Μόνο για γυναίκες

Η τρελα δεν παει στα βουνα. Δωστε καλυτερα τα λεφτα σας σε καμια οικογενεια που δεινοπαθει απο τη φτωχεια και κρατηστε τσαντα των 50 ευρω και χωρις εξαετη αναμονη. Δε θα παθετε τιποτα, ουτε θα σας πεσει η μυτη.
Δεν θα το έλεγα "τρέλα". Μερικές φορές η τρέλα περιέχει και αυθορμητισμό και επίσης και μια ανεμελιά. Εδώ μάλλον μιλάμε για απελπισία. Είναι αυτή η αίσθηση που έχεις όταν θες απελπισμένα να είσαι κάποιος. Όπως σωστά είπε η Queen, ολο αυτό γίνεται για το πρεστίζ. Το να κυνηγάς μια συγκεκριμένη τσάντα για 6 χρόνια δίνοντας τόσα χρήματα ενώ θα μπορούσες να τα επενδύσεις σε κάτι πιο προσοδοφόρο στο μέλλον (γη, ας πούμε) ή ακόμη και να κάνεις μια φιλανθρωπία (μπράβο Βιβή, σωστή σκέψη), μου βγάζει κάτι πολύ ρηχό. Και δεν μιλώ για τους πλούσιους που γεννήθηκαν σε τέτοιες συνθήκες και η επαφή με τους ακριβούς οίκους (ειδικά τους πολύ παλιούς όπως ο Hermes) ήταν κομμάτι της καθημερινότητάς τους. Άλλωστε οι συγκεκριμένοι πλούσιοι εκτός από τα ακριβά ψώνια (τα οποία κάνουν μετά από ώριμη σκέψη, δεν σκορπούν έτσι τα χρήματα) κάνουν και καμιά φιλανθρωπία, γιατί το υπαγορεύει η ηθική τους. Μιλώ για όλους τους άλλους που διαθέτουν νέο χρήμα και πιστεύουν ότι με το να επενδύουν σε εξωφρενικά ακριβά υλικά αγαθά καθιερώνονται σε συγκεκριμένους κύκλους. Συγγνώμη αλλά αυτού του είδους το πρεστίζ το βρίσκω θλιβερό.

@QueenofHearts Δεν φτάνει να σε συστήσει στον Hermes κάποια που έχει ήδη μια τέτοια τσάντα. Πρέπει από μόνη σου να χτίσεις μια σχέση εμπιστοσύνης με τον οίκο αγοράζοντας κατά καιρούς και άλλα είδη, ώστε να αποφασίσουν ότι είσαι καλή πελάτισσα. Δυστυχώς ξέρω κόσμο που έχει αγοράσει κάμποσα άσχετα πράγματα από Hermes μόνο και μόνο για να μπει στη λίστα για μια Birkin ή Kelly.
Παρεμπιπτόντως στις παραπάνω φωτογραφίες βλέπω τη Jane να κυκλοφορεί αποκλειστικά με το καλάθι της Κοκκινοσκουφίτσας. Δεν μου φαινεται τόσο ακριβό...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πιστεύω πως μια γυναίκα εκατομμυριούχο η μία πρωτοκλασατη σταρ του Χόλιγουντ δεν θα περιμένει τόσο , υπάρχει σκηνή με την Σαμάνθα στο sex and the city που θέλει τσάντα μπιργκιν και κάνει Σαματα.
 
Δεν είναι μόνο η τιμή και η αναμονή αλλά και πως πρέπει κάποια που ήδη έχει τέτοια τσάντα να σε συστήσει στην Ερμές και μετά να σε προσκαλέσουν να αγοράσεις κάποια από τις τσάντες τους, χωρίς πάντα να μπορείς να διαλέξεις σχέδιο/χρώμα.

Προφανώς δεν απευθύνονται σε άτομα σαν εμάς αλλά σε αυτούς για τους οποίους αυτές οι τιμές είναι ψιλά και θέλουν το πρεστίζ απλά. Οι τόσο πλούσιοι είναι παράλογα πλάσματα.
Κάποιοι είναι τόσο κενοί που όσες τσάντες και να αγοράσουν δεν πρόκειται να γεμίσουν το κενό τους.
Στον αντίποδα, μια παραπομπή στις δηλώσεις του ποδοσφαιριστή Sadio Mane:
 
Δεν θα το έλεγα "τρέλα". Μερικές φορές η τρέλα περιέχει και αυθορμητισμό και επίσης και μια ανεμελιά. Εδώ μάλλον μιλάμε για απελπισία. Είναι αυτή η αίσθηση που έχεις όταν θες απελπισμένα να είσαι κάποιος. Όπως σωστά είπε η Queen, ολο αυτό γίνεται για το πρεστίζ. Το να κυνηγάς μια συγκεκριμένη τσάντα για 6 χρόνια δίνοντας τόσα χρήματα ενώ θα μπορούσες να τα επενδύσεις σε κάτι πιο προσοδοφόρο στο μέλλον (γη, ας πούμε) ή ακόμη και να κάνεις μια φιλανθρωπία (μπράβο Βιβή, σωστή σκέψη), μου βγάζει κάτι πολύ ρηχό. Και δεν μιλώ για τους πλούσιους που γεννήθηκαν σε τέτοιες συνθήκες και η επαφή με τους ακριβούς οίκους (ειδικά τους πολύ παλιούς όπως ο Hermes) ήταν κομμάτι της καθημερινότητάς τους. Άλλωστε οι συγκεκριμένοι πλούσιοι εκτός από τα ακριβά ψώνια (τα οποία κάνουν μετά από ώριμη σκέψη, δεν σκορπούν έτσι τα χρήματα) κάνουν και καμιά φιλανθρωπία, γιατί το υπαγορεύει η ηθική τους. Μιλώ για όλους τους άλλους που διαθέτουν νέο χρήμα και πιστεύουν ότι με το να επενδύουν σε εξωφρενικά ακριβά υλικά αγαθά καθιερώνονται σε συγκεκριμένους κύκλους. Συγγνώμη αλλά αυτού του είδους το πρεστίζ το βρίσκω θλιβερό.

@QueenofHearts Δεν φτάνει να σε συστήσει στον Hermes κάποια που έχει ήδη μια τέτοια τσάντα. Πρέπει από μόνη σου να χτίσεις μια σχέση εμπιστοσύνης με τον οίκο αγοράζοντας κατά καιρούς και άλλα είδη, ώστε να αποφασίσουν ότι είσαι καλή πελάτισσα. Δυστυχώς ξέρω κόσμο που έχει αγοράσει κάμποσα άσχετα πράγματα από Hermes μόνο και μόνο για να μπει στη λίστα για μια Birkin ή Kelly.
Παρεμπιπτόντως στις παραπάνω φωτογραφίες βλέπω τη Jane να κυκλοφορεί αποκλειστικά με το καλάθι της Κοκκινοσκουφίτσας. Δεν μου φαινεται τόσο ακριβό...
Όντως μπαχαρ είχε μια ψάθινη τσάντα παραλίας η μπιργκιν και ήταν ήδη διάσημη τότε.
 
Εν τω μεταξυ, αυτη η περιβοητη τσαντα Μπιρκιν δε βλεπω να εχει πανω της τιποτα το εξαιρετικο. Καμια διαμαντενια αλυσιδα, ας πουμε, δερμα δεινοσαυρου, τσαλαπετεινου η καρακαξας, οποτε προς τι ολη αυτη η υστερια για την αποκτηση της; Επειδη ειναι Μπιρκιν; Και ποια ηταν αυτη η Μπιρκιν, τελος παντων; Κανενα σουπερ ταλεντο υποκριτικης, σεξ - απηλ η ομορφιας;
Παρομοιες τσαντες με τη δικη της σου βρισκω εγω στο 1/200 της τιμης της και απαλλασσω την καθε ενδιαφερομενη και απο το εξι χρονια φαγουρας...αναμονης, ηθελα να πω.
Η βλακεια και η κενοτητα εχουν και αυτες τα ορια τους, αλλα εδω εχουν ξεπεραστει κατα πολυ.
Δε θα αχοληθω αλλο με αυτο το θεμα γιατι και που καθομαι και γραφω, αξια του δινω. Ποσω μαλλον με τις επιδοξες αγοραστριες, αν τα φερει ετσι η καταρα και βρεθει στο δρομο μου καμια απο δαυτες.
 
Εν τω μεταξυ, αυτη η περιβοητη τσαντα Μπιρκιν δε βλεπω να εχει πανω της τιποτα το εξαιρετικο. Καμια διαμαντενια αλυσιδα, ας πουμε, δερμα δεινοσαυρου, τσαλαπετεινου η καρακαξας, οποτε προς τι ολη αυτη η υστερια για την αποκτηση της; Επειδη ειναι Μπιρκιν; Και ποια ηταν αυτη η Μπιρκιν, τελος παντων; Κανενα σουπερ ταλεντο υποκριτικης, σεξ - απηλ η ομορφιας;
Παρομοιες τσαντες με τη δικη της σου βρισκω εγω στο 1/200 της τιμης της και απαλλασσω την καθε ενδιαφερομενη και απο το εξι χρονια φαγουρας...αναμονης, ηθελα να πω.
Η βλακεια και η κενοτητα εχουν και αυτες τα ορια τους, αλλα εδω εχουν ξεπεραστει κατα πολυ.
Δε θα αχοληθω αλλο με αυτο το θεμα γιατι και που καθομαι και γραφω, αξια του δινω. Ποσω μαλλον με τις επιδοξες αγοραστριες, αν τα φερει ετσι η καταρα και βρεθει στο δρομο μου καμια απο δαυτες.
H kelly είναι φθηνότερη, πανάκριβη μεν αλλά όχι σαν την μπιρκιν.
 
Η Kelly σχεδιάστηκε παλιότερα για την Γκρέις Κέλι. Την Μπέρκιν την σχεδίασε η Τζέιν Μπέρκιν με τον τότε σχεδιαστή της Ερμές γιατί ήταν στην ίδια πτήση κάποια στιγμή στις αρχές των 80ς, η Τζέιν κρατούσε το κλασικό της κοφίνι, αλλά της έπεσε όταν πήγε να το βάλει στον αποθηκευτικό χώρο πάνω από τη θέση της και μάζευε τα πράγματά της από το πάτωμα. Την είχε πει πολλές φορές η ίδια αυτήν την ιστορία και κάθε χρόνο της έκαναν από μια τσάντα δώρο. Αυτή αδιαφορούσε τελείως για το πρεστίζ που είχαν αποκτήσει οι τσάντες αυτές και τις χιλιοταλαιπωρούσε, το οποίο θεωρώ και μαγκιά της.

Μπαχαρ, το ξέρω πως κάνουν τεμενάδες, αλλά είπα να μην τα περιγράψω αναλυτικά γιατί είναι τόσο χαζομάρα. Πλούσιες, ξεπλούσιες, τους βαρανε το ντέφι κι αυτές χορεύουν σαν χαζές. Αυτό που αξίζει να προσέχουμε είναι πόσες κυρίες στη Βουλή και πέριξ κρατούν τέτοιες τσάντες και κατά πόσο αυτό είναι ηθικό. Όσο για τους και τις πλούσιες, κάνουν και τις φιλανθρωπίες τους, όχι όμως για ηθικούς λόγους αλλά για λόγους φοροαπαλλαγών.

Υπάρχουν και Μπέρκιν από σπάνια δέρματα και με πολύτιμα μέταλλα και διαμάντια, αλλά οι τιμές ανεβαίνουν κατά πολύ. Πάνε κάμποσα χρόνια που είχαν βγάλει μια ειδική έκδοση δύο τσαντών από δεν θυμάμαι κι εγώ τώρα τι δέρμα, όπου η κάθε μία κόστιζε 200.000 δολάρια και την μία την είχε πάρει η μάνα Καρντάσιαν. Λογικά, θα έχουν βγει και πιο ακριβές από τότε αφού υπάρχει κοινό. Η μάνα Καρντάσιαν. Μάλιστα είχε ολόκληρο δωμάτιο για τις Μπέρκιν της, τις αντιμετωπίζει ως έργα τέχνης ή κοσμήματα, κομμάτια που αγοράζει δηλαδή ως επένδυση, και δεν κάνει και άσχημα δεδομένου του πόσο έχουν αυξηθεί οι τιμές τους. Θυμάμαι και ο Λάκης Γαβαλάς είχε πολλές μέχρι που έπαθε όσα έπαθε.

Edit: Ιδού και άρθρο με φωτογραφίες https://www.elle.com.au/fashion/kardashians-birkins-24165
 
το ξέρω πως κάνουν τεμενάδες, αλλά είπα να μην τα περιγράψω αναλυτικά γιατί είναι τόσο χαζομάρα. Πλούσιες, ξεπλούσιες, τους βαρανε το ντέφι κι αυτές χορεύουν σαν χαζές.
Από χθες έψαχνα τροπο να το πω και δε μου έβγαινε. Γεια στο στόμα σου!

Για τη μάνα Καρντάσιαν και το σόι της μην εκφραστώ καλύτερα κι είχα τόσο όμορφη μέρα σήμερα.
 
Από χθες έψαχνα τροπο να το πω και δε μου έβγαινε. Γεια στο στόμα σου!

Για τη μάνα Καρντάσιαν και το σόι της μην εκφραστώ καλύτερα κι είχα τόσο όμορφη μέρα σήμερα.
Να την πάρεις για κανείς μια επένδυση το καταλαβαίνω όπως αγοράζεις γη τώρα να την βάλεις που αυτήν την τσάντα πρέπει να κινείσαι σε εφοπλιστικούς κύκλους η στο διεθνες τζετ σετ.
Υπάρχει λίστα αναμονής πάνω στην λίστα αναμονής.
 
Μου είπε μια συνάδελφος την εμπειρία της από κατάστημα Λουί Βιτόν. Δεν το είχα ξανακούσει κι έμεινα άναυδη. Ούτε αυθεντικό έργο τέχνης να αγόραζε κανείς. Καταρχάς κλείνεις ραντεβού για να πας στο κατάστημα. Μια ημέρα πριν το ραντεβού, σου γίνεται τηλεφώνημα για επιβεβαίωση. όταν τελικά πηγαίνεις χτυπάς κουδούνι για να μπεις μέσα. σε υποδέχεται ο μετρ και σε περνάει σε ιδιωτικό σαλονάκι όπου σου γίνεται μια μικρή συνέντευξη για να δουν το προφιλ σου και το στυλ σου και να μπορέσουν να σου επιδείξουν τα κομμάτια.
 
Μου είπε μια συνάδελφος την εμπειρία της από κατάστημα Λουί Βιτόν. Δεν το είχα ξανακούσει κι έμεινα άναυδη. Ούτε αυθεντικό έργο τέχνης να αγόραζε κανείς. Καταρχάς κλείνεις ραντεβού για να πας στο κατάστημα. Μια ημέρα πριν το ραντεβού, σου γίνεται τηλεφώνημα για επιβεβαίωση. όταν τελικά πηγαίνεις χτυπάς κουδούνι για να μπεις μέσα. σε υποδέχεται ο μετρ και σε περνάει σε ιδιωτικό σαλονάκι όπου σου γίνεται μια μικρή συνέντευξη για να δουν το προφιλ σου και το στυλ σου και να μπορέσουν να σου επιδείξουν τα κομμάτια.
Καλά εμείς δεν περνάμε ούτε απέξω και αυτή εδώ είναι η μπιργκιν που φτιάχτηκε για την ηθοποιό
jane-birkin-and-her-birkin-bag.jpg
 
Κάθε χρόνο της έκαναν μια δώρο και η ίδια της έβαζε όλα αυτά τα στολίσματα. Την ήθελε δική της και ταλαιπωρημένη. Δεν την άλλαζε αν δεν διαλυόταν.

Στην Κηφισιά το κατάστημα της LV έκλεισε γιατί άνοιξαν τριγύρω σουβλατζίδικα και θεώρησαν πως έπεσε το επίπεδο
Μου είπε μια συνάδελφος την εμπειρία της από κατάστημα Λουί Βιτόν. Δεν το είχα ξανακούσει κι έμεινα άναυδη. Ούτε αυθεντικό έργο τέχνης να αγόραζε κανείς. Καταρχάς κλείνεις ραντεβού για να πας στο κατάστημα. Μια ημέρα πριν το ραντεβού, σου γίνεται τηλεφώνημα για επιβεβαίωση. όταν τελικά πηγαίνεις χτυπάς κουδούνι για να μπεις μέσα. σε υποδέχεται ο μετρ και σε περνάει σε ιδιωτικό σαλονάκι όπου σου γίνεται μια μικρή συνέντευξη για να δουν το προφιλ σου και το στυλ σου και να μπορέσουν να σου επιδείξουν τα κομμάτια.
 
Πρέπει να ήταν η μόνη γυναίκα στην γη που της χάριζαν αυτήν την τσάντα και την ταλαιπωρούσε. Εδώ της κοιτάνε με λατρεία

Κάθε χρόνο της έκαναν μια δώρο και η ίδια της έβαζε όλα αυτά τα στολίσματα. Την ήθελε δική της και ταλαιπωρημένη. Δεν την άλλαζε αν δεν διαλυόταν.

Στην Κηφισιά το κατάστημα της LV έκλεισε γιατί άνοιξαν τριγύρω σουβλατζίδικα και θεώρησαν πως έπεσε το επίπεδο
 
Δεν είναι ρετρό αλλά οτιδήποτε βλέπουμε το αντιγράφουμε καλό η όχι
 
Διαβάζω ότι πρέπει να ξοδέψεις γύρω στα 50.000 ευρώ στον οίκο hermes ( για άλλα αξεσουάρ)για να μπορέσεις να αγοράσεις μια τσάντα μπεργκιν η Κελλυ.Μιλάμε για upper class. Ζαλίστηκα με τα νούμερα και τους αριθμούς. Τεσπα δεν ξαναμιλαω για το θέμα.
 
Δεν ταιριάζει εδώ αλλά δεν μπορώ να μην το βάλω η μόνα Λίζα σύμφωνα με την τεχνική νοημοσύνη
IMG_20230730_143444.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα