Μόνο για γυναίκες

Τι θέμα, που βέβαια δεν είναι μόνο για γυναίκες! Σίγουρα έχω γράψει για καλλυντικά και αλλού αφού τα αγαπώ πολύ. Προς το παρόν ήρθα να αφήσω ένα βίντεο με την Ελίζαμπεθ Τέιλορ να βάφεται. Η Τέιλορ ήταν από τις ηθοποιούς που βαφόταν μόνη της γενικά.

Και ένα υπέροχο tutorial από την Τζόαν Κόλινς, η οποία και βιβλίο για το μακιγιάζ είχε γράψει και εταιρεία καλλυντικών είχε (και νομίζω ακόμα έχει).
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και ένα υπέροχο tutorial από την Τζόαν Κόλινς, η οποία και βιβλίο για το μακιγιάζ είχε γράψει και εταιρεία καλλυντικών είχε (και νομίζω ακόμα έχει).
Joan Collins ΘΕΑ! Πανέμορφη, πανέξυπνη, απλά υπέροχη! Την λατρεύω!

 
Joan Collins ΘΕΑ! Πανέμορφη, πανέξυπνη, απλά υπέροχη! Την λατρεύω!

Μπορεί να διαφωνώ σε πολλά με την Ντέιμ, αλλά είναι μαέστρα στις ατάκες!

Και φυσικά από ένα τέτοιο θέμα δεν μπορεί να λείπει αυτή η λίστα! Ελπίζω να συνεχίσουν να υπάρχουν αυτά τα χρώματα τώρα που έχει κυρήξει πτώχευση η εταιρεία.revlon.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορεί να διαφωνώ σε πολλά με την Ντέιμ, αλλά είναι μαέστρα στις ατάκες!

Κορυφαία ατάκα όταν την ρώτησαν για την μεγάλη διαφορά ηλικίας με τον τελευταίο της σύζυγο "If he dies, he dies" :diablotin:
 
Σε άλλο thread, πάλι για καλλυντικά, έβαλα μερικές από τις διαφημίσεις του Dior με καλλιτεχνικό διευθυντή τον Tyen. Εδώ ήρθα να βάλω του μοναδικού, ανεπανάληπτου και υπέρτατου Sergé Lutens.13453-christian-dior-cosmetics-1978-serge-lutens-7db3893266c0-hprints-com.jpgd5e55f66b406ee61e7f3a81186bc581c.jpgIMG_20220911_201817.jpg43961-christian-dior-cosmetics-1976-lipstick-nail-polish-photo-serge-lutens-a5296e389310-hprin...jpg10cb9c451e130fc8a5ef9bcd5b083a88.jpg991390945bc7c27432406ce756161f48.jpgDior-Serge-Lutens.jpg
 
Η πανάκριβη τσάντα Μπερκιν είναι από την διάσημη αγγλογαλλιδα ηθοποιό; Σήμερα το έμαθα.
 
Σε άλλο thread, πάλι για καλλυντικά, έβαλα μερικές από τις διαφημίσεις του Dior με καλλιτεχνικό διευθυντή τον Tyen. Εδώ ήρθα να βάλω του μοναδικού, ανεπανάληπτου και υπέρτατου Sergé Lutens.Προβολή συνημμένου 248808Προβολή συνημμένου 248809Προβολή συνημμένου 248810Προβολή συνημμένου 248811Προβολή συνημμένου 248812Προβολή συνημμένου 248813Προβολή συνημμένου 248815
Πώς μου ξέφυγε αυτό το ποστ; Υπέροχες οι διαφημίσεις! Μου άρεσε πάντα εκείνη η περίοδος (1976-1978) των κόκκινων κραγιόν. Ήταν βαθιά και γήινα, με μια ιδέα πορτοκαλί ή καφέ στο τελικό αποτέλεσμα, ότι έπρεπε για τις θερμές επιδερμίδες (δηλ. αυτές που ο τόνος τους είναι κάπως κιτρινωπός). Από όλες αυτές τις προτάσεις θα δοκίμαζα σίγουρα το Shangai Εxpress της προτελευταίας διαφήμισης και την απίστευτη απόχρωση της τελευταίας.
Στο μεταξύ έψαχνα να βρω αν ο Dior έχει κρατήσει καμία απόχρωση από το πάλαι ποτέ και πράγματι υπάρχει μια απόχρωση- θρύλος που δεν έχει όνομα αλλά το τυxερό νούμερο του Christian Dior, το 9. Φημολογείται ότι ταιριάζει σε όλες τις γυναίκες και τώρα πια αν το αναζητήσει κάποιος θα δει ότι απλώς μετονομάστηκε σε 999 χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα τόσο στην εφαρμογή όσο και στην απόδοση. Η απόχρωση 9 (999) πρωτοβγήκε το 1953 και σε λίγο καιρό θα γιορτάζει τα 70 της χρόνια!

christian-dior-et-son-mannequin-lucky-lors-d-un-essayage-1956-photographie-de-bellini-copy-1505494908.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πώς μου ξέφυγε αυτό το ποστ; Υπέροχες οι διαφημίσεις! Μου άρεσε πάντα εκείνη η περίοδος (1976-1978) των κόκκινων κραγιόν. Ήταν βαθιά και γήινα, με μια ιδέα πορτοκαλί ή καφέ στο τελικό αποτέλεσμα, ότι έπρεπε για τις θερμές επιδερμίδες (δηλ. αυτές που ο τόνος τους είναι κάπως κιτρινωπός). Από όλες αυτές τις προτάσεις θα δοκίμαζα σίγουρα το Shangai Εxpress της προτελευταίας διαφήμισης και την απίστευτη απόχρωση της τελευταίας.
Στο μεταξύ έψαχνα να βρω αν ο Dior έχει κρατήσει καμία απόχρωση από το πάλαι ποτέ και πράγματι υπάρχει μια απόχρωση- θρύλος που δεν έχει όνομα αλλά το τυxερό νούμερο του Christian Dior, το 9. Φημολογείται ότι ταιριάζει σε όλες τις γυναίκες και τώρα πια αν το αναζητήσει κάποιος θα δει ότι απλώς μετονομάστηκε σε 999 χωρίς να έχει αλλάξει τίποτα τόσο στην εφαρμογή όσο και στην απόδοση. Η απόχρωση 9 (999) πρωτοβγήκε το 1953 και σε λίγο καιρό θα γιορτάζει τα 70 της χρόνια!

christian-dior-et-son-mannequin-lucky-lors-d-un-essayage-1956-photographie-de-bellini-copy-1505494908.jpg
Την 999 θα σου ανέφερα κι εγώ. Ακριβώς όπως ήταν τότε δεν γίνεται να είναι γιατί έχουν απαγορευθεί κάποιες χρωστικές από τότε, αλλά δεν νομίζω να έχει καμία μας παράπονο από τα σημερινά κραγιόν!
 
Την 999 θα σου ανέφερα κι εγώ. Ακριβώς όπως ήταν τότε δεν γίνεται να είναι γιατί έχουν απαγορευθεί κάποιες χρωστικές από τότε, αλλά δεν νομίζω να έχει καμία μας παράπονο από τα σημερινά κραγιόν!
Εννοείται ότι δεν μπορεί να είναι η ίδια φόρμουλα τώρα με την αρχική γιατί πολλά έχουν αλλάξει στην πορεία με τα συστατικά που πρέπει να χρησιμοποιούνται στην κοσμετολογία, όχι μόνο στις χρωστικές. Όμως η απόχρωση είναι σχεδόν πανομοιότυπη με την αρχική, αν και αμφιβάλλω αν κάποιος έχει στην κατοχή του πια το αυθεντικό προϊόν του 1953 ούτε και μας έχουν μείνει άρκετές διαφημίσεις του τότε για να κάνουμε σύγκριση. Από την άλλη το 999 πλέον κυκλοφορεί και σε ματ έκδοση και ικανοποιεί πλέον και όσες δεν τους αρέσουν τα λαμπερά. Πάντως η συζήτηση που κάνουμε για το συγκεκριμένο κραγιόν μου θυμίζει το θέμα που έχουμε φέρει πολλές φορές στο προσκήνιο για τα αρώματα που κυκλοφορούν εδώ και έναν κοντά αιώνα αλλά ενώ έχουν το όνομα και τη φήμη, η μυρωδιά αν και φαίνεται ίδια δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να είναι 100% αυτή που πρωτοκυκλοφόρησε καθώς και σε αυτόν τον τομέα έχουν αλλάξει τόσο οι πρώτες ύλες όσο και οι κανονισμοί.
Α, Queen, παρεμπιπτόντως, αν και δεν ανήκει σε αυτό το thread αλλά μια που είπαμε για τα αρώματα, χθες που έβαλε πραγματική ψύχρα το βράδυ σε θυμήθηκα κι έβγαλα τη Mitsy από το ντουλάπι, ίσα ίσα για ένα ψιτ. Πόσο της πάει το φθινόπωρο!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Α, Queen, παρεμπιπτόντως, αν και δεν ανήκει σε αυτό το thread αλλά μια που είπαμε για τα αρώματα, χθες που έβαλε πραγματική ψύχρα το βράδυ σε θυμήθηκα κι έβγαλα τη Mitsy από το ντουλάπι, ίσα ίσα για ένα ψιτ. Πόσο της πάει το φθινόπωρο!
Ζωη, αν θελεις, δωσε μας καμια πληροφορια για το Mitsy. Δεν το ξερω αυτο το αρωμα ουτε καν εξ ακοης.
Ποσο παλιο ειναι και πως μυριζει;
 
Ζωη, αν θελεις, δωσε μας καμια πληροφορια για το Mitsy. Δεν το ξερω αυτο το αρωμα ουτε καν εξ ακοης.
Ποσο παλιο ειναι και πως μυριζει;
Την ξέρεις την Mitsy! Πολύ καλά μάλιστα. Γαλλίδα με γιαπωνέζικες καταβολές. Αλλά όσο σεβάσμια κι αν είναι αυτή η γηραιά κυρία (103 ετών! ), φοβάμαι ότι δεν θα την έκανες και πολύ παρέα, γιατί προτιμάς τις πιο δροσερές παρουσίες...

1aa2f6153e0c484fff06c4b25385075d--perfume-ad-vintage-perfume.jpg

Μπορώ όμως, αν συμφωνείτε, να κάνω μια μικρή αναφορά στο thread των vintage αρωμάτων, αν και η Queen θα τα έλεγε καλύτερα από εμένα.
 
Την Mitsouko ελεγες, βρε; :)
Να σου πω, κι εμενα εκει πηγε αυτοματα το μυαλο μου, αλλα ψαχνοντας βρηκα πως υπαρχουν δυο αρωματα με το ονομα Mitsy και θεωρησα πιθανοτερο πως αναφεροσουν σε ενα απο αυτα.
Την Mitsouko την εχω σε δειγματακι, μου αρεσει πολυ και τη βρισκω και πολυ δροσερη. Μαλιστα, ημουν στο τσακ να την αγορασω τοτε που τη δοκιμασα, αλλα τελικα αγορασα το Dupont pour femme που καπως μοιαζει λιγακι και ηταν και σε πολυ λογικοτερη τιμη.
 
Αν ντυνόμαστε πρέπει πχ.η μπλούζα να είναι στενή πάνω και το παντελόνι πλατύ η το παντελόνι στενό και η μπλούζα πλατιά;
 
Κορίτσια όπως βλέπετε και στο άβαταρ το προσπαθώ ολίγον. Σε λίγο θα βγάλω φωτο με πράγματα 15 ετιας και τα οποία δεν χρησιμοποιούσα
 
Πίσω
Μπλουζα