Μοχλοί και κουμπιά

Στο control panel της καμπίνας μου έχω 6 κουμπιά εκτός απο τα Fire,kick ,etc buttons .

Καμμία ιδέα τι θα χρήση θα μπορούσαν να έχουν πχ esc coin κλπ;
 
το tab που έχουν μερικοί γιατί είναι?
 
το ΤΑΒ ειναι ενα κουμπι που οταν το πατας το φοκους στο παραθυρο που ηδη εισαι μετακινειται κατα ενα. Δηλαδη βλεπεις μια φορμα για παραγγελια κατι απο εξωτερικο και σου ζητανε να βαλεις σε διαφορετικο κουτι (text box) το ονομα σου, τη διευθυνση σου κλπ κλπ. Εσυ πας στο πρωτο κουτι και γραφεις π.χ. Οδυσσεας. Μετα ειτε θα πας στο επομενο κουτι με το ποντικι κανοντας κλικ ειτε απλα θα πατησεις το πληκτρο ΤΑΒ του πληκτρολογιου σου. Και οταν γραψεις οτι θες μετα ξανα ΤΑΒ και ξανα....μεχρι να συμπληρωσεις ολα τα κουτακια. Με την ιδια λογικη ενας εμπειρος θα μπορουσε να χειριστει εναν Η/Υ εξ'ολοκληρου με τα πληκτρα (εφοσον γνωριζει πολλα shortcut keys).Γενικα ειναι πολυ χρησιμο σαν κουμπι
 
wrathchild_78 είπε:
το ΤΑΒ ειναι ενα κουμπι που οταν το πατας το φοκους στο παραθυρο που ηδη εισαι μετακινειται κατα ενα. Δηλαδη βλεπεις μια φορμα για παραγγελια κατι απο εξωτερικο και σου ζητανε να βαλεις σε διαφορετικο κουτι (text box) το ονομα σου, τη διευθυνση σου κλπ κλπ. Εσυ πας στο πρωτο κουτι και γραφεις π.χ. Οδυσσεας. Μετα ειτε θα πας στο επομενο κουτι με το ποντικι κανοντας κλικ ειτε απλα θα πατησεις το πληκτρο ΤΑΒ του πληκτρολογιου σου. Και οταν γραψεις οτι θες μετα ξανα ΤΑΒ και ξανα....μεχρι να συμπληρωσεις ολα τα κουτακια. Με την ιδια λογικη ενας εμπειρος θα μπορουσε να χειριστει εναν Η/Υ εξ'ολοκληρου με τα πληκτρα (εφοσον γνωριζει πολλα shortcut keys).Γενικα ειναι πολυ χρησιμο σαν κουμπι
σ' ευχαριστώ ,ξέρω τι είναι το tab γενικότερα στα arcade controls τι κάνει δεν ξέρω.
 
χαχαχα καταλαβα λαθος!!! Απλα ανοιγει το μενου του ΜΑΜΕ που μπορεις να αλλαξεις κουμπια και ρυθμισεις στο παιχνιδι ενω ηδη παιζεις.
 
Οκ σε ευχαριστώ πολύ,οπότε χρειαζόμαστε τα εξής κουμπιά player 1 ,player 2, esc ,coin ,tab,pause ?

Νομίζω είμαστε οκ; Δεν χρειάζεται κάποιο άλλο κουμπί ;
 
εγω αυτα νομιζω χρειαζεσαι. Περιμενε να σου πουν και οι ποιο εμπειροι που ηδη εχουν καμπινα φτιαγμενη για σιγουρια...
 
Trellos11 είπε:
Οκ σε ευχαριστώ πολύ,οπότε χρειαζόμαστε τα εξής κουμπιά player 1 ,player 2, esc ,coin ,tab,pause ? Νομίζω είμαστε οκ; Δεν χρειάζεται κάποιο άλλο κουμπί ;
Μια χαρά είσαι με αυτά. Προσωπικά εγώ το tab δεν το έχω βάλει. Το εμφανίζω στα MAME με τον μοχλό πάνω και το P1 πατημένο.
 
Έχω ήδη 4 κουμπιά για τέτοια χρήση ,οπότε λέω να βάλω coin,pause,tab,esc.

Νομίζω με αυτά θα είμαι οκ.
 
Κρατα και 2 για pinball στα πλαγια
 
Έχω ήδη προβλέψει για pinball !!!! 2x30mm στα πλάγια της καμπίνας
 
xmmm ρε ...παιδα μου βαζετε ιδεες και μενα.... #)
 
μια ερωτησουλα

επειδη απο μερα σε μερα περιμενω να μου ερθει το ipac 2, αυτα τα καλωδια για να κανω τις συνδεσεις ειναι απαραιτητα?



η θα μπορω και με αυτα που υπαρχουν εδω Ελλαδα γιατι τα αλλα χλωμο να τα πουλαει κανεις....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απαραίτητα δεν είναι. Απλά αυτά κάνουν τη δουλειά πιο εύκολη. Και με καλώδια χωρίς κλιπς πάντως θα κάνεις την δουλειά σου.
 
Και απλά θα τα συνδέσω και θα τα δέσω με πένσα ε; Δεν θα χρειαστεί να κάνω κολλήσεις κλπ ε;
 
Ναι μπορείς και απλά να περάσεις το καλώδιο μέσα από την τρύπα και να το σφίξεις κάπως τριγύρω. Απλά να κάνει επαφή το κύκλωμα χρειάζεται. Αν και σου προτείνω αν έχεις κολλητήρι, βάλε τοσοδά κόλληση σε κάθε επαφή.
 
mariosxr είπε:
Να ρωτήσω κάτι στην Ελλάδα που μπορούμε να βρούμε joysticks και buttons της sanwa , seimitsu , crown υπάρχουν μαγαζία στην Ελλάδα που να τα πουλάνε, αν ναι , θέλω σελίδες και τηλέφωνα .εκ τον προτέρων ευχαριστώ
[edit] Εκτός κανονισμών / Διαφήμιση. Nikosmimosa μπορείς να στείλεις πμ [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
καλησπέρα στην παρέα.συγνώμη που επαναφέρω ένα παλιό τόπικ αλλά είναι το πλέον σχετικό με αυτό που ψάχνω.joystick και κουμπιά. θα ήθελα να προχωρήσω στην κατασκευή ενός bartop βασισμένο σε raspberry pi3 (retropie) και είμαι σε φάση παραγγελίας των Joystick(sanwa,seimitsu) και buttons. υπάρχει κάποιο ελληνικό μαγαζί που να εμπορεύεται σε καλές τιμές ή είναι μονόδρομος η αγορά από εξωτερικό? αν είναι εύκολο να μου στείλει κάποιος αν γνωρίζει μαγαζί σε pm θα το εκτιμούσα!ευχαριστώ εκ των προτέρω.
 
Πίσω
Μπλουζα