"Μαγικές" στιγμές στην αλληλογραφία του USER!

Απλα κατάλαβα ότι οι συντάκτες αυτών των περιοδικών είχαν κάποιες εξειδικευμένες γνώσεις πάνω σε προγραμματισμό και hardware, μέχρι εκεί. Αλλά σε άλλες γενικές γνώσεις και πληροφορία δεν ήταν πάνω από τον σημερινό τυχαίο forum user που κάπου άκουσε κάτι ή του φάνηκε κάτι και το μεταδίδει σαν γεγονός, χωρίς να το ψάξει.
Ακριβώς.
Είχα γνωρίσει συντάκτες που πραγματικά δεν είχαν ιδεά από προγραμματισμό ή αρχιτεκτονική Η/Υ. Το κατάλαβα όταν στο Πανεπιστήμιο κάναμε PASCAL, FORTRAN και αρχιτεκτονική Η/Υ. Οι περισσότεροι συντάκτες ήταν ερασιτέχνες που κάτι είχαν ψιλοδιαβάσει σε ξένα περιοδικά, κάτι τους είπε ο φίλος από το ΕΜΠ, κάτι πήραν χαμπάρι από τη σχολή που φοιτούσαν (στυλ ΚΟΡΕΛΚΟ) κάτι άκουσαν κάπου-κάπως-κάποτε.
Όμως σε κάθε συντακτική ομάδα υπήρχε ένας που ΕΚΑΝΕ/ΗΞΕΡΕ ΠΑΠΑΔΕΣ. Αυτός έσωζε την κατάσταση και κουβαλούσε στην πλάτη τους υπόλοιοπους κανάγιες!
 
καλά που να δείτε τι γράφαν στην αλληλογραφία του Metal Hammer αρχες 90. Οι Χριστοπαναγιες ήταν το λιγότερο. Δεν ήμασταν μεταλάδες με το φίλο μου αλλά ήταν ο αδελφός του και τα μάζευε. Σκάγαμε στα γέλια. Μέχρι και ποιήματα με βρισιες στέλνανε και κάποια ήταν πολύ ευφάνταστα. Μετά όμως θα πρέπει να έγινε παρέμβαση από τις αρχές γιατί προσέξαμε πως από μέσα του 90 η αλληλογραφία δεν είχε καθόλου βρισιές μέσα


υπήρχαν και τα usenet αρχές 90 που πάνω κάτω τα ίδια λέγανε και ο καθένας έλεγε το μακρύ του και το κοντο του χωρίς να μπορείς να το διασταυρώσεις.
Ισχύει. Ήμουν κάποτε φανατική αναγνώστρια του Metal Hammer και μια ωραία πρωία που μου ρθε να ξεμεταλλιαστώ πέταξα η χαζή όλα τα τεύχη! (Ναι, ναι βρίστε ελεύθερα..)
 
Ακριβώς.
Είχα γνωρίσει συντάκτες που πραγματικά δεν είχαν ιδεά από προγραμματισμό ή αρχιτεκτονική Η/Υ. Το κατάλαβα όταν στο Πανεπιστήμιο κάναμε PASCAL, FORTRAN και αρχιτεκτονική Η/Υ. Οι περισσότεροι συντάκτες ήταν ερασιτέχνες που κάτι είχαν ψιλοδιαβάσει σε ξένα περιοδικά, κάτι τους είπε ο φίλος από το ΕΜΠ, κάτι πήραν χαμπάρι από τη σχολή που φοιτούσαν (στυλ ΚΟΡΕΛΚΟ) κάτι άκουσαν κάπου-κάπως-κάποτε.
Όμως σε κάθε συντακτική ομάδα υπήρχε ένας που ΕΚΑΝΕ/ΗΞΕΡΕ ΠΑΠΑΔΕΣ. Αυτός έσωζε την κατάσταση και κουβαλούσε στην πλάτη τους υπόλοιοπους κανάγιες!
Λολ στο κανάγιες… οι εκδότες να δείς..λολ…κατάσταση: εγώ, εγείς, εγεί, εγούμε, εγείτε, εγούν
 
"έχασες" τη "χρυσή" εποχή του USER (1992-1995) με εκείνα τα πομπώδη, μεταεπικά και "άναρχα" review με τα οποία όμως ένιωθες ότι σού μίλαγε ο συντάκτης, καθήμενος δίπλα στον υπολογιστή σου όσο εσύ έπαιζες το εκάστοτε παίγνιο.
Χαχα, λες ε; Το τελευταίο User που πήρα πρέπει να ήταν ένα από τα φθινοπωρινά του 92. Τελευταίο Pixel, Οκτώβριος '91. Γενικώς, μόνο η δεκ. του 80 άξιζε για μένα, όσον αφορά τα κομπιουτερίστικα. Μετά δεν θέλω να θυμάμαι, καν! :)

@petran79 Παρόμοια ανάμνηση κι εδώ! Ο φίλος που με μύησε τα χεβυμεταλλάδικα διάβαζε Metal Hammer και μου έδειχνε αλληλογραφία μερικές φορές για να γελάμε. Αν και ήμουν πολύ του Χαρντ Ροκ, ποτέ δεν αγόραζα μουσικά περιοδικά.
 
Ισχύει. Ήμουν κάποτε φανατική αναγνώστρια του Metal Hammer και μια ωραία πρωία που μου ρθε να ξεμεταλλιαστώ πέταξα η χαζή όλα τα τεύχη! (Ναι, ναι βρίστε ελεύθερα..)
Όχιιι! Ρε γαμώτο!
Ε, μετά έπρεπε να γυρίσεις αντίστοιχο βίντεο, πώς ξέμπλεξες από το χέβυ μέταλ, σαν του φίλου από την Αυστραλία με τον σατανισμό. :)
 
Όχιιι! Ρε γαμώτο!
Ε, μετά έπρεπε να γυρίσεις αντίστοιχο βίντεο, πώς ξέμπλεξες από το χέβυ μέταλ, σαν του φίλου από την Αυστραλία με τον σατανισμό. :)
Απλό. Σταμάτησα να πίνω μεταλλικό νερό :Ρ και άρχισα το όξινο..λολ
 
Τεύχος 92, Ιούλιος 1998. Πρωτοτρολάς αναγνώστης που έχει κουραστεί από γράμματα του τύπου "Έχω 486 DX4/100, πόσο ακόμα θα αντέξει;" ερωτά:

uss1.png

Η απάντηση του USER ήταν απλά: "Ναι."

Το νήμα διαβάζεται πολύ καλύτερα με αυτήν την μουσική υπόκρουση:
 
Τεύχος 92, Ιούλιος 1998. Πρωτοτρολάς αναγνώστης που έχει κουραστεί από γράμματα του τύπου "Έχω 486 DX4/100, πόσο ακόμα θα αντέξει;" ερωτά:

Προβολή συνημμένου 283307
Αν εξαιρέσουμε τη CPU και το CDROM, τα υπόλοιπα είναι middleware ακομα και σημερα. Οπότε το USER, αν υπήρχε, πάλι ΝΑΙ θα του απαντούσε.
 
Πίσω
Μπλουζα