Κόναν ο Βάρβαρος

Playmolover είπε:
Ερώτηση κρίσης αλλά σε άσχετο θέμα... Τι durability έχει το chainmail bikini; Έχει και +2 strength ή dexterity;
Περιέργως λειτουργεί σαν ολόσωμη chainmail στο Armor Class, αλλά δίνει +2 στο charisma! :D

To comic του Penny Arcade το πιάνει πολύ καλά το θέμα!

 
Leon είπε:
Καλή φάση! Ξέρεις αν τα έχει το Solaris ή κάποιο άλλο μαγαζί κόμικς στην Αθήνα;
Γενικα ναι. Αλλα σε συμβουλευω να τα παρεις απο το play.com. Ειναι φθηνοτερα.
 
Εχω και εγώ καμμιά πενηνταριά παλιά τεύχη του Κόναν που με βοήθησαν να γίνω ο άνδρας που είμαι σήμερα.
 
ΑΝΤΙΜΑΧΟΣ είπε:
Εχω και εγώ καμμιά πενηνταριά παλιά τεύχη του Κόναν που με βοήθησαν να γίνω ο άνδρας που είμαι σήμερα.

By moonlight we ride Brother...

:headbang: Mighty Hails and Welcome :headbang:

P.S. Check my sig :headbangdude:
 
ΑΝΤΙΜΑΧΟΣ είπε:
Εχω και εγώ καμμιά πενηνταριά παλιά τεύχη του Κόναν που με βοήθησαν να γίνω ο άνδρας που είμαι σήμερα.

Έτσι :thumbup: Άλλοι μεγαλώνουν με nitro και cosmopolitan κι άλλοι με Conan.

Μαντέψτε ποιος θα γίνει άνδρας.
 
Αξιωματικα το post μπαινει στο πανθεον των κορυφαιων moto του RetroManiaX
 
Aξιος για το Hall of Fame!!
 
ΑΝΤΙΜΑΧΟΣ είπε:
Εχω και εγώ καμμιά πενηνταριά παλιά τεύχη του Κόναν που με βοήθησαν να γίνω ο άνδρας που είμαι σήμερα.
Kαι οταν ο Κόναν προπονούνταν για την ταινία, τον βάζανε να παίζει Rygar...
 
Ο Κοναν και ο Σοφος Γεροντας.

Ο Κόναν πληροφορείται ότι στην άλλη άκρη του κόσμου υπάρχει ένα πανύψηλο βουνό, στην κορυφή του οποίου βρίσκεται ένα παλάτι και μέσα στο οποίο κατοικεί ο γέροντας που κατέχει την απόλυτη σοφία της ζωής.

 


Παίρνει, λοιπόν, την ασπίδα, γραπώνει τη σπάθα, φοράει το γούνινο σωβρακάκι του και ξεκινάει για το βουνό.



Περνάει την Έρημο της Δίψας, το Φαράγγι Χωρίς Πάτο, ξυστά απ' το Πηγάδι των Χιλίων Ευχών, και μετά από πορεία εκατό ημερών στην Τούνδρα των Μηδέν Βαθμών Κέλβιν, φτάνει στους πρόποδες του Βουνού της Σοφίας, το οποίο βλέπει να χάνεται μέσα στα σύννεφα.


 


Αρχίζει την ανάβαση, τα μπράτσα σφίγγονται, οι φλέβες τινάζονται, το γούνινο σωβρακάκι τον προστατεύει απ' το κρύο. Βρυχάται όταν, κουρασμένος από την ανάβαση, πατάει στο πλάτωμα στην κορυφή και βλέπει το κάστρο του Γέροντα να ορθώνεται απροσπέλαστο μπροστά του.


 


Η ξύλινη πύλη είναι κλειστή, αλλά την γκρεμίζει βρυχόμενος με ένα χτύπημα της ασπίδας του. Η επόμενη πόρτα, πιο βαριά, απαιτεί πιο δυνατό χτύπημα. Η τρίτη, σιδερένια, πέφτει μετά απ'το δεύτερο χτύπημά του. Η τελευταία βαριά σιδερένια πόρτα πέφτει με θόρυβο καθώς ο βρυχηθμός του Κόναν σπάει τη σιωπή της ψυχρής κυκλικής αίθουσας, στην οποία ο γέροντας συλλογίζεται με τα δάχτυλα ενωμένα κάτω απ'το πηγούνι του καθισμένος στον θρόνο του. Ο Κόναν πλησιάζει το κέντρο της αίθουσας και ακουμπάει τα όπλα του μπροστά στα πόδια του Σοφού:


 


- "Τον σεβασμο μου, γέροντα. Μου είπαν ότι κατέχεις το μυστικό των μυστικών..."



- "Υπάρχουν και τα πόμολα, Κόναν"



- "Μιλάς με γρίφους, γέροντα..."
 
Τα έχω όλα τα τεύχη του Conan! Ο τρόπος που απέκτησα τα περισσότερα ήταν από έναν πρώην Kickoffά που ήθελε να τα ξεφορτωθεί και μου τα αντάλλαξε με παιχνίδια για Amiga - xcopy παιχνίδια εννοούμε... Επίσης είχα βρει αρκετά σε μία περίεργη αποθήκη κάτω στην Πλ. Κολιάτσου. Δεν θυμάμαι που ακριβώς ήταν, και ίσως να μην υπάρχει πια, αλλά είχε τεράστιο στοκ τότε.
 
Eγω πιτσιρικας στα 80ς θυμαμαι παλια τευχη Κοναν εβρισκα στα περιπτερα στον πεζοδρομο της φωκιωνος νεγρη.

Μιλαμε για πακους με 50νταδες ,η χαρα του μικρου παιδιου.
 
Aardvark είπε:
Eγω πιτσιρικας στα 80ς θυμαμαι παλια τευχη Κοναν εβρισκα στα περιπτερα στον πεζοδρομο της φωκιωνος νεγρη.Μιλαμε για πακους με 50νταδες ,η χαρα του μικρου παιδιου.

Αχέμ, είχε πέσει στα χέρια μου μια τέτοια συλλογή αλλά ήμανε μικρός κ άμυαλος... :(

Offtopic mode on

UHF Conan The Librarian :p


Offtopic mode off
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά, δεν ξέρω αν το έχει αναφέρει κανείς ήδη (δεν κάθησα να διαβάσω και τις 8 σελίδες του topic) αλλά στην Θεσσαλονίκη στην περιοχή της Καμάρας υπάρχουν τουλάχιστον 2 περίπτερα που έχουν παλιά τεύχη! Μάλιστα κάποια είναι κλεισμένα και σε πλαστική ζελατίνα! Και είμαι σίγουρος ότι έχω δει τεύχη και κάπου πιο ανατολικά, νομίζω προς Βασ. Όλγας αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος... Εγώ έχω πάρει ήδη δυο τεύχη... Όποιος θέλει μπορεί να δοκιμάσει την τύχη του!
 
Mια σειρα που με επηρεασε οσο καμμια αλλη στο να γραψω σεναρια επικης φαντασιας αλλα και να σχεδιαζω κομικς με το αφηγηματικο στυλ των δεκαετιων 70-80...Ισως τωρα αυτο το στυλ να θεωρειται ξεπερασμενο, αλλα για μας τους 40ρηδες εχει τεραστια αξια!Εννοειται οτι εχω ολα τα τευχη (ασπρομαυρα/εγχρωμα), και τα φυλαω σαν κορη οφθαλμου.
 
Το περιπτερο στην Ακαδημιας εχει ενα σωρο παλια τευχη και μερικα κλειστα μαλιστα!!!Αγορασα οσα δεν εχω ηδη
 
conan

Οποιος θελει να κατεβασει ολη τη σειρα Conan (για την ακριβεια The Savage Sword Of Conan), ας ψαξει για το [edited]

Υπαρχουν ολα τα τευχη σε πολυ καλη ποιοτητα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
To καλοκαιρι του '99 ημουν φανταρος στη Μυτηλινη κι επεσε στα χερια μου ενα Κοναν απο Modern Times. Αυτα, μου ειχε εξηγησει το παλικαρι που μου το δανεισε, ηταν σχεδιασμενα στην Ιταλια.

Δεν ξερω ποσα κυκλοφορησαν απο την Modern Times, ουτε και ποσα εξεδωσε ο Ιταλικος εκδοτικος οικος. Αλλα αυτο που ειχα διαβασει ηταν τρομερο.

Γνωριζει κανεις σχετικα; Και αν υπαρχουν πουθενα, που; Στο μοναστηρακι δεν εχω βρει ουτε ενα.
 
Αγαπητέ δόκτωρα, 3 τευχάκια βγήκαν όλα κι όλα απ' αυτή τη σειρά. Μπορείς να

τσεκάρεις τα εξώφυλλά τους στο http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=2728. Όσο για το πού μπορεί να τα πετύχεις, δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω...
 
Ωραια, σε ευχαριστω πολυ. Αν θυμαμαι καλα το εξωφυλλο, το 2ο νομιζω ειχα διαβασει.
 
Εγώ τον Κόναν τον γνώρισα από τις ιστορίες του Ρ. Χαουαρντ που τις ἐβρισκα συμπαθεστατες και για καιρο σνόμπαρα το κόμικ. Η ταινία μου άρεσε λόγω καλτ αισθητικής αν και δεν πολυείχε σχέση με το αυθεντικό. Μετά ένας φίλος μου δανεισε και διάβασα αρκετά τεύχη. Ειχαν τεράστιες διαφορές στην ποιοτητα από τευχος σε τευχος με κάπoια να ειναι πολύ κακά και κάποια εξαιρετικά. Εγώ ειχα αγοράσει μονο ένα το οποιο ειχε ωραίο σχέδιο και ιστορία. Ειναι ένας ναος που λατρευουν μια αραχνη-τέρας και ο Κοναν παντρευεται (!!!!) μια ιέρεια η οποια βέβαια δεν επιβιώνει!. Θυμάστε τίτλο και σχεδιαστή; Αξεχαστη μου έχει μεινει η σκηνή όπου ο (πάντα κύριος) Κόναν απορρίπτει τις ανηθικες προτάσεις στρουμπουλής ταβερνιάρισσας με το κομψότατο

᾽Ἀν ήθελα τόσο κρέας θα πήγαινα στον χασάπη!᾽᾽
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα