Κουίζ των Ασμάτων

Κάτι μου κάνει σε Μαρίκα Κρεβατά να το τραγουδάει, αλλά τίτλο ταινίας δε μπορώ να θυμηθώ...
 
Το ακουμε στο Εκεινες που δεν πρεπει ν' αγαπουν.

Το τραγουδαει ο Αλεξανδρακης με τη φωνη του Φωτη Πολυμερη, οχι ως Φτερο στον Ανεμο, αλλα στην αρχικη του μορφη οπως το εγραψε ο Verdi για την οπερα Rigoletto με τιτλο La Donna e' mobile.
 
Την ταινια που αναφερει ο V.I.Smirnov δεν την ειδα ποτε,μαλλον θα ειναι απ τις σπανιες.

panp τωρα που το λες,μπορει να το τραγουδησε καποια στιγμη και η Μαρικα Κρεβατα.Τωρα που το ξανασκεφτομαι η Μαρικα Νεζερ θα μου ταιριαζε καλυτερα αν το τραγουδησε σε καποια σκηνη

Πολυ σωστα bambinella,αυτη την ταινια ειχα πρωτα στο μυαλο μου :)

Υπαρχουν σιγουρα αλλες δυο ταινιες,βεβαια δεν ακουμε ολο το τραγουδι,μονο 1 στιχο.Για να βοηθησω περισσοτερο: προκειται για ομοια σκηνη που βλεπουμε σε 2 ταινιες ,δεν ξερω αν προκειται για λογους οικονομιας ή αν ειναι παλι ενα απ τα γνωστα "θαυματα" της κινηματογραφικης εταιριας.. σωστα το καταλαβατε : μιλαμε για 2 ταινιες της Καραγιαννης - Καρατζοπουλος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Περίεργο που δεν την ξέρεις, δεν παίζεται συχνά αλλά δεν είναι σπάνια.

Ίσως την γνωρίζεις με τον άλλο της τίτλο, "Ο Ευατούλης μου".

Έχει μεταφερθεί και στο ραδιόφωνο όπου τους ρόλους ερμήνευσαν οι

Γιάννης Γκιωνάκης, Όλγα Πολίτου, Σταύρος Ξενίδης, Δήμος Σταρένιος κ.α.

Η υπόθεση αφορά έναν ανώτερο υπάλληλο εργοστασίου,

υπερβολικά εγωκεντρικό που βρίθει από ναρκισσισμό και εκμεταλλεύεται τους γύρω του.

Με αυτή την συμπεριφορά του τελικά καταλήγει να τον εγκαταλείψουν όλοι και να μείνει μόνος του.

Είναι εξαιρετική - και διδακτική - κωμωδία, από τις καλύτερες του Λ. Κωνσταντάρα...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφου προκειται για την ταινια "ο εαυτουλης μου" εφτιαξα ενα βιντεακι με τη σκηνη που ακουμε τον Κωνστανταρα να τραγουδαει το "φτερο στον ανεμο" :

Σχετικα με την ομοια σκηνη που εχουμε σε 2 ταινιες της Καραγιαννης Καρατζοπουλος θα περιμενω λιγο μηπως και δωσει καποιος την απαντηση,διαφορετικα θα δωσω περισσοτερη βοηθεια

Βεβαια μενει να βρεθει και ο τιτλος της ταινιας που εγραψε ο panp στο ποστ του
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ταινία αυτή, "Ο εαυτούλης μου", προέρχεται από ένα

θεατρικό έργο του Δ. Ψαθά που τιτλοφορείται "Η Αυτού Εξοχότης Εγώ".

Την θυμόμουν με αυτόν τον τίτλο.

Ο panp δεν αναφέρει ότι θυμάται με σιγουριά την Μ. Κρεββατά, οπότε το ψάξιμο μπορεί να είναι άσκοπο.

Για τις άλλες ταινίες μάλλον πρέπει να δώσεις πιο πολλά στοιχεία.

Τέλος, αφού το γύρισες στα κλασσικά, σου βάζω κι εγώ ένα ερώτημα :

Σε ποιές ταινίες ακούγονται αποσπάσματα από το 2ο κοντσέρτο για πιάνο του Rachmaninov ;





Θυμάμαι τουλάχιστον τρεις, εκ των οποίων στις δύο τα αποσπάσματα είναι αρκετά εκτεταμένα



και πρωταγωνιστούν δύο πολύ γνωστές γυναίκες ηθοποιοί.



Στη μια μάλιστα εξ αυτών είναι σχεδόν κεντρικό θέμα.


 


Για να θυμήσω τη μουσική, στο ακόλουθο video ακούγονται θέματα και από τα τρία μέρη του


από την εξαιρετική βιρτουόζα Ηelen Grimaud, μια από τις αγαπημένες μου γυναίκες μουσικούς.



[edit] Δεν υπάρχει το βίντεο πλέον [edit]

 


-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ο παρακατω κυριος της φωτογραφιας που κραταει το φτερο (δεν ξερω αν ειναι ηθοποιος) σας θυμιζει κατι;

attachment.php


αν δε σας λεει τιποτα, πειτε μου να δωσω κι αλλη βοηθεια

δινω περισσοτερη βοηθεια : στην πρωτη ταινια πρωταγωνιστες ειναι ο Δημητρης και η Αλικη ενω στη δευτερη ο Κωνστανταρας και η Αννα Φονσου

2.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπαντησεις του κουιζ Νο 6 :

"εκεινες που δεν πρεπει ν αγαπουν" :

http://www.youtube.com/watch?v=vMdcORvGn_A

"Διπλοπενιες" λεγεται η ταινια με την Αλικη και το Δημητρη, εκει ακουμε το "φτερο στον ανεμο" απ τον κυριο με το φτερο που ειδαμε στην πιο πανω φωτογραφια(στα 15 δευτερολεπτα του βιντεο)

[video=youtube;PDwz-_DuOWk]


"Ο εαυτουλης μου" βλεπε ποστ

Οπως εγραψα και σε προηγουμενο ποστ : δεν ξερω αν η χρηση της ιδιας σκηνης εγινε για λογους οικονομιας ή αν ειναι ενα απ τα "θαυματα" που κανει η εταιρια Καραγιαννης - Καρατζοπουλος

Προς το παρον αυτες ειναι οι ταινιες που βρεθηκαν και ειναι σχετικες με το κουιζ Νο 6

Τελικα ηταν δυσκολο αυτο το κουιζ,σας ζητω συγγνωμη και σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για την ταινία "Ένας δον Ζουάν για κλάματα" το φαντάστηκα - και λόγω τίτλου -

αλλά δεν θυμόμουν τη σκηνή με σιγουριά, γι αυτό δεν την ανάφερα.

Για την άλλη, δεν θα απαντούσα αφού τις ταινίες των Βουγιουκλάκη/Παπαμιχαήλ

τις έχω διαγράψει από τις τηλεοπτικές μου μνήμες.

Μένει να βρεις και το δικό μου.

Στην μια πρωταγωνιστεί η Τ. Καρέζη και στην άλλη η Ζ. Λάσκαρη.

Σε αμφότερες τις ταινίες συμμετέχει ο Ν. Περγιάλης, μάλιστα υποδύεται τον ίδιο ρόλο και στις δυο.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμπληρωμα απαντησης στο κουιζ Νο 6 : η Μαρικα Νεζερ τη στιγμη που πλενει τη μπουγαδα στη σκαφη,τραγουδαει το "φτερο στον ανεμο" στην ταινια "ο νανος και οι 7 χιονατες"

[video=youtube;WSfROX6-wj0]

το τραγουδι ξεκινα στα 00:07 δευτερολεπτα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεύτερο συμπλήρωμα στο quiz 6 :

Τον στίχο αυτόν τραγουδά κι ο Μ. Φωτόπουλος σε μια ταινία με την Βασιλειάδου.

Δεν ξέρω τον τίτλο αλλά η υπόθεση αφορά έναν εργένη (Φωτόπουλος) που

θέλει να τον παντρέψει η σπιτονοικοκυρά του (Βασιλειάδου).

Παίζει και η Μ. Βούρτση ως υποψήφια νύφη.

Θυμάμαι καθαρά την σκηνή:

ο Φωτόπουλος μετά από μια συνομιλία με την Βασιλειάδου που του εξυμνεί τα καλά του

γάμου παίρνει το καπέλο του και κατευθύνεται προς την πόρτα τραγουδώντας ξένοιαστα

τους γνωστούς στίχους...

Στο quiz με το κοντσέρτο του Rachmaninov η απάντηση είναι ότι ακούγεται

- σε εκείνη την ταινία με την Τ. Καρέζη που υποδύεται ένα διπλο ρόλο και τον Κ. Καζάκο

- στην ταινία με την Ζ. Λάσκαρη και τον Γ. Φέρτη.

Ο Ν. Περγιάλης υποδύεται τον καθηγητή της μουσικής και στις δυο.

Δεν ξέρω τους τίτλους.

άλλο ένα quiz :


Σε ποιά ελληνική ταινία ακούγεται εκτεταμένο απόσπασμα από το τραγούδι των Beatles "Can't buy me love";

Παίζουν η Γ. Βασιλειάδου (η οποία μάλιστα το χορεύει !), ο Β. Αυλωνίτης και ο Τ. Μηλιάδης.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
άλλο ένα quiz :


Σε ποιά ελληνική ταινία ακούγεται εκτεταμένο απόσπασμα από το τραγούδι των Beatles "Can't buy me love";

Παίζουν η Γ. Βασιλειάδου (η οποία μάλιστα το χορεύει !), ο Β. Αυλωνίτης και ο Τ. Μηλιάδης.

-

Από ότι θυμάμαι είναι στη ταινία "Ησαία χόρευε".
 
Σωστά θυμάσαι.

Ίσως μπορείς να μας πεις και τους τίτλους των άλλων ταινιών που περιγράφω στο post #109 ...

-
 
V.I.Smirnov είπε:
Σωστά θυμάσαι.Ίσως μπορείς να μας πεις και τους τίτλους των άλλων ταινιών που περιγράφω στο post #109 ...

-
Η ταινία με τη Καρέζη που περιγράφεις είναι η "Ερωτική συμφωνία" και η ταινία με τη Λάσκαρη το "Αγάπη για πάντα".
 
Μένει η πρώτη (Φωτόπουλος, Βασιλειάδου)...

-
 
Στην ταινια "ο μαγκουφης" ο Μιμης Φωτοπουλος τραγουδαει συνολικα 4 φορες το "φτερο στον ανεμο" ενω αλλες 2 φορες το λεει σφυριχτα :

 
Όντως αυτή είναι, καλά θυμόμουν.

Σου είχε ξεφύγει...

-
 
Ακομη ενα συμπληρωμα στο κουιζ Νο 6 : Στην ταινια "το αφεντικο μου ηταν κορόιδο" ακουγεται και παλι το "φτερο στον ανεμο" σε σκηνη σχεδον ιδια με αυτη που βλεπουμε στα 2 τελευταια βιντεακια του ποστ

 
Αλλη μια προσθηκη στο κουιζ Νο 6

Στην ταινια "πιο τρελος κι απ τους τρελους" ακουμε για λιγο το rigoletto του Verdi "la donna e' mobile" απ το Διονυση Παπαγιαννοπουλο:

 
Ακομη μια προσθηκη στο κουιζ Νο 6:

Η Ρενα Βλαχοπουλου ως Πεπιτα di Corfu μπαινει στο γραφειο του Λαμπρου Φωκα (Λαμπρος Κωνστανταρας) τραγουδωντας τον τιτλο του "la donna e' mobile"

[video=youtube;-QXxqIf8eeA]

 
Πίσω
Μπλουζα