Να η ευκαιρία (1977 ΕΡΤ)

Η ορχήστρα απαρτιζόταν από τους Κώστα Νικολόπουλο (κιθάρες), Γιάννη Γρηγορίου (μπάσο), Γιάννη Μπιθικώτση (μπουζούκι), Νίκο Καπηλίδη (drums), Τάκη Φαραζή (πλήκτρα) και Νίκο Στρατηγό (πιάνο). Υπήρξαν αλλαγές στην σύνθεσή της όταν η εκπομπή προβλήθηκε από τη συχνότητα του Mega.
 
sarris είπε:
Απο το αρχειο της ερτ και την συγχρονη εκπομπη "ημερολογια" της κυριας Αρωνη αλιευουμε ενα μικρο ολιγοχρονο αποσπασμα εποχης απο το αυθεντικο προγραμμα "να η ευκαιρια" σε ασπρομαυρο ,με την κυρια Καπιτσαλα στην παρουσιαση...
Το συντομον αποσπασμα απο 1'.37'' και υστερα, του οπτικοακουστικου ευρισκεται εδω.

http://www.ert-archives.gr/V3/public/pop-view.aspx?tid=36508&tsz=0&act=mMainView
sarris, σε ευχαριστούμε πολύ για την επισήμανση.

Τα πραγματικά συντομότατα αποσπάσματα που προβλήθηκαν στην εκπομπή "Ημερολόγια" από το original "Να η ευκαιρία" είναι από μια συγκεκριμένη εκπομπή, αποσπάσματα της οποίας έχουν ξαναπροβληθεί και στην πρώτη εκπομπή της δεύτερης "αναβίωσης" του "Να η ευκαιρία" στο MEGA το 2001 και στην εκπομπή "Σε χρόνο TV" στο αφιέρωμα στον Γιώργο Κατσαρό το 2005. Δυστυχώς είναι πάντα από αυτή την μια εκπομπή από την οποία βλέπουμε αποσπάσματα, το οποίο σημαίνει ότι είτε η ΕΡΤ, είτε η ίδια η κυρία Καπιτσαλά έχει σώσει στο αρχείο της (προφανώς) μόνο 1 εκπομπή... (εγώ "κλίνω" προς το δεύτερο "σενάριο")

Και αν αναλογιστούμε ότι το "Να η ευκαιρία" ήταν μια από τις εκπομπές που "άφησαν ιστορία" στην ΕΡΤ, αφ' ενός μεν λόγω της πολύ μεγάλης απήχησης που είχε στον κόσμο και αφ' ετέρου λόγω των 6 (!!) ετών προβολής της (επακόλουθο της επιτυχίας), το γεγονός ότι σώζεται μόνο μια εκπομπή είναι δείγμα του πώς "αντιμετώπισε" η ΕΡΤ τις εκπομπές που "άφησαν ιστορία" στην Ελληνική τηλεόραση... Με τέτοιο σεβασμό...

sarris είπε:
Παραλληλα μια τωρινη της συνεντευξη ακολουθει.Παραμενει θαρρω γλυκια.
Πολύ γλυκιά! Και οι τρεις συνεντεύξεις, πολύ ενδιαφέρουσες! Σε ευχαριστούμε sarris.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η κριτική επιτροπή της εκπομπής αποτελούμενη από τους Γρηγόρη Γρηγορίου, Γιώργο Κατσαρό, Ροζίτα Σώκου και Ραλλού Μάνου

picture.php


Στιγμιότυπο από την εκπομπή

picture.php


Οι παραπάνω φωτογραφίες βρίσκονται στο album μου με λίγο καλύτερη ανάλυση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγχρωμες φωτογραφιες απο ασπρομαυρη εκπομπη! Μπραβο, tsalk!

Πρεπει μαλιστα να ειναι απο την πρωτη σαιζον οταν ακομα δεν ειχε αντικατασταθει η Ραλλου Μανου απο τη Σασα Νταριο.
 
Θεμης Αδαμαντιδης και Ηλιας Κλωναριδης δυο ονοματα που εκαναν καριερα στο τραγουδι χαρη στην εκπομπη. Θυμαστε αλλα;
 
Και η Γλυκερία νομίζω από αυτή την εκπομπή έγινε γνωστή.
 
Πολυ σωστα, και η Γλυκερια. Τρια ονοματα μεχρι τωρα. Ποιος αλλος;
 
bambinella 100 είπε:
Πολυ σωστα, και η Γλυκερια. Τρια ονοματα μεχρι τωρα. Ποιος αλλος;
Δυστυχώς εγώ δεν ξέρω κάποιον άλλο, πέρα από αυτούς που προαναφέρθηκαν... :(

tsalk είπε:
Η κριτική επιτροπή της εκπομπής αποτελούμενη από τους Γρηγόρη Γρηγορίου, Γιώργο Κατσαρό, Ροζίτα Σώκου και Ραλλού Μάνου
Στιγμιότυπο από την εκπομπή
Φανταστικές οι φωτογραφίες tsalk - σε ευχαριστούμε πολύ! (μόλις τώρα τις είδα..)

:thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ήρθα με το βοριά

lolisman είπε:
αγαπητε φιλε bernard.c η συγκεκριμενη μελωδια ειναι απο το τραγουδι Ήρθα με το βοριά σε στιχους του Πυθαγορα και μουσικη φυσικα του Γιώργου Κατσαρού και στοτραγουδι ο Δημητρης Μητροπανος.
Και το θαυμάσιο αυτό τραγούδι. Θα το αναρτήσω και στο αντίστοιχο thread για τον Πυθαγόρα.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σας παιδια!Να σας ρωτησω ξερει κανενας που μπορω να δω τα επεισοδια του να η ευκαιρια?Ευχαριστω εκ των προτερων
 
Mihalis_Ierapetra είπε:
Γεια σας παιδια!Να σας ρωτησω ξερει κανενας που μπορω να δω τα επεισοδια του να η ευκαιρια?Ευχαριστω εκ των προτερων
Μόνο αν έχει κρατήσει η ΕΡΤ στο Αρχείο της (??) και αποφασίσει κάποια στιγμή να ανεβάσει κάτι στο ert-archives.gr...
 
Μόνο αν έχει κρατήσει η ΕΡΤ στο Αρχείο της (??) και αποφασίσει κάποια στιγμή να ανεβάσει κάτι στο ert-archives.gr...
 
Οι τίτλοι αρχής του πρώτου κύκλου της εκπομπής "Να η ευκαιρία" που προβαλλόταν στην ΕΡΤ απο το 1976 έως το 1983.[video=youtube;-GfvbOfQMoQ]

OXCtXXNMFrYnw-7cZPJ2mA= thanks to Akis Papadopoulos
 
tsalk είπε:
Η κριτική επιτροπή της εκπομπής αποτελούμενη από τους Γρηγόρη Γρηγορίου, Γιώργο Κατσαρό, Ροζίτα Σώκου και Ραλλού Μάνου

Εγώ θυμάμαι ότι η 4η κριτικός ήταν η Τατιάνα Μαμάκη, η οποία αργότερα αντικαταστάθηκε από τη Σάσα Ντάριο.
 
Κι εγώ δεν θυμάμαι Ραλλού Μάνου, αλλωστε δεν νομίζω ότι ταίριαζε στο στυλ της Ρ.Μ. αυτός ο ρόλος.
 
Στις πρώτες εκπομπές συμμετείχε όντως η Ραλλού Μάνου.
 
tsalk είπε:
Η συγκεκριμένη μελωδία βρίσκεται με τον δίσκο του Γιώργου Κατσαρού με τίτλο ''Γιώργος Κατσαρός Νο 4'' που κυκλοφόρησε το 1976 από την εταιρία philips.
Πρόκειται για έναν δίσκο με ''διαμάντια'' μελωδίες τον οποίο είναι πολύ συγκινημένος που κρατώ στα χέρια μου και έχω την τύχη να τον ακούω τώρα που γράφω.

Ευχαριστώ bernard που μου τον θύμισες.
H μελωδία έγινε και τραγούδι με τον τίτλο "Ήρθα με το Βοριά", με τη φωνή του Δημήτρη Μητροπάνου, και εκδόθηκε μετά την εκπομπή, το 1981 στο δίσκο "Δημήτρης Μητροπάνος-Πορτρέτο".
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
panp είπε:
H μελωδία έγινε και τραγούδι με τον τίτλο "Ήρθα με το Βοριά", με τη φωνή του Δημήτρη Μητροπάνου, και εκδόθηκε μετά την εκπομπή, το 1981 στο δίσκο "Δημήτρης Μητροπάνος-Πορτρέτο".
H πρώτη ηχογράφηση του τραγουδιού ήτανε με τη φωνή του Δάκη το 1979 με τίτλο "Τώρα θα μείνω" που περιλαμβάνεται στον ομότιτλο δίσκο του...
 
Πίσω
Μπλουζα