Νέα σύναντηση Αθηναϊκό division

Χαίρετε,

Μετά από σχεδόν 15 χρόνια παραβρέθηκα και πάλι σε συνάντηση του retromaniax στο γνωστό μέρος που έχει φιλοξενήσει πλέον πολλές retro-συναντήσεις και χάρηκα ιδιαίτερα που είδα παλιούς φίλους (@domniki, @Turrican , @QueenofHearts ), αλλά και τα λίγο νεότερα μέλη @Bajar (εγώ «μπαζάρ» θα το προφέρω :) ) και @laura ingalls όπου συνομίλησα λίγο περισσότερο λόγω θέσης. Αναλύθηκε αρκετά η παλιά glam metal σκηνή, δεν μπορώ να πω.
Έτσι, ζητώ συγγνώμη από τους @Uskoke , @g1973tony, @Joy-toy , @Takero72 και @ALFIE (ελπίζω να μην ξέχασα κάπιοιον φίλο), που δεν τα είπαμε περισσότερο, αλλά φαντάζομαι θα υπάρξουν και νέες συναντήσεις.
Μπορείτε να παρευρίσκεστε στις συναντήσεις του retromaniax άφοβα. Υπάρχουν ακόμη ρομαντικοί και ok άνθρωποι ;)

Αγαπητοί @Amigovios και @Always Somewhere σας ευχαριστούμε πολύ για την πρωτοβουλία.
 
Πείτε κάτι περισσότερο βρε παιδιά δώστε ένα στορυ
Θα σου πως παρά λίγο να έχουμε μέχρι και συνέλευση πολυκατοικίας, και είχαμε έναν λίγο έξαλλο σερβιτόρο.

Μικρά teasers για να έρθουν κι άλλοι την επόμενη φορά!
 
Πείτε κάτι περισσότερο βρε παιδιά δώστε ένα στορυ
Την επόμενη φορά θα σε πάρω μαζί μου, δεν έχει δικαιολογίες για Λευκάδες και τέτοια. :D
Περάσαμε πολύ όμορφα αν και προσωπικά λόγω θέσης δεν μπορούσα να μιλήσω με όλους. Ήταν ωραίο όμως που με όσους βρίσκονταν πιο κοντά μου είχαμε ένα σωρό ενδιαφέροντα να συζητήσουμε.
@domniki & @Turrican Το μικρό σας λουλούδι που έκανε την ατμόσφαιρα ακόμη πιο όμορφη με την παρουσία του προτείνω να το κάνουμε επίτιμο μέλος του φόρουμ.
@QueenofHearts Πολύ χάρηκα που μας έκανες την έκπληξη και ήρθες!
@Alucard Ε όχι και νεότερο μέλος! Έχω κλείσει δεκαετία και βάλε εδώ μέσα.* Μην κοιτάς που είμαι διακριτική. Πάρε αυτό το glam για να μάθεις !:p

@Always Somewhere & @Amigovios Σας ευχαριστουμε πολύ που το οργανώσατε και μάλιστα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Ήταν υπέροχα!

*μήπως ο "ευγενέστατος" σερβιτόρος που με αποκάλεσε "μαντάμ" ήξερε κάτι περισσότερο;:rolleyes:
 
Πέρασα πάρα πολύ όμορφα!!!

Χάρηκα που είδα τον @Alucard , τον @Turrican και την σύζυγο του @domniki που είχαν φέρει μαζί τους και την γλυκούλα κορούλα τους!

Εγώ καθόμουν στην άλλη άκρη του τραπεζίου μαζι με τον @g1973tony , τον @Uskoke που ήρθε για την συνάντηση απο την όμορφη Κρήτη , τον @Joy-toy , τον @ALFIE , τον @Amigovios και τον @Takero72.

Δυστυχώς μίλησα ελάχιστα με τα κορίτσια @Bajar , @laura ingalls , @QueenofHearts ,@domniki :( που ήθελα πάρα πολύ να γνωρίσω. Eλπίζω στην επόμενη συνάντηση να τα πούμε περισσότερο.. Πάντως ήσαστε αξιαγάπητες κορίτσια !

Μιλήσαμε και αναλύσαμε τα πάντα... Απο ρετρό υπολογιστές, θυμηθήκαμε παλιά παιχνίδια, μιλήσαμε για ταινίες και ρετρό παιδικές σειρές και κινούμενα σχέδια κ.α.


Με την συζητηση αρχισε να νυχτωνει και ξεχασαμε οτι λογω οικονομιας δεν αναβουνπολλα φωτα και ετσι βγαλαμε καποιες φωτογραφιες στα σκοτεινά. Τα κορίτσια δεν ήθελαν φωτογραφίες (και το σεβόμαστε απόλυτα αυτό) οποτε θα δείτε μόνο εμάς τα αγοράκια :fafoutis: στις φωτογραφίες.

Στη μέση όρθιος είναι ο @Turrican.
Απο αριστερά είναι ο @g1973tony , o @Takero72
Στην δεξιά μεριά είναι ο @Joy-toy και ο @Amigovios που ετοιμάζεται να βάλει καπνό στην πίπα του για να καπνίσει.


IMG_20221008_192007.jpg

IMG_20221008_192027.jpg



IMG_20221008_192100.jpg

Στην παρακάτω φωτογραφία οι όρθιοι είναι ο @ALFIE & o @Turrican

IMG_20221008_192243.jpg

Είχα βγάλει φωτογραφία και τον @Alucard άλλα δεν βγήκε καλά η μια και η άλλη είναι στο φόντο η κορούλα της @domniki. Συγγνώμη @Alucard που δεν σε έβγαλα καλα ήταν πολύ σκοτεινά. :(

Στην παρακατω φωτογραφια εχω σβησει το κομματι που είναι η μικρούλα με την μαμά @domniki.

alu.jpeg

Έβγαλε φωτογραφίες και ο @Uskoke οποτε περιμένετε μέχρι να τις ανεβάσει ;)

Εύχομαι πολύ γρήγορα να ξανακάνουμε συνάντηση και να έρθουν περισσότερα μέλη του φόρουμ!

Σας ευχαριστώ πέρασα τέλεια! :thanks:
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλά το είχα καταλάβει εγώ ότι το ρετρομάνιαξ είναι όλο νιάνιαρα στην ύστερη εφηβεία τους. Οι ανωτέρω φωτογραφίες το επιβεβαίωσαν.
 
Περάσαμε πολυ ομορφα, αν και δεν μειναμε μέχρι το τέλος. Δεν ξέρω τι ακριβώς εγινε με τον σερβιτορο, αλλά οποια παραγγελια εκαναν στο μαγαζι, την εφερναν σε μας :)

Οπως ειπε και ο Ηλιας, ηταν πριν 15 χρόνια, το 2007, που ειχαμε συναντηθει για 1η φορά, στο ίδιο σημειο!!! Χάρηκα που ξαναειδα τον Alucard, μετά απο τόσα χρονια!!! Η Queen ηταν εκπληξη για τους υπολοιπους, αλλα ειναι εδω και χρόνια φιλη μου και βλεπομαστε συχνα :) Χαρηκα που γνωρισα τα υπολοιπα παιδια, αν και δεν μπορεσα να μιλησω με ολους, λογω θεσης (παντα συμβαινει αυτο στις μεγαλες συναντησεις). Μιλησα περισσοτερο με g1973tony, bajar και laura :) Ειναι πάντα ωραιο να γνωριζεις το προσωπο πίσω απο το nickname :)

Ευχαριστουμε τον amigovios για την αρχικη ιδεα, και φυσικα τον Always Somewhere για την αψογη εκτελεση!!! Ηταν η πιο γρηγορα οργανωμενη συναντηση ever!!!

Μπραβο παιδια! Ελπιζω να ξαναγινει συναντηση συντομα!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Την επόμενη φορά θα σε πάρω μαζί μου, δεν έχει δικαιολογίες για Λευκάδες και τέτοια. :D
Περάσαμε πολύ όμορφα αν και προσωπικά λόγω θέσης δεν μπορούσα να μιλήσω με όλους. Ήταν ωραίο όμως που με όσους βρίσκονταν πιο κοντά μου είχαμε ένα σωρό ενδιαφέροντα να συζητήσουμε.
@domniki & @Turrican Το μικρό σας λουλούδι που έκανε την ατμόσφαιρα ακόμη πιο όμορφη με την παρουσία του προτείνω να το κάνουμε επίτιμο μέλος του φόρουμ.
@QueenofHearts Πολύ χάρηκα που μας έκανες την έκπληξη και ήρθες!
@Alucard Ε όχι και νεότερο μέλος! Έχω κλείσει δεκαετία και βάλε εδώ μέσα.* Μην κοιτάς που είμαι διακριτική. Πάρε αυτό το glam για να μάθεις !:p

@Always Somewhere & @Amigovios Σας ευχαριστουμε πολύ που το οργανώσατε και μάλιστα σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα. Ήταν υπέροχα!

*μήπως ο "ευγενέστατος" σερβιτόρος που με αποκάλεσε "μαντάμ" ήξερε κάτι περισσότερο;:rolleyes:
Τα κορίτσια πέρασαν πολύ καλά μαζί σου είμαι σίγουρη, είναι πολύ ευχάριστος τύπος η μπαχαρ
 
Καλά το είχα καταλάβει εγώ ότι το ρετρομάνιαξ είναι όλο νιάνιαρα στην ύστερη εφηβεία τους. Οι ανωτέρω φωτογραφίες το επιβεβαίωσαν.
Αχ ηχηρές οι απουσίες μας φίλε μου ελεφας
 
Πολύ ωραία τα νέα! Επική συνάντηση καθώς είχε να συμβεί κάτι ανάλογο πολλά πολλά χρόνια πιο πριν στην Αθήνα τουλάχιστον. Πολλά μπράβο σε αυτούς που την έτρεξαν. Υπήρχε κάποια πρόταση για τον επόμενη;
 
Περάσαμε όμορφα χθες και μπράβο στον @Amigovios καιστον @Always Somewhere για την οργάνωση! Λόγω θέσης δεν τα είπαμε με τους μισούς της παρέας. Από τα σχόλια εδώ μέσα έμαθα ότι στην άλλη πλευρά του τραπεζιου συζητήθηκε και το retro glam metal! Έχασα συζητησάρα!
Περί σέρβις: ήταν αστείο το σερβίς του μαγαζιού! Κατέφθαναν παγωτά, ποτα και μπύρες από άγνωστες παραγγελίες!!! Κλασσική ελληνική τουριστική επιχείρηση...
 
Καλημέρα παῖδες, λέει κάπου ὁ φίλος ἐλέφαντας:

Καλά το είχα καταλάβει εγώ ότι το ρετρομάνιαξ είναι όλο νιάνιαρα στην ύστερη εφηβεία τους. Οι ανωτέρω φωτογραφίες το επιβεβαίωσαν.

Φίλε μου, ἡ πιὸ ὥριμος τῆς συνάξεως ἦταν ἡ κορούλα τῶν φίλων μας· ἡ δὲ ρετροπαρέα δὲν ἔχει εἰσέλθει ἀκόμη στὴν ἐφηβεία. Αὐτὸ ἐπαληθεύτηκε (καὶ) ἀπὸ τὴν χτεσινὴν συνάντησιν ὅπου ἀντὶ γιὰ πολιτική, μόδα καὶ δὲν ξέρω 'γὼ μὲ τὶ ἄλλο καταπιάνονται οἱ μεγάλοι, ἐμεῖς μιλούσαμε γιὰ παληὲς ταινίες, γιὰ μέρη/σπίτια/περιοχὲς ποὺ γυρίστηκαν παληὲς ταινίες [μιλᾶμε γιὰ τρέλα, ἔτσι; ], γιὰ παληὲς ἐκπομπές/σειρὲς τῆς κρατικῆς τηλεοράσεως (γιατὶ μὲ αὐτὴν μεγαλώσαμε), γιὰ ἀστικὰ λεωφορεῖα (τύποι, γραμμές, κλπ.), γιὰ Ἀμίγκες, Ἀτάρια, spectrum, amstrad, commodore, μὰκ καὶ Acorn, γιὰ σεμεδάκια, καὶ ὅ,τι ἄλλο ξεκούδουνο μὲ τὰ βιώματα ἑνὸς σημερινοῦ 35άρη ἢ νεωτέρου μπορεῖτε νὰ φανταστῆτε. Μιλᾶμε γιὰ 80ίλας μέθεξιν! Ἀναρωτῶμαι, ἂν ἀντὶ γιὰ καμιὰ ντουζίνα νοματαῖοι ἤμασταν, ἂς οὖμε, καμιὰ 20αριὰ τί θὰ γινόταν. Ὅπως πολὺ σωστὰ εἶπαν οἱ φίλοι, ἦταν πρακτικῶς ἀδύνατον νὰ μιλήσουμε ὅλοι μὲ ὅλους. Προσωπικῶς ἔμεινα μέχρι τέλους μὲ τὸν φίλτατον Alfie. Ἡ χτεσινὴ ρετρὸ ἐμπειρία ἦταν καταπληκτική, γνώρισα παιδιὰ μὲ τὰ ὁποῖα θὰ χαρῶ νὰ ξανασυναντηθῶ εἴτε πάλι μέσα ἀπὸ μιὰ τέτοια φάσιν εἴτε κατὰ μόνας γιὰ ἕνα καφέ.
Σουρεὰλ ἐμπειρία ὁ σερβιτόρος, πράγματι ὅ,τι νἆναι τὸ παληκάρι. Μοῦ ἔμεινε τὸ χαμόγελο τοῦ γίγαντα Turrican, ἡ εὐγένεια τοῦ Alfie, ὁ always somewhere ἦταν sometimes everywhere, ὁ Uskoke μᾶς ἐτίμησε ὁρμώμενος ἀπὸ τὴν μεγαλόνησον, ὁ Takero χτύπησε καὶ γάμο κολλητοῦ καὶ ρετροσυνάντησι μὲ χαρακτηριστικὴν ἄνεσιν, ὁ Amigovios ἦταν ἐκεῖ γιὰ νὰ μᾶς δώσῃ τὰ φῶτα του ἐπὶ τῆς Amiga (καὶ ὄχι μόνον), ὁ g1973 Tony πάντα στὸ ἐπίκεντρο (φίλε g1973 Tony μοῦ θυμίζεις ἕναν ἐξάδελφο ἐξ ἀγχιστείας…τὴν ἑπομένη φορὰ θὰ σὲ ρωτήσω σχετικῶς!). Λόγῳ πλήθους καὶ χώρου δυστυχῶς δὲν μπόρεσα νὰ μιλήσω μὲ τὰ κορίτσια τῆς παρέας καὶ τὸν Alucard· πρῶτα ὁ Θεὸς στὴν ἑπομένη συνάντησι. Ἡ φυσιογνωμία τῆς Laura Ingalls μοῦ φάνηκε πάρα πολὺ γνωστή, ἴσως καὶ νὰ ἦταν ἡ ἰδέα μου. Ἀπὸ 'μένα ἕνα μεγάλο εὐχαριστῶ καὶ εὖγε!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπα λες joy toy να χαμε συναντηθεί και αλλού; Διόλου απίθανο.
Πάντως η χθεσινή βραδιά όντως ήταν πολύ όμορφη. Ένιωσα οικεία με τα παιδιά που κατόρθωσα να μιλήσω. Χάρηκα πολύ που γνώρισα την Queen of Hearts, την Domniki, και τον Alucard, και εννοώ ότι τους γνώρισα με την έννοια ότι μιλήσαμε αρκετά και είπαμε και για την καθημερινότητά μας. Όσο για την bajar ε, εντάξει έχουμε γνωριστεί δια ζώσης και πριν, πλέον έχουμε αναπτύξει σχέση φιλίας. Η έκπληξη για μένα, και για τον ίδιο φαντάζομαι, ήταν ο g1973tony. Αυτό ήταν από τα απίθανα. Όπως είπε και η bajar θυμίζοντας την ατάκα της Ντένης Μαρκορά, τι είναι η Αθήνα; ένα τασάκι ειναι.
 
Χάρηκα πάρα πολύ φίλες και φίλοι που περάσατε τόσο καλά στη ρετροσυνάντηση. Φαντάζομαι τα ωραία θέματα που συζητήθηκαν. Θα ήθελα πάρα πολύ να παρευρεθώ και εγώ, αλλά η απόσταση..... Πολύ ωραία η πρωτοβουλία, εύχομαι να συνεχισθεί, ίσως καταφέρω στο μέλλον να συμμετέχω και εγώ. Πάντα τέτοια λοιπόν!
 
Τι θα λέγατε να γίνει περιοδική η συνάντηση, ας πούμε κάθε 3 μήνες, την δεύτερη Κυριακή του μήνα. Οπότε η επόμενη θα είναι τη δεύτερη Κυριακή του Ιανουαρίου. Ή του Απριλίου αν είναι κάθε 6 μήνες. Οπότε σημειώνεται από τώρα σε ημερολόγια, κινητά κλπ. Φυσικά κάποιοι δεν θα μπορούν αλλά άλλοι που δεν μπόρεσαν λόγω προηγούμενων υποχρεώσεων θα φροντίσουν ν' αφήσουν τη μέρα άδεια. Το μέρος μπορεί να μην είναι το ίδιο, να γνωρίσετε κι άλλους σερβιτόρους. (Ο χτεσινός προφανώς είχε γοητευτεί από τις κυρίες της παρέας κι έψαχνε δικαιολογία να σας μιλήσει / δεί από πιο κοντά).
 
Θα σου πως παρά λίγο να έχουμε μέχρι και συνέλευση πολυκατοικίας,
Η έκπληξη για μένα, και για τον ίδιο φαντάζομαι, ήταν ο g1973tony. Αυτό ήταν από τα απίθανα. Όπως είπε και η bajar θυμίζοντας την ατάκα της Ντένης Μαρκορά, τι είναι η Αθήνα; ένα τασάκι ειναι.
@laura ingalls φοβερή η ατάκα της Ντενης, και φοβερή και η χθεσινή συμπτωση!!!!!
Πράγματι ευχάριστη έκπληξη.
Μόλις με είδε η @laura ingalls με ανεγνώρισε και μου είπε ότι έμενε μαζί με τον σύζυγό της στην ίδια πολυκατοικία με μένα πριν αρκετά χρόνια. Εν τω μεταξύ πηγαίνοντας στην συνάντηση μου είχε μπει στο μυαλό ότι μπορεί να δω κάποιον γνωστό.
Και για τον λόγο αυτό η @Bajar ανέφερε την ατάκα της Ντένης Μαρκορά :"Τι είναι η Αθήνα; ένα τασάκι είναι".
 
Πίσω
Μπλουζα