Κόναν ο Βάρβαρος

Οχι Σταυρο, δεν ειναι απο τον Φειδια αυτα..

Ειναι απο μια παλια αποθηκη Τυπου στην Ολυμπου-Διοικητηριου, τον Θοδωρη αν τον ξερετε.. ;)

Ειπαμε, εκανα 7ωρο tour (ερευνα αγορας) μια μερα.

Πολυ ποδαροδρομος λεμε! Χαχα!!:biglaugh:
 
Βασίλη μιας και τις έχω και τις δυο τις σειρές συμπληρωμένες, και τα αγόραζα κιόλας όταν κυκλοφορούσαν τέλη 80 αρχές 90, τα ασπρόμαυρα και τα Σούπερ Κόναν κυκλοφορούσαν ταυτόχρονα. Μόνη διαφορά στο μέγεθος και στο ότι τα σούπερ ήταν έγχρωμα μέχρι κάποιο τεύχος και συνέχισαν μέχρι το #57 όπου και σταμάτησαν, ως ασπρόμαυρα κι αυτά. Τα μεγάλα ασπρόμαυρα έφτασαν τα 147 τεύχη. Το έξτρα ανήκει στα σούπερ Κόναν και βγήκε ανάμεσα στο 40 και 41
 
Ευχαριστω για την πληροφορηση φιλε μου! :)

Παντως, πολλα τευχη αν θελει καποιος να ξεκινησει, δε νομιζω να συμπληρωνεται πλεον..
 
Μια χαρά την συμπληρώνεις με λίγη υπομονή καθώς είναι και φθηνά τευχάκια! Και μόνο ότι περιέχουν ιστορίες από το Αμερικάνικο Savage sword of Conan και σχέδιο John Buscema τα λέει όλα!
 
Γειά σας φίλες και φίλοι του forum. Έχω τις ακόλουθες 2 απορίες και όποιος μπορεί να μου απαντήσει είναι θα μου είναι απαραίτητο:

1. Κάποτε υπήρχε ένα περιοδικό με τίτλο Conan και κυκλοφορούσε για πολλά χρόνια. Συγκεκριμένα υπήρχε ένα τεύχος στο οποίο έδειχνε τον Conan που τα έβαλε με τον κακό (τον νίκησε τον κακό) και τον πέταξε σε μια υψικάμινο και στο τέλος διαφήμιζε ένα ζευγάρι χρυσά γάντια. Μήπως μπορείτε να θυμηθείτε για ποιό τεύχος μιλάμε?

[edit] copyrights [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Goliath2009 είπε:
Γειά σας φίλες και φίλοι του forum. Έχω τις ακόλουθες 2 απορίες και όποιος μπορεί να μου απαντήσει είναι θα μου είναι απαραίτητο:1. Κάποτε υπήρχε ένα περιοδικό με τίτλο Conan και κυκλοφορούσε για πολλά χρόνια. Συγκεκριμένα υπήρχε ένα τεύχος στο οποίο έδειχνε τον Conan που τα έβαλε με τον κακό (τον νίκησε τον κακό) και τον πέταξε σε μια υψικάμινο και στο τέλος διαφήμιζε ένα ζευγάρι χρυσά γάντια. Μήπως μπορείτε να θυμηθείτε για ποιό τεύχος μιλάμε?

[edit] copyrights [edit]
1@Goliath2009[/USER]

Εκτος απο κομικ του παροντος thread, υπηχε και το Super Conan του 1989 της Κομπρα Πρεςς επισης. :)

Το δευτερο ερωτημα σου εγινε edit λογω πνευματικων δικαιωματων. :)

 
Θα ήθελα να μάθω ποιό είναι το παραπάνω τεύχος που περιγράφω (αν είναι εφικτό)? Υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα για τα παραπάνω τεύχη του Super Conan?

Εγώ δεν θέλω να μου ανεβάσετε το τεύχος αλλά ποιό είναι το παραπάνω τεύχος που αναφέρω (αν υπάρχει περίπτωση). Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι η τελευταία φωτογραφία της συγκεκριμένης ιστορίας δείχνει τα γάντια και την στάχτη του κακού.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Goliath το μονο πραγμα που δεν εχει πνευματικα δικαιωματα ειναι η Ιλιαδα :ρ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

1@Goliath2009[/USER]

Καταρχας ξεκιναμε απο αυτο πρωτα...

Goliath2009 είπε:
Υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα για τα παραπάνω τεύχη του Super Conan?
....ολα τα comics, ανεξαρτητα τι εκδοση ειναι, εχουν πνευματικα δικαιωματα!!! :)

Και παμε τωρα στα της αναζητησης...

Goliath2009 είπε:
Θα ήθελα να μάθω ποιό είναι το παραπάνω τεύχος που περιγράφω (αν είναι εφικτό)?

Goliath2009 είπε:
Κάποτε υπήρχε ένα περιοδικό με τίτλο Conan και κυκλοφορούσε για πολλά χρόνια. Συγκεκριμένα υπήρχε ένα τεύχος στο οποίο έδειχνε τον Conan που τα έβαλε με τον κακό (τον νίκησε τον κακό) και τον πέταξε σε μια υψικάμινο και στο τέλος διαφήμιζε ένα ζευγάρι χρυσά γάντια.

Goliath2009 είπε:
Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι η τελευταία φωτογραφία της συγκεκριμένης ιστορίας δείχνει τα γάντια και την στάχτη του κακού.
Δεν εχω καταλαβει, τα γαντια ηταν διαφημιση που υπηρχε στο περιοδικο Ή ηταν μερος της ιστοριας στο τελευταιο καρε; :what:

Μιλαμε για ελληνικη εκδοση Ή αμερικανικη; :what:

Δωσε καμια πληροφορια παραπανω αν θυμασαι... :)

 
Ήταν τα γάντια τα οποία σου δίνανε τέτοια δύναμη που μπορούσες να σπας ογκόλιθους με μια κίνηση ένα τόξο και μια πανοπλία...... Την έχω διαβάσει την ιστορία αλλά δεν θυμάμαι ποιό τεύχος ειναι.
 
Η ιστορια ειναι το "The armor of Zulda Thaal",αμα κατεχεις τα αγγλικα βρισκεται ευκολα.


.



.


SSoC87-flame_zpsd6sbyjmm.jpg
 
Aardvark είπε:
Η ιστορια ειναι το "The armor of Zulda Thaal",αμα κατεχεις τα αγγλικα βρισκεται ευκολα.
Οπως παντα, πολυτιμη η βοηθεια του Aardy!!! :thumbup:

Ιδου και το τευχος... :)
 
Μια ιστορία Conan (έγχρωμη μάλιστα) δημοσίευσε σε συνέχειες η εφημερίδα "Απογευματινή" το 1985 αν θυμάμαι καλά
 
Α, ξέθαψα και τα παλιά τεύχη του Κόναν που έχω. Καλά, δεν είναι πάρα πολλά, αλλά έχω κάποια. Βάζω πέντε ενδεικτικά.

Το 1, 2, 4, 5, 17
 

Συνημμένα

  • IMG_0008.jpg
    IMG_0008.jpg
    554,7 KB · Προβολές: 3
  • IMG_0009.jpg
    IMG_0009.jpg
    553,2 KB · Προβολές: 2
  • IMG_0010.jpg
    IMG_0010.jpg
    528,2 KB · Προβολές: 2
  • IMG_0011.jpg
    IMG_0011.jpg
    538,6 KB · Προβολές: 3
  • IMG_0012.jpg
    IMG_0012.jpg
    614,3 KB · Προβολές: 3
Ήμουν λίγο μικρός όταν ξεκίνησε να κυκλοφορεί ο Κόναν στην Ελλάδα, οπότε αργότερα διάβασα κάποια τεύχη. Σχεδόν 40 χρόνια μετά όμως, πώς τα έφερε η τύχη να βρω το πρώτο τεύχος σε κατάστημα κόμικς του Λονδίνου, σε καλή τιμή νομίζω και σε καλή κατάσταση για την ηλικία του!

View media item 5490
View media item 5487
 
Wow, Λονδίνο πάντως ελάχιστες πιθανότητες να βρεθεί αλλά με πολλές πιθανότητες να μην έχει αγοραστεί λόγω γλώσσας.
 
Λονδίνο είχα βρει στο Forbidden Planet κάτι αμερικανικα Ντισνευ μόνο το 2012 που είχα πάει. Αλλά το να βρεις το πρώτο τεύχος του ελληνικού Κόναν εκεί είναι απίστευτο!!! Στη θέση σου θα έπαιζα και κάνα τζοκερ μετά!!!
 
Πίσω
Μπλουζα