Νεώτερος ATARI user !!!

Το πρόβλημα με τις 4αρες μνήμες και τα games ,ναι..το έχω διαβάσει και εγώ σε αρκετά forum,λίγα games ήταν αυτά που τις υποστήριζαν,

νομίζω παίζει ρολο και η έκδοση του ΤΟS που έχεις..
 
Σήμερα το βράδυ θα τις δοκιμάσω με πολλα games.....

Πάντως εδώ που τα λέμε, δεν υπάρχει λόγος να έχεις 4mb RAM. Τι να την κάνεις???? Και το 1mb αρκετό είναι.
 
teflon είπε:
Μάριε η mobo που πόσταρες ήταν από STf? ή STe?
STFM

teflon είπε:
Σήμερα το βράδυ θα τις δοκιμάσω με πολλα games..... Πάντως εδώ που τα λέμε, δεν υπάρχει λόγος να έχεις 4mb RAM. Τι να την κάνεις???? Και το 1mb αρκετό είναι.

Κανονικά 1MB είναι υπέρ αρκετό, τα παιχνίδια που είναι πάνω από μια δισκέτα τα φορτώνει όλα στην μνήμη και έτσι γλιτώνεις χρόνο βάζοντας και βγάζοντας δισκέτες.

….Όχι σε όλα….
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Teflon, όταν ξεκινάει το GEM, έχει πουθενά κανένα Help->About για να μας πεις τί έκδοση TOS έχεις; Βρήκα με 34? το αγγλικο TOS 1.62 και λέω να το παραγγείλω.
 
Ωραία!!! Βάλτα και αυτά στον κουμπαρα για το FALCON, γιατί έχω αυτό: :D :D

pb011719he8.jpg
 
ΩΧ!!!!! Τί να κάνω τώρα, να πάρω το 1.62 ή το 2.06 που είναι το τελεταίο για STE;;;:nervous: Φοβάμαι ασυμβατότητες με παλαιότερα παιχνίδια.
 
Ντε και καλά πρέπει να πάρεις κάτι???? :confused:
 
Ξεχνάς ότι το TOS είναι γερμανικό. Αρα κάτι πρέπει να κάνω!

Verstanden? :D
 
Ya ! Ya! Δώσε ένα λινκι να δω τι θα αγοράσεις πάλι?
 
Εδώ!. Κάνε αναζήτηση για TOS και θα σε βγάλει σε ένα σημείο που πουλάει TOSια. Εγώ σκέφτομαι την 1.62 με 40 ντάλαρς και 9 ντάλαρς μεταφορικά (έστειλα μειλ και μου το είπαν). Υπάρχει βέβαια και 2.06 λίγο πιο κάτω με 45 ντάλαρς. Αυτή η έκδοση χρειάζεται εάν θες να βάλεις δίσκο 2.5" IDE μέσα στο αταράκι.
 
Rygar είπε:
Εδώ!. Κάνε αναζήτηση για TOS και θα σε βγάλει σε ένα σημείο που πουλάει TOSια. Εγώ σκέφτομαι την 1.62 με 40 ντάλαρς και 9 ντάλαρς μεταφορικά (έστειλα μειλ και μου το είπαν). Υπάρχει βέβαια και 2.06 λίγο πιο κάτω με 45 ντάλαρς. Αυτή η έκδοση χρειάζεται εάν θες να βάλεις δίσκο 2.5" IDE μέσα στο αταράκι.
Εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα το 1.62, για να είμαι μέσα σε όλα.

Το IDE HDD άστο για το Falcon ;)
 
Σοβαρά τώρα, πιστεύεις ότι θα πάρεις Φαλκον;;;

Θα πάρω το 1.62 και εάν ποτέ μου τη δώσει να βάλω και δίσκο, θα πάρω το 2.06. Με κάτι άψυχα κόλπα με όνομα Megafile 44 και 40ΜΒ χώρο κλπ δε συμβιβάζομαι, θέλω τουλάχιστον 2GB δίσκο.
 
Rygar είπε:
Σοβαρά τώρα, πιστεύεις ότι θα πάρεις Φαλκον;;;
Θα πάρω το 1.62 και εάν ποτέ μου τη δώσει να βάλω και δίσκο, θα πάρω το 2.06. Με κάτι άψυχα κόλπα με όνομα Megafile 44 και 40ΜΒ χώρο κλπ δε συμβιβάζομαι, θέλω τουλάχιστον 2GB δίσκο.
Ναι ρε μαμώτο!!! Και εγώ θα γουσταρα ένα HDD εκει μέσα αλλά πως και τι πρέπει να κάνεις για να το βάλεις?

Εψαξα αλλά δε βγάζω άκρη.
 
Διάβασε εδώ. Σε κάποιο σημείο γράφει ότι θες TOS 2.06. ΕΠίσης θες έναν IDE αντάπτορα που μπαίνει στη θέση του 68000:animeek: για να σου δωσει IDE κονεκτορα για δίσκους 2.5" (44pins)

Δες και εδώ!

Και εδώ φαίνεται ένα ζόρικο IDE interface. Διάβασα κάπου όμως ότι ο τύπος δεν το κατασκευάζει πλέον. Ισως να το κατασκευάζει άλλος. Ολοι λένε ότι χρειάζεται οπωσδήποτε TOS 2.06!
 
:eek::eek::eek: :loco:

Μπα !!! Αστο καλύτερα..... :D Θα τα σκάσω κάποια στιγμή για Falcon. :)
 
Ρε σεις....είστε απίστευτοι!!! Για πότε ξεκοιλιάζετε τον ST σε 0 (μηδέν) χρόνο, για πότε τον κάνετε μπάνιο, είναι εκπληκτικό!

Και δεν είναι και από τα πιο εύκολα μηχανήματα να ανοίξεις!!!

Rygar, απ'οτι βλέπω, ψωμοτύρι το'χεις το ξεψάχνισμα του hardware! :biglaugh:
 
Rygar είπε:
Ωπ!!! Καλή φαση !!!! Να χτυπήσουμε κανα τέτοιο????

:)

DINO είπε:
Ρε σεις....είστε απίστευτοι!!! Για πότε ξεκοιλιάζετε τον ST σε 0 (μηδέν) χρόνο, για πότε τον κάνετε μπάνιο, είναι εκπληκτικό!Και δεν είναι και από τα πιο εύκολα μηχανήματα να ανοίξεις!!!
ΧΕΧΕ!!! DINO μάλλον δεν έχεις ανοιξει ποτέ σου AMSTRAD PPC , γιαυτό σου φαινεται δλυσκολο το ATARI. :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είχα διαβάσει σε ένα φόρουμ ότι είναι δύσκολο να ανοιξεις ST και έδιναν οδηγίες πώς να το κάνεις. Δε θυμάμαι όμως εάν αναφερόταν σε απλό ST ή STE. Τα ίδια δεν είναι μωρέ; Πάντως εγώ δε δυσκολέυτηκα καθόλου. Ισα ίσα. Υπεμονή μόνο θέλει εάν αποφασίσεις να βγάλεις τα πλήκτρα.

@DINΟ, σκέψου να τρως ψωμοτύρι πάνω σε φρεσκοκαθαρισμένο Ατάρη, και να σου πέφτει ένα μικρό κομματάκι φέτας στο πληκτρολόγιο και στην προσπάθειά σου να το αφαιρέσεις, το χώνεις ακόμα πιο βαθιά και επειδή βαριέσαι να το ξανανοίξεις και για να μη φαίνεται, παίρνεις μαύρο μαρκαδόρο και το βάφεις :D Το'χω κάνει στο παρελθόν με ένα ολοκαίνουριο ασύρματο πληκτρολόγιο Microsoft, γι'αυτό σου το λέω :D :D:D
 
Πίσω
Μπλουζα