Λάθη σε βιογραφικά στοιχεία που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο

Σήμερα θα ξεμπερδέψουμε (που λέει ο λόγος) δύο ιστορίες που μας ταλαιπωρούν καιρό.

Η πρώτη αφορά την ηθοποιό Μαρίκα Φιλιππίδου (γεν 1890), αλλά και τη Μελίνα Μερκούρη. Θα αναλύσω αρκετά για να καταλάβετε τα ζητήματα που προκύπτουν απ τα ψεμματάκια με τις ηλικίες κι οδηγούμαστε σε λάθη.

Η ηθοποιός ήταν η δεύτερη σύζυγος του Αττίκ τον οποίο εγκατέλειψε για τον Σταμάτη Μερκούρη (μπαμπάς της Μελίνας).
Η ιστορία είναι γνωστή και γραμμένη από πολλούς. Αν όμως κάποιος ερευνήσει όσα έχουν γραφτεί γι αυτήν την απλή ιστορία θα καταμπερδευτεί. Πολλά σάιτ αναφέρουν την ηθοποιό Φιλιππίδου ως μητέρα της Μερκούρη. Αυτό δεν ισχύει. Πιθανολογώ πως η ιστορία ξεκίνησε απ το (ψέμα?) ότι η Μερκούρη είναι γεννημένη το 1920. Η βικι δίνει τη χρονολογία 1920 ως έτος γέννησης αποφεύγει ωστόσο να ονομάσει τη μητερά της Μερκούρη (και καλά κάνει αν ήταν να έγραφε τη Φιλιππίδου).
Η σελίδα «Μηχανή του Χρόνου» ίσως και πάλι να έχει παίξει έναν ρόλο στην ιστορία αφού σε σχετικό άρθρο γράφει Ένα βράδυ στη Μάντρα του Αττίκ, μπήκε η πρώην σύζυγός του Μαρίκα Φιλιππίδου με τον νέο της σύντροφο, Σταμάτη Μερκούρη (αργότερα πατέρα της Μελίνας Μερκούρη).

Προσέξτε το «ΑΡΓΟΤΕΡΑ». Μας λέει λοιπόν η σελίδα πως ο Σταμάτης Μερκούρης πρώτα παντρεύτηκε (που δεν έχω εξακριβώσει αν παντρεύτηκαν) τη Μαρίκα Φιλιππίδου κι έπειτα γεννήθηκε η κόρη του Μελίνα. Αυτό δεν ισχύει. Το ξέρουμε γιατί το γράφει η ίδια η Μερκούρη στην αυτοβιογραφία της «Γεννήθηκα Ελληνίδα», που μας λέει πως ο πατέρας της απάτησε τη μητέρα της με την ηθοποιό Φιλιππίδου ενώ εκείνη ήταν έγκυος στον αδερφό της, το επιβεβαίωσε και ο αδερφός της Σπύρος Μερκούρης.
Γιατί όμως ο δημοσιογράφος γράφει «αργότερα»; επειδή παρακάτω λέει πως Αττίκ κ Φιλιππίδου χώρισαν το 1914. Αν αυτό είναι ακριβές η Μερκούρη γεννήθηκε το 1910 όντως. Αλλά ούτε αυτό πρέπει να ισχύει.

Πότε τελικά γεννήθηκε η Μερκούρη; Ίσως γύρω στο 1915 (?) Η ίδια η Μ.Μ γράφει πως οι γονείς της παντρεύτηκαν έφηβοι. Ο πατέρας της γεννήθηκε το 1895. Ας πούμε ότι παντρεύτηκε 17, πάμε στα 1912. Να έμειναν κ τρία χρόνια χωρίς παιδιά; παμε στο 1915. Η ίδια φαίνεται πως είχε άγχος με την ηλικία της κι έτσι τα έκανε αχταρμά. Διαβάζουμε στην αυτοβιογραφία της πως ήταν 11 (!!!) ετών όταν ιδρύθηκε η νεολαία του Μεταξά (1936) ενώ λίγες σελίδες παρακάτω μας λέει πως παντρεύτηκε το Χαροκόπο σε ηλικία 16 ετών (ο γάμος έγινε το 1939). Πιθανόν να μην ήξερε ούτε η ίδια πότε γεννήθηκε.

Για να επιστρέψουμε στη Μαρίκα Φιλιππίδου. Η Φιλιππίδου ήταν κόρη του παλιού ηθοποιού Ανδρέα Φιλιππίδη, αδερφή του ηθοποιού Μάνου Φιλιππίδη και θεία του πολύ γνωστού Ανδρέα Φιλιππίδη. Ήταν η δεύτερη σύζυγος του Αττίκ και η μούσα του τραγουδιού «Είδα Μάτια». Γνώρισε τον Σταμάτη Μερκούρη κι εγκατέλειψαν αμφότεροι συζύγους κι έζησαν μαζί.
Ένας τρόπος να ξετυλιχτεί το κουβάρι είναι να βρεθεί πότε γράφτηκε το τραγούδι «είδα μάτια» αλλά δε μπόρεσα να το βρω. Ενας άλλος είναι να βρούμε πότε παντρεύτηκαν Φιλιππίδου-Μερκούρης. ως τότε μένουμε στο 1920.

Το σίγουρο είναι πως μητέρα της Μερκούρη ήταν η Ειρήνη Λάππα, πρώτη σύζυγος του Σταμάτη Μερκούρη.
* Το ξεκαθαρίζουμε τουλαχιστον αυτό γιατί κάτι η ΜτΧ, κάτι η Μάντρα του Αττίκ, κάτι το 1914, πολλοί γράφουν πως .... Η Μαρίκα Φιλιππίδου με τα υπέροχα γαλανά μάτια, έφερε στον κόσμο ένα χαριτωμένο κοριτσάκι, που στο πέρασμα των καιρών, έγινε η αξεπέραστη και το ίδιο με τη μητέρα της μοιραία, Μελίνα Μερκούρη.

(όχι απλά μάνα-κόρη, αλλά και ΙΔΙΕΣ!!).

Είναι πολλές οι σελίδες που λένε πως ήταν μανα-κόρη. Αφήνω εδώ και το άρθρο από το protagon που λέει ταύτα και τα ίδια χωρίς ο δημοσιογράφος να μπει στον κόπο ν αναρωτηθεί

* η μόνη (πιθανή) περίπτωση η Μερκούρη να είναι γεννημένη το 1920 είναι Αττίκ κ Φιλιππίδου να χώρισαν το 1924 (κι όχι το 14). Όπως καταλαβαίνετε η διαφορά στα χρόνια είναι μεγάλη.


* Τη δεύτερη ιστορία θα σας τη γράψω αύριο
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βασίλης Λογοθετίδης:

Τα έχουμε ξαναπεί για το Λογοθετίδη κι έχουμε παρουσιάσει και τις πηγές και τις ιστορίες. Άντε όμως να τα πούμε άλλη μια μήπως και το πάρει κανείς πιο ζεστά και κατεβάσει τα άρθρα. Ο Β.Λ. παρουσιάζεται από το σύνολο σχεδόν του τύπου ως «ο μοναχικός άνθρωπος που δεν παντρεύτηκε ποτέ». Αυτό δεν ισχύει. Παντρεύτηκε σε πρώτο γάμο την Αγνή Τζιδάκη και σε δεύτερο την Αμαλία Λογοθετίδη. Ο δεύτερος του γάμος μάλιστα έληξε και με ένα μεγάλο σκάνδαλο, και μια αυτοκτονία ενος ανθρώπου όπως έχουμε ξαναγράψει. Με λύπη βρίσκουμε και πάλι μπροστά μας τη Μηχανή του χρόνου που εδώ και χρόνια διακινεί την ψευδή πληροφορία, βρίσκουμε το in, βρίσκουμε και το tvxs κι αυτά βρέθηκαν μέσα σε τρία δευτερόλεπτα. Είναι δεκάδες τα σάιτ που γράφουν για τον «εργένη και μοναχικό Βασίλη Λογοθετίδη».

Βασίλης Αυλωνίτης:

Υπήρχε συγγένεια του Β. Αυλωνίτη με τον ηθοποιό του Εθνικού Γιάννη Αυλωνίτη; Το ερώτημα έχει ξανασυζητηθεί. Οι ηθοποιοί εκτός από κοινό επίθετο μοιάζουν κι εμφανισιακά οπότε ενισχύεται η πιθανότητα συγγένειας. Γράφω τι έχουμε μέχρι στιγμής μήπως προκύψει και τίποτα παραπάνω:

Η Βίκι αναφέρει πως ο Β. Αυλωνίτης είχε έναν αδερφό, τον Αντώνη. Η ΜτΧ στην εκπομπή αφιέρωμα στον ηθοποιό, λέει το ίδιο. Πως τα αδέρφια ήταν δύο, ο Αντώνης κι ο Βασίλης. Η άποψη φαίνεται τεκμηριωμένη αφού μιλάνε τα ανίψια του Αυλωνίτη οπότε έτσι θα είναι. Λένε όμως για τον πατέρα του πως εγκατέλειψε την οικογένεια κι έκανε άλλα 5 παιδιά με άλλη γυναίκα τα οποία επίσης εγκατέλειψε. Ο Γιάννης Αυλωνίτης ήταν μεγαλύτερος από το Βασίλη. Μήπως λοιπόν ο πατέρας έκανε πέντε παιδιά κ μετά παντρεύτηκε τη μητέρα του Βασίλη έκανε κι άλλα δύο κι εξαφανίστηκε πάλι; Μήπως δλδ οι γάμοι γίναν ανάποδα;

Οι πηγές που έχουμε για συγγένεια των δύο είναι :
1. Το «Αναζητώντας τις Ρίζες» του Θ. έξαρχου που λέει πως οι δύο ηθοποιοί ήταν αδέρφια.
2. Η Μάρα Θρασυβουλίδου. Εγγονή του Γιάννη Αυλωνίτη που λέει πως ο Βασίλης ήταν θείος της
εδώ
«Η μητέρα μου ήταν γόνος της θεατρικής οικογένειας Αυλωνίτη,(ο πατέρας της πρωταγωνιστής στο Εθνικό θέατρο, η μητέρα της επίσης ηθοποιός, ο θείος της ο γνωστός κωμικός Βασίλης Αυλωνίτης και η ίδια ηθοποιός στο Εθνικό θέατρο)».


Οποιαδήποτε ιδέα καλοδεχούμενη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βασίλης Λογοθετίδης:

Τα έχουμε ξαναπεί για το Λογοθετίδη κι έχουμε παρουσιάσει και τις πηγές και τις ιστορίες. Άντε όμως να τα πούμε άλλη μια μήπως και το πάρει κανείς πιο ζεστά και κατεβάσει τα άρθρα. Ο Β.Λ. παρουσιάζεται από το σύνολο σχεδόν του τύπου ως «ο μοναχικός άνθρωπος που δεν παντρεύτηκε ποτέ». Αυτό δεν ισχύει. Παντρεύτηκε σε πρώτο γάμο την Αγνή Τζιδάκη και σε δεύτερο την Αμαλία Λογοθετίδη. Ο δεύτερος του γάμος μάλιστα έληξε και με ένα μεγάλο σκάνδαλο, και μια αυτοκτονία ενος ανθρώπου όπως έχουμε ξαναγράψει. Με λύπη βρίσκουμε και πάλι μπροστά μας τη Μηχανή του χρόνου που εδώ και χρόνια διακινεί την ψευδή πληροφορία, βρίσκουμε το in, βρίσκουμε και το tvxs κι αυτά βρέθηκαν μέσα σε τρία δευτερόλεπτα. Είναι δεκάδες τα σάιτ που γράφουν για τον «εργένη και μοναχικό Βασίλη Λογοθετίδη».

Βασίλης Αυλωνίτης:

Υπήρχε συγγένεια του Β. Αυλωνίτη με τον ηθοποιό του Εθνικού Γιάννη Αυλωνίτη; Το ερώτημα έχει ξανασυζητηθεί. Οι ηθοποιοί εκτός από κοινό επίθετο μοιάζουν κι εμφανισιακά οπότε ενισχύεται η πιθανότητα συγγένειας. Γράφω τι έχουμε μέχρι στιγμής μήπως προκύψει και τίποτα παραπάνω:

Η Βίκι αναφέρει πως ο Β. Αυλωνίτης είχε έναν αδερφό, τον Αντώνη. Η ΜτΧ στην εκπομπή αφιέρωμα στον ηθοποιό, λέει το ίδιο. Πως τα αδέρφια ήταν δύο, ο Αντώνης κι ο Βασίλης. Η άποψη φαίνεται τεκμηριωμένη αφού μιλάνε τα ανίψια του Αυλωνίτη οπότε έτσι θα είναι. Λένε όμως για τον πατέρα του πως εγκατέλειψε την οικογένεια κι έκανε άλλα 5 παιδιά με άλλη γυναίκα τα οποία επίσης εγκατέλειψε. Ο Γιάννης Αυλωνίτης ήταν μεγαλύτερος από το Βασίλη. Μήπως λοιπόν ο πατέρας έκανε πέντε παιδιά κ μετά παντρεύτηκε τη μητέρα του Βασίλη έκανε κι άλλα δύο κι εξαφανίστηκε πάλι; Μήπως δλδ οι γάμοι γίναν ανάποδα;

Οι πηγές που έχουμε για συγγένεια των δύο είναι :
1. Το «Αναζητώντας τις Ρίζες» του Θ. έξαρχου που λέει πως οι δύο ηθοποιοί ήταν αδέρφια.
2. Η Μάρα Θρασυβουλίδου. Εγγονή του Γιάννη Αυλωνίτη που λέει πως ο Βασίλης ήταν θείος της
εδώ
«Η μητέρα μου ήταν γόνος της θεατρικής οικογένειας Αυλωνίτη,(ο πατέρας της πρωταγωνιστής στο Εθνικό θέατρο, η μητέρα της επίσης ηθοποιός, ο θείος της ο γνωστός κωμικός Βασίλης Αυλωνίτης και η ίδια ηθοποιός στο Εθνικό θέατρο)».


Οποιαδήποτε ιδέα καλοδεχούμενη


μπορω να βεβαιωσω οτι ο βασιλης λογοθετιδης εχει κανει τουλαχιστον ενα γαμο,ηταν γειτονας και φιλος του παππου μου
δεν υπαρχει καμια αμφιβολια για τον εναν

επισης ο γιαννης , ηθοποιος και αυτος ,ειναι ο αδερφος του βασιλη αυλωνιτη,σιγουρα περα και απο τις πηγες (και οι 2 εγκυροτατες)
αλλα ειχαν και ενα ξαδερφο ,ηθοποιο ερασιτεχνη
 
μπορω να βεβαιωσω οτι ο βασιλης λογοθετιδης εχει κανει τουλαχιστον ενα γαμο,ηταν γειτονας και φιλος του παππου μου
δεν υπαρχει καμια αμφιβολια για τον εναν
Για κανέναν από τους δύο δεν υπάρχουν αμφιβολίες. Υπάρχουν και οι δύο σε δημοσιεύματα.

επισης ο γιαννης , ηθοποιος και αυτος ,ειναι ο αδερφος του βασιλη αυλωνιτη,σιγουρα περα και απο τις πηγες (και οι 2 εγκυροτατες)
Σιγουρα οι πηγές είναι έγκυρες, Στο επεισόδιο αφιέρωμα όμως μιλάει ο γιος του αδερφού του Βασίλη, του Αντώνη και λέει σαφώς ο άνθρωπος πως τα αδέρφια ήταν δύο, ο Βασίλης κι ο Αντώνης. Υπολογίζω (χωρίς να μπορώ μέχρι ώρας να το διασταυρώσω ) πως αν οι ηθοποιοί Γιάννης και Βασίλης είναι αδέρφια έχουν κοινό πατέρα και διαφορετικές μητέρες. Δε μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.
 
Για κανέναν από τους δύο δεν υπάρχουν αμφιβολίες. Υπάρχουν και οι δύο σε δημοσιεύματα.


Σιγουρα οι πηγές είναι έγκυρες, Στο επεισόδιο αφιέρωμα όμως μιλάει ο γιος του αδερφού του Βασίλη, του Αντώνη και λέει σαφώς ο άνθρωπος πως τα αδέρφια ήταν δύο, ο Βασίλης κι ο Αντώνης. Υπολογίζω (χωρίς να μπορώ μέχρι ώρας να το διασταυρώσω ) πως αν οι ηθοποιοί Γιάννης και Βασίλης είναι αδέρφια έχουν κοινό πατέρα και διαφορετικές μητέρες. Δε μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

προσωπικα δεν αμφιβαλλω για κανεναν απλα τον εναν μπορω να επιβεβαιωσω,ο παππους μ το ειχε πει ξεκαθαρα

ισως να ειναι αυτο που λετε,να ηταν ετεροθαλη αδερφια,ειναι η πλεον λογικη εξηγηση
 
Θέλω να μιλήσω για το άρθρο στο retroDB που παρουσίασε μια βιογραφία για τη Πάρη Λεβέντη. Εγώ είμαι η Πάρη Λεβέντη. Στο τέλος της βιογραφίας γράφτηκε ..................και μοιράζει το χρόνο της μεταξύ Αμερικής, Ελλάδας και Ουαλίας όπου έχει εγκατασταθεί η μοναχοκόρη της. Αυτό είναι τελείως λάθος. Η κόρη ζει τα τελευταία 50 χρόνια στο Λονδίνο. ΄Εχει πατήσει το πόδι της μόνο για 2 μέρες το Δεκέμβριο 2000 στην Ουαλία, όταν η μητέρα της της ζήτησε να ρίξει μια ματιά, σαν αρχιτέκτονας που είναι, στο σπίτι που αγόρασε η Λεβέντη για να της δώσει ιδέες για μετατροπές. Η Πάρη Λεβέντη πηγαίνει κάθε μήνα 3-4 μέρες στο Λονδίνο για να περάσει όμορφα με τη κόρη της, θέατρο, συναυλίες, εκθέσεις και συναντήσεις με τους φίλους και φίλες τους στο Λονδίνο αφού η κόρη έχει ζήσει εκεί 50 και η Λεβέντη 30. Στην Αμερική η Πάρη Λεβέντη έχει να πάει από το 2015. Σε όλη της τη ζωή έχει πάει στην Αμερική 12 φορές. Η όλη φράση δεν έχει νόημα, δεν ανταποκρίνεται με τη πραγματικότητα. Η σωστή περιγραφή θα ήταν -Τα τελευταία 21 χρόνια η Πάρη Λεβέντη ζει μόνιμα στην Ουαλία και επισκέφτεται την Ελλάδα 2-3 εβδομάδες κάθε χρόνο. Θα σας παρακαλέσω να διορθώσετε αυτό κείμενο που σε τελική ανάλυση δεν είναι κολακευτικο για την επαγγελματική αξία του ανθρώπου που το έγραψε. Σας ευχαριστώ.
 
Θέλω να μιλήσω για το άρθρο στο retroDB που παρουσίασε μια βιογραφία για τη Πάρη Λεβέντη. Εγώ είμαι η Πάρη Λεβέντη. Στο τέλος της βιογραφίας γράφτηκε ..................και μοιράζει το χρόνο της μεταξύ Αμερικής, Ελλάδας και Ουαλίας όπου έχει εγκατασταθεί η μοναχοκόρη της. Αυτό είναι τελείως λάθος. Η κόρη ζει τα τελευταία 50 χρόνια στο Λονδίνο. ΄Εχει πατήσει το πόδι της μόνο για 2 μέρες το Δεκέμβριο 2000 στην Ουαλία, όταν η μητέρα της της ζήτησε να ρίξει μια ματιά, σαν αρχιτέκτονας που είναι, στο σπίτι που αγόρασε η Λεβέντη για να της δώσει ιδέες για μετατροπές. Η Πάρη Λεβέντη πηγαίνει κάθε μήνα 3-4 μέρες στο Λονδίνο για να περάσει όμορφα με τη κόρη της, θέατρο, συναυλίες, εκθέσεις και συναντήσεις με τους φίλους και φίλες τους στο Λονδίνο αφού η κόρη έχει ζήσει εκεί 50 και η Λεβέντη 30. Στην Αμερική η Πάρη Λεβέντη έχει να πάει από το 2015. Σε όλη της τη ζωή έχει πάει στην Αμερική 12 φορές. Η όλη φράση δεν έχει νόημα, δεν ανταποκρίνεται με τη πραγματικότητα. Η σωστή περιγραφή θα ήταν -Τα τελευταία 21 χρόνια η Πάρη Λεβέντη ζει μόνιμα στην Ουαλία και επισκέφτεται την Ελλάδα 2-3 εβδομάδες κάθε χρόνο. Θα σας παρακαλέσω να διορθώσετε αυτό κείμενο που σε τελική ανάλυση δεν είναι κολακευτικο για την επαγγελματική αξία του ανθρώπου που το έγραψε. Σας ευχαριστώ.


Κυρία Λεβέντη καλησπέρα.
Εγώ είμαι ο άνθρωπος που το έγραψε και φρόντισα να φτάσει σε εσάς ακριβώς για να διορθωθούν τυχόν ανακρίβειες. Χαίρομαι πάρα πολύ που το διαβάσατε κι ακόμη περισσότερο που κάνατε τον κόπο να επισημάνετε τα λάθη. Έτσι βεβαιωνόμαστε πως το βιογραφικό είναι ακριβές -κι αυτή είναι μια πολυτέλεια που δεν έχουμε συχνά-. Τα σημεία που επισημάνατε άλλαξαν σήμερα.
Ευχαριστώ πολύ για την παρέμβαση σας, μας δίνει μεγάλη χαρά!
 
Κυρία Λεβέντη καλησπέρα.
Εγώ είμαι ο άνθρωπος που το έγραψε και φρόντισα να φτάσει σε εσάς ακριβώς για να διορθωθούν τυχόν ανακρίβειες. Χαίρομαι πάρα πολύ που το διαβάσατε κι ακόμη περισσότερο που κάνατε τον κόπο να επισημάνετε τα λάθη. Έτσι βεβαιωνόμαστε πως το βιογραφικό είναι ακριβές -κι αυτή είναι μια πολυτέλεια που δεν έχουμε συχνά-. Τα σημεία που επισημάνατε άλλαξαν σήμερα.
Ευχαριστώ πολύ για την παρέμβαση σας, μας δίνει μεγάλη χαρά!
Κυρία karapiperim
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Θέλω ακόμα να πω πως ο Δαβάκης ήταν ξάδερφος της γιαγιάς μου. Δεν ξέρω αν λέγεται θείος μου. Επίσης η κόρη μου πήγε σε πολλά πανεπιστήμια, 2 ήταν αλλά πήρε 3 πτυχία από το ένα στο Λονδίνο και το τέταρτο ήταν το Master of Philosophy από το πανεπιστήμιο του Καιμπριτζ. Εγώ πήγα μόνο στο πανεπιστήμιο Brunel στο Λονδίνο. Αυτά. Και πάλι σας ευχαριστώ.
 
Κυρία karapiperim
Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Θέλω ακόμα να πω πως ο Δαβάκης ήταν ξάδερφος της γιαγιάς μου. Δεν ξέρω αν λέγεται θείος μου. Επίσης η κόρη μου πήγε σε πολλά πανεπιστήμια, 2 ήταν αλλά πήρε 3 πτυχία από το ένα στο Λονδίνο και το τέταρτο ήταν το Master of Philosophy από το πανεπιστήμιο του Καιμπριτζ. Εγώ πήγα μόνο στο πανεπιστήμιο Brunel στο Λονδίνο. Αυτά. Και πάλι σας ευχαριστώ.
Τα στοιχεία της κόρης σας θα περαστούν στο δικό της βιογραφικό. Μας δίνεται η δυνατότητα να ανοίξουμε δικό της επειδή έχουμε μια συμμετοχή της (ως παιδί) στην ταινία «Τέρμα τα Δίφραγκα». Η συμμετοχή της αυτή μας δίνει τη δυνατότητα να της φτιάξουμε δικό της προφίλ το οποίο σκόπευα έτσι κι αλλιώς να ανοίξω τις επόμενες ημέρες. Οι πληροφορίες που έχω μέχρι ώρας, είναι οι σπουδές της (που μας δίνετε εσείς) και η ημερομηνία γεννησης της (Σεπτέμβριος 1960), αλλά και το ότι ζει και εργάζεται στο Λονδίνο.
Μεγάλη τύχη για εμάς οτι μας απαντάτε αυτοπροσώπως! Ευχαριστώ εκ μέρους όλης της ομάδας της retrodb και σας εύχομαι υγεία!
Λένα
 
η προσπαθεια που γινεται για μενα ειναι συγκηνητικη,αξιζει τα ευσημα ολων μας
παραδιδουν στους επιγονους τους αγαπημενενους μας καλλιτεχνες με την αγαπη τους και ολα εκεινα που θα θελαμε να γνωριζουμε
λαθη μπορει να γινουν ειναι ανθρωπινα αλλα περισσοτερα ειναι εκεινα που διορθωνονται,παρα οσα γινονται
απο τη μερια μου ενα ευχαριστω
 
Σχεδόν παντού στο διαδίκτυο αναφέρεται ότι ο Λαυρέντης Διανέλλος πέθανε στο Σιάτλ των ΗΠΑ!!! Και μάλιστα δίνουν την λάθος ημερομηνία 30 Σεπτεμβρίου 1978. Η αλήθεια είναι ότι πέθανε στις 16 Σεπτεμβρίου και κηδεύτηκε στις 19 Σεπτεμβρίου. Σύμφωνα με αυτά τα δυο σάιτ ( μου φαίνονται αξιόπιστα) πέθανε στο Μάτι Αττικής, https://www.taathinaika.gr/o-lavrentis-dianellos-ekprosopise-tin-afthentiki-psychi-tou-ellina/

Αναρωτιέμαι πώς προέκυψε το Σιάτλ , πιθανόν να είχε μεταβεί για θεραπεία αλλά να είχε επιστρέψει πριν τον θάνατο του?.... Πάντως μου φαίνεται τελείως απίθανο να πέθανε εκεί....
 
Για κανέναν από τους δύο δεν υπάρχουν αμφιβολίες. Υπάρχουν και οι δύο σε δημοσιεύματα.


Σιγουρα οι πηγές είναι έγκυρες, Στο επεισόδιο αφιέρωμα όμως μιλάει ο γιος του αδερφού του Βασίλη, του Αντώνη και λέει σαφώς ο άνθρωπος πως τα αδέρφια ήταν δύο, ο Βασίλης κι ο Αντώνης. Υπολογίζω (χωρίς να μπορώ μέχρι ώρας να το διασταυρώσω ) πως αν οι ηθοποιοί Γιάννης και Βασίλης είναι αδέρφια έχουν κοινό πατέρα και διαφορετικές μητέρες. Δε μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.
Το παράξενο είναι ότι ο Βασίλης Αυλωνίτης είχε και ένα γιο που τον έλεγαν Γιάννη και επίσης ήταν περιστασιακά? ηθοποιός ο οποίος πέθανε το 2021 σε ηλικία 78 ετών...
 
@Mandrake Θα σου πω τι εννοω. Η Λασκαρη απο τη μια δηλωνε γεννηθεισα το 1944 και απο την αλλη η ιδια αυτο το αναιρει εδω λεγοντας οτι πηγε στην Αμερικη ως Σταρ Ελλας στα 16 της! Πως ειναι δυνατον κατι τετοιο το καλοκαιρι του '59 που πηγε στην Αμερικη; Θα επρεπε να ηταν μονο 14. Το 1942 στα δημοσιευματα της επoχης ουτως η αλλως δεν προκυπτει απο πουθενα. Που το βλεπουμε γραμμενο;
Φαινοταν γεννημενη η το 1940 συμφωνα με την Απογευματινη, η το 1944 συμφωνα με ο,τι δηλωνε η ιδια.
Και ομως, με λιγες παραγραφους διαφορα λεει ποτε το ενα και ποτε το αλλο. Τη μια 14 και την αλλη 16!....Ειναι να τρελαινεται ανθρωπος.
Απο τη στιγμη λοιπον που ακομα και η ιδια δεν ηξερε ποσο ηταν οταν πηγε στην Αμερικη και απο τη στιγμη που ειπε πως δεν ειχε κανονικη συμμετοχη στο Μις Υφηλιος και δεν ηταν εκει τη βραδια του τελικου ενω ο επισημος διαγωνισμος, συμφωνα με τον συνδεσμο που εδωσα πιο πανω, της δινει θεση στην τελικη 15αδα, τοτε βγαινουν ευκολα καποια συμπερασματα.
Ποια ειναι αυτα τα συμπερασματα, δεν θα μπω καν στη διαδικασια να τα αναφερω και ηδη ασχοληθηκα πολυ με το θεμα.
Απλη Αριθμητικη και απλη Λογικη ειναι.
Έχεις δίκιο να είσαι καχύποπτη σχετικά με την ηλικία της Ζωής Λάσκαρη (άλλωστε δεν είναι η μόνη ηθοποιός που έκρυβε την ηλικία της) αλλά στην περίπτωση της έλεγε εν μέρει την αλήθεια...
Κάποια περισσότερα στοιχεία:

Η Λάσκαρη γεννήθηκε το 1942 και όχι το 1944 ή το 1943 όπως αργότερα ισχυριζόταν ( τον Δεκέμβριο του 1983 σύμφωνα με τα περιοδικά της εποχής είχε γιορτάσει τα 40 της!).

Σύμφωνα με τα δημοτολόγια ήταν γεννημένη το 1942, ο Γιάννης Μπουτάρης ήταν συμμαθητής τής στο δημοτικό ( γεννήθηκε το 1942) και αυτό το έτος αναγράφεται στον τάφο της.

Όταν πήγε στα καλλιστεία το 1959 ήταν 16,5 χρονών αλλά επειδή δεν μπορούσε να συμμετάσχει ως ανήλικη δήλωσε έτος γέννησης 1940. Σ'αυτή την "απάτη" είχε συνεργούς τους γονείς της μητέρας της οι οποίοι την μεγάλωναν μια και η μητέρα της είχε πεθάνει. Όπως είχε δηλώσει η ίδια τα παιδικά και εφηβικά της χρόνια χωρίς τους γονείς της ήταν πολύ δύσκολα και για αυτό το λόγο οι παππούδες της δεν της χαλούσαν κανένα χατίρι. Τα καλλιστεία ήταν και ο λόγος που είχε παγωμένες σχέσεις με την οικογένεια του πατέρα τής ο οποίος προέρχονταν από ένα υπερσυντηριτικο περιβάλλον....

Στην Αμερική συμμετείχε κανονικά στα καλλιστεία και μάλιστα έμεινε εκεί για 18 περίπου μήνες ( Ιούλιο 1959 - Δεκεμβρίος 1960). Μάλιστα για να μπορέσει να μείνει και να πάρει άδεια παραμονής έκανε στις αρχές του 1960 έναν λευκό? γάμο στην Νέα Υόρκη..
Σύμφωνα με όσα ισχυρίζονταν, κάποια στιγμή "κάποιοι" που γνώριζαν ότι ήταν ανήλικη την μαρτύρησαν στις αρχές και την απέλασαν ....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχεις δίκιο να είσαι καχύποπτη σχετικά με την ηλικία της Ζωής Λάσκαρη (άλλωστε δεν είναι η μόνη ηθοποιός που έκρυβε την ηλικία της) αλλά στην περίπτωση της έλεγε εν μέρει την αλήθεια...
Κάποια περισσότερα στοιχεία:

Η Λάσκαρη γεννήθηκε το 1942 και όχι το 1944 ή το 1943 όπως αργότερα ισχυριζόταν ( τον Δεκέμβριο του 1983 σύμφωνα με τα περιοδικά της εποχής είχε γιορτάσει τα 40 της!).

Σύμφωνα με τα δημοτολόγια ήταν γεννημένη το 1942, ο Γιάννης Μπουτάρης ήταν συμμαθητής τής στο δημοτικό ( γεννήθηκε το 1942) και αυτό το έτος αναγράφεται στον τάφο της.

Όταν πήγε στα καλλιστεία το 1959 ήταν 16,5 χρονών αλλά επειδή δεν μπορούσε να συμμετάσχει ως ανήλικη δήλωσε έτος γέννησης 1940. Σ'αυτή την "απάτη" είχε συνεργούς τους γονείς της μητέρας της οι οποίοι την μεγάλωναν μια και η μητέρα της είχε πεθάνει. Όπως είχε δηλώσει η ίδια τα παιδικά και εφηβικά της χρόνια χωρίς τους γονείς της ήταν πολύ δύσκολα και για αυτό το λόγο οι παππούδες της δεν της χαλούσαν κανένα χατίρι. Τα καλλιστεία ήταν και ο λόγος που είχε παγωμένες σχέσεις με την οικογένεια του πατέρα τής ο οποίος προέρχονταν από ένα υπερσυντηριτικο περιβάλλον....

Στην Αμερική συμμετείχε κανονικά στα καλλιστεία και μάλιστα έμεινε εκεί για 18 περίπου μήνες ( Ιούλιο 1959 - Δεκεμβρίος 1960). Μάλιστα για να μπορέσει να μείνει και να πάρει άδεια παραμονής έκανε στις αρχές του 1960 έναν λευκό? γάμο στην Νέα Υόρκη..
Σύμφωνα με όσα ισχυρίζονταν κάποια στιγμή "κάποιοι" που γνώριζαν ότι ήταν ανήλικη την μαρτύρησαν στις αρχές και την απέλασαν ....
Είναι λίγο εκνευριστικό αυτό με την απόκρυψη της πραγματικής ηλικίας πολλών ηθοποιών και τραγουδιστών και ειδικά στην περίπτωση της Αλιμπέρτη που είναι υποτίθεται ακόμη στα πρώτα -ήντα. Εδώ άλλοι ηθοποιοί που βγήκαν πολύ πιο μετά απ' την συγκεκριμένη ηθοποιό έχουν φτάσει 60 και τα έχουν περάσει (βλ. Βασίλης Κούκουρας).
 
Έχεις δίκιο να είσαι καχύποπτη σχετικά με την ηλικία της Ζωής Λάσκαρη (άλλωστε δεν είναι η μόνη ηθοποιός που έκρυβε την ηλικία της) αλλά στην περίπτωση της έλεγε εν μέρει την αλήθεια...
Κάποια περισσότερα στοιχεία:

Η Λάσκαρη γεννήθηκε το 1942 και όχι το 1944 ή το 1943 όπως αργότερα ισχυριζόταν ( τον Δεκέμβριο του 1983 σύμφωνα με τα περιοδικά της εποχής είχε γιορτάσει τα 40 της!).

Σύμφωνα με τα δημοτολόγια ήταν γεννημένη το 1942, ο Γιάννης Μπουτάρης ήταν συμμαθητής τής στο δημοτικό ( γεννήθηκε το 1942) και αυτό το έτος αναγράφεται στον τάφο της.

Όταν πήγε στα καλλιστεία το 1959 ήταν 16,5 χρονών αλλά επειδή δεν μπορούσε να συμμετάσχει ως ανήλικη δήλωσε έτος γέννησης 1940. Σ'αυτή την "απάτη" είχε συνεργούς τους γονείς της μητέρας της οι οποίοι την μεγάλωναν μια και η μητέρα της είχε πεθάνει. Όπως είχε δηλώσει η ίδια τα παιδικά και εφηβικά της χρόνια χωρίς τους γονείς της ήταν πολύ δύσκολα και για αυτό το λόγο οι παππούδες της δεν της χαλούσαν κανένα χατίρι. Τα καλλιστεία ήταν και ο λόγος που είχε παγωμένες σχέσεις με την οικογένεια του πατέρα τής ο οποίος προέρχονταν από ένα υπερσυντηριτικο περιβάλλον....

Στην Αμερική συμμετείχε κανονικά στα καλλιστεία και μάλιστα έμεινε εκεί για 18 περίπου μήνες ( Ιούλιο 1959 - Δεκεμβρίος 1960). Μάλιστα για να μπορέσει να μείνει και να πάρει άδεια παραμονής έκανε στις αρχές του 1960 έναν λευκό? γάμο στην Νέα Υόρκη..
Σύμφωνα με όσα ισχυρίζονταν κάποια στιγμή "κάποιοι" που γνώριζαν ότι ήταν ανήλικη την μαρτύρησαν στις αρχές και την απέλασαν ..
η τελευταια προταση ισχυει σιγουρα;
 
Έχεις δίκιο να είσαι καχύποπτη σχετικά με την ηλικία της Ζωής Λάσκαρη (άλλωστε δεν είναι η μόνη ηθοποιός που έκρυβε την ηλικία της) αλλά στην περίπτωση της έλεγε εν μέρει την αλήθεια...
Κάποια περισσότερα στοιχεία:

Η Λάσκαρη γεννήθηκε το 1942 και όχι το 1944 ή το 1943 όπως αργότερα ισχυριζόταν ( τον Δεκέμβριο του 1983 σύμφωνα με τα περιοδικά της εποχής είχε γιορτάσει τα 40 της!).

Σύμφωνα με τα δημοτολόγια ήταν γεννημένη το 1942, ο Γιάννης Μπουτάρης ήταν συμμαθητής τής στο δημοτικό ( γεννήθηκε το 1942) και αυτό το έτος αναγράφεται στον τάφο της.

Όταν πήγε στα καλλιστεία το 1959 ήταν 16,5 χρονών αλλά επειδή δεν μπορούσε να συμμετάσχει ως ανήλικη δήλωσε έτος γέννησης 1940. Σ'αυτή την "απάτη" είχε συνεργούς τους γονείς της μητέρας της οι οποίοι την μεγάλωναν μια και η μητέρα της είχε πεθάνει. Όπως είχε δηλώσει η ίδια τα παιδικά και εφηβικά της χρόνια χωρίς τους γονείς της ήταν πολύ δύσκολα και για αυτό το λόγο οι παππούδες της δεν της χαλούσαν κανένα χατίρι. Τα καλλιστεία ήταν και ο λόγος που είχε παγωμένες σχέσεις με την οικογένεια του πατέρα τής ο οποίος προέρχονταν από ένα υπερσυντηριτικο περιβάλλον....

Στην Αμερική συμμετείχε κανονικά στα καλλιστεία και μάλιστα έμεινε εκεί για 18 περίπου μήνες ( Ιούλιο 1959 - Δεκεμβρίος 1960). Μάλιστα για να μπορέσει να μείνει και να πάρει άδεια παραμονής έκανε στις αρχές του 1960 έναν λευκό? γάμο στην Νέα Υόρκη..
Σύμφωνα με όσα ισχυρίζονταν, κάποια στιγμή "κάποιοι" που γνώριζαν ότι ήταν ανήλικη την μαρτύρησαν στις αρχές και την απέλασαν ....
Επιτρεψε μου να αμφιβαλλω. Ειχε πει τοσα ψεματα για την ηλικια της, που τα μπερδευε και η ιδια.
Αλλωστε, δεν επιτρεποταν η συμμετοχη στα καλλιστεια χωρις την προσκομιση αποδεικτικων στοιχειων για την ηλικια γιατι ετσι θα μπορουσε να γινει φιναλιστ η καθε 15αρα και η καθε 30αρα αναλογως με το αν μεγαλοεδειχνε η αν μικροεδειχνε.
Και αν κατι τετοιο εντελως θεωρητικα μπορουσε να περασει εδω, αποκλειεται να περνουσε στην Αμερικη οπου εκει ειναι απολυτα τυπικοι και καλα κανουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επιτρεψε μου να αμφιβαλλω. Ειχε πει τοσα ψεματα για την ηλικια της, που τα μπερδευε και η ιδια.
Αλλωστε, δεν επιτρεποταν η συμμετοχη στα καλλιστεια χωρις την προσκομιση αποδεικτικων στοιχειων για την ηλικια γιατι ετσι θα μπορουσε να γινει φιναλιστ η καθε 15αρα και η καθε 30αρα αναλογως με το αν μεγαλοεδειχνε η αν μικροεδειχνε.
Και αν κατι τετοιο εντελως θεωρητικα μπορουσε να περασει εδω, αποκλειεται να περνουσε στην Αμερικη οπου εκει ειναι απολυτα τυπικοι και καλα κανουν.
Φυσικά και είναι δικαίωμα σου να αμφιβάλλεις, άλλωστε εγώ δεν προσπαθώ να επιβάλλω την άποψη μου σε κανέναν, απλώς παραθέτω τα γεγονότα όπως τα γνωρίζω και από εκεί και πέρα ο καθένας έχει το δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει. Επιτρεψε μου κάποιες επιπλέον παρατηρήσεις:

Α. Προσωπικά δεν δίνω σημασία στο τι έλεγε η Λάσκαρη αλλά στο τι έγραφε το δημοτολόγιο για το έτος γέννησης της. Καλώς ή κακώς είναι η μόνη αξιόπιστη πηγή στην Ελλάδα για έτος γέννησης.

Β. Δεν γνωρίζω πόσο αυστηροί ήταν οι έλεγχοι στα καλλιστεία του 1959 και σίγουρα ένα 17χρονο κορίτσι δεν θα μπορούσε μόνο του να παραποιήσει έγγραφα αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση τα έγγραφα που χρειάζονταν τα απέκτησε με την βοήθεια του κηδεμόνα της . Τουλάχιστον σύμφωνα με τα λεγόμενα της οι παππούδες της ( γονείς της μητέρας της) όχι μόνο δεν την απέτρεψαν αλλά την βοήθησαν κιόλας να συμμετάσχει. Σ ε αυτό το θέμα ίσως θα μπορούσε να μας διαφωτίσει η κυρία @Π.Λ. Πάρη Λεβέντη η οποία συμμετείχε στα ίδια καλλιστεία!!

Γ. Σχετικά με τον έλεγχο που έγινε στην Αμερική, δεν νομίζω ότι οι Αμερικάνοι είχαν κάποιο λόγο να αμφισβητήσουν την ηλικία μίας κοπέλας που έφτασε από την Ελλάδα και στο διαβατήριο της εγγραφε έτος γέννησης π.χ. 1940 (δύο χρόνια δεν είναι και καμια τεράστια διαφορά). Τι περισσότερο έλεγχο μπορούσαν να κάνουν, να ζητήσουν στοιχεία από το ελληνικό υπουργείο εσωτερικών? Εφόσον το διαβατήριο ήταν έγκυρο και γνήσιο δεν υπήρχε πρόβλημα.

Εν πάση περιπτώσει, όπως είπα, αυτή είναι η άποψη μου σύμφωνα με τα στοιχεία που έχω, και σε καμία περίπτωση δεν ισχυριζομαι ότι έχω το αλάθητο....
 
@Pathetiq
Α. Ακομα και σε δημοτολογια εχουν καταγραφει λανθασμενες ημερομηνιες. Εσκεμμενα η μη. Ας μην ξεχναμε πως τοτε ηταν περιοδος πολεμου και εχανε η μανα το παιδι και το παιδι τη μανα.

Β. Δεν πιστευω καν την ιστορια της Λασκαρη περι συμμετοχης των παππουδων της σε απατη ελληνικων και ξενων υδατων μονο και μονο επειδη ειχαν καψα να δουν την εγγονη τους στα καλλιστεια. Αυτο, κατα τη γνωμη μου, ηταν ενα ωραιο παραμυθι της ιδιας για να δικαιολογησει τα αδικαιολογητα.

Γ. Αν το διαβατηριο της Λασκαρη εγραφε 1940, καλως. Αν εγραφε 1942 η αργοτερα, πολυ απλα στις Η.Π.Α. δεν θα της επετρεπαν συμμετοχη.

Και βεβαια δεν εχεις το αλαθητο. Ουτε εγω το εχω, ουτε κανεις.
Εχω ηδη γραψει κατεβατα ολοκληρα στο παρον θεμα για την ηλικια της Ζωης και ειναι κουραστικο να επανερχομαι καθε τρεις και λιγο.
Ας διαβασει οποιος θελει ολα τα σχολια απο την αρχη και ας βγαλει τα δικα του συμπερασματα.
 
Αν εννοείτε τον λόγο που έφυγε από την Αμερική, δεν είναι σίγουρο, αυτό έλεγε η ίδια....
μαλιστα αυτο εννοω,δεν ειχε ενηλικιωθει μετα την παρελευση αυτου χρονικου διαστηματος;
και αφου ειχε παντρευτει ειχε το διακωμα να παραμεινει,γενικα δεν κολλαει απο πολλες αποψεις
 
Πίσω
Μπλουζα