Λούνα παρκ Φαλήρου



Street view (Λήψη Ιουλίου 2014)

Το αναγνωριζει κανεις? Οι φωτο ειναι απο επισκεψη στην Αθηνα...

Μηπως ηταν κοντα στο αεροδρομιο?

Αν αναγνωρισετε και κανενα προσωπο θα παθω πλακα...! Σοβαρα...

Προβολή συνημμένου 103050

Προβολή συνημμένου 103051
Το τρενάκι δράκος του Rodeo ήταν αν θυμάμαι καλά ο "Δεινόσαυρος" . Την δεκαετία του '80 μέχρι που έκλεισε οριστικά το είχα επισκεφθεί αρκετές φορές καθότι 3 δρόμους πιο πάνω βρισκόταν το σπίτι οικογενειακών φίλων. Όποτε πηγαίναμε με τους γονείς μου επίσκεψη, πάντα ή σχεδόν πάντα πηγαίναμε στο λούνα πάρκ. Επίσης γνωστή ήταν η καφετέρεια Sabrina στην γωνία των οδών Θουκιδίδου και Γρηγορίου Αυξεντίου πλησίον του τότε τέρματος της λεωφορειακής γραμμής 103 Αθήνα-Καλαμάκι.
Έτσι γνώριζα από πρώτο χέρι τα προβλήματα που υπήρχαν με το συγκεκριμένο λούνα παρκ.
Επίσης λόγω της εγγύτητας της περιοχής με το εν λειτουργία τότε αεροδόμιο του Ελληνικού ήταν έντονη η οσμή της κηροζίνης ενώ και ο θόρυβος ήταν απίστευτος ιδιαίτερα όταν οι απογειώσεις γίνονταν από την πλευρά του Καλαμακίου. Το σημείο ήταν πάντως ιδανικό για plane spotting...Είχα μάθει όλες τις τότε αεροπορικές εταιρείες που χρησιμοποιούσαν το αεροδόμιο και τους τύπους των αεροσκαφών...


 
Τελευταία επεξεργασία:
Αποκαταστάθηκαν οι αρχικές φωτογραφίες των πρώτων post
Σας ευχαριστώ πολυ έστω κι έτσι ερειπωμένο θυμήθηκα τις τοιχογραφίες από το σπιτάκι του τρομου που δυστυχώς δεν έχω καμία φώτο από την περίοδο λειτουργίας του
 
%CE%BC%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%B1-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-jpg.104259



Πω πω... ακόμα θυμάμαι το πρόσωπο της μπαλαρίνας... Την φοβόμουν... Μπρρρ... Σαν στοιχειωμένη μου φαινόταν και νόμιζα ότι θα με αρπάξει να με φάει! :nervous:

Βέβαια είχε και κάτι καλό λίγο παρακάτω απο το πρόσωπο το οποίο δεν φοβόμουν.. :biglaugh:

Ειμαι καφρος το ξέρω! :fafoutis:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα,
Το συγκεκριμένο θέμα μου έκανε ζημιά καθώς είχα ξεχάσει εντελώς τις συγκεκριμένες βολτες.
Οι φωτογραφίες στα πρώτα ποστ πραγματικά "ιστορικές".

Πηγαίναμε αρκετά συχνά δεκαετία του 90 και θυμάμαι πως πιο πολυ απ όλα μου άρεσε το "περίπτερο" που μπορούσες να αγοράσεις οτι βλακεία μπορείς να φανταστείς (νυχτερίδες, μάσκες, παιχνίδια, αξεσουαάρ για φάρσες κτλ).

Ξέρει κάποιος απο εσάς εαν είναι ακόμα στην θέση του και προσβάσιμο? θα ήθελα να το επισκευθώ
 
Δυστυχώς το Λουνα Παρκ δεν υπάρχει πια. :(

Σε εκείνο το σημείο τώρα έχει μόνο γέφυρες και την παραλιακή λεωφόρο.
 
Σε εκείνο το σημείο τώρα έχει μόνο γέφυρες και την παραλιακή λεωφόρο. Δεν έχει μείνει τίποτα.
 
Να υποθέσω ούτε καν έτσι ερειπια?
Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι άλλο στην θέση του?
Σε εκείνο το σημείο τώρα έχει μόνο γέφυρες και την παραλιακή λεωφόρο. Δεν έχει μείνει τίποτα.
Έχει μείνει ένα εγκαταλελειμένο οικόπεδο...


Street view (Λήψη Ιουλίου 2014)

 
Νομίζω ότι ούτε αυτό έχει μείνει. Κάτι άλλο έχει γίνει σε εκείνο το σημείο. Είμαι πάρα πολύ κοντά, θα περάσω μια απο αυτές τις μέρες και θα σας πω.

Αν υπάρχει κάποιο οικόπεδο θα κάνω καμιά ninja: νιντζια να δω αν φαίνεται κάτι μέσα..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα σας, σας χαιρετώ και εγώ με τη σειρά μου. Μια νότα νοσταλγίας ξύπνησε μέσα μου διαβάζοντας αυτό το πανέμορφο θρεντ. Το Τίβολι που μικρός το διάβαζα με τον τόνο στη παραλήγουσα. Πήγαινα από το 99 έως 2002. Σήμα κατατεθέν η μπαλαρίνα με το ημίψηλο που μου άρεσε. Σαν φιγούρα εννοώ, γιατί για να ανέβαινα ούτε λόγος. Ο ιππόδρομος που εκεί κέρδισα κάτι σκουληκαντέρες μία με τα χρώματα του Ολυμπιακού και μία της ΑΕΚ. Την δεύτερη την έχω ακόμα σαν ενθύμιο, την πρώτη την χάρισα.

Αλλά σίγουρα το μυαλό μου πάει στο τραινάκι του τρόμου. Τι να πω για αυτό. Για τις σαδιστικές φιγούρες και τον πόνο που δώσανε τόσο εξωτερικά, όσο και εσωτερικά. Δεν χόρταινα να το κοιτάω. Αυτά που θυμάμαι από μέσα, είναι ότι στη αρχή είχε μια περιστροφική κίνηση σαν σκάλες και έβλεπες κάτι οστά να κρέμονται. Την απότομη κατηφόρα που όσες φορές και να 'χα μπει, μου κοβόταν η ανάσα. Πραγματικά βουτιά στο απόλυτο χάος. Την αράχνη που κατέβαινε πολύ χαμηλά και αν και μικρός τότε πάλι έσκυβα και έναν τάφο που πεταγόταν λίγο πριν την έξοδο. Τα υπόλοιπα αμυδρά και κυρίως από τις φωτογραφίες. Πραγματικά κρίμα. Ειδικά, το τραινάκι του Τίβολι ήταν μακράν καλύτερο σε σχέση με άλλα. Και οι φιγούρες αν και θα χαρακτηρίζονταν κιτς ήταν καταπληκτικές. Αν ήμουν στην θέση του παιδιού που μπήκε και έβγαλε τις φώτο, μπορεί να έπαιρνα και καμια φιγούρα μαζί μου ως έξτρα ενθύμιο, αφού οι ανάλγητοι της παρατήσαν στο έλεος του θεού. Απ'το να σαπίζουν σε ένα έρημο οικόπεδο, καλύτερα να διατηρούνται σε μια σοφίτα. Πέρασα πρόσφατα από το σημείο, πλέον δεν φαίνεται απέξω η εναπομείνουσα εγκατάσταση. Πιθανόν έχει καταρρεύσει, γιατί αν κάποιος μπει στον κόπο και τσεκάρει από google earth , στις πιο πρόσφτατες εικόνες φαίνεται αποσαρθρωμένη. Στις πιο παλιές φαίνεται και η κυρία ζόμπι. Ωστόσο, στα πλάγια είναι ακόμα εκείνοι οι κυματιστοί μπλε τοίχοι. Θέλω να πιστεύω ότι στο μέλλον, θα ξαναστηθεί κάτι παρόμοιο αν όχι στο ίδιο σημείο, κάπου αλλού για να ξαναέχουμε την ίδια ευκαιρία να ζήσουμε αυτές τις στιγμές.

ΥΓ. Κάποιος είχε ανεβάσει ένα βίντεο με το τραινάκι το οποίο είναι πλέον ιδιωτικό. Θερμή παράκληση αν κάποιος γνωρίζει για αυτό το βίντεο, να το μοιραστεί μαζί μας. Είναι ανεκτίμητης αξίας πλέον. Σας χαιρετώ, καλά να 'μάστε και να αναπολούμε όμορφες στιγμές.
 
Εγώ τράβηξα τις φωτογραφίες, εγώ άνοιξα αυτό το thread. Είχα πάρει το κεφάλι του βρυκόλακα και τους 2 μουσαμάδες που κοσμούσαν το τούνελ τρόμου (και οι 2 είχαν τον Eddie των Iron Maiden). Δυστηχώς τα πέταξα όταν μετακόμισα πριν από 11 χρόνια. Έχω κρατήσει προσκλήσεις για όλα τα παιχνίδια που βρήκα εκεί και μερικές πλαστικές μάρκες που έπαιρναν τα συγκρουόμενα.
 
Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση και τις πληροφορίες. Αλήθεια, τώρα μια απορία, ίσως όχι και η πιο σημαντική, αλλά όταν αναπολούμε κάτι, όλα έχουν την σημασία τους. Τι τίτλο είχανε δώσει στο τραίνο. Για παράδειγμα, στο magic park λέγεται "treno fantasma". Αν και δεν θυμάμαι, αισθάνομαι ότι στο Τίβολι είχανε δώσει άλλο όνομα, πιο "πιασάρικο". Επίσης, μιας και επισκέφτηκα πρόσφατα το μέρος παραθέτω και μια φωτογραφία που έβγαλα την προηγούμενη εβδομάδα από τη μπλε κυματιστή μάντρα, που ακόμα στέκει.

τιβολι μαντρα.jpg
 
Πρόσκληση για τα παιχνίδια του Tivoli που είχα βρεί στο πάτωμα κατά την επίσκεψή μου τότε πριν πολλά χρόνια.

20230203_151615.jpg20230203_151658.jpg20230203_151715.jpg20230203_151738.jpg20230203_151751.jpg20230203_151758.jpg20230203_151811.jpg20230203_151818.jpg20230203_151825.jpg
 
Καλησπέρα σας, σας χαιρετώ και εγώ με τη σειρά μου. Μια νότα νοσταλγίας ξύπνησε μέσα μου διαβάζοντας αυτό το πανέμορφο θρεντ. Το Τίβολι που μικρός το διάβαζα με τον τόνο στη παραλήγουσα. Πήγαινα από το 99 έως 2002. Σήμα κατατεθέν η μπαλαρίνα με το ημίψηλο που μου άρεσε. Σαν φιγούρα εννοώ, γιατί για να ανέβαινα ούτε λόγος. Ο ιππόδρομος που εκεί κέρδισα κάτι σκουληκαντέρες μία με τα χρώματα του Ολυμπιακού και μία της ΑΕΚ. Την δεύτερη την έχω ακόμα σαν ενθύμιο, την πρώτη την χάρισα.

Αλλά σίγουρα το μυαλό μου πάει στο τραινάκι του τρόμου. Τι να πω για αυτό. Για τις σαδιστικές φιγούρες και τον πόνο που δώσανε τόσο εξωτερικά, όσο και εσωτερικά. Δεν χόρταινα να το κοιτάω. Αυτά που θυμάμαι από μέσα, είναι ότι στη αρχή είχε μια περιστροφική κίνηση σαν σκάλες και έβλεπες κάτι οστά να κρέμονται. Την απότομη κατηφόρα που όσες φορές και να 'χα μπει, μου κοβόταν η ανάσα. Πραγματικά βουτιά στο απόλυτο χάος. Την αράχνη που κατέβαινε πολύ χαμηλά και αν και μικρός τότε πάλι έσκυβα και έναν τάφο που πεταγόταν λίγο πριν την έξοδο. Τα υπόλοιπα αμυδρά και κυρίως από τις φωτογραφίες. Πραγματικά κρίμα. Ειδικά, το τραινάκι του Τίβολι ήταν μακράν καλύτερο σε σχέση με άλλα. Και οι φιγούρες αν και θα χαρακτηρίζονταν κιτς ήταν καταπληκτικές. Αν ήμουν στην θέση του παιδιού που μπήκε και έβγαλε τις φώτο, μπορεί να έπαιρνα και καμια φιγούρα μαζί μου ως έξτρα ενθύμιο, αφού οι ανάλγητοι της παρατήσαν στο έλεος του θεού. Απ'το να σαπίζουν σε ένα έρημο οικόπεδο, καλύτερα να διατηρούνται σε μια σοφίτα. Πέρασα πρόσφατα από το σημείο, πλέον δεν φαίνεται απέξω η εναπομείνουσα εγκατάσταση. Πιθανόν έχει καταρρεύσει, γιατί αν κάποιος μπει στον κόπο και τσεκάρει από google earth , στις πιο πρόσφτατες εικόνες φαίνεται αποσαρθρωμένη. Στις πιο παλιές φαίνεται και η κυρία ζόμπι. Ωστόσο, στα πλάγια είναι ακόμα εκείνοι οι κυματιστοί μπλε τοίχοι. Θέλω να πιστεύω ότι στο μέλλον, θα ξαναστηθεί κάτι παρόμοιο αν όχι στο ίδιο σημείο, κάπου αλλού για να ξαναέχουμε την ίδια ευκαιρία να ζήσουμε αυτές τις στιγμές.

ΥΓ. Κάποιος είχε ανεβάσει ένα βίντεο με το τραινάκι το οποίο είναι πλέον ιδιωτικό. Θερμή παράκληση αν κάποιος γνωρίζει για αυτό το βίντεο, να το μοιραστεί μαζί μας. Είναι ανεκτίμητης αξίας πλέον. Σας χαιρετώ, καλά να 'μάστε και να αναπολούμε όμορφες στιγμές.
Γεια σου... Το βίντεο από το σπίτι του τρόμου μπορείς να το βρεις στο YouTube. Εμφανίζεται αρκετές φορές στο επεισόδιο της ανατομίας ενός εγκλήματος. Πάτα (ανατομία ενός εγκλήματος το κουτί της Πανδώρας) και θα το βρεις. Το σπίτι του τρόμου ως όνομα το έλεγαν "Φαντάσματα" στο ταμείο που έπαιρνες τα εισιτήρια. Το ταμείο αυτό, η ρόδα, τα αεροπλανακια υπάρχουν και σήμερα σε ενα μικρό Λουνα Παρκ στα Καμμένα Βούρλα.
 
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Με έπιασε μια ανατριχίλα και ταυτόχρονα μια συγκίνηση που το ξαναείδα ύστερα από τόσα χρόνια. Τελικά ήταν πολύ πιο τρομακτικό από όσο το θυμόμουν. Σε αυτό το σημείο, θέλοντας να εκφράσω τις ευχαριστίες μου και να αναβιώσω αυτή την vintage αίσθηση, θα μοιραστώ μαζί σας και ένα σχέδιο που έκανα πρόσφατα με αναφορά στο τρενάκι του Τίβολι. Προσπάθησα να βάλω όσο περισσότερες γνώριμες φιγούρες υπήρχαν και θυμόμουν, τόσο από μέσα, όσο και απέξω. Ελπίζω να σας αρέσει.
 

Συνημμένα

  • treno fantasma.jpg
    treno fantasma.jpg
    1,9 MB · Προβολές: 9
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Με έπιασε μια ανατριχίλα και ταυτόχρονα μια συγκίνηση που το ξαναείδα ύστερα από τόσα χρόνια. Τελικά ήταν πολύ πιο τρομακτικό από όσο το θυμόμουν. Σε αυτό το σημείο, θέλοντας να εκφράσω τις ευχαριστίες μου και να αναβιώσω αυτή την vintage αίσθηση, θα μοιραστώ μαζί σας και ένα σχέδιο που έκανα πρόσφατα με αναφορά στο τρενάκι του Τίβολι. Προσπάθησα να βάλω όσο περισσότερες γνώριμες φιγούρες υπήρχαν και θυμόμουν, τόσο από μέσα, όσο και απέξω. Ελπίζω να σας αρέσει.

Είναι Τέλειο!!! :)

Θυμάμαι την μάγισσα και την νεκροκεφαλή με την αράχνη.. όμως αμυδρά θυμάμαι και κάτι απο τις άλλες τρομακτικές φιγούρες!!!
 
Γεια σου... Το βίντεο από το σπίτι του τρόμου μπορείς να το βρεις στο YouTube. Εμφανίζεται αρκετές φορές στο επεισόδιο της ανατομίας ενός εγκλήματος. Πάτα (ανατομία ενός εγκλήματος το κουτί της Πανδώρας) και θα το βρεις. Το σπίτι του τρόμου ως όνομα το έλεγαν "Φαντάσματα" στο ταμείο που έπαιρνες τα εισιτήρια. Το ταμείο αυτό, η ρόδα, τα αεροπλανακια υπάρχουν και σήμερα σε ενα μικρό Λουνα Παρκ στα Καμμένα Βούρλα.
Εννοείς το μικρό λούνα παρκ μπροστά από το εγκαταλελειμμένο ξεοδοχείο "Ράδιον" όπου γυρίστηκε η Ελληνική ταινία " Ο Κλέαρχος , η Μαρίνα και ο Κοντός" ;
1676214573685.png

1676214909714.png

1676215057237.png

1676215162572.png

1676215296384.png

1676215406840.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα