Μουσείο - Ελληνικά γαριδάκια!!!

Αύριο βγαίνω για κυνήγι! :armed:

Αν και στην περιοχή μου νομίζω ότι δεν φέρνουν (Τουλάχιστον όλα.) τα προϊόντα αυτής της εταιρίας.. Πάντως θα ρίξω μία ματιά!
 
Τα φοφίκο δεν τα είχα προλάβει όταν ήμουν μικρός, είχαν σταματήσει να κυκλοφορούν. Πάντως χθες βρήκα αυτά που πόσταρε ο θάνος, και στη γεύση μοιάζουν σαν φουντούνια με λίγο εντονότερη τη γεύση φυστικιού. Έτσι ήταν και τα παλιά;
 
Το πιο κοντινό στην γεύση τους είναι τα πράσινα Fonzies.

Μόνο που τα Φοφίκο ήταν λίγο ποιο "έντονα".
 
Επειδή τα Φοφίκο δεν θυμάμαι να τα έχω φάει, η γεύση είναι τύπου Φουντούνια κι έτσι;
 
johnny19818 είπε:
Επειδή τα Φοφίκο δεν θυμάμαι να τα έχω φάει, η γεύση είναι τύπου Φουντούνια κι έτσι;
Ναι η γεύση τους μοιάζει πολύ με τα φουντούνια μόνο που ήταν πιο γεμάτη πιο ώριμη και πυκνή γεύση (τι γράφω πάλι!!!).
 
kingtiger077 είπε:
Ναι η γεύση τους μοιάζει πολύ με τα φουντούνια μόνο που ήταν πιο γεμάτη πιο ώριμη και πυκνή γεύση (τι γράφω πάλι!!!).
Ακριβως! Τα βρηκα σε περιπτερο αλλα θα περιμενω την καταλληλη ωρα να τα αγορασω γιατι ημουνα σε ποδηλαταδα...
 
Γεια σε ολους τους λατρεις των γαριδακίων των '80ς και '90ς. Λοιπον σημερα βρηκα και εγω τα θρυλικα φοφικο σε περιπτερο.Η συγκινηση ηταν μεγαλη.Βεβαια δεν τα δοκιμασα ακομη αλλα πιστευω δεν θα με απογοητευσουν.Και επισης Μπραβο στην Ελληνικη εταιρια που τα ξαναεβγαλε.
 
Χθες κατηφορίζοντας με την D@revil προς το σημείο συνάντησης των Retroμανιακών είδαμε μπροστά σε ένα περίπτερο Fofico. Εννοείται πως πήρα αμέσως ένα πακέτο.

"Θυμηθήκαμε τα νιάτα μας!" είπα στην περιπτερού

"Όλοι αυτό μου λένε οταν τα αγοράζουν" μου απάντησε.

To σακκουλάκι ανοίχτηκε στην συνάντηση. Άλλωστε που αλλού θα βρεις περισσότερους "ειδικούς" να σου πουν αν είναι ή όχι όπως τα παλιά :D

Πάντως να πω την αλήθεια θυμάμαι τη γεύση των παλιών Φοφίκο πιο έντονη στη γλώσσα μου.
 
Kυρίες & κύριοι, εντόπισα και εγώ fofico σε κοντινό μου περίπτερο πριν 10 μέρες περίπου, και φυσικά έσπευσα να τα δοκιμάσω !! (υπήρξαν το αγαπημένο μου "γαριδοειδές" σνακ στα διελείμματα όταν ήμουν μαθητής)

Οπως σωστά έγραψε ο kingtiger, τα fofico είχαν μία πιό "πυκνή" γεύση απο τα φουντούνια (ήταν πολύ κοντά στα πράσινα fonzies που ανέφερε ο cloud - αν και *ελαφρώς* λιγότερο αλμυρά).

Τα νέα fofico μοιάζουν γευστικά με τα παλιά, αλλά όπως είπε και η Kambia, η γεύση είναι λιγότερο έντονη. (θα έλεγα επιπλέον πως έχουν γίνει και *λίγο* πιό "αφρώδη" και τραγανά απο τα παλιά - ήρθαν δηλαδή ακόμα πιό κοντά στα φουντούνια).
 
Xμμ στην μαγειρικη αραγε συνδυαζονται τα fofico,μιλαω για Φοφικοπιτα,Μακαρονια με φοφικο,Φοφικοκεφτεδες.


Πουρε με σαλτσα φοφικο.



Θα τα δοκιμασω ολα.
 
Aardvark είπε:
Xμμ στην μαγειρικη αραγε συνδυαζονται τα fofico,μιλαω για Φοφικοπιτα,Μακαρονια με φοφικο,Φοφικοκεφτεδες.
Πουρε με σαλτσα φοφικο.



Θα τα δοκιμασω ολα.
Oh, my garden...

Φροντισε να εχεις και το καταλληλο ποτο(κοκταιηλ) διπλα...

Sprite με λεμοναδα με κοκα κολα με πορτοκαλαδα!

Και με γαλα για τους πιο extreme ρετρομανεις!! :D
 
Τα γαριδάκια τότε ήταν ελληνικής παραγωγής; Σήμερα τρώμε γαριδάκια/πατατάκια από Ε.Ε....
 
Μας τρέλανε ο φίλος με τις υπέροχες φωτό του!!!! :p
 
Αγοραστηκαν σημερα το πρωι.... :D

attachment.php


Μετα απο πααααααααααααρα πολλα χρονια ξαναεφαγα Φοφικο!!!!!!!!! :d@redevil :D @redevil

Παρατηρησεις

1) Συσκευασια

Μονο το λογοτυπο θυμιζει την παλια.... :(

2) Γευση

Χμμμμ....ετσι κι ετσι.... :xm: ...κατι παει να κανει...αλλα δεν.....

3) Σχημα

Ουτε κατα διανοια! :eek:

Δειτε και μονοι σας....

attachment.php



ΕDIT

Δεν εχετε παραπονο....μεσα στην ρετριλα η φωτο ετσι? :D :p

Και με τα Φοφικο της και με το σεμεδακι της και με το σεικερ της....απ' ολα τα καλα!!!! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πατατάκια.jpgπατατάκια με τυρί και ζαμπόν, τα θυμάστε; Πρώτη φορά τα βλέπω...
 
stayros είπε:
Αγοραστηκαν σημερα το πρωι.... :D
attachment.php


Μετα απο πααααααααααααρα πολλα χρονια ξαναεφαγα Φοφικο!!!!!!!!! :d@redevil :D @redevil

Παρατηρησεις

1) Συσκευασια

Μονο το λογοτυπο θυμιζει την παλια.... :(

2) Γευση

Χμμμμ....ετσι κι ετσι.... :xm: ...κατι παει να κανει...αλλα δεν.....

3) Σχημα

Ουτε κατα διανοια! :eek:

Δειτε και μονοι σας....

attachment.php



ΕDIT

Δεν εχετε παραπονο....μεσα στην ρετριλα η φωτο ετσι? :D :p

Και με τα Φοφικο της και με το σεμεδακι της και με το σεικερ της....απ' ολα τα καλα!!!! :D
Και όχι μόνο φιλαράκι το ίδιο σουηδικό κρεβάτι είχα και εγώ:biglaugh:,το σέϊκερ αν είναι της tupperware έχει το ίδιο η μάνα μου.......πόσα φραπεδάκια έχουν χτυπηθεί εκεί μέσα!! respect στο αθάνατο σεμεδάκι πάει παντού. :bow: Τα φοφίκο είναι σκιά των παλιών καλών φοφίκο.........κρίμα, αλλά και μόνο που φέρουν το όνομα τα παίρνω!
 
Δεν ξέρω αν ξαναέχει ποσταριστεί εδώ αλλά μόλις το βρήκα και έπαθα πλάκα!!

caroline1.jpg

Τα έπαιρνα αλλά δε θυμάμαι πώς ήταν!

ήταν στρογγυλά δαχτυλίδια ή τα κλασικά γαριδάκια;
 
Filmmusic έχει ξαναποσταριστεί αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Σημασία έχει να μας πεις που τα βρήκες :)
 
Πίσω
Μπλουζα