Κόκκινοι Γίγαντες - Άσπροι Νάνοι (1982)

είχαν βάλει έναν ti99a υπολογιστή ο οποίος με ένα πρόγραμμα speech έλεγε...διάφορα του στυλ... " χάνεις ένα βαθμό"...όλα τα τεκ φρηκ πιτσιρίκια μέναμε με ανοικτό το στόμα. Έχω την εντύπωση ότι προβαλλόταν πριν το 86
 
Γύρω στα 1983-85 παιζότανε φοβερό τηλεπαιχνίδι (αυτές ήτανε οι μέρες)
 
Παιδιά και εγώ με την αδερφή μου ειμαστε "Fan" του Παυλίδη...Απλά respect.

Να σας ρωτήσω,μήπωσ υπάρχει κανένα απόσπασμα από "Κόκκινοι Γίγαντες-Άσπροι Νάνοι";
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ολοι οι 30και...μεγαλωσαμε με Αργυρη Παυλιδη..!!απιστευτος τυπος που παντοτε καποιον μου θυμιζε αλλα δεν μπορουσα να το προσδιορισω
 
Καλημέρα σε όλους/ες. Είμαι ο πρώτος νικητής του τηλεπαιχνιδιού στον πρώτο κύκλο που έπαιξε. Τότε ήμουν 1η Λυκείου κι έπαιξα ζευγάρι με την ξαδέλφη μου (τότε ήταν 2α Γυμνασίου) Μιλάμε για το φθινόπωρο του 1982. Αρχικά ήμασταν 16 ζευγάρια . Παίξαμε ανά 2 και βγήκαμε 8 ζευγάρια νικητές, μετά οι 4, μετά το ζευγάρι του μεγάλου τελικού όπου κερδίσαμε κι εκεί!!!! Κερδίσαμε συνολικά και στις 4 αναμετρήσεις. Πήραμε ως δώρο από δύο χρυσά νομίσματα (2 εγώ και δύο η ξαδέλφη μου) αναμνηστικά των Πανευρωπαικών Αγώνων Στίβου της Αθήνας το 1982. Πραγματικής αλλά και συλλεκτικής αξίας. Στην εκπομπή μας πήγε η θεία μου (μητέρα της ξαδέλφης μου) η οποία έμαθε ότι αναζητούν παιδιά με γνώσεις για ένα νέο τηλεπαιχνίδι. Επειδή δεν γράψαμε τίποτα και ποτέ στο βίντεο, αν κάποιος/α έχει κάτι θα ήθελα να το δω!!!

Σαν τώρα θυμάμαι ότι μια από τις ερωτήσεις (σε κάποιο μπαράζ ισοβαθμίας) που χρειάστηκε να απαντήσουμε ήταν ποια είναι η ταχύτητα του φωτός κι εγώ απάντησα 3επί 10 στην ογδόη m/sec!!! O Παυλίδης το είχε στα χαρτιά του ως 300.000 km/sec αλλά κατάλαβε αμέσως πως είναι στην ουσία το ίδιο. Φανταστική εμπειρία, αλλά δυστυχώς θυμάμαι πολύ λίγα καθώς όλες οι εκπομπές γυρίστηκαν μέσα σε λίγες μέρες, άσχετα αν παίζονταν επί 4 μήνες μετά. Νομίζω ο πρώτος κύκλος κράτησε απο 10/1982 έως 2/1983.
 
Εξαιρετικες πληροφοριες. Ελπιζω ο Tsalk να βρει κατι μεσα στα νεα του αποκτηματα και να ανεβασει
 
leftman είπε:
Καλημέρα σε όλους/ες. Είμαι ο πρώτος νικητής του τηλεπαιχνιδιού στον πρώτο κύκλο που έπαιξε. Τότε ήμουν 1η Λυκείου κι έπαιξα ζευγάρι με την ξαδέλφη μου (τότε ήταν 2α Γυμνασίου) Μιλάμε για το φθινόπωρο του 1982. Αρχικά ήμασταν 16 ζευγάρια . Παίξαμε ανά 2 και βγήκαμε 8 ζευγάρια νικητές, μετά οι 4, μετά το ζευγάρι του μεγάλου τελικού όπου κερδίσαμε κι εκεί!!!! Κερδίσαμε συνολικά και στις 4 αναμετρήσεις. Πήραμε ως δώρο από δύο χρυσά νομίσματα (2 εγώ και δύο η ξαδέλφη μου) αναμνηστικά των Πανευρωπαικών Αγώνων Στίβου της Αθήνας το 1982. Πραγματικής αλλά και συλλεκτικής αξίας. Στην εκπομπή μας πήγε η θεία μου (μητέρα της ξαδέλφης μου) η οποία έμαθε ότι αναζητούν παιδιά με γνώσεις για ένα νέο τηλεπαιχνίδι. Επειδή δεν γράψαμε τίποτα και ποτέ στο βίντεο, αν κάποιος/α έχει κάτι θα ήθελα να το δω!!!Σαν τώρα θυμάμαι ότι μια από τις ερωτήσεις (σε κάποιο μπαράζ ισοβαθμίας) που χρειάστηκε να απαντήσουμε ήταν ποια είναι η ταχύτητα του φωτός κι εγώ απάντησα 3επί 10 στην ογδόη m/sec!!! O Παυλίδης το είχε στα χαρτιά του ως 300.000 km/sec αλλά κατάλαβε αμέσως πως είναι στην ουσία το ίδιο. Φανταστική εμπειρία, αλλά δυστυχώς θυμάμαι πολύ λίγα καθώς όλες οι εκπομπές γυρίστηκαν μέσα σε λίγες μέρες, άσχετα αν παίζονταν επί 4 μήνες μετά. Νομίζω ο πρώτος κύκλος κράτησε απο 10/1982 έως 2/1983.
καλώς τον! κοίτα να δεις...

χθες και σήμερα ψάχνω συνέχεια μπας και πετύχω πουθενά κανένα βιντεάκι αλλά τζίφος. μας πέτυχε όμως ο πρώτος νικητής
 
ntsmrtz είπε:
καλώς τον! κοίτα να δεις...χθες και σήμερα ψάχνω συνέχεια μπας και πετύχω πουθενά κανένα βιντεάκι αλλά τζίφος. μας πέτυχε όμως ο πρώτος νικητής

Μακάρι να βρεθεί κάτι!!! Παιδιά, το παιχνίδι ήταν πού δύσκολο. Εκτός από τις ερωτήσεις (που ήταν τελείως άσχετες με τα βίντεο που παίζονταν), έπρεπε μετά να διαλέξεις ένα ουράνιο σώμα από τα 16 που υπήρχαν, ώστε να μετακινηθείς πλησιέστερα μέσα στο ηλιακό σύστημα. 13 ουράνια σώματα σε προχωρούσαν μία θέση, 2 δύο θέσεις, και ένα 3 θέσεις. Δικαίωμα να διαλέξεις ουράνιο σώμα είχες μόνο αν είχες πρώτα απαντήσει σωστά στην ερώτηση. Δεν θα ξεχάσω πως στην πρώτη εκπομπή, οι αντίπαλοι είχαν απαντήσει 3 ερωτήσεις σωστά και είχαν πετύχει τα ουράνια σώματα που τους μετέφεραν 2 θέσεις, έτσι είχαν συνολικά 5 θέσεις από την αφετηρία. Εμείς πάλι είχαμε απαντήσει 2 σωστές αλλά τα ουράνια σώματα που διαλέξαμε είχαν μία θέση έτσι έιχαμε μετακινηθεί κατα δύο θέσεις. Στην 3η ερώτηση που απαντήσαμε σωστά (και τελευταία του παιχνιδιού) μου ρχεται μια φαεινή ιδέα και λέω τη Γη ως ουράνιο σώμα και -ω του θαύματος- μας μετακίνησε 3 θέσεις. Ετσι φτάσαμε τους άλλους. Στην ερώτηση μπαράζ, πόσες μέρες έχει ένα δίσεκτο έτος, πάτησα πολύ γρήγορα το κουμπί,απάντησα σωστά (366) και κερδίσαμε. Στα υπόλοιπα παιχνίδια δεν θυμάμαι τίποτα!!! Ήταν και τα τρία σε μία μέρα. Εξοντωτικό!!!
 
Τι ξεθάψατε πάλι βρε μπαγάσες... :)
 
leftman είπε:
Μακάρι να βρεθεί κάτι!!! Παιδιά, το παιχνίδι ήταν πού δύσκολο. Εκτός από τις ερωτήσεις (που ήταν τελείως άσχετες με τα βίντεο που παίζονταν), έπρεπε μετά να διαλέξεις ένα ουράνιο σώμα από τα 16 που υπήρχαν, ώστε να μετακινηθείς πλησιέστερα μέσα στο ηλιακό σύστημα. 13 ουράνια σώματα σε προχωρούσαν μία θέση, 2 δύο θέσεις, και ένα 3 θέσεις. Δικαίωμα να διαλέξεις ουράνιο σώμα είχες μόνο αν είχες πρώτα απαντήσει σωστά στην ερώτηση. Δεν θα ξεχάσω πως στην πρώτη εκπομπή, οι αντίπαλοι είχαν απαντήσει 3 ερωτήσεις σωστά και είχαν πετύχει τα ουράνια σώματα που τους μετέφεραν 2 θέσεις, έτσι είχαν συνολικά 5 θέσεις από την αφετηρία. Εμείς πάλι είχαμε απαντήσει 2 σωστές αλλά τα ουράνια σώματα που διαλέξαμε είχαν μία θέση έτσι έιχαμε μετακινηθεί κατα δύο θέσεις. Στην 3η ερώτηση που απαντήσαμε σωστά (και τελευταία του παιχνιδιού) μου ρχεται μια φαεινή ιδέα και λέω τη Γη ως ουράνιο σώμα και -ω του θαύματος- μας μετακίνησε 3 θέσεις. Ετσι φτάσαμε τους άλλους. Στην ερώτηση μπαράζ, πόσες μέρες έχει ένα δίσεκτο έτος, πάτησα πολύ γρήγορα το κουμπί,απάντησα σωστά (366) και κερδίσαμε. Στα υπόλοιπα παιχνίδια δεν θυμάμαι τίποτα!!! Ήταν και τα τρία σε μία μέρα. Εξοντωτικό!!!
Εξαιρετικες πληροφοριες οντως και αρκετο περιπλοκο το παιχνιδι,θυμηθηκαμε πως παιζοταν . :thumbup:
 
Καλώς σας βρίσκω παιδιά !!!

Το παραπάνω ήταν δοκιμαστικό σποτ !!! Ονομάζομαι Κώστας και είμαι πολύ χαρούμενος που, μετά από πολύ καιρό, κατάφερα κι έκανα εγγραφή στο πολύ - πολύ όμορφο φόρουμ σας !!! Είμαι περίπου 40 πλην κάτι ψιλά ετών και .... έχω την εντύπωση ότι θυμάμαι πολλά από την εποχή των παιδικών & εφηβικών μου χρόνων, τα αγαπημένα μας 80ς. Θα είναι χαρά μου να μοιραστώ μαζί σας τις αναμνήσεις μου ....

Και .... κάνω αρχή με το "Κόκκινοι Γίγαντες / ΄Ασπροι Νάνοι", το οποίο παρουσίαζαν από κοινού : α) Ο συμπαθέστατος & αγαπημένος μας εκείνη την εποχή ΑΡΓΥΡΗΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ με τη γλυκύτατη /παιχνιδιάρικη φωνή του και Β/ ένας ... κομπιούτερ, ο οποίος, με "κονσερβοποιημένη / παραμορφωμένη" φωνή, βαθμολογούσε τους παίκτες που συμμετείχαν : "Χουάνουεις έναν βουαθμουό", η ατάκα του που μού έμεινε [με τη χαρακτηριστική "προφορά" του] ....

Όσο για τις δοκιμασίες στις οποίες υποβάλλονταν οι παίκτες .... Απ' ό,τι θυμάμαι παρακολουθούσαν βιντεάκια [με θέματα συνήθως για πλανήτες, γαλαξίες κλπ αλλά ... και "γήινα" θέματα !!!], στα οποία υπήρχε αφήγηση [με τη φωνή του Παυλίδη]. Μετά το βιντεάκι, ο Παυλίδης έκανε κάποια ερώτηση, της οποίας η απάντηση βρισκόταν στην αφήγηση του βίντεο [την οποία οι παίκτες έπρεπε να είχαν ακούσει πολύ - πολύ προσεκτικά]. Και όποια ομάδα έβρισκε πρώτη την απάντηση, πατούσε ένα κουμπί δίπλα στο κάθισμα για να απαντήσει. Όμως .... δίπλα στο κουμπί ευρίσκετο και μια σερήνα {!!!}, σαν ... από αστυνομικό αυτοκίνητο {!!!}, με φως που στριφογύριζε και με αρκούντως εκκωφαντικό ήχο !!! Με δυο λέξεις .... η έγκαιρη εύρεσις της σωστής απαντήσεως γινόταν με .... πανηγυρικό τρόπο !!!

Οι ερωτήσεις που συνήθως υποβάλλονταν στους παίκτες - σχετιζόμενες με την αφήγηση του βίντεο - είχαν, ως επί το πλείστον σχέση με αριθμούς. Π.χ. στην αφήγηση του βίντεο υπήρχε η πληροφορία "το τάδε βουνό έχει τόσα μέτρα ύψος". Ε, τότε το πιθανότερο ήταν ότι η ερώτηση που θα υποβαλλόταν στους παίκτες θα είχε περιεχόμενο "πόσα μέτρα ύψος έχει το τάδε βουνό"!!! Αυτό, φυσικά, κάποιοι "παίκτες - τζιμάνια" το είχανε πάρει πρέφα. Κι έτσι, δεν προλάβαινε ο Παυλίδης να ρωτήσει "πόσα μέτρα ...." και .... πατούσαν αμέσως τα κουμπιά και .... ιουιουιου η σειρήνα δίπλα απ' το κάθισμά τους !!! Κάποια στιγμή, όμως, όταν το "πράγμα" είχε γίνει για τα καλά .... προβλέψιμο, άλλαξε και το περιεχόμενο των ερωτήσεων. Έτσι, θυμάμαι μια ερώτηση που ήταν η εξής : "Πότε ψαρεύονται οι γόπες ???". Σύμφωνα με την αφήγηση στο βίντεο, "οι γόπες ψαρεύονται τις νύχτες χωρίς φεγγάρι". Όμως, ο παίκτης απάντησε ελλιπώς "τις νύχτες" [χωρίς να προσδιορίσει το "χωρίς φεγγάρι"]. Έτσι, η απάντησή του κρίθηκε λανθασμένη .....

Και συνεχίζω .....

Σε κάποια ποστ παραπάνω, διάβασα ότι κάποιες συμφορουμίτισσες ήταν ερωτευμένες με ... τον Διευθυντή του Πλανηταρίου, που ήταν ο "ιθύνων νους" του τηλεπαιχνιδιού !!! Εγώ, όμως, σε εκείνη την ηλικία [περίπου 13 ετών], ήμουν .... ερωτευμένος με κάποια από τις παίκτριες του παιχνιδιού : με μια μελαχρινή κοπελιά, με κοντά μαλλιά και

με άσπρα ρούχα, που μαζί με τον παρτενέρ της [νομίζω ξάδερφός της] είχε καταφέρει να φτάσει στον τελικό του παιχνιδιού ... και στον οποίο, φυσικά, κέρδισε ....

Λοιπόν, με είχε εντυπωσιάσει η εξυπνάδα και η ευρυμάθεια αυτής της κοπελιάς .... Γι' αυτό, άλλωστε, με τον παρτενέρ της έφτασε στον τελικό και κέρδισε το .... έπαθλο, που ήταν ... ένα ποδήλατο για τον καθέναν !!! {σκεφθείτε, τέτοια ήταν τα δώρα στα τηλεπαιχνίδια εκείνα τα χρόνια !!!!! } !!! Κι όπως προλόγισε ο Παυλίδης : "το πλέον χρήσιμο δώρο για τώρα που είναι καλοκαίρι, από ένα ποδήλατο για να κάνετε βόλτα στην εξοχή". Κι εγώ, πο είχα "τσιμπηθεί" με την κοπελιά, σκεφτόμουν : "αχ, μακάρι να σε συναντήσω σε κάποια εξοχή την ώρα που θα κάνεις βόλτα με το ποδήλατο που κέρδισες .... " ..... ooops, ooops ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στο τέλος κάθε επεισοδίου προβάλλονταν κι ένα σποτ από ένα παιχνίδι (demo ?) που εικόνιζε ένα τραινάκι πάνω σε ράγες. Μήπως θυμάστε τίποτα σχετικό ή από ποιο παιχνίδι (από TI99/4A ?) ήταν το σποτάκι ?
 
Επειδή έχει ξεκινήσει μια πολύ όμορφη συζήτηση για το παιχνίδι τους τελευταίους μήνες, αλλά δεν υπάρχουν προς το παρόν καθόλου βίντεο ή φωτογραφίες από το παιχνίδι, παραθέτω δύο φωτογραφίες από περιοδικά της εποχής, μήπως και "ξυπνήσουν" και άλλες μνήμες από το παιχνίδι:

attachment.php


attachment.php


leftman και Rinus Cesar, Καλώς Ήρθατε στο RetroManiaX και σας ευχαριστούμε για τις πολύ αναλυτικές πληροφορίες που θυμάστε από το αγαπημένο παιχνίδι των παιδικών μας χρόνων.

- leftman: συγχαρητήρια για τη νίκη σου (με σχεδόν 30 (!) χρόνια καθυστέρηση!) :)

- Rinus Cesar: μήπως θυμάσαι τον leftman με την ξαδέρφη του που είχαν νικήσει; ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ίσως πρόκειται για άλλο ζευγάρι "ξάδελφου-ξαδέλφης" που επίσης κέρδισε σε τελικό. Εγώ με την ξαδέλφη μου (που δεν είχε κοντά μαλλιά τότε και δεν πολυμιλούσε-τόχα πάρει επάνω μου το παιχνίδι, ήταν και πολύ μικρή) είχαμε παίξει στην πρώτη σειρά εκπομπών Οκτώβριος 82-Ιανουάριος 83. Επίσης το δώρο που κερδίσαμε εμείς στο τελικό ήταν: ο καθένας μας πήρε από δύο χρυσά συλλεκτικά νομίσματα αναμνηστικά των Πανευρωπαικών Αγώνων Στίβου Αθήνα 1982. Οι χαμένοι του τελικού (δύο επίσης ξαδέλφια από το Βαρβάκειο) πήραν από ένα ενυπόγραφο πίνακα του Βασιλείου. Δώρα με άποψη δηλαδή. Χεχε!! Επίσης θυμάμαι πως οι χαμένοι, το είχαν πάρει πολύ προσωπικά το θέμα της ήττας τους....
 
Γεια χαρά,

Τυχαία έπεσα εδώ και είπα να προσθέσω μια πληροφορία που έχει πλάκα/ενδιαφέρον: Ο άνθρωπος που προγραμμάτιζε το voice synthesizer που έλεγε "χάνεις δύο πόντους" και άλλες τέτοιες φράσεις, δεν είναι άλλος από τον (σε ηλικία 17 χρονών περίπου τότε) νυν Γενικό Γραμματέα Πληροφοριακών Συστημάτων Διομήδη Σπινέλλη http://www.spinellis.gr/index.html.var (ο οποίος είναι εξαιρετικά αξιόλογος επιστήμονας στον χώρο της πληροφορικής)...

σ.
 
Kαλως ηρθες :) stheotok και ευχαριστουμε για την "εσωτερικη/inside" πληροφορια .
 
Πίσω
Μπλουζα