Μεξικάνικες / Ισπανόφωνες σαπουνόπερες

Η μητέρα μου θυμάμαι να βλέπει το "Και οι πλούσιοι κλαίνε". Το μόνο που θυμάμαι ήταν η πρωταγωνίστρια Βερόνικα Κάστρο. Μετά κάποια στιγμή έβλεπε ίσως και τη Ρόζα. Θυμάμαι το τραγούδι λίγο πως πήγαινε...
 
στη σειρα που δειχνη το Μακεδονια montserat γιατι δεν αναφερει πουθενα τους

ηθοποιους μεταγλωτισεων;.αληθεια πως μπορουμε να μαθουμε ποιοι ηθοποιοι δανειζουν τις φωνες

στις μεταγλωτησεις;
 
Νομίζω είναι καιρός να ξεκινήσουμε να αναφερόμαστε στις σειρές της Thalia εφόσον πέρασαν πάνω από 20 χρόνια από την πρώτη προβολή τους. Κυρίως για τις σειρές Maria Mercedes (1992), Marimar (1994), Maria La Del Barrio (1995).Τη Maria Mercedes δεν την έχω δει καθώς προβλήθηκε στην Κύπρο μόνο,αλλά τις άλλες δύο σειρές τις έχω δει πολλές φορές και ήμουν φανατικός. Την υπόθεση των δύο αυτών σειρών όλοι λίγο πολύ την ξέρουμε.


Καλά για την Thalia δεν υπάρχουν λόγια,τη θεωρώ άψογη ηθοποιό,τραγουδίστρια,χορεύτρια,performer και δεν νομίζω να έχει υπάρξει τόσο όμορφη γυναίκα ξανά σε σαπουνόπερα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα.ήθελα να ρωτήσω άν γνωρίζετε μια σειρά στην οποία θυμάμαι μόνο λίγο το story. Η κοπέλα ερωτεύεται και μένει έγκυος απο τον εργοδότη; της. Κάτι γίνεται και μπαίνει φυλακή όπου μαθαίνει μακιγιάζ ενώ της παίρνουν το παιδί η οικογένεια του. Βγαίνει και απο ξανθιά και λίγο άχρωμη μεταμορφώνεται σε μελαχρινή κουκλάρα με σκοπό την εκδίκηση.(δε θυμάμαι γιατί).Έχει κανείς ιδέα για το ποια σειρά είναι;
 
11 σελιδες και δεν αναφερθηκε καθολου η σειρα esmeralda ειχε την μεγαλυτερη τηλεθεαση απο ολες τις αλλες μεξικανικες σειρες
 
Μήπως θυμάται κανείς τον τίτλο του άλλου σήριαλ? Εννοώ εκείνο όπου η πλούσια κοπέλα, ιδιοκτήρια του ράντζου με τον villain επιστάτη, ερωτεύεται έναν νεαρό που είναι τελικά νόθος γιος του επιστάτη.
 
Γραφω εδώ μήπως και κάποιος μπορέρει να βοηθήσει. Ψαχνω 2 σειρές και δεν θυμαμαι τίτλο και δεν ξερω καν εαν ειναι οντως Ισπανικές καθώς δεν θυμαμαι πολλά:

  1. Αφορούσε μια κοπέλα η οποια ειχε φυγει απο το χωριο της (ας πουμε χωριο) μικρη. Υποτιθεται πως σε εκεινο το μερος δεν ειχε βρεξει για χρονια και ειχαν προβλημα ξηρασιας. Οταν αυτη η κοπέλα επεστρεψε αρχισε να βρέχει. Η συγκεκριμένη ηταν ξανθιά και οπως συνηθως σε αυτές τις σειρές πολυ εντυπωσιακή. Παρακάτω θυμαμαι οτι στο στορι της σειρας επαιξε και sub-plot με δαιμονισμο. Μια φίλη της καστανη ηταν υποτιθεται δαιμονισμενη και η σειρα προσπαθουσε να δημιουργησει μια αμφιβολια για το αν ειναι ποραγματικα αυτα η οχι. Τοτε θυμαμαι χαρακτηριστικα την σκηνη που για καποιο λόγο η δαιμονισμενη ηταν σε ενα κελι και ενας παπας ηρθε και της εριξε αγιασμο αλλα αυτη δεν αντεδρασε. Αυτος λοιπον εφυγε βεβαιως πως δεν ειναι αληθεια αλλα μετα εδειξε πως της ειχε οντως κάψει ο αγιασμος. Μετα θυμάμαι οτι η πρωταγωνιστρια η ξανθια ειχε μπει σε ενα ιδρυμα (ψιλοχλιδατο ηταν αλλα δεν θυμαμαι αν ηταν ψυχιατρειο η νοσοκομειο) και ειχε γίνει κοκκινομαλα και πάλι κάτι επαιζε με μυστηριο η μεταφυσικό.λ Νομίζω παρουσιαζοτάν ως άλλη? με αλλο ονομα?
    • Δεν θυμαμαι πραγματικα κατι παραπανω μόνο οτι μαλλον επαιζε στο σταρ μεσημερια καπου το 2000.
    • Εχω την εντυπωση οτι την πρωταγωνστιρα την λέγανε Μαρλενα η Μαρλεν
    • Υπαρχει βεβαια η περιπτωση να ειναι παραπανω απο μια σειρες και να μου εχει μεινει ως μία γιατι δεν θυμναμαι καποια συνοχη αναμεσα σε αυτες τις σκηνές
  2. Είχε να κάνει με μια κωφαλλαλη κοπέλα η οποια δουλευε η εμενε η τελοσπαντων σχετιζόταν με ενα ενυδρείο (δεν εννοω οικειακο με χρυσοψαρα προφανως :icon_lol:αλλα μεγαλο και φροντιζε δελφινια κτλ). Αυτη τελικά ερωτευτηκε με έναν και αυτος την πιέζε να πάει σε γιατρό τελικά μαθαίνουμε οτι αυτή δεν έχει κάποιο οργανικό θέμα και οτι δεν μιλάει απο το σοκ καθως μικρη ειχε επιζήσει απο μια φωτιά, επίσης μαθαίνουμε οτι ακούει κανονικά.
    • Θυμάμαι να παίζει καλοκαίρι μεσημεροαπογευμα
    • Ενδεχομένως να επαιζε στον Αντ1
 
Η μητέρα μου θυμάμαι να βλέπει το "Και οι πλούσιοι κλαίνε". Το μόνο που θυμάμαι ήταν η πρωταγωνίστρια Βερόνικα Κάστρο. Μετά κάποια στιγμή έβλεπε ίσως και τη Ρόζα. Θυμάμαι το τραγούδι λίγο πως πήγαινε...
Αύγουστος 1990. Κάθε μεσημεροαπόγευμα που το έβαζε, κάθονταν η γιαγιά μου, ο παππούς μου και δύο άλλες γριούλες και τους διάβαζα τους υπότιτλους γιατί δεν είχε γίνει μεταγλώττιση. Έμαθα όμως λίγα ισπανικά!!
 
Δεν υπάρχει θεμα ξεχωριστό ακόμα για την σφετεριστεί της καρδιάς μας;
Την Ρουμπι την θυμάται κανείς του 2004; Αδίστακτη και κακία. Δεν εχανα επεισόδιο και δη το 2021 ξαναγυριστηκε ή νέα Ρουμπι βερσιον
 
Hola (για να μπαίνω στο κλίμα του τόπικ), σας διαβάζω αρκετό καιρό αλλά τώρα που είδα το μήνυμα του φίλου ή της φίλης ant1 είπα να μπω ως ειδήμων να απαντήσω αν και πιθανών ο χρήστης να έχει βρει την άκρη μόνος του πια.
1. Η υπόθεση της πρώτης τηλενουβέλας δε μου λέει πολλά αλλά στο Σταρ θυμάμαι ότι παιζόταν η Μαρλένα η βασίλισσα της αγάπης.
(από 0.14).
2. Η δεύτερη τηλενουβέλα είχε τίτλο Το μυστικό της σιωπής.

Η Ρουμπί φυσικά και ήταν φανταστική τηλενουβέλα.
Να προσθέσω πως αν και η μόδα έχει παρέλθει υπάρχουν ακόμα ομάδες στο fb όπου μπορεί κάποιος να απευθυνθεί για πληροφορίες.
 
Και ο τιτλος ηταν αυτος; Η σφετεριστει της καρδιας μας;
Νομίζω ή σφετεριστρια μόνο όπως Ρουμπι ή αδίστακτη γυναίκα

Rubi: τόσο όμορφη , όσο και ραδιουργα ! Πραγματικά πούλαγε και την ίδια της την μάνα για ανέσεις και πολυτέλειες.
 

Συνημμένα

  • IMG_20210921_120301.png
    IMG_20210921_120301.png
    1,1 MB · Προβολές: 0
Hola (για να μπαίνω στο κλίμα του τόπικ), σας διαβάζω αρκετό καιρό αλλά τώρα που είδα το μήνυμα του φίλου ή της φίλης ant1 είπα να μπω ως ειδήμων να απαντήσω αν και πιθανών ο χρήστης να έχει βρει την άκρη μόνος του πια.
1. Η υπόθεση της πρώτης τηλενουβέλας δε μου λέει πολλά αλλά στο Σταρ θυμάμαι ότι παιζόταν η Μαρλένα η βασίλισσα της αγάπης.
(από 0.14).
2. Η δεύτερη τηλενουβέλα είχε τίτλο Το μυστικό της σιωπής.

Η Ρουμπί φυσικά και ήταν φανταστική τηλενουβέλα.
Να προσθέσω πως αν και η μόδα έχει παρέλθει υπάρχουν ακόμα ομάδες στο fb όπου μπορεί κάποιος να απευθυνθεί για πληροφορίες.

Δεν έχω λόγια! Έλυσες το μυστήριο ετών σε 10 γραμμές!!! Σε ευχαριστω πολυ!:worship::worship::worship::worship:
 
Η Ρούμπι έχει ανέβει για όποιον θέλει, επίσης η περίφημη Μαρία Μερσεντές και για κάποιους η καλύτερη τηλενουβέλα η Βερόνικα η αλλιώς la mentira.
 
Εγώ θυμάμαι ένα άλλο βραζιλιάνικο με τον ελληνικό τίτλο "στην δίνη της εξουσίας και του έρωτα" αλλά διαδραματίζονταν στην σύγχρονη εποχή (δεκαετία 80 συγκεκριμένα). Roda de fogo ήταν ο βραζιλιάνικος τίτλος. Πρωταγωνιστής ήταν ο βετεράνος ηθοποιός (και σταρ στην χώρα του) Tarcisio Meira (που έφυγε πρόσφατα απ' την ζωή) ο οποίος υποδύονταν έναν εκατομμυριούχο επιχειρηματία τον Renato Villar .Νομίζω βέβαια δεν είχε και πολύ τηλεθέαση και τελείωσε σχετικά γρήγορα.Οι τίτλοι αρχής:

 
Ξέρουμε ποια τηλενουβέλα είχε την μεγαλύτερη ακροαματικότητα ποτέ;
 
Δείτε στο τιουμπι ένα κανάλι που λέγεται why telenovelas are hell, έχει μαριμαρ, rosalinda ,Μαρία Μερσεντές , τερεσσα, Ρούμπι. Πολύ πλάκα, φοβερός σχολιασμός, κρατάς την κοιλιά σου από τα γέλια.

κουίζ*Ποια μεγάλη σταρ του Χόλιγουντ πλέον έπαιξε σε τηλενουβελα τέλη του 80;
 
Πίσω
Μπλουζα