Λίγη Ιστορία!

shock είπε:
Let the fight begin :)
ChrisTOS καλως ήρθες.

Πες μου μόνο ότι πιστεύεις ότι το Tos συγκρίνεται με το AmigaOS. Μόνο αυτό πες μου, τέλος * :)

Πέρα από τη γνωστή πλάκα με το "πες μου", αν θέλεις να κάνουμε μια μικρή αναφορά στα χαρακτηριστικά τους εδώ είμαι και θα χαρώ ιδιαίτερα.

*Είπαμε είμαστε μέσα στο πνεύμα των ημερών :)
Θα το συζητήσουμε αργότερα ;) . I promise :) Πρέπει να φύγω τώρα..
 
To TOS ήταν απλό εύχρηστο και γρήγορο. Ήταν ότι έπρεπε να έχει ένας χρήστης ενός home με κάποιες επιπλέον δυνατότητες για διαχείρηση αρχείων/φακέλων και για να κάνει launch μια εφαρμογή. Μείον οι "ρίζες του με το παλιό CP/M και του Gem από την εποχή που φτιάχτηκε στην Xerox. (???!!?) Καλό για τους ST/STE, αλλά πολύ λίγο ως "φτωχό" για επαγγελματικά μηχανήματα όπως MegaSTE, TT030, Falcon030. Στα τελευταία, η Atari θα έπρεπε να τα πουλάει με Flashable Rom που να περιέχει το TOS & το MultiTOS ή να δίνει το MultiTOS μαζί στην συσκευασία σαν ROM cartridge. Αν ήθελε να θεωρείται "σοβαρή" εταιρία. Βέβαια, το TOS 4.09 (dev version) είναι αρκετά καλό και με λίγο βελτιωμένο look'n'feel (iconification, 3d-look)....

Το Kickstart(με το Workbench) ήταν σαφώς ΚΑΛΥΤΕΡΟ, μόνο και μόνο, λόγω multitasking και unix-ish kernel, το οποίο θεωρώ ΑΘΛΟ σε 512 kb μνήμης. Όλοι οι φίλοι μου που είχαν Amiga, είχαν κάνει το joystick ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ μέρος του σώματός τους. Για αυτούς το Workbench ήταν "αχρηστο" και τους μπέρδευε (??) και η αλήθεια είναι πως ήταν λίγο "αφιλόξενο" για τον newbie home user/gamer.... Όταν το έπιανα όμως στα χέρια μου και άνοιγα παράθυρα και εφαρμογές, γούσταρα (στα 12 μου) γιατί είχα μάθει να κάνω πολλά άλλα στον Atari, εκτός από το να παίζω games.

Αυτά από έναν άνθρωπο που έχει ST,STE, & Falcon030. Τα λάθη της εκάστοτε εταιρίας που υποστήριζε ο καθένας από μάς, τα "ξέραμε". Οι Tramiels μας "κατέστρεψαν" πάντως...Αυτό εχω να πω εγώ. Το Marketing είναι το κλειδί όλης της υπόθεσης, παίδες. Και οι 2 αυτές εταιρίες, δεν είχαν ΚΑΘΟΛΟΥ marketing strategy.

Δλδ, τι παραπάνω έκανε ο Billyς o Πύλης που έκλεψε τις ιδέες όλων και τις βάφτισε "Windows"?

Θέλετε λειτουργικό που "μαμούσε"? NexT. ΤΕΛΟΣ.

 
Πραγματικα πως καταφερε και δεν πουλησε το NextStep 3.3 (1995) αφου ετρεχε και σε x86 ειναι αξιο αποριας...
 
Το ιδιο ακριβως αναρωτιομαστε εδω και καμποσα χρονια για το BEos, OS/2 ακομα και για το Linux ....δεν την ξερεις την απαντηση Wally ?
 
Φιλε Tel το ΟS2 ηταν ψιλοσκουπιδι,το BEOS ετρεχε σε κατι παλαβες πλατφορμες εκεινη την εποχη (BeBox,Hobbit κτλ) και το Linux ηταν μαλλον πολυ δυστροπο για το μεσο χρηστη...

Το 94-95 ηταν turning-point...

Οποιος ειχε το πιο ευπεπτο λειτουργικο θα νικαγε...γι αυτο αναρωτιεμαι πως την πατησε το NextStep...
 
Τώρα πλέον....Ubuntu. Στο τελευταίο version (7.04), έχουν διορθωθεί πάρα πολλά από πλευράς multimedia και υποστήριξης drivers. Και μαμώ τα λειτουργικά! Τέλος πάντων, ξεφύγαμε από το θέμα του thread ....
 
Turrican είπε:
Η ιστορία της εταιρείας που επηρέασε τόσο την εξέλιξη των υπολογιστών , είναι λίγο - πολύ γνωστή! Το καινό που άφησε δυσαναπλήρωτο! Κατεβάστε τα video και συγκινηθείτε βλέποντας μια εποχή που δέν θα ξαναζήσουμε!!!

http://www.atarimuseum.com/ahs_archives/archives/Video-Library/videos-computersST.htm
με τί Player παίζουν αυτά τα video ?

στα windows βγαζουν μόνο ήχο..
 
Πίσω
Μπλουζα