ΝΕΟ XBOX 360

Εγω το elite μου το πληρωσα ενα 450αρι και ειναι σε τελεια κατασταση.

Το σκεφτομαι να το σκοτωσω 100 ευρω και να πληρωσω απο πανω 159 για το slim.

Δεν ξερω.
 
Aardvark:

αν είναι jasper δεν έχεις λόγο να το αλλάξεις...
 
Δεν ξερω τι ειναι,ξερω οτι ειναι απο τα πρωτα elite που ηρθανε Ελλαδα.

Ισως και το πρωτο,lol.

Eιναι αραγε;
 
δες από πίσω στο αυτοκόλλητο με τον σειριακό πόσα amperes λέει στα 12ν ... αν είναι 12.1Α είσαι ΟΚ, αλλιώς έχεις παλιότερο... αν έχεις παλιότερο και έχεις λευτά για κάψιμο κάνε την τράμπα :D
 
Οκ θα το κοιταξω ,ελεγα αν ξεραμε τι ηταν η πρωτη φουρνια που ηρθε Ελλαδα. ;)
 
ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος... μόνο κοιτώντας τα 12ν :)
 
Δεν θα έχει πρόβλημα. Αν είναι από την εποχή που έκανε 450 ευρώ και ακόμα και σήμερα λειτουργεί κανονικά, υπάρχει πια ελάχιστη πιθανότητα να βγάλει κάτι.

Αν θέλει σώνει και καλά αλλαγή, ας δώσει ένα 150άρι να πάρει ένα jasper arcade, του φοράει το σκληρό που έχει ήδη και του μένει και ένα καινούργιο ασύρματο χειριστήριο μαζί με τη παλιά κονσόλα που τη κρατάει καβάτζα.

Η διαφορά 100 ευρώ (στην καλύτερη) για να πάρεις κάτι που ήδη έχεις σε άλλη συσκευασία δεν αξίζει. Κράτα το παλιό και πάρε και το καινούργιο.

Σιγά μη δώσω κανένα από τα japerάκια μου για το slim. Αυτό θα αγοραστεί εκ νέου.

----------[EDIT]-----------

Μεγάλε μεγάλες κουβέντες λέω. Δυσοίωνες οι προβλέψεις. Τα Χριστούγεννα το slim και αν......

Oh well μια χαρά είναι και το jasper!!!!!!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
δες από πίσω στο αυτοκόλλητο με τον σειριακό πόσα amperes λέει στα 12ν ... αν είναι 12.1Α είσαι ΟΚ, αλλιώς έχεις παλιότερο... αν έχεις παλιότερο και έχεις λευτά για κάψιμο κάνε την τράμπα :D
12V -16.5A λέει. :(
 
άρα είναι από τα πρώτα και επικύνδινα Zephyr ... άλλαξε το καλύτερα!
 
Eμενα γράφει 14.2Α, οπότε ειναι σίγουρα falcon, καλό ειναι ή να το αλλάξω?
 
το συμπέρασμα που έχω καταλήξει και έχω διαπιστώσει και εγώ (από γνωστούς/forums) αλλά και κολλητός που έχει μαγαζί και ασχολείται με τέτοια, είναι ότι αν το 360 δεν είναι jasper αργά ή γρήγορα (ανάλογα με την χρήση και την τύχη του) θα τα τινάξει...

Μπορεί τα δικά σας Aardvark και Imgema να είναι ΟΚ για πολλά χρόνια, αλλά στατιστικά δεν είναι... βέβαια του Aardvark είναι πολύ επικύνδυνο , εσύ Imgema αν το προσέχεις μάλλον θα είσαι ΟΚ!

Δυστυχώς δεν υπάρχει σίγουρη απάντηση για τα falcons, άλλα χαλάνε - άλλα όχι... τα xenon/zephyr για μένα είναι με το ένα πόδι στον τάφο.
 
Φαντασου τα arcade 360 τα πρωτα που βγηκαν ,αν μου λες για το elite που οταν πρωτοβγηκε ηταν ενα βημα ασφαλεστερο απο τις απλες εκδοσεις.

Αnyway στατιστικα απο το δικο μου δεν μπορουν να βγουν μιας και η χρηση του ηταν και ειναι περιορισμενη.

Δεν θα με χαλαγε ενα ολοκαινουργιο τσιλικο 360 slim αλλα η αντικατασταση να ηταν στα ισα,ενα 50αρικο δινω το πολυ. :D
 
urban legend ότι τα elite ήταν ασφαλέστερα από τα arcades :p

αν και τα 2 μηχανήματα έχουν την ίδια μητρική μέσα τότε έχουν το ίδιο ποσοστό αποτυχίας :p
 
Είτε είναι arcade είτε είναι elite, αυτό που παίζει ρόλο είναι η μητρική όπως, πολύ σωστά, είπε ο Κερόπις!!!!

Το αν θα είναι μαύρα ή άσπρα στο πλαστικό, αν θα έχουν ή όχι σκληρό δίσκο στη συσκευασία τους, αυτό δεν λέει τίποτε.

Αν είναι παλιό το 360 σας, μην νομίζετε ότι αν το πάτε στα public θα πάρετε το 100άρικο. Αυτό που μπορείτε να κάνετε, μια και σίγουρα είστε πια εκτός εγγύησης, είναι αν το ανοίξετε (θέλετε ειδικά κατσαβίδια), να το καθαρίσετε από σκόνες και να βάλετε ενισχυμένα συστήματα ψήξης, όπως core cpu cooler και ενισχυμένο διπλό fan στο πίσω μέρος. Εκεί θα είστε πολύ καλύτερα, αλλά θα πρέπει να ελέγχετε τη κονσόλα σας τακτικά, μια και θα μαζεύει ευκολότερα σκόνες.
 
Πολλες φωτογραφιες απο το ξεμονταρισμα του μηχανηματος

CPU/GPU μαζι στα 45nm με καλο συστημα ψυξης απο οτι βλεπω
 
εγώ εντυπωσιάστηκα από την cpu+gpu σε ένα ολοκληρωμένο.... :D
 
Έχει heat spreader. Δεν ξέρεις πως είναι από κάτω. Αλλά, όντως, μεγάλη εξέλιξη.

Πρέπει και το κόστος να έχει πέσει κατακόρυφα τώρα.
 
μπορεί να έχει 2 πυρήνες σαν τον ΑΤΟΜ330 , αλλά και πάλι παραμένει cool στα μάτια μου :p
 
Ενας καλός τρόπος να μειωθεί η θερμοκρασία στο εσωτερικό του μηχανήματος, ειναι να κάνουμε install τα παιχνίδια στον σκληρό δίσκο και να τα τρεχουμε απο εκει (έτσι μειώνεται και ο θόρυβος και δεν χαλάμε και το DVD Drive το οποιο κανει μόνο ενα check στην αρχή). Ισως γι αυτό να λένε οτι τα Elite αντεχουν περισσότερο απο τα arcade? Λογω του οτι τα arcade δεν έχουν δίσκο και πρέπει να τον παρεις ξεχωριστά.
 
Ισχύει αυτό που λες.

Αν παίξεις παιχνίδι από το DVD και αφαιρέσεις το δισκάκι, αυτό ψήνεται. Αντίθετα καλό είναι να γίνονται τα παιχνίδια install στο δίσκο.
 
Πίσω
Μπλουζα