Μουσείο - Ελληνικά γαριδάκια!!!

Τωρα κανονικα θα επρεπε να πω....

"Αει στο ... :sealed: :sealed:....πλακα κανεις!!!!!" :eek: o_O

Αλλα ενεκα οτι μας διαβαζουν πολλοι

θα περιοριστω μονο στο να πω οτι εχω μεινει αφωνος!!!!!!:shtup::shtup::augenrollen::augenrollen:

Δεν το πιστευω οτι ξαναβλεπω Φοφικο μετα απο τοσα χρονια!!!!!!!!!:animeek::animeek:

Το λογοτυπο ιδιο και απαραλαχτο με την παλια συσκευασια.

Το σκιουρακι ομως χαθηκε να το βαλουν και αυτο... :(

Θανο,απο γευση τι λενε?

Η γνωστη που ξερουμε Η' αστα να πανε?
 
stayros είπε:
Τωρα κανονικα θα επρεπε να πω....
"Αει στο ... :sealed: :sealed:....πλακα κανεις!!!!!" :eek: o_O

Αλλα ενεκα οτι μας διαβαζουν πολλοι

θα περιοριστω μονο στο να πω οτι εχω μεινει αφωνος!!!!!!:shtup::shtup::augenrollen::augenrollen:

Δεν το πιστευω οτι ξαναβλεπω Φοφικο μετα απο τοσα χρονια!!!!!!!!!:animeek::animeek:

Το λογοτυπο ιδιο και απαραλαχτο με την παλια συσκευασια.

Το σκιουρακι ομως χαθηκε να το βαλουν και αυτο... :(

Θανο,απο γευση τι λενε?

Η γνωστη που ξερουμε Η' αστα να πανε?
ομολογωντας οτι εχω να φαο απο το 1994 αν και για καποιον λογο η γευση τους μου ειχε μεινει μπορω να πω οτι ειναι οπως τα θυμομαστε
 
Μήπως να βγουν και τα ΤΙ ΚΑΙ ΤΙ σιγά σιγά;
 
johnny19818 είπε:
Μήπως να βγουν και τα ΤΙ ΚΑΙ ΤΙ σιγά σιγά;
Από το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί! Ήταν υπέροχα!!! Λιγωτικά από ένα σημείο και μετά, αλλά υπέροχα!
 
nwntas είπε:
Από το στόμα σου και στου θεού τ' αυτί! Ήταν υπέροχα!!! Λιγωτικά από ένα σημείο και μετά, αλλά υπέροχα!
θα τα θελα και εγω οσο τιποτα η μονη ελπιδα μας ομως ειναι να στειλουμε mail στην παπαδοπουλου με υπογραφες για να τα ξαναβγαλουν
 
θανος είπε:
ομολογωντας οτι εχω να φαο απο το 1994 αν και για καποιον λογο η γευση τους μου ειχε μεινει μπορω να πω οτι ειναι οπως τα θυμομαστε
Θανο εχουν ιδια γευση οπως τοτε;; παραξενο μου φαινεται γιατι συνηθως οι εταιριες χαλανε ως προς το χειροτερο τις γευσεις

βρηκα το σάιτ της εταιριας αυτης http://www.ohonos.gr/ ,γραφει οτι ξεκινησε τις δραστηριοτητες της το 1994
 
Παιδιά να ρωτήσω κάτι και ίσως ακουστεί χαζό. Βλέπω τα προϊόντα της εταιρίας που λέτε παραπάνω αλλά και άλλες στο παρελθόν να πλασάρουν στην αγορά όμοια προϊόντα με την Tasty π.χ. αλλά με άλλο όνομα. Δηλαδή τα Texas Bacon Snack είναι τα γνωστά Πιτσίνια και οι Βρυκόλες τα Δρακουλίνια. Ερωτώ λοιπόν, όταν η εταιρία που πρωτοέφτιαξε τα σχήματα, γέυσεις κτλ για τα γαριδάκια δεν προστάτεψε τα δικαιώματα της να τα κυκλοφορεί αυτή σε αποκλειστικότητα; Δηλαδή να μην μπορεί κανείς άλλος να φτιάξει γαριδάκια σε σχήμα δοντιών δράκουλα κτλ κτλ. Δεν ξέρω ποια εταιρία ήταν πρωτοπόρος αλλά μου κάνει εντύπωση που βγήκαν τόσες άλλες απομιμήσεις.
 
katerinak είπε:
Θανο εχουν ιδια γευση οπως τοτε;; παραξενο μου φαινεται γιατι συνηθως οι εταιριες χαλανε ως προς το χειροτερο τις γευσειςβρηκα το σάιτ της εταιριας αυτης http://www.ohonos.gr/ ,γραφει οτι ξεκινησε τις δραστηριοτητες της το 1994
και ομως ειλικρινα ειναι απ τις ελαχιστες φορες που η γευση δεν εχει αλλαξει καθολου δοκιμασε και θα πειστεις
 
johnny19818 είπε:
Παιδιά να ρωτήσω κάτι και ίσως ακουστεί χαζό. Βλέπω τα προϊόντα της εταιρίας που λέτε παραπάνω αλλά και άλλες στο παρελθόν να πλασάρουν στην αγορά όμοια προϊόντα με την Tasty π.χ. αλλά με άλλο όνομα. Δηλαδή τα Texas Bacon Snack είναι τα γνωστά Πιτσίνια και οι Βρυκόλες τα Δρακουλίνια. Ερωτώ λοιπόν, όταν η εταιρία που πρωτοέφτιαξε τα σχήματα, γέυσεις κτλ για τα γαριδάκια δεν προστάτεψε τα δικαιώματα της να τα κυκλοφορεί αυτή σε αποκλειστικότητα; Δηλαδή να μην μπορεί κανείς άλλος να φτιάξει γαριδάκια σε σχήμα δοντιών δράκουλα κτλ κτλ. Δεν ξέρω ποια εταιρία ήταν πρωτοπόρος αλλά μου κάνει εντύπωση που βγήκαν τόσες άλλες απομιμήσεις.
Φαντάζομαι πως αν υπήρχε προστασία δικαιωμάτων γι αυτά που λες θα είχαν κινηθεί διαδικασίες καιρό πριν.

Πρέπει να βγω στη γύρα μπας και βρω τα "νεα φοφικο". Λογικά αφού δεν τα έχει πάρει κανενός το μάτι μέχρι τώρα θα πρέπει να κυκλοφόρησαν πρόσφατα. Ε ρε γλέντια :D :D :D
 
Χαίρομαι, αν και δέν μου κάνει εντύπωση ότι βγήκαν, πριν καιρό ένα μέλος επικοινώνησε μαζί μου ζητώντας μου φωτό απο το πίσω μέρος της σακούλας των φοφίκο :)
 
Ωραία πράγματα απόψε!

Μπράβο στον θάνο για την ανακάλυψη της επανακυκλοφορίας των fofico και επίσης αισθάνομαι την αναγκη να ξαναευχαριστήσω τον mitsako για το ταξίδι στο χρόνο, που μας χάρισε πριν 4 χρόνια και έγραψε ιστορία στο retromaniax...
 
jumaru17 είπε:
Παιδιά γνωρίζει κανείς πως λεγόντουσαν αυτά και αν κυκλοφορούν ακόμα? Το μόνο που θυμάμαι είναι πως είχαν τέλεια γεύση και τα έτρωγα μικρός στο δημοτικό!Ορίστε και ένα πρόχειρο σχεδιάκι που έκανα για να δείτε πως είναι:

24083446.jpg
Να αναστήσω τον Λάζαρο μέρες που είναι :D Έπεσα πάνω σε αυτό το παλιό post και κατάλαβα ακριβώς σε πιο snack αναφέρεται ο φίλος και δυστυχώς δεν είναι τα "τι και τι". Είχαν χρώμα πιο σκούρο, πιο κόκκινο (σαν τα δρακουλίνια πχ) και το "grid" ήταν εμφανές και έντονο με μεγάλες τρύπες, πραγματικά έμοιαζε με σκακιέρα με κούφια τετράγωνα όπως στο (πετυχημένο είναι η αλήθεια) σχέδιο που που παρατέθηκε. Γνωρίζει κανείς το όνομά τους και αν τυχόν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε κυκλοφορία τώρα?
 
konc είπε:
Να αναστήσω τον Λάζαρο μέρες που είναι :D Έπεσα πάνω σε αυτό το παλιό post και κατάλαβα ακριβώς σε πιο snack αναφέρεται ο φίλος και δυστυχώς δεν είναι τα "τι και τι". Είχαν χρώμα πιο σκούρο, πιο κόκκινο (σαν τα δρακουλίνια πχ) και το "grid" ήταν εμφανές και έντονο με μεγάλες τρύπες, πραγματικά έμοιαζε με σκακιέρα με κούφια τετράγωνα όπως στο (πετυχημένο είναι η αλήθεια) σχέδιο που που παρατέθηκε. Γνωρίζει κανείς το όνομά τους και αν τυχόν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε κυκλοφορία τώρα?

δηλαδη ψαχνουμε για γαριδακια που εμοιαζαν με τα "τι και τι" και ειχαν και παπρικα;
 
Κατάλαβα ποιά λες... Αλλά δε θυμάμαι πώς τα λένε. Ήταν πιο χοντρά από τα "Τι και τι", δεν είχαν αυτό το κρατσανιστό, αλά πατατάκι, του "Τι και τι". Ήταν σαν σκληρό γαριδάκι και ήταν καυτερά, αλλά δε θυμάμαι να ήταν ακριβώς γεύση πάπρικας. Παίζει να ήταν ειδική έκδοση των Cheetos, αλλά νομίζω ότι χρονικά κυκλοφορούσαν γύρω στα τέλη των 90's.
 
Ναι! nwntas ωραία περιγραφή, έτσι ακριβώς ήταν. Ούτε εγώ θυμάμαι πάπρικα, είχαν όμως το χρώμα και ήταν τετράγωνα. Ευτυχώς τα θυμάται και κάποιος άλλος, αφού διάβασα ότι γαριδάκι-thread υπάρχει είχα αρχίσει να πιστεύω πως υπήρξαν μόνο στην φαντασία μου. Πρέπει πάντως να είναι εντός χρονικού ορίου του forum καθώς τα θυμάμαι σίγουρα ως μαθητής γυμνασίου, πράγμα που τα τοποθετεί τουλάχιστον πριν το 1995.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nwntas είπε:
Κατάλαβα ποιά λες... Αλλά δε θυμάμαι πώς τα λένε. Ήταν πιο χοντρά από τα "Τι και τι", δεν είχαν αυτό το κρατσανιστό, αλά πατατάκι, του "Τι και τι". Ήταν σαν σκληρό γαριδάκι και ήταν καυτερά, αλλά δε θυμάμαι να ήταν ακριβώς γεύση πάπρικας. Παίζει να ήταν ειδική έκδοση των Cheetos, αλλά νομίζω ότι χρονικά κυκλοφορούσαν γύρω στα τέλη των 90's.
Μήπως αναφέρεστε στα γαριδάκια LOTTO/ΛΟΤΤΟ CRUNCHY που είχαν κυκλοφορήσει κάπου αρχές-μέσα της δεκαετίας του 90 και ήταν τυρογαριδάκια, πικάντικα, με ακανόνιστο σχήμα και πιο τραγανά από τα κανονικά γαριδάκια;
 
BETTY BOOP είπε:
Μήπως αναφέρεστε στα γαριδάκια LOTTO/ΛΟΤΤΟ CRUNCHY που είχαν κυκλοφορήσει κάπου αρχές-μέσα της δεκαετίας του 90 και ήταν τυρογαριδάκια, πικάντικα, με ακανόνιστο σχήμα και πιο τραγανά από τα κανονικά γαριδάκια;
Οοοοχι, αυτά ήταν μακρόστενα, σαν τα σημερινά Crunchy Max.
 
Αν και καθυστερημένα (νέος εδώ) mitsakos φοβερή συλλογή!!!!!!!!!!!!!! :bow: κι από μένα. Ατέλειωτες μάχες με τους γονείς να πάρουμε ένα σακουλάκι και τώρα όσοι είναι οι ίδιοι γονείς για πες μου... πως να πουν όχι;;;;

Διαβάζοντας το θέμα από την αρχή είδα ότι ψάχνατε κάποια γαριδάκια Μπόζο που ομολογώ πως δεν τα ξέρω. Βρήκα όμως αυτό:

http://fouit.gr/2013/02/%CE%BC%CF%80%CF%8C%CE%B6%CE%BF-%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CE%BA%CE%BB%CF%8C%CE%BF%CF%85%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-%CF%87%CF%81%CF%85%CF%83%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CF%81%CE%B4%CE%B9%CE%AC-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC/

Ελπίζω να σας βοηθήσει.
 
θανος είπε:
σημερα περνωντας τυχαια απο ενα περιπτερο νομιζα οτι δεν ειδα καλα ομως πλησιασα κοντα και ναι ηταν fofiko απο την εταιρια ohonos snack εννοειται οτι το πηρα θα ανεβουν φωτο συντομα δεν ξερω γιατι δεν εγινε γνωστο οτι ξαναβγηκαν γιατι εψαξα στο νετ και δεν βρηκα κατι edit:οριστε λοιπον και η φωτογραφια με τα φοφικο ακριβως οπως τα βρηκα σημερα το μεσημερι Προβολή συνημμένου 98880
σημερα βρηκα και γω φοφικο στο σουπερμαρκετ και εφαγα και μπορω να πω οτι ειναι πολυ κοντα σε αυτα που τρωγαμε παλια
 
Θάνο, εύγε και από μένα! Ποτέ δεν περίμενα να ξαναβγούν! Και μάλιστα ότι θα είχαν και τόσο ωραία γεύση (όπως λέτε, γιατί ακόμα δεν τα έχω δοκιμάσει), Το παλιό το σχέδιό τους όμως των έιτις ήταν σαν μικρά ακουστικά τηλεφώνου, χρώματος καφέ. Μπορείτε να ανεβάσετε και μία φωτό (πριν τα φάτε) με το περιεχόμενο της σακούλας των φοφίκο π.χ. μέσα σε πιατέλα; Έτσι, για να τα δούμε αναλυτικότερα!
 
Πίσω
Μπλουζα