Λίγη Ιστορία!

To multiTOS εχει να κάνει με τον Falcon? Τι μαθαίνει κανείς... Τότε γιατί το άμοιρο έτρεχε στον ταπεινό ST με πλήρη δυνατότητα multitasking το 1993? Dlls? Kαι λοιπόν? Δεν κατάλαβαινω ακόμα τα συν σε αυτά στην περίπτωση της Amiga.

Όντως έχουμε να κάνουμε με άνισα μηχανήματα :biglaugh:

Πάντως σαν γνήσιο πνευματικό τεκνο του Theo Devil - Spectrum και ξερό ψωμί :thumbup:
 
Από εδώ

In the early 90's Atari had realized that multitasking was a necessity for the future and started looking for ways to turn TOS into a multitasking OS. As Alan Pratt was already familiar with MiNT he suggested that it should be used as a base for the new operating system.While not supposed to replace TOS entirely, MiNT would constitute the kernel of the new OS. In preparation for an official release a lot of things were restructured inside MiNT and memory protection was being added. When Alan Pratt suddenly left Atari, Eric himself was hired to finish the kernel. To manage a multitasking environment Atari also had to develop a replacement for the AES that was not limited to running only 1 application at a time. The new OS thus consisted of MiNT and AES 4.0, and the bundle was called MultiTOS. The MiNT acronym now also was changed into "MiNT Is Now TOS". MultiTOS was released in early 1993 and while finally offering Atari users a multitasking system it also had some serious drawbacks - the system was very slow.
Το ίδιο γράφει και στο πρώτο link που είχες στείλει.

Επίσης το σύστημα είχε momory protection. Αυτό πρακτικά ήταν αδύνατο στον 68000 γιατί δεν είχε mmu. Όσο για το MultiOS o πυρήνας του ήταν το

MiNT το οποίο είναι ακρονύμυο και σημαίνει:

Mint Is Not Tos!!!!!

και δεν είναι της Atari

Για περισσότερα εδώ αλλά και σε wiki
 
Panos_Gr είπε:
Τότε γιατί το άμοιρο έτρεχε στον ταπεινό ST με πλήρη δυνατότητα multitasking το 1993?
Πως το έτρεξες? Στην userland (μη supervisor mode του 68000?), έβγαλες τις roms και τις άλλαξες? Με τη mmu τι έκανες?

Panos_Gr είπε:
Dlls? Kαι λοιπόν? Δεν κατάλαβαινω ακόμα τα συν σε αυτά στην περίπτωση της Amiga.
Είπαμε αν την βλέπεις σαν κονσόλα δεν χρειάζεται τίποτα. Μάλιστα της έλειπε κι όλας το χειριστήριο, αν είναι δυνατόν να σου δίνουν ποντίκι αντί για joystick! Στην περίπτωση που έτρεχες scala, lightwave και άλλα τέτοια ταπεινά προγράμματα τα χρειαζόσουν.

Panos_Gr είπε:
Όντως έχουμε να κάνουμε με άνισα μηχανήματα :biglaugh:
LOL
Panos_Gr είπε:
Πάντως σαν γνήσιο πνευματικό τεκνο του Theo Devil - Spectrum και ξερό ψωμί :thumbup:
Σε έχω λέμε! :D :diablotin:
 
shock είπε:
Πως το έτρεξες? Στην userland (μη supervisor mode του 68000?), έβγαλες τις roms και τις άλλαξες? Με τη mmu τι έκανες?
Που να τρέχει κανείς για αλλαγές? :D Προτίμησα την σίγουρη λύση του software installation στον σκληρό οπου... εγένετο φως:eek: Το multitos στον STE:thumbup:

http://members.aol.com/liamproven/reference/tos_hist.htm

http://www.old-computers.com/museum/doc.asp?c=125

http://home.hccnet.nl/v.d.burg/atari/framesets/frameset_mint.html

Είπαμε αν την βλέπεις σαν κονσόλα δεν χρειάζεται τίποτα. Μάλιστα της έλειπε κι όλας το χειριστήριο, αν είναι δυνατόν να σου δίνουν ποντίκι αντί για joystick! Στην περίπτωση που έτρεχες scala, lightwave και άλλα τέτοια ταπεινά προγράμματα τα χρειαζόσουν.
Τότε χαλάλι εάν τα χρειάζονταν :cool:

Ούτε για πλάκα. O Spectrum σας παρέδιδε μαθήματα :diablotin:
 
ΕΕΕΕ!!!! Τι γίνεται εδώ πέρα! φεύγω το πρωί για να πάω στην δουλειά μου , όλα είναι ήσυχα! Γυρίζω το βράδυ και βλέπω αυτόν τον χαμό!

Panos_Gr έχεις απόλυτο δίκιο!Τέτοια κόντρα , και τόσο άξιους συνομιλητές , είχαμε να δούμε πολλά χρόνια!

Πραγματικά ο νέος επισκέπτης θα μάθει σε 5' τα πάντα για τα δύο μηχανήματα.Όσο για εσένα φίλε shock παίρνω το θάρρος μετά απο την δημόσια τοποθέτηση σου :

shock είπε:
Πάντως δε νομίζω να προσβάλεται κάποιος από αυτή τη συζήτηση οι περισσότεροι είμαστε άνω των 30 (κοντά 40) και όπως είπα και πιο πριν δεν χωρίζουμε τίποτα.
να πετάξω την μπάλα στην κερκίδα , και να σε βοηθήσω να τσεκάρεις τις αντοχές σου!!!!

Μετά από χρόνια στοχασμού και χρόνων ειλικρινούς"εσωτερικού"διαλόγου, οι τεχνικοί της Commodore αποφάσισαν να χαρίσουν στον κόσμο αυτό που οι ίδιοι από την αρχή είχαν οραματιστεί! Την τελευταία Amiga της προκοπής!




amigacd32sg0.jpg


και μετά σας φταίει ο Tramiel!!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Panos_Gr είπε:
Τι μου θυμίζουν αυτές οι κόντρες... Άλλες εποχές :) Δεν ξέρω αν το να αρχίσω αλλο ένα μακρυσκελές κείμενο λέγοντας για MultiTos και άλλα συναφή θα φέρει κάτι σαν αποτέλεσμα. Οι γνώμες πάντα θα είναι υποκειμενικές όπως και πρέπει να είναι εφόσον το κάθε σύστημα εξυπηρετεί διαφορετικές ανάγκες. Ομολογώ όμως οτι αυτό το ποστ το ευχαριστήθηκα. Ξέρω πως κάποιοι που δεν γνώριζαν ίσως έμαθαν μέσα απο αυτήν την ποικιλία απόψεων για τα δύο μηχανήματα. Ελπίζω να μην προσβλήθηκε οποιοσδήποτε ενθερμος υποστηρικτής της Αμίγκα για την ενίοτε προκλητική μου σταση απέναντι στο μηχάνημα του. Το να γίνεσαι που που και που συνήγορος του διαβόλου φέρει σαν αποτέλεσμα ένα είδος ευγενούς άμιλλας αλλα και εποικοδομητικής συζήτησης. :D

+1
 
Turrican είπε:
ΕΕΕΕ!!!! Τι γίνεται εδώ πέρα! φεύγω το πρωί για να πάω στην δουλειά μου , όλα είναι ήσυχα! Γυρίζω το βράδυ και βλέπω αυτόν τον χαμό!
Panos_Gr έχεις απόλυτο δίκιο!Τέτοια κόντρα , και τόσο άξιους συνομιλητές , είχαμε να δούμε πολλά χρόνια!

Πραγματικά ο νέος επισκέπτης θα μάθει σε 5' τα πάντα για τα δύο μηχανήματα.Όσο για εσένα φίλε shock παίρνω το θάρρος μετά απο την δημόσια τοποθέτηση σου :

να πετάξω την μπάλα στην κερκίδα , και να σε βοηθήσω να τσεκάρεις τις αντοχές σου!!!!

Μετά από χρόνια στοχασμού και χρόνων ειλικρινούς"εσωτερικού"διαλόγου, οι τεχνικοί της Commodore αποφάσισαν να χαρίσουν στον κόσμο αυτό που οι ίδιοι από την αρχή είχαν οραματιστεί! Την τελευταία Amiga της προκοπής!




amigacd32sg0.jpg


και μετά σας φταίει το Tramiel!!! :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
Αμφιβαλεις δηλαδη οτι το cd32 ηταν ενα εξελιγμενο για την εποχη του μηχανημα που ομως δεν υποστηριχθηκε αναλογως?
 
Turrican λαβε υποψιν σου οτι εκεινη την περιοδο σχεδον ΟΛΕΣ οι εταιρειες ξεκινησαν να βγαζουν κονσολες (κυριως με CD) φοβουμενες μηπως χασουν το τρενο....

93 AmigaCD32,MegaCD, Philips CDi,3DO,TurboGrafx-CD κτλ

94 JaguarCD κτλ κτλ κτλ
 
@panos_GR

Προφανώς και δεν έβαλες το multitos του falcon.

Τα links που έστειλες τουλάχιστον δεν αναφέρονται στο multitos και επίσης δε μου έλυσαν την απορία πως θα τρέξω multitos στον Atari ST. Εγώ έχω έναν τέτοιο (STFM με 1MB) μπορείς να μου δώσεις βήμα-βήμα οδηγίες για να το κάνω? Δεν έχω HD.

Να σου θυμήσω επίσης ότι από το link που έστειλες

MiNT ("MiNT is Not TOS") is an operating system that enables you to run more programs at the same time on your Atari computer. It replaces the original TOS ("The Operating System") shipped with your Atari, but it does need TOS to start up. More accurately, it replaces only a part of the TOS, namely the so called GEMDOS ("Graphical Environment Manager Disk Operating System"), which offers file and process management. TOS is only able to let you work with a limited amount of small programs (Desk Accessoiries) at the same time. Those accessoiries could only be loaded at bootup and could not be removed from memory without a reboot.

Κάνανε μια αλλαγή στο GEMDOS και το λένε λειτουργικό σύστημα? Αφού πάλι το TOS χρησιμοποιεί!

 


Ειλικρινά αυτό το θεωρείς λειτουργικό σύστημα? Γιατί δεν κάνεις τον κόπο να δεις λίγο το αντίστοιχο της Amiga? Αφού το κατακρίνεις πρέπει να ξέρεις και τα μειονεκτήματα του, γιατί ως τώρα δε μας είπες και κανένα. Το μόνο που λες είναι μια παιχνιδομηχανή δεν χρειάζεται λειτουργικό σύστημα. Πέρα από αυτό, αφού το έχει το τιμημένο για πες πέρα από user interface που είναι υποκειμενικό το αν είναι ωραίο ή όχι, τι μειονεκτήματα έχει σε σχέση με το TOS.

 

 


@
Turrican

H Amiga ΔΕΝ σχεδιάστηκε από την Commodore. Η Commodore αγόρασε την εταιρία Amiga. Το αν είχε όραμα η Commodore και τι έκανε μετά όλοι το ξέρουμε και το έχω πει πολλές φορές. Είναι διαφορετικό το τι είχαν στο μυαλό τους οι σχεδιαστές της Amiga και διαφορετικό οι managers της Commodore. Παρόλα αυτά εμένα που άρεσε η κίνηση αυτή της Commodore που αν την είχε κάνει 2 χρόνια νωρίτερα θα ήταν διαφορετικά ίσως τα πράγματα.

Τώρα αν θες να μιλήσουμε για την τεχνολογία του CD32 πρακτικά ήταν μια 1200 με mpeg δυνατότητα. Το τελευταίο ήταν πολύ προχωρημένο για την εποχή του. Επίσης το ότι είχες την δυνατότητα να του βάλεις πληκτρολόγιο, ποντίκι και τα σχετικά και να το κάνεις 1200άρα εμένα που φαίνεται ΠΟΛΥ έξυπνο και να είσαι σίγουρός ότι η M$ κάποια στιγμή θα κάνει το ίδιο με το Xbox για να κλειδώσει έξω όλους τους ανταγωνιστές της.
 
shock είπε:
H Amiga ΔΕΝ σχεδιάστηκε από την Commodore. Η Commodore αγόρασε την εταιρία Amiga.
Yes I Know!!!

shock είπε:
Τώρα αν θες να μιλήσουμε για την τεχνολογία του CD32 πρακτικά ήταν μια 1200 με mpeg δυνατότητα. Το τελευταίο ήταν πολύ προχωρημένο για την εποχή του. Επίσης το ότι είχες την δυνατότητα να του βάλεις πληκτρολόγιο, ποντίκι και τα σχετικά και να το κάνεις 1200άρα εμένα που φαίνεται ΠΟΛΥ έξυπνο και να είσαι σίγουρός ότι η M$ κάποια στιγμή θα κάνει το ίδιο με το Xbox για να κλειδώσει έξω όλους τους ανταγωνιστές της.
Δεν ξέρω φίλε shock..... Εμένα από τότε η υλοποίηση αυτή δεν μου καλοφάνηκε. Πως θα μπορούσε να τα βγάλει πέρα με αυτά τα μεγαθήρια που είχαν εμφανισθεί! Οι εποχές είχαν πια αλλάξει και το ξεπερασμένο chip-set της Amiga ακόμα και με την AGA μικρή ανάσα του, φαίνονταν πολύ λίγο πια! Ακόμα και το παλαιότερο SEGA MEGADRIVE έδειχνε απίστευτο!(Εδώ και σήμερα απορώ όταν βλέπω το Sonic!!) Mpeg δυνατότητα είχε και το 3DO αλλά και τι χαρακτηριστικά!! Τώρα οι διπλές μεσοβέζικες λύσεις , ιστορικά νομίζω δεν ήταν επιτυχημένες γιατί συνήθως στρέφονταν ανταγωνιστικά σε άλλα προϊόντα της ίδιας εταιρείας. Και αυτός ήταν ο λόγος που δεν έκανε το ίδιο η M$ με το XBX, και δέ θα το κάνει ούτε με το 360!

Gyubrush είπε:
Αμφιβαλεις δηλαδη οτι το cd32 ηταν ενα εξελιγμενο για την εποχη του μηχανημα που ομως δεν υποστηριχθηκε αναλογως?
Τα παραπάνω απαντάνε και σε εσένα φίλε Gyubrush.

Wally είπε:
Turrican λαβε υποψιν σου οτι εκεινη την περιοδο σχεδον ΟΛΕΣ οι εταιρειες ξεκινησαν να βγαζουν κονσολες (κυριως με CD) φοβουμενες μηπως χασουν το τρενο....
φίλε Wally πολύ σωστά το έθεσες! Ευτυχώς ο ST μου ,προτίμησε την αυτοκτονία από την "ατίμωση"!
 
To CD32 δεν ηταν μια απλη 1200.Περιειχε και το AKIKO τσιπακι το οποιο του εδινε ψευτο3d δυναντοτητες.

Απλα λιγες εταιρειες το εκμεταλευτηκαν.

Οσο για την Atari πιστευω οτι συμφωνουμε οτι εκεινη τη περιοδο το να εβγαζε ST κονσολα θα την αγοραζαν μονο τα παιδια του Jack.

Το Jaguar που εβγαλε και προσπαθησε να το προωθησει με εξωφθαλμα ψεματακια του τυπου "ειναι ισχυροτερο απο το Saturn"(!!!!) και ως hardware υπολειποταν απιστευτα του ανταγωνισμου(δεν εχω δει παιχνιδι πανω απο 20Fps) ηταν και η ταφοπλακα.
 
Τελικά αν δεν το πας το (όποιο) thread στις κονσόλες, δεν αισθάνεσαι καλά!

Σωστά Wally; :D
 
;)

αφου μου εστειλε τη μπαλα στο φιλέ,να μην καρφωωωωσω :D
 
Turrican μιλησες για ταχυτητα στο mega drive εναντι της amiga.Νομιζω ξεχνας το Turrican στην πιστα με το διαστημοπλοιο στην amiga 500 και τι εκανε το απλο ECS τσιπακι της....
 
Προφανώς και δεν έβαλες το multitos του falcon.Τα links που έστειλες τουλάχιστον δεν αναφέρονται στο multitos και επίσης δε μου έλυσαν την απορία πως θα τρέξω multitos στον Atari ST. Εγώ έχω έναν τέτοιο (STFM με 1MB) μπορείς να μου δώσεις βήμα-βήμα οδηγίες για να το κάνω? Δεν έχω HD.

Το multitos του Falcon???? :animeek: Δεν νομίζω να το μονοπώλhσε ποτέ ο Falcon (o οποίος έφερε το TOS 4.02 - 4.04). Βγήκε και για τον Falcon και για τον ST... Εκτος αν στον δεύτερο είναι fake και το βαπτίσαν έτσι για να μην μείνει απαρηγόρητο το μηχάνημα.:biglaugh:

Αναφέρεις οτι το MultiTOS δεν είναι της Atari. Βασίζεται στον πυρήνα του ΜΙΝΤ (Mint Is Now Tos!). Kαι λοιπόν? Εσύ ο ίδιος ανάφέρες τις επιρροές και την σχέση του λειτουργικού της Amiga με Kernel,unix κλπ.

Επίσης το σύστημα είχε momory protection. Αυτό πρακτικά ήταν αδύνατο στον 68000 γιατί δεν είχε mmu. Όσο για το MultiOS o πυρήνας του ήταν το MiNT το οποίο είναι ακρονύμυο και σημαίνει:Mint Is Not Tos!!!!!και δεν είναι της Atari
Αναφέρεις οτι το MultiTOS είναι προσόν του Falcon΄και μόνο (68030 & ΜΜU). Και αφού δεν ευσταθεί και αυτό σου το επιχείρημα με ρωτάς πως να το τρέξεις στον STFM σου άνευ σκληρού. Καιρός να πάρεις σκληρό και να του βάλεις και 1 ΜΒ μνήμης extra να δείς multitasking παραγωγής 1993! Το πως θα κάνεις installation δεν είναι τίποτα. Διπλό κλικ στο istall.prg. Kαι αν θέλεις να δείς τον St σου και να πετάει και με multitasking ψάξε στο Net για Geneva,Magic,xaaes.... Αα, να μην ξεχάσω να σου αναφέρω ότι το Magic τρέχει σίγουρα και απο δισκέτα και με πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Να σου θυμήσω επίσης ότι από το link που έστειλεςΠαράθεση:

MiNT ("MiNT is Not TOS") is an operating system that enables you to run more programs at the same time on your Atari computer. It replaces the original TOS ("The Operating System") shipped with your Atari, but it does need TOS to start up. More accurately, it replaces only a part of the TOS, namely the so called GEMDOS ("Graphical Environment Manager Disk Operating System"), which offers file and process management. TOS is only able to let you work with a limited amount of small programs (Desk Accessoiries) at the same time. Those accessoiries could only be loaded at bootup and could not be removed from memory without a reboot.

Κάνανε μια αλλαγή στο GEMDOS και το λένε λειτουργικό σύστημα? Αφού πάλι το TOS χρησιμοποιεί!
Στο έστειλα για να δείς όπως λέω και παράπάνω οτι δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στο να τρέξει σε οποιοδήποτε Αταρι μηχάνημα και όχι μόνο στο Falcon όπως εσύ πιστεύεις. Αλλα πράγματα κατάλαβες.

Και ναι. Και ποιό είναι το πρόβλημα που χρησιμοποιεί το TOS? Λειτουργικο σύστημα είναι και καλά έκαναν και το είπαν έτσι. Εσύ πως θα το ονόμαζες?

Αλλα απο την άλλη :

http://xaaes.atariforge.net/

http://myaes.lutece.net/

http://www.application-systems.de/magic/magic-info.html

Pano_GR και τα 3 links που έβαλες δεν έχουν σχέση με την αρχιτεκτονική του TOS, πόσο μάλλον με το TOS της Atari.
Και το ΤΟS να μην χρησιμοποιούν (Geneva,Magic,xaaes) πάλι πρόβλημα έχεις. Και όλα αυτά τρέχουν σε απλόν ST. Και τα περι Morphos που ανέφερες καλο είναι να μείνουν στα χωρικα ύδατα της 1200, 3000,4000,και αλλες accelerated amigas.Μιλάμε για τα 16μπιτα. :D

Ειλικρινά αυτό το θεωρείς λειτουργικό σύστημα? Γιατί δεν κάνεις τον κόπο να δεις λίγο το αντίστοιχο της Amiga? Αφού το κατακρίνεις πρέπει να ξέρεις και τα μειονεκτήματα του, γιατί ως τώρα δε μας είπες και κανένα. Το μόνο που λες είναι μια παιχνιδομηχανή δεν χρειάζεται λειτουργικό σύστημα. Πέρα από αυτό, αφού το έχει το τιμημένο για πες πέρα από user interface που είναι υποκειμενικό το αν είναι ωραίο ή όχι, τι μειονεκτήματα έχει σε σχέση με το TOS.

Πάλι δεν κατάλαβες. Το να λέω οτι δεν είναι εύχρηστο λειτουργικό είναι καθαρά υποκειμενικό. Σε αυτήν την παρατήρηση στάθηκα. Αυτή είναι η δικιά μου εντύπωση. Και μην ανησυχείς, η 500αρα μου είναι πολύ πιο ενισχυμένη απο τον ST σου έτσι ωστε να βλέπω τα υπερ και τα κατά της και όχι μόνο ένα πράσινο GEM. Το να αναφέρεις οτι το TOS είναι "τιποτα" απέχει απο τον χαρακτηρισμό "δύσχρηστο". Μια τέτοια εκμηδένιση δεν χρήζει πραγματικά επιχειρήματα απο μέρους σου???

Αλήθεια πότε την είπα παιχνιδομηχανή? Μήπως θα έπρεπε να ρωτήσεις τους περισσότερους Αmiga users πως την θεωρούν? :diablotin:
 
τα ST που χρησιμοποιηθηκαν ευρεως πλην της μουσικης?(και συμπεριλαμβανω και το gaming)

H Amiga μονοπωλησε για μια περιοδο τους μικρο-μεσαιους τηλεοπτικους σταθμους την επεξεργασια video και τα παιχνιδια.

Σε καμια περιπτωση παντως κανενα απο τα δυο δεν ακουμπησε την "σοβαρη αγορα" που ηταν ανεκαθεν PC/Mac business.

Εν κατακλειδι out of the box η Amiga ηταν ισχυροτερο μηχανημα με σοβαροτερο λειτουργικο σε συγκριση με τον ST.

Tωρα να καθομαστε να συγκρινουμε τη βγηκε αργοτερα για καθε μηχανημα ειναι πολυ ενδιαφερον ως trivia γνωσεις...
 
Wally είπε:
Οσο για την Atari πιστευω οτι συμφωνουμε οτι εκεινη τη περιοδο το να εβγαζε ST κονσολα θα την αγοραζαν μονο τα παιδια του Jack.

Το Jaguar που εβγαλε και προσπαθησε να το προωθησει με εξωφθαλμα ψεματακια του τυπου "ειναι ισχυροτερο απο το Saturn"(!!!!) και ως hardware υπολειποταν απιστευτα του ανταγωνισμου(δεν εχω δει παιχνιδι πανω απο 20Fps) ηταν και η ταφοπλακα.
Συμφωνώ! Διότι ο ST είχε εντελώς διαφορετικό προσανατολισμό.

Το Jaguar ανάθεμα κι αν έχω έχω καταλάβει τι ήταν!!! Ακόμα και σήμερα πολλοί δεν είναι σίγουροι!Η αλήθεια είναι ότι παρουσίασε δύο πρόσωπα.Το ίδιο και το 3DO.Μάλον δε θα μάθουμε ποτέ!Για τα παιχνίδια πιστεύω ότι το Doom, και Alien vs. Predator ήταν αξιόλογα!Ρίξε και μια ματιά στο Bubsy (κάτι σαν Sonic τηρουμένων των αναλογιών).Πάντως λογικό ήταν να ηττηθεί απο κονσόλες που ήρθανε πιο μετά όπως το Saturn και το PlayStation.

Gyubrush είπε:
Turrican μιλησες για ταχυτητα στο mega drive εναντι της amiga.Νομιζω ξεχνας το Turrican στην πιστα με το διαστημοπλοιο στην amiga 500 και τι εκανε το απλο ECS τσιπακι της....
Gyubrush τι μου έκανες Τώρα!!!:animeek: Αυτή ήταν η αγαπημένη μου πίστα!!!Και σε πληροφορώ ότι στον Atari μου έτρεχε το ίδιο καλά!Αλλά στην αξιολόγηση ενός παιχνιδιού παίζουνε ρόλο τα τεχνικά χαρακτηριστικά!

Πόσα χρώματα ταυτόχρονα,αριθμός Sprites, πόσο πολύπλοκα γραφικά, κινούμενα backgrounds

κτλ. Και δυστυχώς σε αυτό τον τομέα η ζυγαριά γέρνει υπέρ του Sonic και της κονσόλας της Sega.

Wally είπε:
τα ST που χρησιμοποιηθηκαν ευρεως πλην της μουσικής?
Wally οι ST χρησιμοποιήθικαν πολύ στο desktop publishing. Σε αυτό βοήθησαν

η μεγάλη μνήμη του , το εύχρηστο like Mac περιβάλλον του ,οι φθηνοί Laser printers του , και το πραγματικά State of Art μαυρόασπρο High Resolution Monitor του , που μόνο όσοι το έχουν δει μπορούν να καταλάβουν τι ευκρινές και ξεκούραστο ήταν.Σαν να βλέπεις χαρτί!!!Και δεν είναι υπερβολικό αυτό.Επίσης ένα τουλάχιστον από τα "Retro"περιοδικά για Home Computers πoυ φιλοξενούνται στο Forum μας , δημιουργούταν με την βοήθεια ενός ST!
 
Για άλλη μια φορά δε μου απάντησες τι περισσότερο είχε το λειτουργικό του ST και ποια ήταν τα μειονετήματα του OS της Amiga.

Panos_Gr είπε:
Το multitos του Falcon???? :animeek: Δεν νομίζω να το μονοπώλhσε ποτέ ο Falcon (o οποίος έφερε το TOS 4.02 - 4.04). Βγήκε και για τον Falcon και για τον ST... Εκτος αν στον δεύτερο είναι fake και το βαπτίσαν έτσι για να μην μείνει απαρηγόρητο το μηχάνημα.:biglaugh:
Από το wiki για το TOS
4.00, 4.01, 4.02, 4.04 (512KB) Update for Falcon 030 machines only.
Από το wiki για Multitos
MultiTOS offered pre-emptive multitasking and memory protection. MultiTOS was supplied with the Falcon 030 range of computers from Atari.
που σημαίνει ότι το βάλανε μόνο στο falcon γιατί είχε 68030 και mmu
Panos_Gr είπε:
Αναφέρεις οτι το MultiTOS δεν είναι της Atari. Βασίζεται στον πυρήνα του ΜΙΝΤ (Mint Is Now Tos!). Kαι λοιπόν? Εσύ ο ίδιος ανάφέρες τις επιρροές και την σχέση του λειτουργικού της Amiga με Kernel,unix κλπ.
Από το wiki για το Mint
MiNT was originally released as "MiNT is Not TOS" (a play on "GNU's Not Unix") by Eric Smith. Atari adopted MiNT as an official alternative kernel with the release of the Atari Falcon, slightly altering the MiNT acronym into "MiNT is Now TOS"
Κοινώς δεν είναι επιρροές. Προσπαθώ να σου εξηγήσω εδώ και 3 σελίδες ότι το 1984 όταν παρουσιάστηκε ο ST τον έβγαλαν με ένα λειτουργικό της πλάκας μόνο και μόνο για να προλάβουν, ενώ οι άλλοι έκαναν έρευνα, φέρανε ανθρώπους με όραμα και έφτιαξαν κάτι καλό. Η Atari το 1993!!! πήρε το Mint του άλλαξε όνομα!! και το έβαλε στα μηχανήματα της. Πως αλλιώς να το πω δε ξέρω. Εγώ σε ρωτάω τα μειονεκτήματα του AmigaDOS και τα πλεονεκτήματα του TOS και εσύ μου λες για XaAES και άλλα τέτοια.

Panos_Gr είπε:
Αναφέρεις οτι το MultiTOS είναι προσόν του Falcon΄και μόνο (68030 & ΜΜU).
Δες παραπάνω. Προφανώς τρέχεις άλλη έκδοση ή ότι διαβάζω στο internet δεν ευσταθεί. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να βάλω άλλο λειτουργικό στον ST μου.
Panos_Gr είπε:
Και αφού δεν ευσταθεί και αυτό σου το επιχείρημα με ρωτάς πως να το τρέξεις στον STFM σου άνευ σκληρού. Καιρός να πάρεις σκληρό και να του βάλεις και 1 ΜΒ μνήμης extra να δείς multitasking παραγωγής 1993!
Μα αυτό θέλω να σου πω. Ότι το 84 δεν είχαν οι ST σκληρό!!! Είναι σαν να θέλω να βάλω OS4 σε 1000άρα!!
Panos_Gr είπε:
Το πως θα κάνεις installation δεν είναι τίποτα. Διπλό κλικ στο istall.prg. Kαι αν θέλεις να δείς τον St σου και να πετάει και με multitasking ψάξε στο Net για Geneva,Magic,xaaes.... Αα, να μην ξεχάσω να σου αναφέρω ότι το Magic τρέχει σίγουρα και απο δισκέτα και με πολύ καλύτερα αποτελέσματα.
Τώρα είμαι σίγουρος ότι έχουμε πρόβλημα συννενόησης που προφανώς οφείλεται σε εμένα. Δεν είπα πουθενά ότι δεν υπήρχε υποστήριξη από τον κόσμο και τους χρήστες στον Atari, ούτε ότι δεν βγήκαν ωραία πράγματα. Λέω ότι το TOS είναι της πλάκας σε σχέση με το AmigaOS που παρουσιάστηκε με τις Amiga. Το αν κάποιοι μάγκες κάθησαν και έφτιαξαν άλλο λειτουργικό ή άλλο user interface γιατί το TOS είναι πατάτα και δε μπορούσαν να το βλέπουν είναι άλλη ιστορία. Στο είπα και πριν μην μπερδεύιες άλλα λειτουργικά και άλλα user interface (XaAES) ΔΕΝ είναι αυτό το θέμα μας.


Panos_Gr είπε:
Και ναι. Και ποιό είναι το πρόβλημα που χρησιμοποιεί το TOS? Λειτουργικο σύστημα είναι και καλά έκαναν και το είπαν έτσι. Εσύ πως θα το ονόμαζες?
Μη με βάζεις να πω κακίες :diablotin: Έχω όνομα για το TOS αλλά δεν έχει και μεγάλη σχέση με λειτουργικό σύστημα!!!Και εδώ δεν έγινα κατανοητός. "Χρησιμοποεί το TOS" σημαίνει ότι πατάει στις ίδιες σαρθρές βάσεις. Πως αλλιώς να στο πω. Φαντάσου τα Windows 95. Θυμάσαι τι λειτουργικό είχαν από κάτω? Δες τώρα τα XP. Παρόμοιο interface (μην κολήσουμε τώρα σε αυτό), αλλά ΑΛΛΟ λειτουργικό σύστημα από κάτω. ΜΗΝ κοιτάς τη φάτσα, αλλά τα εσωτερικά χαρίσματα.:biglaugh:

Panos_Gr είπε:
Και το ΤΟS να μην χρησιμοποιούν (Geneva,Magic,xaaes) πάλι πρόβλημα έχεις. Και όλα αυτά τρέχουν σε απλόν ST. Και τα περι Morphos που ανέφερες καλο είναι να μείνουν στα χωρικα ύδατα της 1200, 3000,4000,και αλλες accelerated amigas.Μιλάμε για τα 16μπιτα. :D
Δηλαδή όλα αυτά που συζητάμε είναι μια σύγκριση όλων των "λειτουργικών" που μπορεί να τρέξουν σε έναν ST και σε μια A500? Εσύ αυτό κατάλαβες? Γιατί εγώ τόση ώρα μιλάω ....για την πατάτα που βάλανε μέσα στον ST και ....ότι δεν είχαν χρόνο για R&D, ....και για να προλάβουν.


Panos_Gr είπε:
Πάλι δεν κατάλαβες. Το να λέω οτι δεν είναι εύχρηστο λειτουργικό είναι καθαρά υποκειμενικό. Σε αυτήν την παρατήρηση στάθηκα. Αυτή είναι η δικιά μου εντύπωση.
Άρα συμφωνούμε ότι μιλάμε μόνο για το user interface?

Panos_Gr είπε:
Το να αναφέρεις οτι το TOS είναι "τιποτα" απέχει απο τον χαρακτηρισμό "δύσχρηστο". Μια τέτοια εκμηδένιση δεν χρήζει πραγματικά επιχειρήματα απο μέρους σου???
Δεν κατάλαβα αυτή τη παράγραφο

Panos_Gr είπε:
Αλήθεια πότε την είπα παιχνιδομηχανή? Μήπως θα έπρεπε να ρωτήσεις τους περισσότερους Αmiga users πως την θεωρούν? :diablotin:
Το πως βλέπει ένας Amiga user την Amiga μπορεί να απέχει παρασάγκας από την πραγματικότητα. Αλήθεια πως βλέπει ο pooky τα windows? O wally το Linux? O Keeper το wii? Το να κρίνεις ένα μηχάνημα ή ένα λειτουργικό είναι ευκολο γιατί υπάρχουν αντικειμενικά κρητήρια και σε αυτά βασίζομαι όταν μιλάω. Αυτή τη στιγμή μιλάμε για το λειτουργικό σύστημα που έβαλε ο Tramiel στον ST και για αυτό που έβαλαν οι σχεδιαστές της Amiga στην Amiga. Τι σχέση έχουν οι χρήστες στην κουβέντα δεν καταλαβαίνω .
 
Μερικές διευκρινήσεις...

Το Multitos βγήκε και για τον ST και για τον Falcon και για τον TT. Απλά στην περίπτωση του ST δεν υποστήριζε memory protection. Απλό. BTW το AmigaOS 4.0 ή το MorphOS υποστηρίζουν memory protection?

Επίσης το 84 δεν είχαν οι ST σκληρό αλλά το 85 είχαν. Επιπλέον το TOS έχει 4-5 bugs όλα και όλα ως εκ τούτου δεν χρειαζόταν patches ώστε να πρέπει να τρέχει από δίσκο..
 
Let the fight begin :)

ChrisTOS καλως ήρθες.

Πες μου μόνο ότι πιστεύεις ότι το Tos συγκρίνεται με το AmigaOS. Μόνο αυτό πες μου, τέλος * :)

Πέρα από τη γνωστή πλάκα με το "πες μου", αν θέλεις να κάνουμε μια μικρή αναφορά στα χαρακτηριστικά τους εδώ είμαι και θα χαρώ ιδιαίτερα.

*Είπαμε είμαστε μέσα στο πνεύμα των ημερών :)
 
Πίσω
Μπλουζα