Κόκκινοι Γίγαντες - Άσπροι Νάνοι (1982)

Βλέποντας την εισαγωγή της εκπομπής ένιωθα σα να είχα επιστρέψει σε ένα συγκεκριμένο σπίτι να κάθομαι σε συγκεκριμένο μέρος και να παρακολουθώ αμίλητος προσηλωμένος και γοητευμένος κάτι το οποίο μου άρεσε πάααρα πολύ όταν ήμουν πιτσιρικάς... #)

Πρόκειται όμως για γλυκόπικρο συναίσθημα καθώς εκτός της νοσταλγίας μου ήρθε και στενοχώρια αντιλαμβανόμενος ότι κάποτε είχαμε εκπομπές-τηλεπαιχνίδια για το διάστημα αλλά και για την Ελληνική γλώσσα. Πλέον έχουμε τούρκικες σειρές... :angry:

Εχω συγκινηθεί, δεν περιγράφω άλλο...

(ευχαριστώ @ChristosM!!)
 
(!)...ωραία.... και μή χειρότερα... Ας μην απορουμε όμως για τιποτε στο εξής.
 
Nα μεινουμε στο θεμα...

To post έχει μεταφερθει εδω και δεν διαγραφηκε
 
Δεύτερος κύκλος εκπομπών. Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο, αλλά η ροή του παιχνιδιού άλλαξε και βελτιώθηκε. Το δε δώρο του τελικού μία πραγματική έκπληξη που πιστεύω θα συγκινήσει εδω μέσα...

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πω πωωωω .... ρε Χρηστάρα, τι μάς έκανες πρωί πρωί .... Συγκίνηση και χαμόγελο συνάμα ....

Θα σχολιάσω μόνο τον Αργύρη Παυλίδης [για το "δώρο - έκπληξη" ... καλύτερα να σχολιάσουν οι πιο ειδικοί από μένα :flower: :flower:]... τοσο ευγενικός, τόσο γλυκομίλητος ο Αργύρης ... κι όλα αυτά του βγαίνουν "εκ του φυσικού", χωρίς να προσποιείται !!! Για του λόγου το αληθές, δείτε προς το τέλος του βίντεο, αφότου έχει τελειώσει το επεισόδιο και ακούμε τη μουσική της λήξης, με τι όμορφο τρόπο που συνομιλεί με τα παιδιά που διαγωνίσθηκαν !!! Πόσο μάς λείπουν σήμερα τέτοιοι άνθρωποι, όχι μόνο στην τηλεόραση, αλλά και στην καθημερινότητά μας :( :( ....

.... Φαντασθείτε στα επόμενα βιντεάκια τι συγκινήσεις και εκπλήξεις μας περιμένουν ....
 
Πως φτάσαμε από τηλεπαιχνίδια τέτοιου επιπέδου στο "σκέψου καλά ποιο κουτί θα ανοίξεις μετά"; :(
 
Άραγε έχει διασωθεί καμιά αφίσα? Όσο για το δώρο έκπληξη.... πραγματική ψυχρολουσία για τους νικητές :D Θα τους αναγκάσει να διαβάσουν ακόμα περισσότερο και το παιχνίδι γίνεται πιο ανταγωνιστικό πλέον με αυτό τον τρόπο.

ChristosM ευχαριστούμε για το ανέβασμα του επεισοδίου.
 
Kambioύλα, θυμάσαι τίποτα απ' το τηλεπαιχνίδι ???

Όσοι έχουμε γεννηθεί στις αρχές των 70ς θυμόμαστε πάρα πολλά !!! Και με τα βιντεάκια που σιγά - σιγά θα ανεβάζει ο Χρήστος, θα μάς δίνεται η ευκαιρία να "συμπληρώνουμε" τις αναμνήσεις μας !!! Όσο για μένα ... "παίζει" να έχω χάσει ελάχιστα επεισόδια του τηλεπαιχνιδιού, όσα χρόνια προβαλλόταν στην κυριολεξία ... μετρούσα τις ώρες μέχρι την έναρξή του !!! Και ... μάλλον δεν ήμουν ο μόνος #) #) .... Ιδίως τα πρώτα χρόνια προβολής του [1982 - 1983] σε εμάς τους "μικρούς τηλεθεατές" το εν λόγω τηλεπαιχνίδι είχε προκαλέσει τεράστιο ενθουσιασμό !!! Θες η πρωτοτυπία του ... θες η τόσο ενδιαφέρουσα θεματολογία του ... θες ο γλυκύτατος Αργύρης Παυλίδης .... ίσως όλα μαζί ....

Το τηλεπαιχνίδι το θυμάμαι να μού κρατάει συντροφιά από την τελευταία τάξη του Δημοτικού μέχρι ... την 1η Λυκείου !!! Το γεγονός ότι "βάστηξε" τόσα χρόνια, μάλλον λέει πολλά ... Αλλά και την τελευταία χρονιά προβολής του, παρόλο που "ο κύκλος του σιγά - σιγά έκλεινε" και όδευε προς τη λήξη του, πάλι μάς κρατούσε αμείωτο το ενδιαφέρον !!! Π.χ. θυμάμαι με κάποιους συμμαθητές μου στην 1η Λυκείου να παίζουμε μπάσκετ στην αυλή του σχολείου και, για να κάνουμε πλάκα, μιμούμασταν τη ... φωνή του κομπιούτερ του παιχνιδιού που ανακοίνωνε τη βαθμολογία των παικτών :eek: o_O:p ....

Συμπερασματικά ... όσοι γεννηθήκαμε στις αρχές των 70ς, τους λατρέψαμε τους "Κόκκινους Γίγαντες ...", στην κυριολεξία με αυτούς μεγαλώσαμε :flower:

.... Όσοι, όμως, γεννηθήκατε τέλη 70ς / αρχές 80ς και το προλάβατε προς το τέλος του, μάλλον λίγα πράγματα θα θυμόσαστε :flower: :flower: :cool: .....
 
Δε θυμάμαι πάρα πολλά από το τηλεπαιχνίδι. Άρχισα να το παρακολουθώ από τους τελευταίους του κύκλους και προσπαθούσα να μην χάνω επεισόδιο.

Αυτό που θυμάμαι όμως πάρα πολύ έντονα και μπορώ να σου πω οτι όταν το σκέφτομαι είναι σαν να έχω τον κ. Παυλίδη μπροστά μου να το λέει, είναι η εξήγηση του τί είναι οι κόκκινοι γίγαντες και τι οι άσπροι νάνοι.

Πάντως αυτό το τηλεπαιχνίδι με έκανε να κοιτάζω τον ουρανό και τα άστρα με "άλλο μάτι" και να θέλω να αποκτήσω τηλεσκόπιο :D
 
Rinus Cesar είπε:
Kambioύλα, θυμάσαι τίποτα απ' το τηλεπαιχνίδι ???
Όσοι έχουμε γεννηθεί στις αρχές των 70ς θυμόμαστε πάρα πολλά !!! Και με τα βιντεάκια που σιγά - σιγά θα ανεβάζει ο Χρήστος, θα μάς δίνεται η ευκαιρία να "συμπληρώνουμε" τις αναμνήσεις μας !!! Όσο για μένα ... "παίζει" να έχω χάσει ελάχιστα επεισόδια του τηλεπαιχνιδιού, όσα χρόνια προβαλλόταν στην κυριολεξία ... μετρούσα τις ώρες μέχρι την έναρξή του !!! Και ... μάλλον δεν ήμουν ο μόνος #) #) .... Ιδίως τα πρώτα χρόνια προβολής του [1982 - 1983] σε εμάς τους "μικρούς τηλεθεατές" το εν λόγω τηλεπαιχνίδι είχε προκαλέσει τεράστιο ενθουσιασμό !!! Θες η πρωτοτυπία του ... θες η τόσο ενδιαφέρουσα θεματολογία του ... θες ο γλυκύτατος Αργύρης Παυλίδης .... ίσως όλα μαζί ....

Το τηλεπαιχνίδι το θυμάμαι να μού κρατάει συντροφιά από την τελευταία τάξη του Δημοτικού μέχρι ... την 1η Λυκείου !!! Το γεγονός ότι "βάστηξε" τόσα χρόνια, μάλλον λέει πολλά ... Αλλά και την τελευταία χρονιά προβολής του, παρόλο που "ο κύκλος του σιγά - σιγά έκλεινε" και όδευε προς τη λήξη του, πάλι μάς κρατούσε αμείωτο το ενδιαφέρον !!! Π.χ. θυμάμαι με κάποιους συμμαθητές μου στην 1η Λυκείου να παίζουμε μπάσκετ στην αυλή του σχολείου και, για να κάνουμε πλάκα, μιμούμασταν τη ... φωνή του κομπιούτερ του παιχνιδιού που ανακοίνωνε τη βαθμολογία των παικτών :eek: o_O:p ....

Συμπερασματικά ... όσοι γεννηθήκαμε στις αρχές των 70ς, τους λατρέψαμε τους "Κόκκινους Γίγαντες ...", στην κυριολεξία με αυτούς μεγαλώσαμε :flower:

.... Όσοι, όμως, γεννηθήκατε τέλη 70ς / αρχές 80ς και το προλάβατε προς το τέλος του, μάλλον λίγα πράγματα θα θυμόσαστε :flower: :flower: :cool: .....
Μπράβο στο Χρήστο που ψηφιοποίησε αυτό το διαμάντι. Ξανάκουσα τη μουσική μετά από τόσο καιρό, στους τίτλους τέλους. Αλήθεια, οι τίτλοι έναρξης επίσης τέλειοι, όπως και η προλόγιση από την τηλεπαρουσιάστρια (στο πρώτο βίντεο), όσο για το δώρο, πραγματικά είναι απίστευτο ότι υπήρχε τέτοιο <δεν το αναφέρω για να μη χαλάσω την έκπληξη για όσους δεν είδαν ακόμα το βίντεο> στο πρώτο μισό της δεκαετίας του ' 80. Ρίνους, θυμάμαι ακόμα τη διεύθυνση Λάμψα, με το όνομα που μου έκανε εντύπωση, αν και γεννήθηκα στα τέλη της δεκαετίας του ' 70. Πολλοί ήταν οι λόγοι που βλέπαμε και τα...πιτσιρίκια το παιχνίδι: η ώρα προβολής του, το γεγονός ότι έπαιζαν μεγάλα παιδιά- αλλά ήταν παιδιά- , ο κεφάτος και γνωστός και από την Κάντυ Κάντυ και άλλες μεταγλωττίσεις Αργύρης Παυλίδης.

Οπ και ένα φλας. Θυμάμαι ότι ή σε άλλο παιχνίδι με τον Παυλίδη είχε μια ερώτηση με εικόνα σε βίντεο γουόλ και λέξη. Θα αναφέρω χαρακτηριστικά ότι το ζητούμενο ήταν η λέξη ΚΑΜΠΟΥΡΗΣ και έδειχνε στο βίντεο τον Καραγκιόζη, αλλά και τον γνωστό μπασκετμπολίστα Αργύρη Καμπούρη. Είχε γίνει ο θρίαμβος του 1987 (πρωτάθλημα Ευρώπης), γιατί το στιγμιότυπο από το βίντεο ήταν μια βολή του Καμπούρη. Θυμίζει τίποτε; Και αν έχουμε πιο πολλά στοιχεία, παρακαλώ να μεταφερθεί η τελευταία παράγραφος του μηνύματος αυτού σε ξεχωριστό νήμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia είπε:
. Πάντως αυτό το τηλεπαιχνίδι με έκανε να κοιτάζω τον ουρανό και τα άστρα με "άλλο μάτι" και να θέλω να αποκτήσω τηλεσκόπιο :D
Με αυτό που έγραψες, μού ήρθε ... άλλη μια "φλασιά" [πάντα στο πλαίσιο της ΄"ό,τι θυμάμαι χαίρομαι" φάσης μου ως μέλος του retromaniax] !!! Σε κάποιο επεισόδιο του περί ου ο λόγος τηλεπαιχνιδιού, η ερώτηση που έτυχε στην ομάδα - απαρτιζόμενη από δύο αγοράκια - ήταν : "Ποιος ήταν ο εφευρέτης του τηλεσκοπίου" ??? Και στις πολλαπλές επιλογές [multiple choises] οι δύο από τις τρεις απαντήσεις ήταν "Ο Γαλιλαίος" και "Ο Κοπέρνικος" !!! Και η ομάδα απάντησε "Ο Κοπέρνικος" [ενώ η σωστή απάντηση ήταν φυσικά "Ο Γαλιλαίος} !!! Εγώ, ως τηλεθεατής, σκέφθηκα : "α, η ερώτηση που δεν ήξεραν να απαντήσουν ήταν εύκολη, ίσως δεν τους αξίζει να κερδίσουν" !!! Κι όμως ... στην επόμενη ερώτηση απάντησαν σωστά και, σαν να μην έφτανε αυτό ... επρόκειτο για ερώτηση με συντελεστή "3", δηλαδή η σωστή απάντηση είχε ως αποτέλεσμα να κινηθεί το ... "διαστημόπλοιο" της ομαδας τρεις θέσεις [άλλως τρεις πλανήτες] μπροστά !!! Σαν χθες θυμάμαι τα δύο αγοράκια να βλέπουν το "διαστημόπλοιό" τους στο φωτεινό πίνακα του παιχνιδιού να προχωρά 3 πλανήτες μπροστά και ... να ξεχειλίζουν από χαρά και από πλατιά χαμόγελα [και φυσικά να αναδεικνύονται νικητές] !!! Τι να κάνουμε ... μπάλα είναι αυτή, δεν νικάει πάντα ο καλύτερος :cool: :cool: ....

Το επεισόδιο αυτό το θυμάμαι στην ασπρόμαυρη τηλεόραση του εξοχικού μας στο Πόρτο Ράφτη κάποιο καλοκαίρι !!! Επίσης, αν θυμάμαι καλά, επρόκειτο για το μοναδικό επεισόδιο που είχε δείξει δύο "προκριματικούς αγώνες", δηλαδή στα μισά της εκπομπής τελείωσε ο "αγώνας" μεταξύ δύο δυάδων και μέχρι να τελειώσει η εκπομπή είδαμε τον "αγώνα" μεταξύ άλλων δύο δυάδων [ενώ συνήθως σε κάθε επεισόδιο βλέπαμε έναν "προκριματικό αγώνα"] !!! Φαίνεται ότι τούτο συνέβη για λόγους "οικονομίας χρόνου" ....

Αααχ ... καλοκαίρι του 1983 - 1984 ... να γυρίζεις το απογευματάκι απ' το μπάνιο στη θάλασσα και ... να σε περιμένουν στην παλιά ασπρόμαυρη τηλεόραση οι "Κόκκινοι γίγαντες Άσπροι Νάνοι" :flower: :flower: :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Αααχ ... καλοκαίρι του 1983 - 1984 ... να γυρίζεις το απογευματάκι απ' το μπάνιο στη θάλασσα και ... να σε περιμένουν στην παλιά ασπρόμαυρη τηλεόραση οι "Κόκκινοι γίγαντες Άσπροι Νάνοι" :flower: :flower: :flower:
Στην ασπρόμαυρη τηλεόραση σε περίμεναν Γκρίζοι Γίγαντες, Άσπροι Νάνοι. ;)

Αλλά αυτό δεν είχε καμμία σημασία, η εκπομπή νομίζω μας σημάδεψε όλους εκείνης της γενιάς... :D
 
Rinus Cesar είπε:
Με αυτό που έγραψες, μού ήρθε ... άλλη μια "φλασιά" [πάντα στο πλαίσιο της ΄"ό,τι θυμάμαι χαίρομαι" φάσης μου ως μέλος του retromaniax] !!! Σε κάποιο επεισόδιο του περί ου ο λόγος τηλεπαιχνιδιού, η ερώτηση που έτυχε στην ομάδα - απαρτιζόμενη από δύο αγοράκια - ήταν : "Ποιος ήταν ο εφευρέτης του τηλεσκοπίου" ??? Και στις πολλαπλές επιλογές [multiple choises] οι δύο από τις τρεις απαντήσεις ήταν "Ο Γαλιλαίος" και "Ο Κοπέρνικος" !!! Και η ομάδα απάντησε "Ο Κοπέρνικος" [ενώ η σωστή απάντηση ήταν φυσικά "Ο Γαλιλαίος} !!! Εγώ, ως τηλεθεατής, σκέφθηκα : "α, η ερώτηση που δεν ήξεραν να απαντήσουν ήταν εύκολη, ίσως δεν τους αξίζει να κερδίσουν" !!! Κι όμως ... στην επόμενη ερώτηση απάντησαν σωστά και, σαν να μην έφτανε αυτό ... επρόκειτο για ερώτηση με συντελεστή "3", δηλαδή η σωστή απάντηση είχε ως αποτέλεσμα να κινηθεί το ... "διαστημόπλοιο" της ομαδας τρεις θέσεις [άλλως τρεις πλανήτες] μπροστά !!! Σαν χθες θυμάμαι τα δύο αγοράκια να βλέπουν το "διαστημόπλοιό" τους στο φωτεινό πίνακα του παιχνιδιού να προχωρά 3 πλανήτες μπροστά και ... να ξεχειλίζουν από χαρά και από πλατιά χαμόγελα [και φυσικά να αναδεικνύονται νικητές] !!! Τι να κάνουμε ... μπάλα είναι αυτή, δεν νικάει πάντα ο καλύτερος :cool: :cool: ....
Το επεισόδιο αυτό το θυμάμαι στην ασπρόμαυρη τηλεόραση του εξοχικού μας στο Πόρτο Ράφτη κάποιο καλοκαίρι !!! Επίσης, αν θυμάμαι καλά, επρόκειτο για το μοναδικό επεισόδιο που είχε δείξει δύο "προκριματικούς αγώνες", δηλαδή στα μισά της εκπομπής τελείωσε ο "αγώνας" μεταξύ δύο δυάδων και μέχρι να τελειώσει η εκπομπή είδαμε τον "αγώνα" μεταξύ άλλων δύο δυάδων [ενώ συνήθως σε κάθε επεισόδιο βλέπαμε έναν "προκριματικό αγώνα"] !!! Φαίνεται ότι τούτο συνέβη για λόγους "οικονομίας χρόνου" ....

Αααχ ... καλοκαίρι του 1983 - 1984 ... να γυρίζεις το απογευματάκι απ' το μπάνιο στη θάλασσα και ... να σε περιμένουν στην παλιά ασπρόμαυρη τηλεόραση οι "Κόκκινοι γίγαντες Άσπροι Νάνοι" :flower: :flower: :flower:
Φιλε Rinus Cesar νομιζω την εχουμε αυτη την εκπομπη! Ειναι απο τον πρωτο κυκλο. Θα το κοιταξω αυτες τις μερες...
 
ChristosM είπε:
Φιλε Rinus Cesar νομιζω την εχουμε αυτη την εκπομπη! Ειναι απο τον πρωτο κυκλο. Θα το κοιταξω αυτες τις μερες...
Χρήστο, σιγά - σιγά ... με την ησυχία σου .... δεν μας βιάζει κανείς !!! Άλλωστε ... ήδη έχεις κάνει τόσα πολλά για μας :flower:

:flower: .... Τελικά ... "πρώτος κύκλος" του "Κόκκινοι Γιγαντες /Άσπροι Νάνοι" ruleeesssss .....
 
Maddog είπε:
Στην ασπρόμαυρη τηλεόραση σε περίμεναν Γκρίζοι Γίγαντες, Άσπροι Νάνοι. ;) Αλλά αυτό δεν είχε καμμία σημασία, η εκπομπή νομίζω μας σημάδεψε όλους εκείνης της γενιάς... :D
Σωστός ο Maddog! Και εγω ασπρόμαυρους τους θυμάμαι πάντα, αλλά έτσι ήταν πιο ρετρό. Αρκεί να μην είχαμε παράσιτα στην οθόνη όταν περνούσαν φπρτηγά και λεωφορεία και άλλες παρεμβολές. :D
 
Ένα τεράστιο ευχαριστώ κι από μένα. Πάλι έβαλα τα κλάματα. Είχα δει την πρώτη εκπομπή με την Juanita (κάτι είπα τώρα) και ειλικρινά δεν περίμενα να ξαναδώ την εκπομπή! Μπράβο, χίλια μπράβο και ευχαριστώ.
 
Παιδια,τι ειναι αυτοοοο??Βουρκωσα κανονικα λεμε!!τρελες αναμνησεις και ειτανε και η εποχη που διαβαζα το Αστρικη Επαφη UFO του αποθανοντα εδω και πολυ καιρο κυριου Σωκρατη Αικατερινιδη!τρελλη ζημια,Ζαν Μισελ Ζαρ για τα βιντεακια τελειο!!Να ειστε καλα Χρηστο μου ανελαβες την διασωση σε ψηφιακη μορφη των επεισοδειων και να ειναι καλα ο κυριος Σιμοπουλος που με τις γνωσεις που μας εδωσε και για τιν προνοητικοτιτα του !!να ειστε καλα και οι 2 σας,σας ευχαριστουμε!!
 
Ανεκτίμητα τα βίντεο αυτά. Ανεκτίμητη και η περίοδος εκείνη. Ευχαριστούμε θερμά για την παραχώρηση και διάσωση των εκπομπών. Ο Αργύρης Παυλίδης; Ζεστός και ειλικρινής. Έβλεπα τα αποσπάσματα και συγκινήθηκα βαθύτατα. Ότι και να πω είναι λίγο.
 
Έχω ακούσει πολλές φορές από μεγαλύτερους φίλους μου να μου λένε για αυτή την τηλεοπτική παραγωγή. Από τις περιγραφές τους μου είχε γεννηθεί η περιέργεια για το περιεχόμενο της μιας και εγώ δεν την έχω προλάβει λόγω ηλικίας. Τώρα που έχουμε μερικά βίντεο κατάλαβα για το πόσο προσεγμένη εκπομπή ήταν! Αν ήμουν σε ηλικία που μπορούσα να παρακολουθήσω την εκπομπή σίγουρα θα ήμουν και εγώ ένας από τους πολλούς οπαδούς της.

Από την άλλη στεναχωριέμαι και εγώ που έχει πέσει η ποιότητα των τηλεοπτικών παραγωγών, ειδικά αυτές που απευθύνονται σε παιδιά εφηβικής ηλικίας αλλά νομίζω πως βγαίνω εκτός θέματος άμα συνεχίσω...
 
Rinus Cesar είπε:
Χρήστο, σιγά - σιγά ... με την ησυχία σου .... δεν μας βιάζει κανείς !!! Άλλωστε ... ήδη έχεις κάνει τόσα πολλά για μας :flower: :flower: .... Τελικά ... "πρώτος κύκλος" του "Κόκκινοι Γιγαντες /Άσπροι Νάνοι" ruleeesssss .....
Αφιερωμένο...

[video=youtube;K7YatO-X-Zk]http://www.youtube.com/watch?v=K7YatO-X-Zk
 
Πίσω
Μπλουζα