Μετά από 10 χρόνια...η Amiga μου βγήκε από το κουτί της

Που είσαι χαμένος εσύ ρε τρελοκομείο; :)

Για το μπατμαν επειδή το έχω απωθημένο από...τότε θα σου πω ότι δοκίμασα να το τρέξω κάποτε στην 1200 και δεν τρέχει ακόμα και με 1.3 μουλτικικσταρτ. Τώρα μου βγάζει μια ένδειξη ότι λείπει κάποιο αρχείο...μου κάνει εντύπωση που το έχει σε δυο φολντερ με disk1 και disk2...άμα παίζει σε σένα στείλτο μου με mail να το λιώσω
 
spyros_s είπε:
Που είσαι χαμένος εσύ ρε τρελοκομείο; :)
Για το μπατμαν επειδή το έχω απωθημένο από...τότε θα σου πω ότι δοκίμασα να το τρέξω κάποτε στην 1200 και δεν τρέχει ακόμα και με 1.3 μουλτικικσταρτ. Τώρα μου βγάζει μια ένδειξη ότι λείπει κάποιο αρχείο...μου κάνει εντύπωση που το έχει σε δυο φολντερ με disk1 και disk2...άμα παίζει σε σένα στείλτο μου με mail να το λιώσω
xaxa...τα Χριστούγενα φίλε έτυχε να μην έχω δουλειά και αποφάσισα να κάνω σχεδόν πλήρη αποχή από ίντερνετ και φόρουμ...χρειαζόμουν απεγνωσμένα ένα διάλειμα από όλα ;)

Για το batman δεν θυμάμαι καθόλου αν το έχω και σε τι μορφή. Κάποια στιγμή το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι (έχω τρεχάματα σήμερα με εορταζούμενους) θα κοιτάξω αν παίζει σε μένα μέσω whdload αλλιώς θα κάνω μια δοκιμή να το περάσω σε δισκέτα και αν παίζει θα σε ενημερώσω ;)

Εντωμεταξύ γιατί δεν βλέπω το όνομά σου στη λίστα για την κοπή της πίτας? κανόνισε να σε δούμε από κοντά άντε
 
Είναι από το WHDLOAD πακέτο; Εχουν κατάληξη ADF τα 2 αυτά αρχεία; Παιχνίδια που ηταν φτιαγμένα για Α1200 (είχαν δηλ υποστήριξη AGA) παίζουν χωρίς kickstart αρχεία. Εάν το παιχνίδι αυτό απαιτεί kickstart <3.1, τότε θες και το αντίστοιχο kickstart να μπει σε κάποιον φάκελο που δε θυμάμαι ποιός είναι, αλλά το λέει στο documentation του whdload.
 
Δίκιο έχεις αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω...νιώθω άσχημα αν δεσμευτώ ότι θα δώσω το παρών και δεν τα καταφέρω τελικά. Αν αυτό γίνει φαντάζομαι ότι θα με χωρέσετε κάπου

Rygar είπε:
Είναι από το WHDLOAD πακέτο; Εχουν κατάληξη ADF τα 2 αυτά αρχεία; Παιχνίδια που ηταν φτιαγμένα για Α1200 (είχαν δηλ υποστήριξη AGA) παίζουν χωρίς kickstart αρχεία. Εάν το παιχνίδι αυτό απαιτεί kickstart <3.1, τότε θες και το αντίστοιχο kickstart να μπει σε κάποιον φάκελο που δε θυμάμαι ποιός είναι, αλλά το λέει στο documentation του whdload.
αφού τρέχουν τα υπόλοιπα τότε μάλλον κάτι λείπει στο φάκελο του
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πρέπει να μπουν τα κατάλληλα kickstarts (1.3 συνήθως αλλά κάποια παλιά παιχνίδια μπορεί να θέλουν 1.2) στο devs:Kickstarts/.
 
δεν είναι αυτό...μου βγάζει dos error #205 και μετά δεν λέει ότι λείπει κάποιο αρχείο όχι από το devs αλλά από το batman .- (κάπως έτσι...) Πρόκειται για την τελευταία έκδοση του παιχνιδιού την 1.2 με τις 2 δισκέτες. Ίσως να παίζει η παλαιότερη αλλα΄δεν μπορώ να την βρω. Η έκδοση whdload που έχω είναι η 16,4 και δεν έχω την 16,8 διότι αυτή είναι registered
 
spyros_s είπε:
Η έκδοση whdload που έχω είναι η 16,4 και δεν έχω την 16,8 διότι αυτή είναι registered
Ποιά είναι registered η 16.4 ή η 16.8; Η 16.4 νομίζω ότι είναι αρκετά παλιά! Ελα μωρέ! 20 ψωροευρουλάκια εφάπαξ είναι :D
 
spyros_s είπε:
δεν είναι αυτό...μου βγάζει dos error #205 και μετά δεν λέει ότι λείπει κάποιο αρχείο όχι από το devs αλλά από το batman .- (κάπως έτσι...) Πρόκειται για την τελευταία έκδοση του παιχνιδιού την 1.2 με τις 2 δισκέτες. Ίσως να παίζει η παλαιότερη αλλα΄δεν μπορώ να την βρω. Η έκδοση whdload που έχω είναι η 16,4 και δεν έχω την 16,8 διότι αυτή είναι registered
Α τότε αυτό είναι το πρόβλημα. 1) Κάποια παιχνίδια παίζουν μόνο με registered έκδοση του WHDLoad ή 2) (το πιθανότερο νομίζω) το παιχνίδι θέλει νεώτερη έκδοση και δεν παίζει με την παλιά.

Όπως είπε και ο Rygar το προγραμματάκι τα αξίζει τα λεφτά του. Τα περισσότερα παιχνίδια έχουν έκδοση για WHDLoad, οπότε τέλος disk swapping και ασυμβατότητα.

Edit: Υπάρχει και η περίπτωση το πακέτο που έχεις να μην είναι σωστά φτιαγμένο. Υπάρχει site που έχει όλα τα πακέτα με συχνές διορθώσεις. Ας πει κάποιος moderator για τη νομιμότητα του πράγματος (δεν ξέρω αν πρέπει να το γράψω αν υπάρχουν θέματα copyright) πάντως στο english amiga board αναφέρεται κανονικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άρα αν παίζει σε εσας η έκδοση των 2 disk τότε φταίει η έκδοση που έχω...τουλάχιστον ας το τσεκάρει κάποιος να δει αν παίζει σε εκείνον.
 
Για εσωτερική χρήση σε αντάπτορα ide2cf ή για εξωτερική μέσω pcmcia?

Αν είναι για την πρώτη περίπτωση, την παρακάτω

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553929

την έχω χρησιμοποιήσει παλιότερα εγώ και παίζει σίγουρα.

Αλλά γενικά για την εσωτερική μόντα με τον αντάπτορα δεν νομίζω να έχεις θέμα συμβατότητας.

Το σκληρό δίσκο τι έγινε τον έβγαλες?
 
ολα πάνω είναι...απλά θέλω να έχω επικοινωνία στο πισι και την αμίγκα μέσω cf για να προσθέτω ότι θέλω...
 
Πίσω
Μπλουζα