Νεώτερος ATARI user !!!

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.289
Αντιδράσεις
3.349
Λοιπόν, εδώ και 3 μέρες είμαι ένας πανάξιος ιδιοκτήτης ενός μηχανήματος που το είχα δει ΜΟΝΟ σε φωτογραφίες στο Pixel. Ουτε καν ένα βλέφαρο σε μια βιτρίνα, ούτε καν να μιλήσω με άνθρωπο που να έχει έστω και ένα απλό 520 (βλέπε τεφλον). Σήμερα αξιώθηκα να το φωτογραφήσω και να ανεβάσω κάποιες φωτό, κάπως κουνημένες γιατί για έναν ανεξήγητο λόγο σήμερα τρέμουν λίγο τα χέρια μου :nervous:

Ορίστε:



Δυστυχώς έχει γερμανικό TOS αλλά ...κάτι θα κάνομε και γι'αυτό :D



Το ποντίκι το έχω 5 μήνες, καθώς το θεωρούσα δεδομένο ότι θα αποκτήσω εναν Ατάρη.



Χαρακτηριστικο είναι το 1040 και το STe, για να ακοκουθήσω και την παράδοση με τα oversized γράμματα.

Τεφλον τί γνώμη έχεις επί του θέματος; :diablotin:
 
:vomit:

Οι παρακάτω φωτο είναι προς απάντησή σου:

disketesyd8.jpg


monitorup9.jpg


Mουυυυυυυχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαααααααα!!!!!!! :diablotin:
 
Πόσα θες για μια δισκετοθήκη με τις δισκέτες μαζί; Η εστω μονο τις δισκέτες.Δεν αστειεύομαι.
 
:diablotin: :diablotin:Δεν πουλάω ! Δεν πουλάω !! Δεν πουλάω !!! :diablotin: :diablotin:
 
Rygar.. καλορίζικος!

Εγώ είμαι εδώ.. ετοίμασε τις κανονικές δισκέτες σου (για PC) κλείσε τις άκριες με χαρτοταινία.. ετοίμασε καμια 500 aria από δαύτες,,..και πέσμου ποτε είσαι έτοιμος!

θα σου στείλω link να τα κανεις όλα μονος σου και εγγυημένο παίξιμο.. :)
 
Χαρτοταινία;;;;; XAXAXAXAXAXAXA. Tι μικρός που είσαι! Το κατάστημα διαθέτει καινούριες 720ΚΒ. :diablotin:
 
Ααα.. ok τοτε .. ξεχασα και τα λινκσ.. λογο ηλικιας ..
 
Καλα καλα, πάσο!
 
Ντούκου!

Πάντως, φαίνεται πως υπάρχει ΝΕΑ ΠΝΟΗ, όσον αφορά τον ATARI ST, τώρα τελευταία!!!

Νά'στε καλά μάγκες!!!
 
Λοιπον, άνοιξα το αταράκι. Θα βγάλω την πλακέτα από το keyboard το οποίο θα μπει μπουγάδα όπως είναι! Το επάνω καπάκι θα μπει κι αυτό μπουγάδα. Σε κάποιο σημείο στις γρίλιες θέλει μινι "στοκάρισμα" καθώς είναι λίγο χτυπημένες, ίσα ίσα για να τις ισιώσω να φαίνονται ΟΚ. Είναι αρκετά καλή κατασκευή του όλου συστήματος και το λυσιμο είναι straightforward. Οι -τεράστιες- βίδες του φλοπιού βρίσκονται στο κάτω μέρος του αταρακίου και ξεχωρίζουν γιατί έχουν χρυσό χρώμα σε σχέση με τις υπόλοιπες που ασημένιες, οπότε βγάζοντας το καπάκι ξεβιδώνετε μετά τις 3 βίδες για να βγει και το φλοπυ. Κάτω από το φλοπυ φαίνονται οι 2 μνήμες του TOS. 2 εχει το STE, νομίζω το STFM έχει 6:animeek:

Εχω τραβήξει και 2-3 φωτογραφίες, αλλά το imageshack κάτι έχει πάθει απόψε. Αυριο.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους αταράδες. Μεταξύ του τροφοδοτικού και του φλοπυ υπάρχουν 4 θέσεις sim. Εκεί το δικό μου.....εχει 4 σιμάκια. Πεστε μου πως έχω 4ΜΒ συνολικά.... :nervous: :nervous: :nervous: :nervous: :nervous: :nervous: :nervous: :nervous:

Ο πωλητής πάντως δεν το ανέφερε αυτό. Υπάρχει πιθανότητα νά είναι 4x256;; Πώς μπορώ να δώ πόση μνήμη έχω; Είναι στα γερμανικά και άντε να βγάλω άκρη.
 
Δεν είμαι σίγουρος αλλά αν σε βοηθήσουν οι φωτογραφίες καλός.

1024

attachment.php


520

attachment.php
 
Ακριβώς αυτό συμβαινει και σε μένα. 4 θέσεις γεμάτες.....

Δηλαδή;;;;:nervous::nervous: :help:
 
Με γειές Rygar, χαίρομαι που διευρύνεις συνέχεια τη συλλογή σου! :)
 
Μάλλον θα πρέπει να σου στείλει ο teflon την δισκέτα του Deluxe Paint που μετράει τη διαθέσιμη μνήμη συστήματος! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
με γεια rygar. απο οτι καταλαβαινω μάλλον έχεις παραπάνω μνήμη. τσέκαρε το οντως με το deluxe paint...
 
Και μιας και είσαι ST User βρες και κανένα Harlekin να υπάρχει για ιστορικούς λόγους.... :)

harlekin004zo6.jpg
 
Παιδιά, δεν είναι σίγουρο. Ο STE έπαιρνε όλη του τη μνήμη σε σιμάκια σ'εκείνο το σημείο και σε συνδυασμούς, π.χ. 2x256KB και 2x1MB, οπότε έχεις 1.5ΜΒ. Το πιθανότερο είναι να έχω 4x256, καθότι και ο πωλητής δεν έγραφε τίποτα για έξτρα μνήμη. Μπορεί να βάλω όμως για τη συλλογή μου. Τώρα επίκειται θέμα του πώς θα φτιάξω δισκέτες. Για το αμιγκάκι γίναμε εξπέρ. Τώρα τί; :help:
 
Turrican είπε:
Μάλλον θα πρέπει να σου στείλει ο teflon την δισκέτα του Deluxe Paint που μετράει τη διαθέσιμη μνήμη συστήματος! :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
.....άσε που θα είναι και στα αγγλικά !!!! :D

Πέρα από την πλάκα, όμως, έχω και εγώ μια απορία....

Παραθέτω πάλι τη φωτό του Deluxe Paint και ρωτώ:

tvtimeoutput063023bw3.png


Γιατί, άφου έχω τον 520ST με συνολική μνήμη 512k, το DELUXE PAINT μου εμφανίζει 642kb FREE με το πρόγραμμα φορτωμένο στη μνήμη?

Επίσης, για να βάλεις κι άλλη μνήμη τι SIMMάκια πρέπει να βάλεις?

Εχω αρκετά SIMMάκια από mobos 486DX-DX2 του 1mb ! Αυτά ταιριάζουν?
 
Πίσω
Μπλουζα