ΝΕΟ XBOX 360

Έχω βαρεθεί να ακούω τις τελευταίες μέρες για το νέο Xbox που γδέρνει τα δισκάκια... όταν το κουνήσεις...

Όποιος κουνάει την κονσόλα του την ώρα που αυτή παίζει δεν θα έπρεπε να το κάνει κυρίως γιατί θα πρέπει να σκεφτεί το σκληρό πρώτα (και αυτό ισχύει σε ότι κονσόλα και να έχει). Άμα θέλει να το κάνει για να βγάλει videάκι στο youtube και να γελάσει ας κάνει πρώτα install του παιχνιδιού στον σκληρό (μη μου πείτε πως δεν κάνετε install τα παιχνίδια σας και τα παίζετε "on the fly") και ας ξαναδοκιμάσει.
 
μη μου πείτε πως δεν κάνετε install τα παιχνίδια σας και τα παίζετε "on the fly
Μέχρι στιγμής έχω μόνο PS3 και Wii. Στο PS3 δεν έχω δει τίποτα για Installation του game στον σκληρό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ps3 το κάνει αυτόματα αν το παιχνίδι το υποστηρίζει και όταν το τρέχεις για 1η φορά. Μερικά έχουν και σαν επιλογή να γίνει ένα μερικό installation για καλύτερη απόδοση.

Κατά κανόνα τα slot-in drives δεν έχουν προβλήματα το ταρακούνημα (ένας από του λόγους που τα τοποθετούνε σε συστήματα ήχου αυτοκινήτων) ... ο κάθε κατασκευαστής κονσόλας πάντως διαλέγει τον μηχανισμό που του ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες του - δεν νομίζω να σκέφτονται τί θα γίνει αν κάποιος ταρακουνάει το μηχάνημα όταν δουλεύει - πράγμα βλακωδέστατο (και δεν ισχύει και η δικαιολογία "τί θα γίνει αν πέσει καταλάθος" γιατί θα πάθει σίγουρα χειρότερη ζημιά από το γρατσουνισμένο δισκάκι...)
 
Ίσχυε παλιότερα το "να πέσει αν το τραβήξεις" όταν τα pads ήταν ενσύρματα και μπορούσες να τα πάρεις σβάρνα με τα πόδια σου.

Σήμερα με τα ασύρματα γιατί να πέσει;
 
divined είπε:
Μέχρι στιγμής έχω μόνο PS3 και Wii. Στο PS3 δεν έχω δει τίποτα για Installation του game στον σκληρό.
Για το xbox μιλούσα. Συνήθως όσοι έχουν Xbox κάνουν install τα παιχνίδια τους πριν τα παίξουν και δεν διαβάζει καθόλου από το θορυβώδες μεν γρήγορο δε drive.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εκει που ενας αρθρογραφος εχει παρει απο την Ε3 το τελευταιο μοντελο του xbox360 και παιζει τα παιχνιδακια του, σε καποια φαση βλεπει αυτες τις πολυ ομορφες εικονες..

img2569s.jpg


IMG_2567.JPG


Α ρε microsaft.. Μονο εσυ. Ο Κοτζιμα ειχε δικιο τελικα. "360 in my studios means that nothing changes".

Υγ. Φημες για οτι γδερνει τα δισκακια και οτι κολαει σε ανυποπτες φασεις υπαρχουν παντου, αλλα δεν εχουν επιβαιβεωθει ακομα.
 
ρε ξεκολλάτε με τις φώτο που ποστάρει ο οποιοσδήποτε , ο τύπος μπορεί να το τύλιξε με κουβέρτα και να το έβγαλε αυτό... εμένα το jasper που έχει παίξει ώρες ατελείωτες έπρεπε να είχε λιώσει τώρα....
 
Ας μην είμαστε βιαστικοί. Και εγώ θα μπορούσα να εμφανίσω το συγκεκριμένο μήνυμα (αν μου έδιναν το νέο ΧΒΟΧ) κλείνοντας τους αεραγωγούς, έτσι απλά για να γίνει ντόρος (ή για να τσεκάρω τι γίνεται αν υπερθερμανθεί)
 
Ειναι αρκετες αναφορες σε φορουμς απο κοσμο που δεν εγιναν μελη εκεινη την ημερα, οπου αναφερουν προβληματα με τη νεα κονσολα. Περισσοτερα οταν κυκλοφορησει και κανονικα. Περι Jasper, μην τρελαθουμε και τελειως.. Φιλαρακι εχει αλλαξει 3 jasper με κανονικες ωρες λειτουργιας.
 
το φιλαράκι να κοιτάξει γιατί του καίγονται τα jasper γιατί σε φόρουμς ειδικά για 360 δεν έχει πει κανένας τίποτα...

γιατί έχω και εγώ φιλαράκι που έχει μαγαζί και πουλάει κονσόλες και μόλις το είδε αυτό που λες γέλασε.... :D

σοβαρά το λέω, κάτι παίζει και είναι κρίμα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για ποια φορουμς ειδικα για 360 δεν εχει πει κανενας τιποτα για βλαβες 360; Σε ρωταω γιατι η ιδια η microsoft εχει αναγνωρισει σοβαρο προβλημα στη [προ]τελευταια παρτιδα.

http://support.xbox.com/support/en/us/nxe/kb.aspx?category=hardware&ID=941377&lcid=1033

Περι καταστηματος, εργαζεται πολυ καλος γνωστος σε καταστημα βιντεοπαιχνιδιων και ειχα ρωτησει τι παιζει με τα προβληματα του Jasper. Σιγουρα ειναι λιγοτερα απο τα προηγουμενα μοντελα αλλα οχι ανυπαρκτα. Οποτε ο φιλος σου γελαει για καποιο αλλο λογο.
 
κατ'αρχήν το λινκ που δίνεις είναι από την knowledge base της ms για το 360 και απλά λέει για το Ε74 λάθος... δεν γράφει ότι βγαίνει στην προτελευταία παρτίδα ούτε λέει για jasper/opus/falcon/whatever.

Jaspers φυσικά και χαλάνε αλλά είναι μέσα στα όρια του επιτρεπτού και είναι αναμενόμενα αυτά τα νούμερα όπως και σε κάθε είδους ηλεκτρική συσκευή.

Ο δικός μου ξέρει γιατί γελάει... θα ήθελα να ξέρω όμως τί προβλήματα είχαν αυτά που επεστράφησαν στον δικό σου, για εγκυκλοπαιδικούς λόγους ... έχω την υποψία ότι τα πιο πολλά "δεν διαβάζουν dvd" ή κάτι τέτοιο.....

ΛΟΛ
 
Θα ήταν πολύ σημαντική μια έρευνα που να δείχνει πόσα από τα χαλασμένα 360 ήταν απείραχτα και δούλευαν μόνιμα με αυθεντικά δισκάκια και χωρίς μετατροπές. Για να φανεί κατα πόσο οι μόντες παίζουν ρόλο στην αξιοπιστία. Πάντως εγώ έχω ένα 60GB Pro από το φθινόπωρο του 2008 και περιέργως (με αυτά που ακούω) δεν έχει πάθει το παραμικρό. Και το έχω λιώσει, μιλάμε για καθημερινή χρήση σε online games.
 
Getta Robo είπε:
Ειναι αρκετες αναφορες σε φορουμς απο κοσμο που δεν εγιναν μελη εκεινη την ημερα, οπου αναφερουν προβληματα με τη νεα κονσολα. Περισσοτερα οταν κυκλοφορησει και κανονικα. Περι Jasper, μην τρελαθουμε και τελειως.. Φιλαρακι εχει αλλαξει 3 jasper με κανονικες ωρες λειτουργιας.
Δεν ξέρω για "φιλαράκια" πάντως εγώ με 6ωρα κάθε μέρα (σε μη κλιματιζόμενο χώρο) από τον Οκτώβριο δεν έχω δει το παραμικρό.

Όπως και άλλοι γνωστοί μου με την ίδια κονσόλα που παίζουν πάνω από 8ωρα μικρά παιδιά για να βρίσκουν την ησυχία τους.

Το "φιλαράκι" σου getta μπορεί να έχει το 360 του σε πρίζα που να τραβάει ρεύμα κανένα 12άρι κλιματιστικό, μπορεί να έχει βάλει σεμενάκι πάνω στους αεραγωγούς ή αν το έχει κεράσει πορτοκαλάδα. :p :p

Α, εμένα ένα φιλαράκι μου πήρε X-box 720. Πολύ ωραίο μηχάνημα και σε φούξια - ροζάκι χρώμα. :p :cool:
 
Η φωτογραφία πάντως που κυκλοφορεί (προφανώς από haters) που και καλά ζεσταίνεται και βγάζει αυτό το μήνυμα το slim, είναι υπέρ της MS.

To slim αναστέλλει τη λειτουργία του προκειμένου να μη χαλάσει από τις πετσέτες που είχε βάλει πιο πριν ο κύριος και γενικά από μη σωστή χρήση. Αυτό δείχνει αν μη τι άλλο αξιοπιστία.
 
Σωστά.

Γενικά δεν πολυπιστεύω ότι βλακεία βγαίνει στο net ειδικά για μηχανήματα φρέσκα.

Δηλαδή πόσο ηλίθιοι ήταν οι μηχανικοί - σχεδιαστές του slim που ούτε μια απλή υπερθέρμανση δεν μπορούσαν να τσεκάρουν.

Καλά παίζει και να έβαλαν καρφί στους αεραγωγούς που μπλοκάρει τον ανεμιστήρα.

Αν θες μπορώ κάνω το ίδιο και με τον i7 μου. Πω πω απαράδεκτη η intel, βγάζει επεξεργαστές που ζεσταίνονται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Jasper εχω και εγω και εβγαλε 3 κοκκινα λιγο πριν την ληξη της εγγυησης των 2 χρονων. Ευτυχως το service της MS αψογο και σε 10 μερες το ειχα παλι πισω και παιζει jet. Και ειμαι απο τους τυπους που επειδη την πηρα new την κονσολα την προσεχα σαν μωρο παιδι (οπως ολα τα πραγματα μου αλλωστε!) Καπου να αεριζεται, με aircondition το καλοκαιρι, κλπ, κλπ ...

Βεβαια και για το PS3 εχω ακουσει διαφορα αλλα ακομα δουλευει μια χαρα (κανει σαν jet βεβαια πλεον απο την σκονη μαλλον) αλλα δουλευει

Τωρα για το καινουργιο ειδωμεν ... βελτιωμενο σαφως θα ειναι αλλα δεν θα παιρνα και την πρωτη εκδοση του για να ειμαστε και ειλικρινεις
 
Είσαι σίγουρος ότι έχεις το μοντέλο με το HDMI;

Αυτό είναι jasper και δεν πιστεύω ότι κυκλοφορεί δύο χρόνια........

------EDIT-----

Το Jasper κυκλοφόρησε τέλος καλοκαιριού 2008, (Σεπτέμβριο με Οκτώβριο αν θυμάμαι καλά) οπότε ακόμα και τα πρώτα να πήρες έχεις ακόμα καιρό να συμπληρώσεις 2 χρόνια..... Μπορεί βέβαια να σου έδωσαν jasper στην αλλαγή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H Microsoft οσα νανομετρα να κατεβαζε στην καθε εκδοση του ΧΒΟΧ εκει που πονουσε πραγματικα ητανε στο θεμα ψυξης. Γι αυτο βγαλανε το slim οπου δειχνει πιο βελτιωμενο απο τα αλλα οσον αφορα την ψυξη.Αμα καιγονται και αυτα ειναι αξιοι της μοιρας τους! :D
 
Πίσω
Μπλουζα