φτερο στον ανεμο" ;
 
"H Αυτού Εξοχότης, Εγώ" με τους Λ. Κωνσταντάρα, Μ. Ασημακοπούλου και Θ. Μυλωνά είναι η πιο χαρακτηριστική.

Εν προκειμένω, ο Λ. Κωνσταντάρας τραγουδά δυο στίχους...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα