Κουίζ των Ασμάτων

συμπληρωμα στο κουιζ Νο2 ερωτηση 1η:

ε) τον πρωτο στιχο του τραγουδιου "ασ τα τα μαλλακια σου" τον λεει τραγουδιστα ο μεθυσμενος Κωστας Βουτσας στην ταινια "η χαρτοπαιχτρα" ανακατευοντας ταυτοχρονα τα μαλλια της Σαπφως Νοταρα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμπληρωμα στο κουιζ Νο 6:

Στην ταινια "ο αντιφασιστας" και στη βιντεοταινια "βαρυς,γλυκος και μερακλης" ακουγεται το rigoletto του Verdi "la donna e' mobile"
 
συμπληρωμα στο κουιζ Νο2 ερωτηση 1η:

στ) στην ταινια "ενα βοτσαλο στη λιμνη" ο Βαγγελης Πρωτοπαππας τραγουδαει 2 στιχους του "ας τα τα μαλλακια σου" μαζι με τη συντροφια του (γυρω στα 25:20λεπτα της ταινιας)

attachment.php


1votslimniastamallakia.JPG
 
κουιζ Νο 7 :


α)
Σε ποιες ελληνικες ταινιες βλεπουμε τον Tony Pinelli να τραγουδα;


β)
Ποιοι ειναι οι τιτλοι των τραγουδιων αυτων;
 
Υιε μου υιε μου - Shake per sempre

Μοντερνα Σταχτοπουτα - Quando arrivera

Η Αθηνα μετα τα μεσανυχτα - Σε θελω
 
bambinella 100 είπε:
Υιε μου υιε μου - Shake per sempreΜοντερνα Σταχτοπουτα - Quando arrivera

Η Αθηνα μετα τα μεσανυχτα - Σε θελω
Ημουν σιγουρη οτι θα απαντουσες ΒΒ :)

εννοειται οτι ειναι ολοσωστες οι απαντησεις σου :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :award: :award: :award: :award: :award: :award:

Η σειρα που τις εγραψες ειναι τυχαια ή με βαση το τραγουδι που σου αρεσει περισσοτερο;

Προσθετω και τα 3 βιντεο

"Σε θελω"
 
Κοιτα να δεις! Δεν ειχα σκοπο να το κανω, αλλα τελικα παρεθεσα τα τραγουδια ξεκινωντας με αυτο που μου αρεσει περισσοτερο.

Υποσυνειδητα!
 
bambinella 100 είπε:
Κοιτα να δεις! Δεν ειχα σκοπο να το κανω, αλλα τελικα παρεθεσα τα τραγουδια ξεκινωντας με αυτο που μου αρεσει περισσοτερο.Υποσυνειδητα!
πιστευω οτι ετσι γινεται τις περισσοτερες φορες :)

εγω για παραδειγμα θα εγραφα πρωτα το "Quando arrivera' " που μ αρεσει περισσοτερο,μετα το "Shake per sempre" και στο τελος το "Σε θελω" το οποιο για να πω την αληθεια δε μ ενθουσιαζει ιδιαιτερα,με τα χιλια ζορια θα καθομουν να το ακουσω..

Παραλιγο να το ξεχασω: κατι που μου κανει εντυπωση στη retrodb ειναι οτι αναφερεται η συμμετοχη του Tony Pinelli και στην ταινια "Η Αθηνα μετα τα μεσανυχτα",με μια ματια που της εριξα χτες δεν τον εντοπισα πουθενα..Λες να μου ξεφυγε;
 
Καλα, το "Σε θελω" δε θα το ακουγα σε καμια περιπτωση!

Ο Tony Pinelli δε θυμαμαι αν συμμετεχει και στην Αθηνα τη νυχτα, γιατι μαλλον αυτη την ταινια εννοεις και οχι την Αθηνα μετα τα μεσανυχτα, αφου αυτο το ξερουμε.

Πολυ πιθανον λοιπον, να εμφανιζεται κι εκει. Θελει ψαξιμο.
 
bambinella 100 είπε:
Καλα, το "Σε θελω" δε θα το ακουγα σε καμια περιπτωση!Ο Tony Pinelli δε θυμαμαι αν συμμετεχει και στην Αθηνα τη νυχτα, γιατι μαλλον αυτη την ταινια εννοεις και οχι την Αθηνα μετα τα μεσανυχτα, αφου αυτο το ξερουμε.

Πολυ πιθανον λοιπον, να εμφανιζεται κι εκει. Θελει ψαξιμο.
ευχαριστω ΒΒ,μπερδευτηκα #)

την ταινια "Η Αθηνα τη νυχτα" εννοουσα,δεν τον πετυχα εκει αλλά θα ψαξω καλυτερα τωρα και θα ενημερωσω

Για αρχη να πω οτι το ονομα του δεν εμφανιζεται στους τιτλους εναρξης,ενω στην ταινια "Η Αθηνα μετα τα μεσανυχτα" βλεπουμε το ονομα του στους τιτλους

attachment.php


παιδια την ξαναειδα την ταινια "Η Αθηνα τη νυχτα" : δε βρηκα πουθενα τον Tony Pinelli ,οπως εγραψα και πιο πανω,το ονομα του δεν υπαρχει στους τιτλους της ταινιας.Τα ενδεχομενα ειναι δυο: ή η ταινια εχει "κομμενες" σκηνες ή υπαρχει λαθος στη retrodb

1.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πότε εμφανίστηκε στα μουσικά πράγματα της Ελλάδας ο Τ.Π.? Το "Η Αθήνα τη νύχτα" είναι το πρώτο από τα παρόμοια έργα, μήπως ήταν πριν τον καιρό του?
 
elephadas είπε:
Πότε εμφανίστηκε στα μουσικά πράγματα της Ελλάδας ο Τ.Π.? Το "Η Αθήνα τη νύχτα" είναι το πρώτο από τα παρόμοια έργα, μήπως ήταν πριν τον καιρό του?
elephada συμφωνα με τα στοιχεια που βρηκα εδω ο Τονυ Πινελλι ηρθε στην Ελλαδα γυρω στα μεσα της δεκαετιας του '60,οποτε αποκλειεται να συμμετειχε στην ταινια "Η Αθηνα τη νυχτα" που ειναι του 1962

με το ποστ που εκανες βοηθησες στο να ξεδιαλυνουν τα πραγματα :) :thanx2: :thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
κουιζ Νο 8 :

Παρατηρηθηκε το φαινονομενο να ακουμε μεσα στην ιδια ταινια το ιδιο τραγουδι ερμηνευμενο απο διαφορετικους καλλιτεχνες.Σε ποια ή ποιες ταινιες συνεβη αυτο,ποιος ηταν ο τιτλος του τραγουδιου και ποιοι ηταν καθε φορα οι καλλιτεχνες ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδη δε βλεπω "κινηση" λεω να δωσω καποιες βοηθειες:

1.ψαχνουμε 3 ταινιες

2.σκηνοθετης ειναι ο Γιαννης Δαλιανιδης

3.ειναι της Φινος Φιλμ και οι 3
 
"Θαλασσιές οι χάντρες": το τραγούδι "Έκλαψα χθες" τραγουδιέται και από τη Χρονοπούλου και από τον Πουλόπουλο.
 
kleida08 είπε:
"Θαλασσιές οι χάντρες": το τραγούδι "Έκλαψα χθες" τραγουδιέται και από τη Χρονοπούλου και από τον Πουλόπουλο.
πολυ σωστα kleida08:) Απομενουν αλλες δυο ταινιες

Αφου εδωσες μια απαντηση,προσθετω και τα αντιστοιχα βιντεο

Μαιρη Χρονοπουλου

Γιαννης Πουλοπουλος (στα 01:13λεπτα του βιντεο) http://www.youtube.com/watch?v=8l2mOXXxahQ
 
Η δεύτερη είναι η "Παριζιάνα": το "Αθάνατο νερό" τραγουδιέται πρώτα από τη Μαρινέλλα και στο τέλος από τον Πουλόπουλο.

Η τρίτη που μου έρχεται στο μυαλό είναι του Σακελλάριου όχι του Δαλιανίδη.
 
kleida08 είπε:
Η δεύτερη είναι η "Παριζιάνα": το "Αθάνατο νερό" τραγουδιέται πρώτα από τη Μαρινέλλα και στο τέλος από τον Πουλόπουλο. Η τρίτη που μου έρχεται στο μυαλό είναι του Σακελλάριου όχι του Δαλιανίδη.
σωστη και η 2η :)

"Δως μου τ'αθανατο νερο"

Μαρινελλα

http://www.youtube.com/watch?v=qTgzjRhpfM0

Γιαννης Πουλοπουλος

http://www.youtube.com/watch?v=6a2OoC8DSwQ

Η 3η ταινια που ψαχνουμε ειναι επισης μιουζικαλ οπως και η 1η που εγραψες

Ωστε υπαρχει και 4η ταινια που εχουμε αυτο το φαινομενο;Σε ποια αναφερεσαι;
 
"Όταν λείπει η γάτα". Αν θυμάμαι καλά το "Σ' αγαπώ σε όλες τις γλώσσες" το τραγουδά και ο Βογιατζής στη Ζάνα και ο Ντούζος στη Λινάρδου.
 
kleida08 είπε:
"Όταν λείπει η γάτα". Αν θυμάμαι καλά το "Σ' αγαπώ σε όλες τις γλώσσες" το τραγουδά και ο Βογιατζής στη Ζάνα και ο Ντούζος στη Λινάρδου.
σ ευχαριστω kleida08!!δεν τη θυμομουν αυτη την περιπτωση :flower:

Στο παρακατω βιντεο βλεπουμε και το Γιαννη Βογιατζη και τον Αντρεα Ντουζο να το τραγουδανε


Τωρα θυμηθηκα οτι στην ταινια "Το πιο λαμπρο αστερι" η Δουκισσα τραγουδαει το "ηλιος πανω ηλιος κατω" και θελει να τραγουδησει και την "Ξανθομαλλου" αλλά τελικα δεν την αφηνει η Αλικη που τη βλεπουμε να τα τραγουδαει και τα δυο

Δουκισσα - "Ηλιος πανω ηλιος κατω"

http://www.youtube.com/watch?v=ska7cGNKkmc

Αλικη - "Ηλιος πανω ηλιος κατω"

http://www.youtube.com/watch?v=dzpj1pfcLyk

Αλικη - "Ξανθομαλλου"

http://www.youtube.com/watch?v=xeEgnF_UK5c

Σιγουρα θα ειναι κι αλλες ταινιες

Θυμιζω οτι ψαχνουμε ακομη την 3η ταινια-μιουζικαλ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα