Μεγάλες (Σχολικές και Μη) Εγκυκλοπαίδειες

Το ίδιο ανέβασα και στο θέμα "παιδικές εγκυκλοπαίδειες" πριν δω ότι υπάρχει αυτό το θέμα ! Sorry ! Εγώ έχω την 24τομη Χάρη Πάτση έκδοση του 1971?? Εμείς την αγοράσαμε το 1979, αλλά όπως είπα και στο άλλο θέμα, την άνοιξα 10-20 φορές σε όλη μου τη ζωή. Είναι σε άριστη κατάσταση και γεμίζει πολύ όμορφα την βιοβλιοθήκη μου !!!

Προβολή συνημμένου 86268Προβολή συνημμένου 86269Προβολή συνημμένου 86270Προβολή συνημμένου 86271Προβολή συνημμένου 86272

Χάρη Πάτση (Τόμος 1 Α.jpg

Χάρη Πάτση (Τόμος 1 Α.jpg

Χάρη Πάτση (Τόμος 1 Α.jpg

Χάρη Πάτση (Τόμος 1 Α.jpg

Χάρη Πάτση (Τόμος 1 Α.jpg
 
Για το "Εγκυκλοπαιδικό Λεξικό του ΗΛΙΟΥ"

Την έχω όλη (20 τόμοι) αλλά δυστυχώς την απέκτησα με κληρονομιά μετά από πολλά χρόνια (δεν την είχα όταν ήμουν μαθητής, πράγμα που ήθελα, μιας και κάποιοι συμμαθητές μου την είχαν και έβρισκαν πράγματα που εγώ δεν μπορούσα)

hlios.jpg



Μάλιστα έχω σε ηλεκτρονική μορφή (και σε pdf και σαν εικόνες μία-μία τις σελίδες) τον τόμο ΕΛΛΑΣ

Το μέγεθος του αρχείου είναι περίπου 1GB οπότε είναι δύσκολο να το μοιραστώ μαζί σας :(
 
Εξαιρετική εγκυκλοπαίδεια! Δυστυχώς πολλά τα λεφτά και τότε αλλά και τώρα (αν την βρει κανείς) για να την αγοράσει.
 
Συγχρονη Διδακτική

Απο τις γνωστές εγκυκλοπαίδιες της δεκαετιας του '80

Κυκλοφορουσε σε ενοτητες Μαθηματικα, Φυσικη-Χημεια, Γραμματικη κλπ και η καθε ενοτητα αποτελείτο απο τομους.

013059_464667_l.jpg
 
Η Σύγχρονη Διδακτική.

Απο τις πιο γνωστές εγκυκλοπαίδειες της δεκαετίας του '80.

Χωριζόταν σε ενότητες: Μαθηματικά, Φυσική-Χημεία, Γλώσσα κλπ και η καθε ενότητα αποτελείτο απο αρκετούς τόμους.

Προβολή συνημμένου 92083

013059_464667_l.jpg
 
Σελίδα 1270 από την εγκυκλοπαιδεία ΗΛΙΟΣ του Ι. Πασσά (έκδοση 1950) / Τόμος ΕΛΛΑΣ

αριστερά:

ο μέχρι του Β παγκ, πολέμου φάρος του Λυκαβηττού και ο ασκητής Εμμ. Γαβαλάκηςεπί 50 έτη στην υπηρεσία του ναού του Αγ. Γεωργίου.

Πάνω δεξιά:

Ο σιδηρόδρομος της Κηφισιάς (το περίφημο "Θηρίο") στο σταθμό της πλ. Λαυρίου.

Κάτω:

Από τον ιππόδρομο στο δέλτα του Παλ. Φαλήρου.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:

[edit] Ευχαριστούμε για την προσφορά WildShark αλλά υπόκειται σε πνευματικά δικαιώματα :) [edit]

Επίσης:

Όποιος μπορεί και ξέρει βέβαια, ας μου προτείνει τρόπους συντήρησής της (έχω τους 20 τόμους και το χαρτί είναι σε "δύσκολη" κατάσταση)


ΘΑ ΔΕΧΤΩ ΚΑΘΕ ΣΥΜΒΟΥΛΗ !!!



ΘΕΩΡΩ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗ ΦΑΕΙ Ο ΣΚΩΡΟΣ .... Οι τόμοι είναι δεμένοι σε καλή κατάσταση ... το χαρτί φοβάμαι....


PAGE_1270.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχεις μια εγκυκλοπαίδεια θησαυρό (ΙΜΟ) WildShark. Ανεκπλήρωτος πόθος για μένα καθώς είναι απλησίαστη η τιμή της αγοράς της, αν τη βρεις βέβαια, στις μέρες μας.

Στη συντήρηση τώρα [πάμε off topic αλλά είναι κάτι χρήσιμο] με βασικά πράγματα που μπορεί να τα κάνει ο καθένας.

Το χαρτί για να διατηρηθεί θέλει χαμηλά ποσοστά σχετικής υγρασίας, καθότι υδρόφιλο από τη φύση του. Το πολύ 60% Σχ.Υγ. καθώς από το 65% και πάνω αρχίζει να αναπτύσσει μύκητες. Επίσης θέλει χαμηλές θερμοκρασίες (όχι μειον) και καθόλου φως ηλίου. Εκεί που θα την φυλάξεις βάλε μερικά κουτάκια silika gel για να σου κρατήσουν την υγρασία σε σταθερά επίπεδα.
 
Είχαμε μια πολύ καλή παιδική εγκυκλοπαίδεια 2 τόμων (τη χρονολογώ τέλη 70s αρχές 80s) που εσωτερικά ήταν πολύχρωμη και πέραν όλων είχε και θέματα κυκλοφοριακής αγωγής, πρώτες βοήθειες, τι να προσέχουμε ως παιδιά κτλ. Τη θυμάμαι πολύ καλά και την συμβουλευόμουν και μεγάλος ακόμη που ήμουν. Δυστυχώς η μάνα μου την έδωσε σε κάτι ανήψια της. Θυμάμαι χαρακτηριστικά να λέει ότι το Σάββατο ήταν η τελευταία ημέρα της εβδομάδας.
 
Χάρη Πάτση - Πρώτη Εγκυκλοπαίδεια Παιδιών (1978)

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγκυκλοπαίδεια Ελλας. 4 τόμοι διαθέσιμοι προς το παρόν.

Φωτογραφία0817.jpg

Φωτογραφία0814.jpg

Φωτογραφία0815.jpg

Φωτογραφία0816.jpg

Φωτογραφία0818.jpg

Φωτογραφία0818.jpg
 
Σύγχρονος Εγκυκλοπαίδεια Ελευθερουδάκη σε 12 τόμους

Πάπυρος Λαρούς Μπριτάννικα σε 61 τόμους, αγοράστηκε με τηλεπεριοδικό+κουπόνια τη δεκαετία του 90

Η Εγκυκλοπαίδεια της γυναίκας (!) σε 4 τόμους


Γονίδια και κληρονομικότητα

Η υγεία των γυναικών

Εγκυμοσύνη και τοκετός

Υγεία και φροντίδα του παιδιού
 
BETTY BOOP είπε:
Η Εγκυκλοπαίδεια της γυναίκας (!) σε 4 τόμους
Γονίδια και κληρονομικότητα

Η υγεία των γυναικών

Εγκυμοσύνη και τοκετός

Υγεία και φροντίδα του παιδιού
Την εχουμε και εχει 6 τομους, εχω σκοπο να τα ανεβασω.

Θα τα δειξω παιδια!!
 
Aardvark είπε:
Μπραβο Ζουανιτα πολυ καλο θεμα ,πια με τοσο ογκο που εχουμε καλυψει ειναι πολυ δυσκολο να βρεις κατι."Χαρη Πατση"απο μενα ,μια ασπρη εγκυκλοπαιδεια που την επαιρνες απο το βιβλιοπωλειο (με ενα καποιο ποσο) ,αφου ειχες συμπληρωσει τα τευχακια-φυλαδια που επαιρνες εβδομαδιαια.

Θυμηθηκα μαζι με τα παραπανω(εσεις μου τα θυμησατε :thanx2: ) και μια υδρογειος φωτιζομενη(με πριζα) που εδινε σαν δωρο νομιζω.

Edit:θυμηθηκα οτι πρεπει να την εχω ακομα. :D
6 χρονια μετα ανακαλυφτηκε,καλιο αργα παρα ποτε.Υπαρχουν και οι 16 τομοι,τωρα εβαλα κανα δυο να κανουμε παιχνιδι.

 


attachment.php


 


attachment.php


attachment.php
 
Kαι 7 χρονια μετα ανακαλυφθηκε απο το θρυλικο αρχειο μου και η φωτιζομενη Υδρογειος που δινοτανε δωρο και αναφερα σε καποιο παλαιοτερο ποστ καθως και το κοστος των μεμονωμενων τευχων που τα εδινες καθε 4αδα; σε καποιο βιβλιοπωλειο και επαιρνες το του παραπανω ποστος τομο!


Τα καταφερα να με συγκινησω παλι.
:D

 


Oλα αυτα ακριβως πριν 32 χρονια.


 


attachment.php


attachment.php


Εdited: Ειχα παρει και τα δυο δωρα παραπανω,εκτος απο την σφαιρα εδινε και δυο βοηθηματα εκθεσεων.

 


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγκυκλοπαιδικόν Λεξικόν Εκδοτικού οίκου Ελευθερουδάκη. Σε 12 τόμους κι ένα παράρτημα. Έτος έκδοσης: 1965. Ανεβάζω τον πρώτο τόμο και το παράρτημα

298028_158404334241412_1153165_n.jpg

311860_158404097574769_5595953_n.jpg
 
Μια ακόμη εγκυκλοπαίδεια που έχει η σύζυγος...

IMG_20150416_114725.jpg
 
Ενας τόμος από την τεχνική εγκυκλοπαίδεια 'Πως λειτουργεί' που είχε μόνο τεχνικά θέματα για το πως λειτουργει το κάθε μηχάνημα κ εφεύρεση.

IMG_2941.JPG

...Και ένας τόμος από την εγκυκλοπαίδεια 'για σας, παιδια' αν και εγώ την παράφραζα "γειά σας παιδιά"!!!

IMG_2953.jpg

IMG_2937.jpg

IMG_2939.JPG

IMG_2940.JPG

IMG_2946.jpg

IMG_2948.JPG

IMG_2950.jpg

IMG_2951.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η πολύ αγαπημένη μου εγκυκλοπαίδεια του Ζακ-Υβ Κουστώ. Μαζί μας είχαν δώσει και μια προτομή του Κουστώ η οποία ζει και βασιλεύει στο σαλόνι του πατρικού μου, τη στολίζουμε κάθε Χριστούγεννα. Επίσης για κάποιο άγνωστο λόγο μας είχαν δώσει 2 φορές τον πρώτο τόμο. Νομίζω αυτός ο πρώτος τόμος είναι το πρώτο αγαπημένο μου βιβλίο. Δεν ήξερα να διαβάζω αλλά το έπαιρνα και το ξεφύλλιζα για ώρες.

attachment.php
 
ντεντηδάκηδων 8! είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου! τρέχω να την αγοράσω! :diablotin:
σφυροδρέπανο.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα