Μουσείο - Ελληνικά γαριδάκια!!!

Πολύ ωραίος ο Σταύρος. Πάντως όσο βλέπω τα γαριδάκια πόσες αναμνήσεις μου έρχονται...
 
καλημέρα, επεσα τυχαια πανω σε αυτό το φορουμ ψάχνοντας παλιες συσκευασιες για πατατάκια. Δουλευω σε μια σειρα και αφορα το καλοκαιρι του 79. Mitsako εχεις κανει καταπληκτικη δουλεια.  

σου ναι ευκολο να μου πεις εσυ η καποιος άλλος τι διαστασεις ειχαν περιπου οι συσκευασιες?? δυστυχως επειδή είναι δυσκολο να βρουμε τα δικαιώματα των τοτε εταιριων για να κανουμε προβολη αναγκαζόμαστε να φτιαξουμε ψευτικα και να τα τυπωσουμε και συσκευάσουμε εμεις. ξερετε ποια κυκλοφορουσαν πριν το 79ωστε να τα στειλω στη γραφιστρια να δει τα γραφικα κ πληροφοριες που χαν τοτε απανω?? επισης τι μιμη προτείνετε εσεις για 1979?? υπαρχει ένα ευρος σε αυτά που είναι στα αρχεια του μιτσακου αλλα φανταζομαι ότι εχει να κανει με εταιρια και χρονια κυκλοφοριας. εσεις τι προτείνετε?? μιτσακο μηπως τελικα σκαναρες τα από πισω?? δεν τα βρηκα καπου.

κάθε πληροφορια θα μας ηταν χρησιμη. μηπως παρεπιπτωντως εχεις και για σοκολατες?? η καραμελες?? εχω ένα κιοσκι να γεμισω και περα από παπαδοπουλου οι υπολοιπες εταιριες δεν εχουν κρατησει αρχεια...
 
Τα πρώτα γαριδάκια ήταν τα snack 73.Δεν τα αναφέρει ουδείς.

Τα διαφήμιζε ο Νίκος Σταυρίδης
Υπάρχει σκαναρισμένη η συσκευασία στην πρώτη σελιδα.

Εγώ θυμάμαι από δεκαετία του '70, που δεν βλέπω να έχουν αναφερθεί πουθενά, γαριδάκια Jini (με έντυπες διαφημίσεις παρακάτω), Κατσουλίνο και Χοντρός-Λιγνός.

garidakia jini2.jpggaridakia jini.jpg

Σκαναρισμένα από παλιά Μίκυ Μάους. Πηγή
 
σου ναι ευκολο να μου πεις εσυ η καποιος άλλος τι διαστασεις ειχαν περιπου οι συσκευασιες?
Οι συσκευασίες είναι σκαναρισμένες 1:1, εκτυπώνεις σε Α4 και έχεις τις πραγματικές διαστάσεις.
 
Θυμαμαι στα πρωτα γαριδακια εβρισκες τον Μποζο (εναν τον λεγαμε και ετσι εξ'αυτου) και τον Χοντρο-Λιγνο με ελατηριο και βεντουζα.
 
ΣΩΤΗΡΗΣ ΜΟΥΣΤΑΚΑΣ - ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ " ΦΑΤΣΟΥΛΕΣ " TASTY ( 1984 )
Στην περιγραφή αναγράφονται:
<< ο αξεπεραστος Σωτηρης Μουστακας πρωταγωνιστει στα γαριδακια "Φατσουλες" υποδυομενος πολλους χαρακτηρες μαζι (Ταρζαν , πειρατης ,Στρουμφιτα ,γιαγια "φαφουτα" ) ..η ατακα στο τελος εχει μεινει στην ιστορια "Φατσουλες παιδιμ Φατσουλες " >>
 
Εντάξει, φανατικός αναγνώστης του Μπλεκ ως πιτσιρικάς τη δεκαετία του 80, αλλά δεν είχα ιδέα ότι τη δεκαετία του 70 το περιοδικό είχε τόση απήχηση ώστε είχαν βγει και γαριδάκια!!! Τα είδα σήμερα στο Facebook! FB_IMG_1687184682450.jpgFB_IMG_1687184657695.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα