Κωνσταντίνου και Ελένης (1998)

Εντάξει, ότι κι αν πούμε γι'αυτη τη σειρά, πλέον έχει αγγίξει legendary status, λίγο οι επαναλήψεις, λίγο οι ατάκες, νομίζω πλέον έχει καταταχθεί σε αυτή την κατηγορία. Πλέον, έχουν περάσει και 20 χρόνια από την πρώτη προβολή συνεπώς, αγγίζει τα όρια του ρετρό, λίγο η επικαιρότητα που σχολιάζει, λίγο οι όλες καταστάσεις, μυρίζουν παραμονές του 2000 αλλά και πάλι, ίσως δεν έχει ξεπεραστεί τόσο, για κάποιο λόγο, διατηρεί ακόμα τη φρεσκάδα, δεν θα έλεγα όμως ότι είναι μια σειρά μπροστά από την εποχή της δηλαδή, σε σχέση με τους Μεν και τους Δεν, το ΚκΕ, δεν έχει πάρει τόσα ρίσκα, δεν θα έλεγα ότι είναι τόσο Revolutionary, παίζει σε λίγο πιο safe μονοπάτια.

Επίσης, πολλές από τις ατάκες, τις χρησιμοποιούμε ακόμα και τώρα, παρόλες τις επαναλήψεις, πάντοτε οι ατάκες αυτές προκαλούν ένα μειδίαμα και νομίζω ότι αυτό φαίνεται και από τις προβολές στο YouTube, μπορεί να παίζει εσαεί σε επανάληψη αλλά απ'οτι φαίνεται, το ενδιαφέρον του κοινού, συνεχίζει αμείωτο, πλέον έχει καταταχθεί στις κλασικές σειρές της Ελληνικής τηλεόρασης, ακόμα κι αν είναι σχετικά πρόσφατη σε σχέση με άλλες σειρές που κατατάσσονται στην ίδια κατηγορία.

Η επιτυχία νομίζω οφείλεται στο γεγονός ότι απευθύνεται σε ένα ευρύ κοινό, δεν απευθύνεται σε "ανώτερους πνευματικά ανθρώπους", απευθύνεται σε όλους μας καθώς, έχει ως στόχο τη διασκέδαση μας, με μια ανέμελη διάθεση, δεν έχει διάθεση για να εισάγει προβληματισμούς, είναι ότι πρέπει για να περάσει κάποιος ευχάριστα την ώρα του, δεν υπόσχεται κάτι άλλο από αυτό που πραγματικά είναι και νομίζω εκεί έχει κερδίσει μέρος της εκτίμησης του κοινού. Ακόμα και οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές έχουν δηλώσει ότι σκοπός τους στα γυρίσματα, είναι να περάσουν καλά οι ίδιοι καθώς, ο ανταγωνισμός σε άλλα κανάλια τότε (αναφέρθηκε κιόλας, ήταν οι "Δύο Ξένοι"), ήταν σκληρός και δεν άφηνε πολλά περιθώρια επιτυχίας και νομίζω ξεκάθαρα ισχύει το "Περνάμε καλά κι αυτό βγαίνει στον κόσμο", βγήκε αβίαστα η ευθυμία, προέκυψε πηγαία, δεν εκβιαστηκε από πουθενά και νομίζω, ακριβώς έτσι, αγγίζει κι εμάς η σειρά, βγάζει αβίαστα το γέλιο, ειδικά αν βρισκόμαστε και στην αντίστοιχη κατάσταση ευθυμίας.
 
Κάπου είχα διαβάσει ότι θεωρείται η καλύτερη και πιο πετυχημένη ελληνική κωμωδία μετά απο τις κλασικές ελληνικές ταινίες της εποχής 50-60.
 
Είναι πολύ μπροστά ο άνθρωπος!

Και που να δεις τώρα που λένε ότι έρχονται εκλογές...

Κόμμα ΒΥΖΑΝ!!!

0000_0.jpg


Το εγκρίνουν και οι ...

:mitsotakis::papandreou::leventis::karamanlis:


Ας θυμηθούμε όμως πoιο είναι το κόμμα ΒΥΖΑΝ


:biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι πολύ μπροστά ο άνθρωπος!

Και που να δεις τώρα που λένε ότι έρχονται εκλογές...

Κόμμα ΒΥΖΑΝ!!!

0000_0.jpg


Το εγκρίνουν και οι ...

:mitsotakis::papandreou::leventis::karamanlis:


Ας θυμηθούμε όμως πoιο είναι το κόμμα ΒΥΖΑΝ


:biglaugh:
Ο καλύτερος του φίλος πάντως ψήφιζε το σοσιαλιστικό κομμα
 
Πάντως, έχει ενδιαφέρον το ότι εξαιτίας του αντικειμένου το οποίο διδάσκω, το οποίο είναι η Βυζαντινή μουσική, πολλοί μαθητές με συγχέουν με τον περίφημο πλέον καθηγητή της Βυζαντινολογίας, με θεωρούν ένθερμο υποστηρικτή του ΒΥΖΑΝ, τους διευκρινίζω βέβαια ότι άλλου καθηγητού ειδικότητα είναι το αποχετευτικό σύστημα στο Βυζάντιο αλλά ναι, πλέον, οτιδήποτε σχετίζεται με τον Βυζαντινό πολιτισμό, δημιουργεί συνειρμούς που οδηγούν στον Κωνσταντίνο Κατακουζηνό, ιδού και ένα άλλο σημάδι της επιτυχίας της σειράς.

Μιλώντας για συνειρμούς, όταν έμαθα για το θάνατο του Δακη, μου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό η σκηνή όπου ο Κατακίτσεν θυμάται ένα παιδικό τραύμα που έχει με τον Δάκη οπότε, αποτυπώνει πολύ ωραία την λαϊκή κουλτούρα το σίριαλ.

Μιλώντας για λαϊκή κουλτούρα, νομίζω ότι ο χαρακτήρας του Κατακουζηνού, προβάλλει και μια άλλη πτυχή του χαρακτήρα του Έλληνα, περιαυτολογει για τα επιτεύγματα του και πρωτίστως, το απόλυτο τίποτα, το αποχετευτικό σύστημα στο Βυζάντιο πχ, είναι κάτι απόλυτα σημαντικό και σοβαρό για αυτόν, παρόλο που για όλους εμάς είναι κάτι ευτελές θα έλεγα, για εκείνον είναι ο κόσμος όλος και το αντιμετωπίζει με την ανάλογη σοβαρότητα.

Δείτε τους απανταχού influencer της σημερινής εποχής, για πολλούς από εμάς είναι ευτελής η δουλειά τους, εκείνοι όμως, το βλέπουν πολύ στα σοβαρά και υπερασπίζονται σθεναρά την επιλογή τους συνεπώς, μιλάμε για τη ροπή που έχουμε για λόγους ασήμαντους, να μεγαλοπιανόμαστε και να θεωρούμαστε σπουδαίοι, το επίκεντρο του ενδιαφέροντος κοινώς.
 
Πάντως, έχει ενδιαφέρον το ότι εξαιτίας του αντικειμένου το οποίο διδάσκω, το οποίο είναι η Βυζαντινή μουσική, πολλοί μαθητές με συγχέουν με τον περίφημο πλέον καθηγητή της Βυζαντινολογίας, με θεωρούν ένθερμο υποστηρικτή του ΒΥΖΑΝ, τους διευκρινίζω βέβαια ότι άλλου καθηγητού ειδικότητα είναι το αποχετευτικό σύστημα στο Βυζάντιο αλλά ναι, πλέον, οτιδήποτε σχετίζεται με τον Βυζαντινό πολιτισμό, δημιουργεί συνειρμούς που οδηγούν στον Κωνσταντίνο Κατακουζηνό, ιδού και ένα άλλο σημάδι της επιτυχίας της σειράς.

Μιλώντας για συνειρμούς, όταν έμαθα για το θάνατο του Δακη, μου ήρθε κατευθείαν στο μυαλό η σκηνή όπου ο Κατακίτσεν θυμάται ένα παιδικό τραύμα που έχει με τον Δάκη οπότε, αποτυπώνει πολύ ωραία την λαϊκή κουλτούρα το σίριαλ.

Μιλώντας για λαϊκή κουλτούρα, νομίζω ότι ο χαρακτήρας του Κατακουζηνού, προβάλλει και μια άλλη πτυχή του χαρακτήρα του Έλληνα, περιαυτολογει για τα επιτεύγματα του και πρωτίστως, το απόλυτο τίποτα, το αποχετευτικό σύστημα στο Βυζάντιο πχ, είναι κάτι απόλυτα σημαντικό και σοβαρό για αυτόν, παρόλο που για όλους εμάς είναι κάτι ευτελές θα έλεγα, για εκείνον είναι ο κόσμος όλος και το αντιμετωπίζει με την ανάλογη σοβαρότητα.

Δείτε τους απανταχού influencer της σημερινής εποχής, για πολλούς από εμάς είναι ευτελής η δουλειά τους, εκείνοι όμως, το βλέπουν πολύ στα σοβαρά και υπερασπίζονται σθεναρά την επιλογή τους συνεπώς, μιλάμε για τη ροπή που έχουμε για λόγους ασήμαντους, να μεγαλοπιανόμαστε και να θεωρούμαστε σπουδαίοι, το επίκεντρο του ενδιαφέροντος κοινώς.
Τουλάχιστον ο Κατακουζηνός έχει γνώση της ελληνικής γλώσσας εις βάθος.
 
Χμμμ... έχω πιάσει κάποια λάθη στα αρχαιοπρεπή του αλλά πράγματι σπάνια. Και κάποιες λέξεις του που ηχούν Βυζαντινές πρέπει να είναι φτιαγμένες τώρα.

Αλλά το αποχετευτικό σύστημα οποιασδήποτε εποχής είναι σημαντικότατο. Τη σημασία του την καταλαβαίνουμε όταν πάψει να δουλεύει οπότε πνιγομαστε στο ...τό.
 
Δηλ.ο αξιότιμος καθηγητής Πανεπιστημίου επιτελούσε όντως έργο με το συγγραφικό του πόνημα καταγράφοντας αυτο το σύστημα.
 
Πολύ άπειρος ως άνδρας ο Κατακουζηνός με τις γυναίκες θα έλεγε κανείς ότι δεν είχε ποτέ του κάποια σχεση :shocked:
 
influencers ; Απο μόνοι τους ξέρουν τι είναι και για αυτό κάνουν ότι κάνουν.. έχουν επίγνωση!
 
Μα γι' αυτό διάλεξαν το συγκεκριμένο επώνυμο. Το ίδιο και ο Ψαθάς στη μαντάμ Σουσού, τον απατεώνα αριστοκράτη τον βάφτισε Καντακουζηνό. Προσφέρεται γιατί είναι χαρακτηριστικό όνομα. Οι Δούκες, οι Άγγελοι, οι Κομνηνοί ήταν επίσης πολύ σημαντικές οικογένειες, σπουδαιότεροι ίσως από του Κατακουζηνούς, αλλά δεν σου φέρνουν αμέσως στο μυαλό Βυζάντιο γιατί είναι σχετικά συνηθισμένα ονόματα στις μέρες μας. Αν ο Κωνσταντίνος λεγόταν Κωνσταντίνος Δούκας θα μας έφερνε στο μυαλό τον γνωστό ηθοποιό, όχι περασμένα μεγαλεία.
 
πολυ καλη σειρα,εχει επεισοδια φοβερα που θυμιζουν παλιες ελληνικες ταινιες
δυνατες ερμηνειες κυριως απο την κυρια ραντου και το βασιλη κουκουρα στο ρολο του φουστανου
αλλα και οι 6 ηταν υπεροχοι
για μενα δεν υπαρχει συγκριση με το καφε της χαρας ας πουμε
και εδω ηθελε συνεχεια,θα ειχε ενδιαφερον
δικαιως προβαλλεται τοσο συχνα που μαθαμε απεξω τους διαλογους
 
Πίσω
Μπλουζα