Μίκυ Μάους [ το κόμικ ]

Ήμουν σε ένα άλλο θέμα περί δώρων από τον ταχυδρόμο και θυμήθηκα σχετικά με τους ψηφιακούς χρωματισμούς (αχα με κομπιούτερ) του Μίκυ Μάους και των άλλων περιοδικών του Τερζόπουλου. Νομίζω είχαν αφήσει τελευταίο το ΚΟΜΙΞ τιμής ένεκεν. Για πείτε οι πιο φανατικοί πότε άλλαξε ο Μανολιός; Τεύχος; Τι εντυπώσεις σας είχε αφήσει. Νομίζω γύρω στο 93-94 είχε γίνει η μετάβαση. 
 
Βαζω εδω ερωτηση για να μην ανοιξω αλλο θεμα...

Με αφρμη οτι ο γιοκσς μου εχει φετος το καλοκαιρι λατρεψει να διαβαζει κομιξ
ψαχνω να θυμηθω ενα αγαπημενο κομιξ (τυπου κομξ) με τον σκρουτζ κ τα ανηψια σε περιπετεια θυσαυρου. Τα μονσ που θυμσμαι ειναι οτι ειχε πολλες σελιδες εξου κ ηταν ακριβο. Επισης θυμαμαι οτι ηταν μικρο σε μεγεθος σελιδας. Αν καποιος εχει καποια ιδεα για ποιο τυπου κομξ μπορει να μιλαω θα με βοηθουσε. Το ειχα αγορασει το 1994 95 νομιζω.
 
Πολλές σελίδες.... μικρό μέγεθος...
Πρέπει να ήταν κάποιο τομάκι από τα παρακάτω:

ΤΑ 7 ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΠΙΩΝ
ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΤΩΝ ΠΑΓΩΝ
ΤΟ ΑΙΝΙΓΜΑ ΤΟΥ ΤΟΤΕΜ
Κάποιο τομάκι από τα ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ
Τα έψαξα αλλά δεν μου έκανε κάποιο εξώφυλλο κλικ
Αρα η σωστή ορολογια είναι τόμος κόμικ ή τόμος Μίκυ μους;
Δυστυχώς δεν θυμάμαι καθόλου τι έγραφε απέξω πάρα μόνο ότι η εικόνα του εξωφύλλου ήταν με περιθώριο γύρω γύρω
 
Πολύ πιθανό να ήταν η ζωδιακη πέτρα που βγήκε κάπου στο 1992. Πολλές σελίδες και τσιμπημένο για την εποχή.
 
Οχι δυστυχώς δεν ειναι αυτό. Σε ευχαριστω πολυ πάντως.
 
Πολλές σελίδες.... μικρό μέγεθος...
Πρέπει να ήταν κάποιο τομάκι από τα παρακάτω:

ΤΑ 7 ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΠΙΩΝ
ΤΟ ΣΠΑΘΙ ΤΩΝ ΠΑΓΩΝ
ΤΟ ΑΙΝΙΓΜΑ ΤΟΥ ΤΟΤΕΜ
Κάποιο τομάκι από τα ΜΕΓΑΛΑ ΣΗΡΙΑΛ
To αίνιγμα του τοτεμ ήταν για μένα η απόλυτη μυστηριωδης σειρά σε κόμικ διότι κατάφερα να αγορασω μερικά μονο τεύχη. Έτσι το απωθημένο μου ικανοποιήθηκε πρόσφατα που βρήκα όλη την σειρά έστω και ψηφιακά.
 
Οι Γάλλοι τα κάνανε ανηψούλες? Φιφή, Ριρή, Λουλού... σαν ρόλοι που έπαιξε η Νίτσα Μαρούδα ηχούν.
 
Πίσω
Μπλουζα