Μυστικοί Αρραβώνες (1979 ΥΕΝΕΔ)

EL GRECO είπε:
bernard.c εγώ τα θυμάμαι πολύ καλά αυτά τα σήριαλ. Θυμάμαι την τηλεόραση από τον παράξενο ταξιδιώτη και τη βασίλισσα Αμαλία. Τεσσαρών χρονών έπαιρνα ένα καρεκλάκι που είχα και καθόμουνα απέναντι από την τηλεόραση να δω την Αλίκη μαγεμένος. Μεγάλη αγάπη είχα και στα έργα του Ξενόπουλου αλλά μόνο αυτά με τη Νόρα που ταίριαζε απόλυτα στις ηρωίδες του. Μετά από χρόνια έκατσα και διάβασα και τα 80 μυθιστορήματα που είχε γράψει. Σε μία παράσταση στο θέατρο είπα στην Κονιόρδου ότι ήταν λάθος της που έπαιξε Ξενόπουλο ( στο φάντασμα) και κείνη συμφώνησε. Στους μυστικούς αρραβώνες υπήρχε χημεία μεταξύ Νόρας και Αλέκου. Αυτό ο κόσμος το εισέπρατε και για αυτό ξεχώρισε τη σειρά. Το ότι δεν υπάρχουν αυτά τα έργα και άλλα αξιόλογα που είναι η ιστορία της τηλεόρασης ντροπιάζει τους υπεύθυνους της τηλεόρασης και τους κυβερνώντες. Εμείς θα έχουμε πάντα μέσα στην καρδιά μας αυτά τα έργα που κανένα μετέπειτα δεν μπήκε στην καρδιά μας όπως αυτά.
Τι ωραία που τα γράφεις! Και πόσο πραγματικά είναι τα λόγια σου, όλη η Ελλάδα είχε μαγευτεί από τους Ξενόπουλους, από τις σειρές αυτές και είχε αγαπήσει την Νόρα Βαλσάμη....

Εγώ δυστυχώς αμυδρά μόνο θυμάμαι τους Μυστικούς Αρραβώνες (ήμουν 3,5 ετών τότε...) και αυτό λόγω του ότι τους παρακολουθούσαν μανιωδώς οι δικοί μου (κυρίως η μητέρα μου και η αδερφή μου). Σαν σε όνειρο θυμάμαι την συνύπαρξη της Βαλσάμη με τον Αλεξανδράκη στη σειρά, δυστυχώς...

Κρίμα και ντροπή που τα έσβησε η ΕΡΤ2 τη δεκαετία του '80, κρίμα που δεν κράτησε αντίγραφο ο παραγωγός, κρίμα που τα βίντεο τότε ήταν πανάκριβα και είχαν ελάχιστοι. Λες και όλα συνηγόρησαν στο να εξαφανίσουν αυτές τις πολυαγαπημένες σειρές. Ποτέ όμως από τις καρδιές μας....
 
Βλέπω στο ytube το αφιέρωμα που έκανε στα σήριαλ το Kontra Chanell ( σε ευχαριστώ ξανά από καρδιάς bernard.c) και βούρκωσα στους τίτλους της Αναδυομένης.Τι υπέροχη φωτογραφία στους τίτλους των μυστικών αρραβώνων με τις δύο βέρες. Όλα αυτα τα έργα είναι τα παιδικά μου χρόνια (η Βασίλισσα Αμαλία, οι Μυστικοί Αρραβώνες, η Αναδυομένη, η Αφροδίτη, η Απερίγραπτη και τόσα άλλα) και λυπάμαι που δεν μπορώ να τα μοιραστώ με την αδερφή μου που είναι νεώτερη ή με τις ανηψίες μου.

Για αυτό και σβήνει και η ΕΡΤ. Τελικά ότι δώσεις σε αυτόν τον κόσμο παίρνεις. Λυπάμαι είμαι σκληρός αλλά κι εμένα κανείς δε με ρώτησε για να μου σβήσει τα παιδικά μου χρόνια.

Θεωρώ έγκλημα το ότι έσβησαν αυτά τα έργα.

bernard.c μέσα μας τα κουβαλάμε όλα αυτά τα έργα και όλα αυτά που αγαπάμε. Εκεί κανείς δε μπορεί να μας σβήσει τίποτα. Η μνήμη δε χρειάζεται ούτε φιλμ, ούτε κόπιες , ούτε βίντεο. Ευτυχώς! ;)
 
bernard.c είπε:
Τι ωραία που τα γράφεις! Και πόσο πραγματικά είναι τα λόγια σου, όλη η Ελλάδα είχε μαγευτεί από τους Ξενόπουλους, από τις σειρές αυτές και είχε αγαπήσει την Νόρα Βαλσάμη....
Εγώ δυστυχώς αμυδρά μόνο θυμάμαι τους Μυστικούς Αρραβώνες (ήμουν 3,5 ετών τότε...) και αυτό λόγω του ότι τους παρακολουθούσαν μανιωδώς οι δικοί μου (κυρίως η μητέρα μου και η αδερφή μου). Σαν σε όνειρο θυμάμαι την συνύπαρξη της Βαλσάμη με τον Αλεξανδράκη στη σειρά, δυστυχώς...

Κρίμα και ντροπή που τα έσβησε η ΕΡΤ2 τη δεκαετία του '80, κρίμα που δεν κράτησε αντίγραφο ο παραγωγός, κρίμα που τα βίντεο τότε ήταν πανάκριβα και είχαν ελάχιστοι. Λες και όλα συνηγόρησαν στο να εξαφανίσουν αυτές τις πολυαγαπημένες σειρές. Ποτέ όμως από τις καρδιές μας....
Επιπλέον φίλε μου bernard ιδιαίτερα στους Μυστικούς Αρραβώνες υπάρχει κι άλλος ένας παράγοντας που συνηγόρησε στο να χαθεί...το γεγονός ότι δεν προβλήθηκε ποτέ σε επανάληψη, λίγα χρόνια έστω μετά- όπως έγινε με την Αφροδίτη και την Αναδυομένη. Αυτό εκμηδενίζει πραγματικά τις πιθανότητες να το έχει γράψει κάπου κάποιος και να υπάρχουν σωσμένα έστω κάποια επεισόδια. Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τις "Λάουρα" και για το "Ο κόσμος και ο Κοσμάς", που είναι μάλιστα και μεταγενέστερα. Το γεγονός μάλιστα ότι σήριαλ του 81 δεν πρόλαβαν να παιχτούν ούτε σε επανάληψη, ενισχύει τις πιθανότητες ότι όλα αυτά σβήστηκαν δυστυχώς άκρως εσκεμμένα! Κρίμα όντως και ντροπή!

Όσον αφορά τους "Μυστικούς Αρραβώνες" είναι φοβερό το πώς αυτή η υπέροχη μουσική του Χατζηνάσιου είχε "στοιχειώσει" το υποσυνείδητό μου πολλά χρόνια μετά. Αν και 4 χρονών παιδάκι όταν παίχτηκε η σειρά, τη μουσική τη θυμόμουν τόσο έντονα, παρόλο που ελάχιστα πράγματα (σχεδόν τίποτα) θυμόμουν από τη σειρά!
 
Ολόκληρο το μουσικό θέμα των τίτλων

 
thanos75 είπε:
Επιπλέον φίλε μου bernard ιδιαίτερα στους Μυστικούς Αρραβώνες υπάρχει κι άλλος ένας παράγοντας που συνηγόρησε στο να χαθεί...το γεγονός ότι δεν προβλήθηκε ποτέ σε επανάληψη, λίγα χρόνια έστω μετά- όπως έγινε με την Αφροδίτη και την Αναδυομένη. Αυτό εκμηδενίζει πραγματικά τις πιθανότητες να το έχει γράψει κάπου κάποιος και να υπάρχουν σωσμένα έστω κάποια επεισόδια. Το ίδιο ισχύει βέβαια και για τις "Λάουρα" και για το "Ο κόσμος και ο Κοσμάς", που είναι μάλιστα και μεταγενέστερα. Το γεγονός μάλιστα ότι σήριαλ του 81 δεν πρόλαβαν να παιχτούν ούτε σε επανάληψη, ενισχύει τις πιθανότητες ότι όλα αυτά σβήστηκαν δυστυχώς άκρως εσκεμμένα! Κρίμα όντως και ντροπή!
Πόσο δίκιο έχεις φίλε μου thanos75! Και κάτι ακόμα, αν μπορώ να προσθέσω σε αυτά που γράφεις: Ειδικά οι "Μυστικοί Αρραβώνες" και οι "Τυχεροί και Άτυχοι" αποδειχθούν τελικά οι πραγματικά "άτυχοι" από όλους τους τηλεοπτικούς "Ξενόπουλους" (χρησιμοποιώ το λογοπαίγνιο που είχε κάνει ο φίλος μας ChristosM και ήταν πολύ επιτυχημένο): είναι οι δύο σειρές που προβλήθηκαν το 1979-1980, χρονιές που ακόμα οι συσκευές του βίντεο ήταν ελάχιστες στην Ελλάδα. :(

Τουλάχιστον με τους μεταγενέστερους Ξενόπουλους ("Λάουρα", "Απερίγραπτη", "Ο κόσμος κι ο Κοσμάς"), όπως και με την "Αναδυομένη" και την "Αφροδίτη" που προβλήθηκαν σε επανάληψη το 1980 και το 1981-82 αντίστοιχα να έχουμε κάποιες ελπίδες, κάποια στιγμή να βρεθεί κάτι...

Βλέπετε, το 1981-82, ήταν αρκετοί περισσότεροι αυτοί που είχαν πλέον αγοράσει βίντεο στην Ελλάδα, σε σχέση με το 1979-80, αν και οι πολλοί ακόμα δεν είχαν... :(

johnalepou είπε:
Ολόκληρο το μουσικό θέμα των τίτλων
Είναι πανέμορφο! Ο Γ. Χατζηνάσιος μεγαλούργησε για άλλη μια φορά! Όποτε το ακούω ανατριχιάζω! Αχχχχχχχχχχχχχ...

Σε ευχαριστούμε john!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ όμορφη μουσική. Όπως άλλωστε και οι περισσότερες του Χατζηνάσιου (ειδικά τα ορχηστρικά του).
 
Ιδανική μουσική για αυτό το έργο ευαίσθητη και μελαγχολική. bernard.c συμφωνώ μαζί σου είναι μοναδική μουσική πολύ ζωντανή και προκαλεί συγκίνηση. Ο κ. Χατζηνάσιος δημιούργησε ένα ακόμη αριστούργημα.

Θυμάμαι το ωραίο πορτραίτο της Νόρας στο έργο.

Το έπαιξε μία φορά η τηλεόραση και ήταν το πιο επιτυχημένο της χρονιάς του. Μπορεί κάπου να υπάρχει εδώ ή στην Κύπρο. Εγώ ελπίζω.

johnalepou σε ευχαριστώ πολύ με τη σειρά μου που το έβαλες.
 
Παρακαλώ παιδιά μου! Κρίμα μόνο που αυτή τη φορά η Νόρα δεν συμμετέχει στο σάουντρακ που κυκλοφορησε! Λολ λολ
 
Σήμερα στη Ραδιοτηλεόραση έχει δισέλιδο αφιέρωμα στους μυστικούς αρραβώνες!!!
 
To οποίο σας το παρουσιάζω

attachment.php


attachment.php
 
ευχαριστουμε πολυ tsalk για το αφιερωμα!!

τι κριμα που δεν εχει διασωθει ουτε ενα επεισοδιο για να βλεπαμε κατι κι εμεις που δεν προλαβαμε αυτη τη σειρα..
 
katerinak είπε:
τι κριμα που δεν εχει διασωθει ουτε ενα επεισοδιο για να βλεπαμε κατι κι εμεις που δεν προλαβαμε αυτη τη σειρα..
Γιατί, νομίζεις ότι κι εμείς που την προλάβαμε, την θυμόμαστε καθόλου; Εγώ ήμουν 3,5 - 4 ετών όταν προβλήθηκε... :(

Το μόνο που θυμάμαι είναι αμυδρές εικόνες στην άκρη του μυαλού μου και την μουσική της...

Όσο για το αφιέρωμα της Ραδιοτηλεόρασης - κρίμα, περίμενα πιο σπάνιες και πιο πολλές φωτογραφίες από τη θρυλική αυτή σειρά... :(
 
katerinak είπε:
ευχαριστουμε πολυ tsalk για το αφιερωμα!!τι κριμα που δεν εχει διασωθει ουτε ενα επεισοδιο για να βλεπαμε κατι κι εμεις που δεν προλαβαμε αυτη τη σειρα..
Το μόνο που σώθηκε όπως έχω αναφέρει και στο πρώτο πόστ είναι το τελευταίο (38ο) επεισόδιο που το κράτησε ο σκηνοθέτης της σειράς.
 
Ευχαριστουμε πολυ!!! Υπεροχο! :)
 
tsalk είπε:
Το μόνο που σώθηκε όπως έχω αναφέρει και στο πρώτο πόστ είναι το τελευταίο (38ο) επεισόδιο που το κράτησε ο σκηνοθέτης της σειράς.
ακομα ομως κι αν σωθηκε το τελευταιο επεισοδιο εμεις παλι δε μπορουμε να το δουμε αφου το εχει μονο ο σκηνοθετης της σειρας
 
Αν και το παρακάτω βίντεο υπάρχει ΠΛΕΟΝ ΠΑΛΙ και στο πρώτο πόστ έκρινα σκόπιμο να το ξαναδημοσιεύσω και εδώ.

Απόσπααμα από το τελευταίο επεισόδιο της σειράς όπως είχε προβληθεί από την εκπομπή Το σήριαλ των σήριαλ της Ρένας Θεολογίδου το 1991.

 
Εκτός από τον Αλεξανδράκη και τη Βαλσάμη, στη σειρά πρωταγωνιστούσε - και έκανε μια ωραία δημιουργία στον ρόλο της μνηστής του Αλεξανδράκη - και η Μίρκα Παπακωνσταντίνου.
 
Ούτε εγώ την έχω δει δυστυχώς τη σειρά. Όταν προβλήθηκε δεν είχα ακόμα γεννηθεί. Διάβασα όμως πρόσφατα το βιβλίο και μου άρεσε πάρα πολύ. Κι επειδή γνώριζα ότι είχε γίνει σήριαλ στην ΕΡΤ με Βαλσάμη - Αλεξανδράκη - Παπακωνσταντίνου, καθώς το διάβαζα το φανταζόμουνα μ' αυτούς τους ηθοποιούς.

Διαβάζοντας την υπόθεση του σήριαλ διαπίστωσα ότι ελάχιστα πράγματα άλλαξαν σε σχέση με την υπόθεση του βιβλίου. Επίσης από τα παραπάνω σχόλια κατάλαβα ότι η Καίτη στο σήριαλ ήταν κακιά, ενώ στο βιβλίο δεν είναι.
 
Αυθεντική φωτογραφία από τη σειρά

 


254.jpg
254.jpg
 
Μήπως κάποιος από τους ρετρόmaniax φίλους της σειράς πήγε να δει το φετινό θεατρικό;
 
Πίσω
Μπλουζα