Μπουγελόφατσες: H αναβίωση!!!!

Δυο φωτο που βρηκα πριν απο πολυ καιρο στο ebay και τις "ρετουσαρισα" λιγο με photoshop... :)

attachment.php


attachment.php
 
johnny19818 είπε:
Σαν να πήρε χθες το μάτι μου σε ένα περίπτερο Μπουγελόφατσες αλλά μου φάνηκαν κάπως διαφορετικές.
Προσοχή γιατί κυκλοφορούσαν και απομιμήσεις! Οι αυθεντικές ήταν 12 και φαίνονται στις φωτό που έχει ποστάρει ο Σταύρος από πάνω!!!!!
 
...κυκλοφορούν ακόμα οι μπουγελόφατσες;
 
Πριν 1 χρονο περιπου που γυρνουσα ολη ντην Θεσσαλια για παραδοσεις και εψαχνα σε μινι μαρκετ, πετυχα 3 ξεχασμενες στο ταμειο μπροστα σε ενα καλαθι και τις πηρα.. 30 λεπτα..

Δε νομιζω να κυκλοφορουν παντως πλεον..
 
Eίχα τρείς, το γουρουνάκι, τον βάτραχο και το κίτρινο ανθρωπάκι με τα πράσινα γυαλιά. Δεν ήξερα οτι ειχαν και ονόματα. Τις έχω ακόμα-σαν καινούριες είναι κι ας έπαιζα μ'αυτές για χρόνια.
 
Οι μπουγελόφατσες είναι μέρος επίσης των παιδικών μου αναμνήσεων, θυμάμαι ο ΜΠΡΡΡ είχε δύο πρόσωπα, το κανονικό και χαρούμενο όταν τον γυρνούσες ανάποδα.

Τέσπα, καλό θα ήταν όλες οι σχετικές φωτογραφίες και βίντεο να προστεθούν στο στο αρχικό μήνυμα.

*Aυτή η φωτογραφία με τα γκαζάκια μου προκάλεσε τρελό flashback!
 
pardalotzatziki είπε:
Μπουγελοφατσες δεν ειχα...αλλα θυμηθηκα κατι κιτρινα πλαστικα δαχτυλιδια, που ειχαν και ενα ψευτικο πρασινο/κοκκινο πετραδι και μεσα στη χουφτα μια μικρη φουσκα που την γεμιζαμε με νερο.Το ¨πετραδι" ειχε και μια τρυπουλα σε μια πλευρα....και "πλατς" στα μουτρα...

Τα θυμαται κανεις?
θυμαμαι κι εγω αυτα τα δαχτυλίδια που εριχναν νερό...

υπαρχει θεμα εδω http://www.retromaniax.gr/vb/forum/%CE%B7-%CE%B6%CF%89%CE%AE-%CF%83%CF%84%CE%B1-80s/%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%87%CE%BD%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1/19796-%CE%B4%CE%B1%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BB%CE%AF%CE%B4%CE%B9-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%BF

όσο για τις μπουγελόφατσες, δεν είχα πάρει όλη τη συλλογή (12 φιγούρες), δεν μου αρεσαν όλες...
 
kingtiger077 είπε:
Ρετροανακάλυψη!!!Καθάριζα το υπόγειο λόγω ανακαίνισης και να τι εμφανίστηκε μπροστά μου: Μια κούτα μπουγελόφατσες!!!! Η μία μάλιστα στο σακουλάκι της σφραγισμένη και πάνω που έψαχνα μία με το σακουλάκι!!! Μαζί ήταν και ένα σακουλάκι γκαζάκια έτσι για ποικιλία!

Προβολή συνημμένου 84524Προβολή συνημμένου 84525
υπογειο σπιτιου ηταν ή υπογειο ψιλικατζιδικου/παιχνιδαδικου; :flower:
 
Να ρωτήσω κάτι.. Είμαι ο μονος που γέμιζα την μπουγελόφατσα με νερό και το έπινα;:biglaugh:

Δεν ξέρω γιατί αλλα μου άρεσε να πίνω το νερό μου απο μπουγελόφατσες, νεροπίστολα, αυτοσχέδια νεροπίστολα όπως σύριγγα..

( εννοείται χωρίς την βελόνα :D )
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα