Νεώτερος ATARI user !!!

Καλημέρα ρε. Απ'οτι είδα, είναι τα κοινα 30πινα σιμακια που βάζαμε μεχρι και τα 486. Αυτό δε σημαίνει ότι θα ταιριάζουν και από ηλεκτρονικής φύσεως. Εάν βρεις κάτι στο ιντερνετ, πες μου κι εμένα...
 
Τον STE εχω. ΟΚ κατάλαβα, νομίζω ότι έχω 4x256KB, καθώς όπως προείπα ο πωλητής δεν ανέφερε τίποτα για εξτρα μνήμη. Δε μπειράζει, θα βρούμε 4x1MB απλά δεν ξέρω εάν υπάρχουν ασυμβατότητες με διάφορα προγράμματα (μερικοί τα αποκαλούν παιχνίδια) που σώνει και καλά πρέπει να έχεις 1ΜΒ μνήμη.
 
Έχω ένα 520STFM και του έβαλα 2MB (πατέντες με κωλύματα) όλοι μου λέγανε ότι είναι άχρηστα και ότι μονό με 0.5MB παραπάνω θα είμαι καλυμμένος.

Με 1MB λογικά είσαι καλυμμένος για όλα τα παιχνίδια.

Για τα προγράμματα δεν ξερώ.
 
Οτσέι :D

Τώρα μένει να αρχίσω καμια μινι μεταφορά να δώ τί κουμάσι είναι το Atari. Το απόγευμα θα ποστάρω καμια φωτογραφία με το πληκτρολόγιο καραλυμένο και τα πλήκτρα σε ένα σουρωτήρι λόγω μπουγάδας :D :D:D
 
teflon είπε:
.....άσε που θα είναι και στα αγγλικά !!!! :D
Πέρα από την πλάκα, όμως, έχω και εγώ μια απορία....

Παραθέτω πάλι τη φωτό του Deluxe Paint και ρωτώ:

tvtimeoutput063023bw3.png


Γιατί, άφου έχω τον 520ST με συνολική μνήμη 512k, το DELUXE PAINT μου εμφανίζει 642kb FREE με το πρόγραμμα φορτωμένο στη μνήμη?

Επίσης, για να βάλεις κι άλλη μνήμη τι SIMMάκια πρέπει να βάλεις?

Εχω αρκετά SIMMάκια από mobos 486DX-DX2 του 1mb ! Αυτά ταιριάζουν?
Αγαπητέ teflon μάλλον σε κόβω για 1MB! Αν είχες 512 το Deluxe Paint θα έπρεπε να σου αφήσει ελεύθερα γύρω στα 130Κ!
 
marios είπε:
Έχω ένα 520STFM και του έβαλα 2MB (πατέντες με κωλύματα) όλοι μου λέγανε ότι είναι άχρηστα και ότι μονό με 0.5MB παραπάνω θα είμαι καλυμμένος.Με 1MB λογικά είσαι καλυμμένος για όλα τα παιχνίδια.

Για τα προγράμματα δεν ξερώ.
μιας και γνωρίζουμε απο κολιτιρια.. μήπως υπάρχει κανένα σχέδιο να το προσπαθήσουμε και μεις?

Εγω εχω τον 1040F και κάμποσες μνημες απο PC 386DX
 
Ανεμε, δε νομίζω να εννοεί ότι κόλλησε 2ΜΒ με τυχαίας κατασκευής σιμάκια από 3/486. Κόλλησε ειδικά σιμάκια για Ατάρι STE, έτσι υποθέτω, μπορεί να κάνω και λάθος. Πάντως μαγκιά του :thumbup:
 
Ναι μπορει.. κάτσε να δουμε τι εκανε.. γιατι μπορει να βρούμε και απ αυτα..

αλλα κατι μου λει οτι έβαλε με πινς .. ισως και πρόσθετες βάσεις-slots ? ..
 
Turrican είπε:
Αγαπητέ teflon μάλλον σε κόβω για 1MB! Αν είχες 512 το Deluxe Paint θα έπρεπε να σου αφήσει ελεύθερα γύρω στα 130Κ!
ΩΩΩΩΩΩ!!!! Λες φίλε Turrican?? Εχω δλδ. ένα 520STe με καρδιά 1040STe ???

XAXA !!!! :diablotin: :diablotin: Rygaaaaaaar !!!!!
 
Rygar είπε:
Καλημέρα ρε. Απ'οτι είδα, είναι τα κοινα 30πινα σιμακια που βάζαμε μεχρι και τα 486. Αυτό δε σημαίνει ότι θα ταιριάζουν και από ηλεκτρονικής φύσεως. Εάν βρεις κάτι στο ιντερνετ, πες μου κι εμένα...
Πάντως, αν ταιριάζουν αυτά τα SIMMάκια, έχουμε σωθεί......

pa291702fh3.jpg


:D :D
 
Ναι αλλά εμένα έχει σκαλισμένο το 1040:diablotin: :tease:

Για δοκίμασε τα σιμάκια, το πολύ πολύ να τον κάψεις :D
 
Πλάκα κάνω. Δε νομίζω. Απλά δε θα μπουτάρει. Εχω φάει τον τόπο γκουγκλάροντας, ρε συ. Δε βρίσκω κάτι, εκτός ίσως από αυτό!

Ο μάστορας λέει ότι χρησιμοποίησε μνήμη από παλιό PC. Στην πορεία βέβαια λέει ότι το πήρε από ΕΒΑΥ. Το πρόβλημα που έχει είναι ότι τις αγόρασε ως συνολικά 4ΜΒ αλλά το σύστημα τις βλέπει ως 1ΜΒ. Τελικά λύνει το πρόβλημα, αλλά αντί να πει πώς, συνεχίζει λέγοντας "Ωραία, πείτε μου τώρα πώς βάζω και εναν SCSI δίσκο στο STE μου" :banghead: :banghead: :banghead:

Αμα βρεις κάτι ρίξε σύρμα να μάθουμε και οι υπόλοιποι. Η έστω, όποιος βρει πρώτος εάν γίνεται αυτό, ας μας πει.
 
Ογκέϊ !!!! (να δεις ποιός το λέει αυτό......:whothehell:)

Θα τον ξεκοιλιάσω το βράδυ...... :D

Ευκαιρία να βάλω και μπουγάδα !!!! :D
 
Εγώ πάντως έβγαλα τα πλήκτρα ΟΛΑ και τα έβαλα μπουγάδα με σαπούνι για πιάτα. Τα αφησα κανά 2ωρο και μετά τα ξεβγαλα ενα ενα. Συνήθως αυτά εχουν βρωμιές στα πλάγια,αλλά με τη μπουγάδα, μαλακώνουν (οι βρωμιές) και με το ξεβγαλμα φεύγουν. Να βγάλεις και την πλακέτα του πληκτρολογίου, δεν είναι τίποτα, 535.231 βίδες μονάχα. Ετσι θα μπορέσεις να καθαρίσεις και τη βάση με τις τρύπες όπου μπαίνουν τα πλήκτρα. Θα ποστάρω φωτογραφίες το βράδι για να δείτε και οι υπόλοιποι. Πιθανόν να βγάλω και τη μητρική για να καθαρίσω και το κάτω μέρος. Αναλόγως τα κέφια. Α, είμαι στο τσακ να παραγγείλω και TOS 2.06.

teflon είπε:
Ογκέϊ !!!! (να δεις ποιός το λέει αυτό......:whothehell:)
O DJ Κυπ του Blue Space :cool:

Αυτός που τη C.C. Catch τη λέει Σέι Σέι Κάτζ...:animeek:

EDIT...ΩΠ! Για δες κι εδώ! Λέει ενδιαφέροντα πράγματα για το είδος της μνήμης. Δε λέει μεν εάν ταιριάζει μνήμη από PC, λέει όμως ακριβώς τί χαρακτηριστικά πρέπει να έχει!!
 
Rygar είπε:
Εγώ πάντως έβγαλα τα πλήκτρα ΟΛΑ και τα έβαλα μπουγάδα με σαπούνι για πιάτα. Τα αφησα κανά 2ωρο και μετά τα ξεβγαλα ενα ενα. Συνήθως αυτά εχουν βρωμιές στα πλάγια,αλλά με τη μπουγάδα, μαλακώνουν (οι βρωμιές) και με το ξεβγαλμα φεύγουν. Να βγάλεις και την πλακέτα του πληκτρολογίου, δεν είναι τίποτα, 535.231 βίδες μονάχα. Ετσι θα μπορέσεις να καθαρίσεις και τη βάση με τις τρύπες όπου μπαίνουν τα πλήκτρα. Θα ποστάρω φωτογραφίες το βράδι για να δείτε και οι υπόλοιποι. Πιθανόν να βγάλω και τη μητρική για να καθαρίσω και το κάτω μέρος. Αναλόγως τα κέφια. Α, είμαι στο τσακ να παραγγείλω και TOS 2.06.


O DJ Κυπ του Blue Space :cool:

Αυτός που τη C.C. Catch τη λέει Σέι Σέι Κάτζ...:animeek:

EDIT...ΩΠ! Για δες κι εδώ! Λέει ενδιαφέροντα πράγματα για το είδος της μνήμης. Δε λέει μεν εάν ταιριάζει μνήμη από PC, λέει όμως ακριβώς τί χαρακτηριστικά πρέπει να έχει!!

Εδώ που τα λέμε , δοκίμασα τις εν λόγω μνήμες σε ένα παλιό OLIVETTI PCS86 (8086 12mhz-1991) και ενώ τις έβλεπε και τις τέσταρε δεν bootαρε στο DOS :whothehell:

Μακάρι να δουλέψουνε στο ATARI και να σε κάνω νταούλι μετά, γιατί θα έχεις ΜΟΝΟ 1mb RAM :diablotin: :diablotin:
 
4MB upgrade, 20€ με τα μεταφορικά!!!!! Ηδη του έστειλα email να τον ρωτήσω εάν όντως ισχύει και για τα 4 σιμάκια και περιμένω :nervous:

ΩΧ!!! Εχω κρίση ταυτότητας!!! :nervous: :nervous:

Είμαι αταράς; :nervous:

Αμιγκάς; :nervous:

Σπεκτρουμάς; :nervous:

Αμστραντάς; :nervous:

Κομοντοράς; :nervous:

Τί είμαι;;;; :nervous:

(θα τα άλλαζα όλα, για να γίνω ιδιοκτήτης νησιού)

EDIT: Και θα περιμένω πολύ για το μαιλ του τύπου. Κάτω δεξιά γράφει Updated 17/10/2001 :mad:
 
Rygar είπε:
4MB upgrade, 20? με τα μεταφορικά!!!!! Ηδη του έστειλα email να τον ρωτήσω εάν όντως ισχύει και για τα 4 σιμάκια και περιμένω :nervous:
ΩΧ!!! Εχω κρίση ταυτότητας!!! :nervous: :nervous:

Είμαι αταράς; :nervous:

Αμιγκάς; :nervous:

Σπεκτρουμάς; :nervous:

Αμστραντάς; :nervous:

Κομοντοράς;

Τί είμαι;;;; :nervous:

(θα τα άλλαζα όλα, για να γίνω ιδιοκτήτης νησιού)
Είσαι RETROνάς και αυτό φτάνει....... :thumbup:

EDIT: Και θα περιμένω πολύ για το μαιλ του τύπου. Κάτω δεξιά γράφει Updated 17/10/2001 :mad:
MΟΥΧΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα