Κόναν ο Βάρβαρος - Conan the Barbarian (1982)

Conan the Barbarian - The Awakening / Orphans of Doom


[edit] Aυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί. [edit]

Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να είναι πιο βάρβαρη σκηνή ή ίσως θα έπρεπε να είχε μείνει στο μυαλό μου κάποια άλλη από το έργο, αλλά η συγκεκριμένη σκηνή με την αντίστοιχη μουσική, έχει καρφωθεί στο μυαλό μου σαν μια από τις πιο αγαπημένες μου.

Θυμάμαι στο δημοτικό-γυμνάσιο να πέφτω στο κρεβάτι για ύπνο το βράδυ και να σκέφτομαι τη συγκεκριμένη σκηνή με τη μουσική επένδυση και να μην μπορώ να κοιμηθώ. Ακόμη δεν μπορώ να εξηγήσω το γιατί...

Αυτό που μπορώ να πως όμως με βεβαιότητα είναι πως αυτό ακριβώς το συναίσθημα που περιέγραφα σε παλιοετρο thread κυριαρχεί τώρα πλέον, όταν θυμάμαι και ξαναβλέπω τα τελευταία αυτά λεπτά της ταινίας.

Υ.Γ. Δε γνώριζα πως υπάρχει το συγκεκριμένο κομμάτι στο utube.

Ευχαριστώ candy και gothic γιατί μέσω των links σας το βρήκα και ίσως σε κάποιους θυμίσει πολλά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΤΑΣΟΣ ΠΡΟΥΣΑΛΗΣ είπε:
και sequel να κανουν ετσι πως γυριζουν τωρα τις ταινιες σαν κινουμενα σχεδια θα την φτιαξουν....
Και τα πράγματα χειροτερεύουν. Κάποιος παντελώς άγνωστος ονόματι Jason Momoa θα είναι ο επόμενος Κόναν.

Μου φαίνεται ότι πάει για απίστευτα κακό b-movie. Είναι κρίμα που ο άλλος μεγάλος της φανταστικής λογοτεχνίας είχε τόσο καλή μεταχείριση (ο Τόλκιν) αλλά ο Χάουαρντ δυστυχώς είναι πολύ πιο άτυχος.

Διαβάζω τις ιστορίες του Κόναν αυτόν το καιρό, και δεν έχουν απολύτως καμία σχέση με τον κινηματογραφικό Κόναν. Μπορεί να μην είναι "υψηλή λογοτεχνία" αλλά έχουν απίστευτο πάθος και αξίζει να τις διαβάσει κανείς.
 
Η οργή του Κρομ θα πέσει βαριά, αν αυτές είναι οι τελικές επιλογές ηθοποιών...
 
Και τα πράγματα χειροτερεύουν. Κάποιος παντελώς άγνωστος ονόματι Jason Momoa θα είναι ο επόμενος Κόναν.
Εάν έβλεπες Stargate:Atlantis, θα τον ήξερες. :) (Πάλι τον "δέρνω πρώτα, ρωτάω αργότερα" τύπο έπαιζε :p ).
 
Saulot είπε:
Μια πού καλή κριτική, δείτε και το 2ο μέρος για τον Conan the Destroyer με τον Chamberlain
Πολύ καλή κριτική; Σίγουρα; :D

Σταμάτησα αυτό το ελεεινό, κατ΄εμέ, βίντεο στο πέμπτο λεπτό. Στην αρχή φοβήθηκα ότι το τυπάκι θα μίλαγε με την αρχική "φωνή" όλη την ώρα. Μετά κατάλαβα ότι θα χρησιμοποιήσει τη δικιά του, και ευχήθηκα να παρέμενε στην προηγούμενη :p

Ουσιαστικά αυτό που κάνει είναι "χιουμοριστικός" σχολιασμός των σκηνών της ταινίας και όχι κριτική. Δύσκολο πάντως να παρακολουθηθεί ακόμα και ως τέτοιο... 8)
 
To Conan ανηκει στην κατηγορία bad movies we loved και εκει καταλήγει και ο critic.

Το οτι είναι καυστικός ειναι αυτο που μου αρέσει στο τυπάκι ακόμα και στα reviews που δέν συμφωνούμε.
 
Saulot είπε:
To Conan ανηκει στην κατηγορία bad movies we loved και εκει καταλήγει και ο critic.Το οτι είναι καυστικός ειναι αυτο που μου αρέσει στο τυπάκι ακόμα και στα reviews που δέν συμφωνούμε.
Για αρκετούς η cult ταινία Conan δεν ανήκει στην εν λόγω κατηγορία(bad movies we loved ή so bad that is good κλπ), οπότε έχουμε διαφορετική αφετηρία :)

Κατά τα άλλα το τυπάκι κάνει καλά αυτό που ξέρει να κάνει, και του εύχομαι επαγγελματική επιτυχία και μακροημέρευση.
 
Νταξ.. οφειλω να ομολογησω οτι γελασα σε 2-3 στιγμες του ''σατυρικου'' βιντεο, αυτο βεβαια δεν θα με εμποδιζε να ριξω μια στην ηλιθια μαπα αυτου του φυτουλα που κοροιδευε μια απο τις πιο αγαπημενες μου ταινιες.
 
Ποσα ακομα εργα και σειρες του παρελθοντος θα τσαλακωθουν...
 
Σαν παιδι μου αρεσαν πολλες ταινιες. Τις περισσοτερες οταν τις ειδα μεγαλος και αφαιρωντας το συναισθημα, διαπιστωσα πως ειχαν χασει την λαμψη τους στην καλυτερη ή δεν βλεπονταν απο νοημονα ανθρωπο στην χειροτερη.

Το Conan the barbarian δεν ειναι μια απο αυτες. Ειναι απο τις ταινιες που εβλεπα και θα βλεπω με χαρα ακομη και μετα απο απειρες προβολες, οσα χρονια κι αν περασουν.

Η ταινια αυτη αν και δεν το φιλοδοξουσε αποτελεσε ενα οροσημο στον κινηματογραφο φαντασιας και ακομη παραπερα. Εθεσε τα νεα στανταρντς σε οτι αφορα την απεικονιση ψευδοαρχαιων πολιτισμων. Πηρε τα καλυτερα στοιχεια της pulp εικονογραφιας και τους εδωσε ζωη. Ποσες και ποσες ταινιες δεν μιμηθηκαν τις πανοπλιες και τα κοστουμια, ποσες ακομη δεν πηραν αυτουσια κομματια ή ποσοι εικονογραφοι δεν επιρρεαστηκαν απο τα 80ς ως σημερα.

Τα υπεροχα σκηνικα, μιας εποχης προψηφιακης, οπου εκει επρεπε να το φτιαξεις και να το χρυσοπληρωσεις, ακριβως γιαυτο το λογο παραμενουν ακομη πειστικα. Συγκρινετε τα με οποιαδηποτε παραγωγη του ειδους πλην του Αρχοντα και Star Wars. Τα αντικειμενα και τα οπλα, δουλεμενα με λεπτομερεια που εδινε την αισθηση ενος αληθινου υποβαθρου.

Ο βαθμος βιας και ωμοτητας ειναι κατι παραπανω απο τις ταινιες δρασης των 80s. Θα μου πειτε λιγους εφαγε ο Ραμπο? Οχι, αλλα δεν τους εδινε τα αντερα στο χερι, ουτε περιειχε σκηνες ανθρωποφαγιας (μμμ σουπιτσα).

Παρολα αυτα, υπηρχαν αδυναμιες. Παντα πιστευα πως η τελικη μαχη θα μπορουσε να ειναι πιο μεγαλοπρεπης, με περισσοτερο κοσμο. O Ταλσα Ντουμ επρεπε να εχει περισσοτερη συνοδεια, απο απλα ενα τσουρμο. Δεν γινεται καμια αναφορα στην εχθροτητα Κιμμεριων-Βανιρ ωστε να καταλαβουμε γιατι τα παιδια καταληγουν σε Βανιρ δουλεμπορους. Επισης ο εντυπωσιακος τροχος, δεν εχει καμια εξηγηση. Απλα ενας τροχος που τον γυρνανε ασκοπος. Μια αιτιολογια, με ενα απλο πλανο θα βοηθαγε στην αληθοφανεια.

Επισης η ταινια δεν εχει καμια σχεση με τον Κοναν σαν χαρακτηρα κομικ ή pulp ιστοριας. Απλα γινεται χρηση του γενικοτερου ''κοσμου'' και στηνεται μια καινουργια ιστορια. Παροτι φαν του εντυπου Κοναν σε ολες τις μορφες, δεν με χαλασε ποτε αυτη η αλλαγη. Γιατι μεχρι τοτε, δεν ειχε δοθει μια επαρκεις εξηγηση γιατι ο Κοναν ειναι αυτο που ειναι. Ο Μιλιους λοιπον εφτιαξε ενα δραματικο-τραυματικο υποβαθρο, για να αιτιολογησει τα κινητρα και την ολη συμπεριφορα του ηρωα. Πολυ αργοτερα στο νεο κομικ Κοναν απο την Dark Horse δοθηκε μια διαφορετικη εκδοχη πολυ κοντα στο πνευμα του Χαουαρντ.

Ο Κοναν ηταν ενα δυνατο παιδι, γιος σιδερα και γαλουχημενος με τις ιστοριες του παππου του, ο οποιος ηταν ο πιο πολυταξιδεμενος του χωριου, λαμβανοντας μερος σε επιδρομες και μισθοφορικες ομαδες. Τα μεγαλυτερα παιδια του χωριου ετοιμα να περασουν την φυλετικη μυηση, τον εκαναν περα και μια ομαδα τον παρενοχλουσε. Σε ενα καυγα, ο μικροτερος αλλα δυνατοτερος Κοναν, αντεδρασε περισσοτερο βιαια και σακατεψε για μια ζωη τον νταη του χωριου. Το να σακατευεις τον πρωτοτοκο καποιου και να στερεις το χωριο απο ενα παραγωγικο μελος, δεν ηταν και οτι καλυτερο και ετσι ο μικρος Κοναν περιθωριοποιηθηκε αφου γλυτωσε τα αντιποινα. Αυτο τον εκανε μοναχικο και σε συνδυασμο με τις ιστοριες του παππου του, δημιουργησε την ταση φυγης και αναζητησης.

Σιγουρα πολυ ωραιοτερη αιτιολογηση, αλλα θελει μιση ταινια + δεν εχει κουλ τυπαδες με μαυρες πανοπλιες που σφαζουν τους παντες.

Και για να μην κατηγορουμε τον Μιλιους, ας δουν καποιοι το εναλλακτικο σεναριο του Σπιλμπεργκ. Περιελαμβανε ενα μεταμοντερνο σκηνικο, με μεταλλαγμενους κτλ. Φυσικα καταλαβουνουμε οτι με τα μεσα της εποχης, αν γινοταν θα ηταν μια ψευτικη παπατζα.

Απο τοτε καμια αλλη οnscreen προσπαθεια δεν πετυχε για εναν τοσο δημοφιλη ηρωα. Ο λογος απλος. Ο Κονα δεν ειναι πολιτικα ορθως χαρακτηρας. Εχει ενα προσωπικο κωδικα, αλλα παραλληλα ειναι μεθυσος, κλεφτης, μισθοφορος, βιαιος, νταης. Κατα συνεπεια δεν χωραει στα αμερικλανικα χολυγουντιανα προτυπα ηθικης. Οσες προσπαθειες γινονται με αυτο το γνωμονα (βλεπε το καρτουν και τη σειρα) καταληγουν σαν τριτοκλασσατη Ζηνα.
 
Καλα πως μου ξεφυγε αυτο το θρεντ;

Κι εγω δηλωνω πορωμενος με τον Κοναν, ειδικα τα κομικς. Αν και δεν ημουν ικανος να καταλαβω αυτο που παριστανει ο Κοναν, για μενα συμβολιζε κατι τοτε, που τωρα δεν μπορω να προσδιορισω. Αν και ποτε δεν ταυτιστικα μαζι του, τον θεωρουσα προτυπο μιας επιθετικοτητας που τελικα ποτε δεν ακολουθησα.

Η ταινια με ειχε πορωσει σε αυτο το πλαισιο, αν και αντικειμενικα μιλωντας ποτε δε με μαγεψε και παντα τη θεωρουσα ελλειπη. Ο κοσμος δεν ηταν τοσο πειστικος οπως πχ στο Γουιλλοου, τα σκηνικα δεν ηταν μαγευτικα, απουσιαζαν τα φανταστικα οντα καθως και η μαγεια (οκ ο Ταλσαντουμ γινεται φιδι. So what?).

Η αφηγηση ηταν λιγο μη-ξεκαθαρη και δεν υπηρχε καποιο quest που να φωνάζει περιπέτεια. Το οτι ο βασιλιας (Συντοφ) τους ειπε να ελευθερωσουν την κορη του, το παρατηρησα αφου ειδα 3 φορες την ταινια 8) (ουτε εγω ξερω πού "ελειπα" τις αλλες φορες). Σημερα μπορω να αναγνωρισω τη δουλεια που εγινε με τα σκηνικα κλπ κλπ αλλα τοτε, μεταξυ τοσων αλλων ταινιων φαντασιας, το θεωρουσα δεδομενο.

Το μονο που ηθελα ηταν μια ξεκαθαρη αφηγηση και ενα μαγευτικο ταξιδι το οποιο σαν ταινια δεν το προσφερε
 
Rakeesh είπε:
Καλα πως μου ξεφυγε αυτο το θρεντ;
Κι εγω δηλωνω πορωμενος με τον Κοναν, ειδικα τα κομικς. Αν και δεν ημουν ικανος να καταλαβω αυτο που παριστανει ο Κοναν, για μενα συμβολιζε κατι τοτε, που τωρα δεν μπορω να προσδιορισω. Αν και ποτε δεν ταυτιστικα μαζι του, τον θεωρουσα προτυπο μιας επιθετικοτητας που τελικα ποτε δεν ακολουθησα.

Η ταινια με ειχε πορωσει σε αυτο το πλαισιο, αν και αντικειμενικα μιλωντας ποτε δε με μαγεψε και παντα τη θεωρουσα ελλειπη. Ο κοσμος δεν ηταν τοσο πειστικος οπως πχ στο Γουιλλοου, τα σκηνικα δεν ηταν μαγευτικα, απουσιαζαν τα φανταστικα οντα καθως και η μαγεια (οκ ο Ταλσαντουμ γινεται φιδι. So what?).

Η αφηγηση ηταν λιγο μη-ξεκαθαρη και δεν υπηρχε καποιο quest που να φωνάζει περιπέτεια. Το οτι ο βασιλιας (Συντοφ) τους ειπε να ελευθερωσουν την κορη του, το παρατηρησα αφου ειδα 3 φορες την ταινια 8) (ουτε εγω ξερω πού "ελειπα" τις αλλες φορες). Σημερα μπορω να αναγνωρισω τη δουλεια που εγινε με τα σκηνικα κλπ κλπ αλλα τοτε, μεταξυ τοσων αλλων ταινιων φαντασιας, το θεωρουσα δεδομενο.

Το μονο που ηθελα ηταν μια ξεκαθαρη αφηγηση και ενα μαγευτικο ταξιδι το οποιο σαν ταινια δεν το προσφερε
Θα συμφωνησω πως υπηρχε μια σχετικη αοριστια στο σεναριο σε καποια σημεια. Αν καποιος δεν εχει καθολου επαφη με τα κομικς θα χασει μερικα σημεια που περνανε γρηγορα.

Οσον αφορα την σκηνη με τον βασιλια Οζρικ, αρχικα ηταν σχεδιασμενη να διαρκει περισσοτερο. Στα εξτρα του dvd υπαρχει και η υπολοιπη κατα την οποια, οι σωματοφυλακες του βασιλια (υποτιθεται εξαγορασμενοι απο τον Ταλσα Ντουμ) τον δολοφονουν, αφου φυγουν οι ηρωες. Η σκηνη κοπηκε γιατι πεταγοταν τοσο πολυ αιμα οταν τον καρφωναν που θεωρηθηκε ακραιο σε βαθμο γελοιοτητας.

Τωρα θα μου επιτρεψεις να πω πως ο κοσμος στο Γουιλοου δεν ειναι καθολου πειστικος. Το ολο χωριο των ''θα θελα να μουν Χομπιτ, αλλα δεν εχει τα δικαιωματα ο Λουκας'', ειναι παιδικο και το ευρημα να χρησιμοποιηθουν νανοι το κανει ψιλογελοιο. Πιστευω πως ο Μιλιους σοφα εμεινε μακρια απο ''πλασματα'', μιας και η τεχνολογια δεν βοηθουσε, ενω αυτος δεν ειχε καποια ιδιαιτερη εμπειρια σε τετοιου ειδους εφφε.

Παντως ο Κοναν στην ταινια διεκδικει βραβεια καφριλας, αφου δεν δισταζει να σφαξει χωρις πολλα πολλα μια χορευτρια/χανουμακι του Ντουμ κατα την καταδρομικη.
 
το αυθεντικο σπαθι replica του conan απο την ταινια

picture.php
 
flak θες να γινουμε φιλοι; που μενεις; :D
 
xax!!σημερα θα ανεβασω και αλλα απο conan. εχω αυθεντικη βελγικη αφισα του conan αριθμημενη. κ τωρα θελω να αγορασω και το σπαθι του πατερα. αλλα θελω καποιο μεροκαματα παραπανω.
 
Φιλε μου!! ο κοναν η ταινια ειναι οτι καλυτερο εχω δει ποτε!!! φαντασου εχω ολες τις εκδοσεισ που εχουν βγει ποτε σε dvd! φιγουρες. το adaptation της Marvel για την ταινια. τα παντα.
 
Πίσω
Μπλουζα