Λίγη Ιστορία!

@Turican

Όταν κάποιος φτιάχνει ένα chipset που έχει όπως λες στόχο τα παιχνίδια, βάζει ότι πιο προηγημένο υπάρχε τότε για OS με Multitasking, genlock, 2 θύρες επεκτάσεων για κάρτες, κάνει autoconfig σκληρούς δίσκους εσένα σου κάνει για υπολογιστής προσανατολισμένος στα παιχνίδια μόνο; Ο Miner είχε πει ότι το chipset ήταν το τυράκι στη φάκα για να αγοράσουν την εταιρία AMIGA οι μεγάλες εταιρίες (Atari). Στο μυαλό του είχε έναν υπολογιστή με ότι πιο προηγημένα χαρακτηριστικά μπορούσαν να του βάλουν εκείνη την εποχή. Το αν κατέληξε να είναι παιχνιδομηχανή αυτό ΔΕΝ έχει σχέση με τον σχεδιασμό, πόσο μάλλον με το OS, αλλά με το marketing των πιο αποτυχημένων managers στη ιστορία του ΙΤ.

Να σου θυμίσω επίσης ότι αφού βγάλανε το κουτσουρεμένο ST μετά βγάλανε τον STE που είχε blitter!!!!! και αργότερα τον falcon με DSP!!!!!. Φοβερά μηχανήματα (ειλικρινά το λέω) αλλά έτσι όπως τα λες θα έπρεπε να είναι παιχνιδομηχανές.

Τέλος για το GEM. Σου φαίνεται "χοντροκομμένο" το γραφικό του user interface ενός λειτουργικού και βγάζεις το λειτουργικό χειρότερο από ένα άλλο; Άλλωστε το intuition είχε handlers παντού και υπήρχαν αρκετά προγράμματα που έβαζαν skins στο workbench, ναι όπως σήμερα στα windows!

Έχεις δίκιο ότι έχανε μνήμη όταν φόρτωνε το workbench από τη δισκέτα (το exec ήταν στην rom 512k) αλλά αυτό δε γίνεται ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ OS? Το να φορτώνεις το λειτουργικό από τη ROM είναι ΚΑΚΟ. Δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα, να προσθέσεις δυνατότητες. Σε κάθε αλλαγή του workbench θα έπρεπε να το πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία και να σου αλλάζουν ROM!!!

Μόνο οι απαραίτητες βιβλιοθήκες για να ξεκινήσει το σύστημα (κάτι σαν το σημερινό BIOS) ήταν στη ROM. Οι σχεδιαστές του ST δεν είχαν στο μυαλό τους την ευελιξία και την επεκτασιμότητα όταν σχεδίαζαν το OS.
 
Εδώ θέλω να ρωτήσω κάτι.....Το workbench βελτιώθηκε?Δηλαδή είχαμε όφελος που κράτησαν το λειτουργικό σε δισκέτά?Γιατί εγώ τουλάχιστον τις ίδιες δισκέτες έχω μια ζωή...Δεν άκουσα να βγήκε κάτι.Σίγουρα υπάρχουν utilities που το βελτιώνουν αλλά ο πυρήνας είναι ίδιος.Το ίδιο πρέπει να γίνεται και στον ST.Ρωτάω έτσι?
 
Αυτό είναι ένα ωραίο site που έχει τις workbench versions και τι kickstart χρειαζόντουσαν. Αυτές είναι οι original εκδόσεις τις Commodore, αν βάλεις και τις patchαρισμένες.....

Just a quick google:cool:
 
Και ενώ οι Ataro-βιοι σκοτωνόντουσαν με τους Amigo-παθείς, ήρθε σαν καλό λαμόγιο ο θείος Μπιλ, πήρε την αγορά και έφυγε!

Κάπου εδώ τελείωσε η ιστορική αναδρομή. :diablotin:

;)

PS: σας έδωσα κοινό εχθρό-βαράτε όλοι μαζί τώρα! :D
 
@Maddog

Και κάπως έτσι έγινε στην πραγματικότητα. Η ιστορία έχει δείξει ότι η καλύτερη τεχνολογία είναι χαμένη από χέρι.

Όταν το marketing μιλάει το R&D σωπάει. - Shock
 
shock είπε:
Να σου θυμίσω επίσης ότι αφού βγάλανε το κουτσουρεμένο ST μετά βγάλανε τον STE που είχε blitter!!!!! και αργότερα τον falcon με DSP!!!!!. Φοβερά μηχανήματα (ειλικρινά το λέω) αλλά έτσι όπως τα λες θα έπρεπε να είναι παιχνιδομηχανές.

Προς θεού δεν λέω κάτι τέτοιο!

Ο Blitter τοποθετήθηκε καθυστερημένα στα St επειδή εκκρεμούσε η δίκη με την Commodore , που τελικά κερδήθηκε απο την Atari. Τοποθετήθηκε πριν τον STE στα απά ST με TOS 1.4 και mega ST . όλα τα άλλα αποτέλεσαν φυσική εξέλιξη! Ο χώρος της μουσικής έτσι και αλλιώς είχε κατακτηθεί από την ATARI εδώ και καιρό , και ο DSP πήγαινε τη δουλεία ακόμα παραπέρα! Η μεγαλύτερη ποικιλία στο Software του St , και η αποστασιοποίηση του Falcon απο τον χαρακτηρισμό Home , απομάκρυνε το ενδεχόμενο να χαρακτηριστούν έτσι.
 
Midi είχα και εγώ στην amiga γιατί τότε έγραφα μουσική με το DSP της GVP...Απλά...ήταν το ίδιο πράγμα..Και οι δύο έκαναν την ίδια δουλειά..Απλά ο ST είχε περισσότερα προγράμματα από την Amiga και το ενσωματωμένο Midi.....Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω το ενσωματωμένο midi του Atari αφού ήταν ένας υπολογιστής....Θα μπορούσαν να το βγάλουν σαν εξτρά περιφερειακό και να ρίξουν το κόστος.Ποιος ο λόγος να αγοράζεις υπολογιστή και να φορτώνεσαι ένα midi που δεν επρόκειτο να το χρησιμοποιήσεις ποτέ!
 
Καλημέρα καλέ μου και πάντα μετρημένε akmaka!

Αυτό που δεν μπόρεσα ποτέ να καταλάβω , είναι γιατί και τα δύο μηχανήματα δε φαίνεται να αποκτήσανε μεγάλη βάση χρηστών στις Ηνωμένες πολιτείες σε αντίθεση με την Ευρώπη που φαίνεται να πετύχανε μεγαλύτερη διείσδυση(Ιδίως στη Γερμανία). Μια πιθανή εξήγηση είναι ότι στην αμερικάνική ήπειρο η Apple και η IBM προϋπήρξαν από τον ST και την Amiga με αποτέλεσμα να έχει παγιωθεί ήδη μια κατάσταση , κτισμένη και με πολλά εκατομμύρια προπαγάνδας και διαφήμισης . Στην Ευρώπη τα πράγματα ήταν διαφορετικά αφού πήγαν όλοι περίπου ταυτόχρονα (Η δε Apple ακόμα και σήμερα έχει πρόβλημα!) , με αποτέλεσμα ο ανταγωνισμός να γίνει περίπου με ίσους όρους από το μηδέν.
 
Συμφωνώ μαζί σου turrican...Δες και το ipod τώρα...είναι απλά ακόμη ένα καλό mp3 και όμως με τόση διαφήμιση μοιάζει κάτι το διαφορετικό.Μέχρι και ιδική θήκη έχουν κάποια καινούρια αυτοκίνητα για αυτό....
 
Επειδή κάποιοι χρήστες απο ότι καταλαβαίνω αγνοούν τι εστί TOS και απο ότι αυτό αποτελείται (vdi,aes,gem,gemdos) και το ότι οι ρίζες του βασίζονται στο περιβόητο CP/M ας ρίξουν μια ματιά στις σελίδες παρακάτω για να δούν την μετεξέλιξη του απο άτομα που απλα πιστεύουν σε αυτό και στους ST.

http://xaaes.atariforge.net/

http://myaes.lutece.net/

http://www.application-systems.de/magic/magic-info.html
 
Pano_GR και τα 3 links που έβαλες δεν έχουν σχέση με την αρχιτεκτονική του TOS, πόσο μάλλον με το TOS της Atari. Επίσης το CP/M είχε τα χάλια του σαν αρχιτεκτονική (μπορώ να αναπτύξω την άποψη μου αν θέλεις).

Τώρα το να μάθει κάποιος τι είναι το AES, το gem και το gemdos είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον (ειλικρινά) αλλά έτσι όπως το θέτεις είναι σαν να λες "μιλάτε χωρίς να γνωρίζετε". Αν αναφέρεσαι στην σύγκριση που έκανα με το λειτουργικό της Amiga, βοήθησε λίγο τη συζήτηση με το να μας πεις ποια ήταν τα χαρακτηριστικά του που το έκαναν να υπερέχει.

Δε νομίζω να υπάρχει κάποιος εδώ μέσα που να μην είχε τρέλα με τον ST. Προσωπικά πιστεύω ότι ήταν το άλμα για εμάς τους κοινούς θνητούς στα 16bits. Αλλά να είμαστε αντικειμενικοί. Καλά τα Mhz, καλό το Midi αλλά το λειτουργικό του ήταν....
 
Shock κατα πρώτον πουθενά δεν ανέγραψα οτι το ΤΟS υπερέχει αλλα σου απάντησα στον χαρακτηρισμό που έκανες οτι είναι ένα "τιποτα" και πίστεψε με έβαλα τα links γιατί βασίζονται στην δομή του TOS και αν δεν θέλεις να το παραδεχτείς κανένα πρόβλημα.Αν δεν βασίζονταν, και οι τύποι που τα δημιουργούν πάνε να τα πλάσαρούν απλά ένα πρόγραμμα που κάθεται στο ΤΟS και το μόνο στο οποίο θα αποσκοπούσε θα ήταν ένα graphic interface με συνέπεια την μειωμένη ταχύτητα και οποιοδήποτε επακόλουθο μιας τέτοιας κίνησης, τότε θα χαρακτηρίζονταν σαν παλαβοί. Είναι δυνατόν να κατηγορήσουμε λ.χ. την Microsoft για επανασχεδιασμό των windows χωρίς αυτά να έχουν καμία σχέση με την προηγούμενη εκδοσή τους? Είναι αυτονόητο να γίνονται μεταβολές στον κώδικα τους ή διορθώσεις που θα αποσκοπούν στην ταχύτερη και ορθότερη χρήση τους. Και όσο για το ψαγμένο OS της Amiga και όλα αυτά που αναφέρεις περι AREXX,DLL,DEVICES ξανασκέψου πόσο συνέβαλαν στην ευχρηστία του απέναντι στον καθημερινό χρήστη. Ξέρω πολλούς χρήστες που είχαν παραπεταμένη την δισκέτα με του workbench και το έβλεπαν μόνο όταν ένα παιχνίδι δεν μπούταρε αυτόματα.

Πρόσεξε: μιλάμε για απλούς χρήστες και όχι αναλυτές-προγραμματιστές που πιθανόν να τα αξιοποιούσαν όλα αυτα.

Όσο για τον "εγωκεντρικο" Tramiel πιστεύεις πράγματι οτι αντιλήφθηκε οτι δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με την Αμιγκα και στράφηκε προς τα χωράφια του ΜΑC ή των PC? Δεν νομίζω, μέχρι και την έλευση του Ste (που αποσκοπούσε και στον χώρο της Αμιγκα) ο ST ήταν στραμμένος καθαρά στις επαγγελματικές εφαρμογές.Και είχε λόγο να το κάνει αφού ηταν φθηνότερος, είχε πολύ καλές εφαρμογές και πέρα απο όλα αυτά σου θυμίζω το περιβόητο spectre που έκανε ταχύτερο τον ST κατα 10% απο έναν Mac ή τους PC emulators οπου μπορούσες να γράψεις στο συμβατο με τους ΙΒΜ, οδηγό δισκέτας του Αταρι. Και όλα αυτα με πολύ χαμηλότερο κόστος... Και δεν αναφέρω τα δεδομένα που εφερε στο Hardware του σε αυτό το κόστος όπως modulator (κοστος 12.000 δρχ για την 500αρα μου) την υπάρξη cartridge(χρηση? emulators, operating systems, network, programming languages,digitizers,samplers), το περιβόητο midi (χρησίμευευε πέρα της μουσικής και σε δικτύωση) και το συμβατο με ΙΒΜ drive όπως ανέφερα παραπάνω.

Αλλα όπως προανέφερα και στα προηγόυμενα posts ο Τραμιελ δεν έκανε μια κίνηση απελπισίας έτσι απλά για να πεί ότι δίνω το παρόν στην αγορά αλλα έβγαλε ένα μηχάνημα με πλήθος δυνατοτήτων μέσα απο ανάλογη μελέτη. Και το να λέμε οτι ο κατασκευαστής OS της Αμιγκα χρησιμοποιεί Midi σε αυτήν υπονοώντας οτι ο Αταρι και εκεί έρχεται δεύτερος, οτι το TOS είναι ένα ενσωματομένο, εγωκεντρικό λόγω ονόματος και βιαστικό project, νομίζω οτι είναι υπερβολικό. Εφόσον έγινε αναφορά και στο συνεχιστή του ST τον STE η amiga 500+ και η 600 με ποιό σκεπτικό παρήχθησαν? Που οφείλεται η αποτυχία τους?

Αν κάποια στιγμή shock βρείς το computer chronicles σκαναρέ το. Θα ήθελα πραγματικά να το δώ.
 
Sorry μιας και επιασες το θεμα hardware..καλα,το modulator στην Amiga εκανε 12.000,ο AtariST δεν ηθελε 2 monitor??
 
Και καλά η Αμιγκα αντιπαραθέτω εγώ δεν ήθελε flicker fixer η Μultisync monitor?
 
Για everyday-use οχι....
 
το ίδιο και τα hi-res programs του Atari :thumbup:
 
Panos_Gr είπε:
Shock κατα πρώτον πουθενά δεν ανέγραψα οτι το ΤΟS υπερέχει
Δεν το είπες εσύ, το είπε
Gyubrush είπε:
Με το πολυ καλο TOS(Tramiel Operating System) ουσιαστικα ανοιξε το δρομο για ολα τα υπολοιπα λειτουργικα συστηματα..Ακομα και της Amiga ηταν αντιγραφη του TOS.
και από κει ξεκίνησε η όλη συζήτηση. Εσύ είπες

Ένα δύσχρηστο λειτουργικό που με άλλοθι το multitasking ήταν κάτι το ξεχωριστό! Για αυτό και η Amiga χαρακτηρίστηκε σχεδόν απο όλους παιχνιδομηχανή, το User-friendly interface έλειπε για τα καλά.
και προσπαθούσα να σου εξηγήσω ότι το user interface ΔΕΝ είναι λειτουτργικό σύστημα.

Panos_Gr είπε:
έβαλα τα links γιατί βασίζονται στην δομή του TOS και αν δεν θέλεις να το παραδεχτείς κανένα πρόβλημα.
Μα γιατί να μην το παραδεχτώ, τα οικόπεδα μας χωρίζουμε;:biglaugh: Τα link όμως που έβαλες είναι για 1.xaaes

quoting from site είπε:
Welcome to the unofficial XaAES page!
XaAES is a graphical user interface for FreeMiNT, and is the natural successor to Atari's MultiTOS.
δηλαδή για το Aplication Environment Service (κάτι σαν τον intuition της Amiga) του FREEMINT. Κάτι που γράφτηκε ΠΟΛΥ αργότερα ΟΧΙ από την Atari και όχι για τον ST. Δεν είναι λειτουργικό σύστημα αλλά βιβλιοθήκη.
2 myaes





=quoting from site][/font]The goal of MyAES is to provide a free, fast, reliable and modern AES. It should be at least as good as "standard" AESes (MagiC and NAES are the references), but the second step is to have a good portable AES for futur machine (Linux/Aranym seems to be a good option at the moment).
Νομίζω ότι εδώ δε χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω

Για το τρίτο να πω την αλήθεοα μου δε το διάβασα γιατί...δεν μπορούσα.

Panos_Gr είπε:
Και όσο για το ψαγμένο OS της Amiga και όλα αυτά που αναφέρεις περι AREXX,DLL,DEVICES ξανασκέψου πόσο συνέβαλαν στην ευχρηστία του απέναντι στον καθημερινό χρήστη. Ξέρω πολλούς χρήστες που είχαν παραπεταμένη την δισκέτα με του workbench και το έβλεπαν μόνο όταν ένα παιχνίδι δεν μπούταρε αυτόματα.

Πρόσεξε: μιλάμε για απλούς χρήστες και όχι αναλυτές-προγραμματιστές που πιθανόν να τα αξιοποιούσαν όλα αυτα.
Άρα για σένα οι χρήση της Amiga ήταν καθαρά μιας παιχνιδομηχανής αφού οι χρήστες που ήξερες αυτό έκαναν (εξού και ότι δε χρειάζονταν γραφικό περιβάλλον. Εγώ δεν το βλέπω έτσι. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε έτσι? Άρα τι το ψάχνεις για ευχρηστία; Έτσι όπως το λες δεν χρειάζεται λειτουργικό μιας και κανένα παιχνίδι δεν το χρησιμοποιούσε γιατί μιλάγανε απευθείας στο hardware.

Panos_Gr είπε:
Όσο για τον "εγωκεντρικο" Tramiel πιστεύεις πράγματι οτι αντιλήφθηκε οτι δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα με την Αμιγκα και στράφηκε προς τα χωράφια του ΜΑC ή των PC? Δεν νομίζω, μέχρι και την έλευση του Ste (που αποσκοπούσε και στον χώρο της Αμιγκα) ο ST ήταν στραμμένος καθαρά στις επαγγελματικές εφαρμογές.Και είχε λόγο να το κάνει αφού ηταν φθηνότερος, είχε πολύ καλές εφαρμογές και πέρα απο όλα αυτά σου θυμίζω το περιβόητο spectre που έκανε ταχύτερο τον ST κατα 10% απο έναν Mac ή τους PC emulators οπου μπορούσες να γράψεις στο συμβατο με τους ΙΒΜ, οδηγό δισκέτας του Αταρι. Και όλα αυτα με πολύ χαμηλότερο κόστος...
Μα δεν διαφωνώ ως προς τις προθέσεις του, στο ότι ήθελε να χτυπήσει τους Apple και τα PCs.

Panos_Gr είπε:
Αλλα όπως προανέφερα και στα προηγόυμενα posts ο Τραμιελ δεν έκανε μια κίνηση απελπισίας έτσι απλά για να πεί ότι δίνω το παρόν στην αγορά αλλα έβγαλε ένα μηχάνημα με πλήθος δυνατοτήτων μέσα απο ανάλογη μελέτη.
Αν ξαναδιαβάσεις τι έχω γράψει θα δεις ότι το έφτιαξε γρήγορα και έτσι δεν έβαλε custom chips (όλο το βάρος στον 68000 εξού και ο υψηλός χρονισμός) και απουσία ΣΟΒΑΡΟΥ λειτουργικού συστήματος. Μόνος σου το λες πήρε το CP/M! και το GEM!!!

Panos_Gr είπε:
Και το να λέμε οτι ο κατασκευαστής OS της Αμιγκα χρησιμοποιεί Midi σε αυτήν υπονοώντας οτι ο Αταρι και εκεί έρχεται δεύτερος,
Εσύ αυτό κατάλαβες; Γιατί εγώ κατάλαβα στο κείμενο του μια καρφωτή για τη σχεδίαση των windows Δεν είδα καμιά αναφορά του στον Atari.

Panos_Gr είπε:
οτι το TOS είναι ένα ενσωματομένο, εγωκεντρικό λόγω ονόματος και βιαστικό project, νομίζω οτι είναι υπερβολικό. Εφόσον έγινε αναφορά και στο συνεχιστή του ST τον STE η amiga 500+ και η 600 με ποιό σκεπτικό παρήχθησαν? Που οφείλεται η αποτυχία τους?
Αυτό δε χρειάζεται να στο απαντήσω εγώ. Όπου και να δεις στο internet θα βρεις αναφορά στους χειρότερους managers όλων των εποχών, αλλά αυτά τα ξαναείπαμε.

Panos_Gr είπε:
Αν κάποια στιγμή shock βρείς το computer chronicles σκαναρέ το. Θα ήθελα πραγματικά να το δώ.
Είναι εκπομπή (TV)
 
Τι μου θυμίζουν αυτές οι κόντρες... Άλλες εποχές :) Δεν ξέρω αν το να αρχίσω αλλο ένα μακρυσκελές κείμενο λέγοντας για MultiTos και άλλα συναφή θα φέρει κάτι σαν αποτέλεσμα. Οι γνώμες πάντα θα είναι υποκειμενικές όπως και πρέπει να είναι εφόσον το κάθε σύστημα εξυπηρετεί διαφορετικές ανάγκες. Ομολογώ όμως οτι αυτό το ποστ το ευχαριστήθηκα. Ξέρω πως κάποιοι που δεν γνώριζαν ίσως έμαθαν μέσα απο αυτήν την ποικιλία απόψεων για τα δύο μηχανήματα. Ελπίζω να μην προσβλήθηκε οποιοσδήποτε ενθερμος υποστηρικτής της Αμίγκα για την ενίοτε προκλητική μου σταση απέναντι στο μηχάνημα του. Το να γίνεσαι που που και που συνήγορος του διαβόλου φέρει σαν αποτέλεσμα ένα είδος ευγενούς άμιλλας αλλα και εποικοδομητικής συζήτησης. :D
 
Μπα δε θα το θεωρούσα κόντρα γιατί είναι άνισοι οι αντίπαλοι :diablotin:

Μια χαρά θα ήταν να μιλήσεις για το multitos να μάθουν όπως λες και όσοι δε γνωρίζουν (ειλικρινά) αλλά δεν κατάλαβα πως μπέρδεψες το λειτουργικό του falcon 030 που σχεδιάστηκε 8 χρόνια (νομίζω) μετά από του SΤ. Αν θυμάσαι αυτό ήταν το θέμα μας αλλιώς να μπλέξουμε και Morphos, OS 4 και άλλα τέτοια στη συζήτηση αλλά μάλλον θα γίνει λίγο μπάχαλο!

Επίσης οι γνώμες για την τεχνολογία είναι αντικειμενικές. Ή έχεις ή δεν έχεις multitasking για παράδειγμα. ή έχεις ή δεν έχεις dll (πάλι παράδειγμα). Υποκειμενικές είναι όσο αφορά το user interface. Αν σου φαίνεται κάτι πιο δύσκολο ή πιο εύκολο αυτό είναι καθαρά προσωπικό θέμα και πάω πάσο.

Πάντως δε νομίζω να προσβάλεται κάποιος από αυτή τη συζήτηση οι περισσότεροι είμαστε άνω των 30 (κοντά 40) και όπως είπα και πιο πριν δεν χωρίζουμε τίποτα.

Επόμενο thread C64 vs Spectrum. Σε έχω wally λέμε :D
 
Πίσω
Μπλουζα