Ντενεκεδούπολη (1983)

http://www.youtube.com/watch?v=n1Ui2Tr6oxQ&feature=related

Η εισαγωγή και άλλα βίντεο γύρω της. Κι εγώ τη θυμάμαι τηλεοπτική... Μαζί με το "Λούνα Παρκ" και το "Γιάννης και Μαρία", από τις πρώτες πρώτες τηλεοπτικές μου- ασπρόμαυρες- αναμνήσεις...
 
Wow! Thanx!

Μετά τη Θεσσαλονίκη το έργο θα μεταφερθεί στο Θέατρο Badminton στην Αθήνα για συγκεκριμένο αριθμό παραστάσεων
Βασιλικό Θέατρο (2011/10/30 - 2012/02/26)


 
Πω πωωωω !!!! Ντενεκεδούποληηηηη !!! Πολύ χαίρομαι που έχει ανοιχθεί τόπικ εδώ στο retomaniax !!! Πολλά - πολλά συγχαρητήρια στην Ευγενία Φακίνου που εμπνεύστηκε αυτό το ιδιοφυές κουκλοθέατρο !!! Τα υλικά του .... τα πιο απλά : στις τσίγκινες κονσέρβες & στα τσίγκινα ντενεκέδια ανοίξαμε τρύπες για μάτια ή στόμα, κολλήσαμε μαλλιά, μουστάκια και άλλα αξεσουάρ και .... έτοιμη η Ντενεκεδούπολη με τους κατοίκους της !!! "Και ... πώς εκινούντο τα ντενεκέδια στη σκηνή ???", θα με ρωτήσουν, ευλόγως , όσοι δεν την πρόλαβαν !!! Ω, αυτό γινόταν ως εξής : Πίσω από τα ντενεκέδια είχαν κολλήσει μακριές βέργες και, πίσω από αυτές, ήταν οι "κουκλοπαίχτες" που τα κουνούσαν πάνω στη σκηνή [η οποία ήταν σκηνή κουκλοθέατρου, στην οποία ξεδιπλωνόταν η πόλη της Ντενεκεδούπολης] !!! "Μα καλά .... παιδική εκπομπή με ντενεκέδια, με κονσέρβες κλπ, όλα αυτά δεν σάς τρομάζανε όταν ήσασταν παιδάκια" ???? θα με ρωτήσουν, ξανά ευλόγως, όσοι δεν την πρόλαβαν !!! "Ω, το αντίθετο μάλιστα !!! Αυτό ήταν το ... "μυστικό" της Ντενεκεδούπολης !!! Οι ... κονσέρβες κλπ που ζωντάνευαν αντί να σού προκαλούν τρόμο σού δημιουργούσαν την επιθυμία .... να ανέβεις στη σκηνή να τις αγκαλιάσεις και να τις φιλήσεις !!! Τα πλέον αγαπησιάρικα πλάσματα !!! Συν το γεγονός ότι οι κάτοικοι της Ντενεκεδούπολης ήταν φιλήσυχοι, χαρούμενοι, μονοιασμένοι .... " .... Και από το τελευταίο μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι η Ντενεκεδούπολη περνούσε πολύ - πολύ όμορφα και "υγιή" μηνύματα σε εμάς τους τόοοτε μικρούληδες : για την αγάπη, τη φιλία, την ειρήνη, τη δημοκρατία .... Διότι ας μην ξεχνάμε ότι η κα Φακίνου ενεπνεύσθη την "Ντενεκεδούπολή" της σε δύσκολους καιρούς, όταν οι δημοκρατικοί θεσμοί στη χώρα μας περνούσαν κρίση .....

Την Ντενεκεδούπολη τη θυμάμαι στην ασπρόμαυρη τηλεόρασή μας γύρω στο 1980 !!! Δυστυχώς, επειδή ήμουνα πολύ μικρούλης [κάπου 9 ετών] θυμάμαι πολύ λίγα πράγματα !!! Αυτά είναι τα εξής :

Α) Ο ήλιος που έβγαινε στην Ντενεκεδούπολη, με τη μεγάλη βέργα κολλημένη στην "πλάτη" του, προκειμένου να τον κουνούν οι "κουκλοπαίχτες" !!! Ο ήλιος (πολύ εντυπωσιακός για τα παιδικά μου ματάκια) είχε μάτια και στόμα και, όποτε εμφανιζόταν [συνήθως στην αρχή κάθε επεισοδίου] τραγουδούσε ένα τραγούδι, με τη μουσική στο ύφος του Μαρκόπουλου [σε ρυθμό τσάμικου], που άρχιζε ως εξής : "έι, ντενεκεδάκια, έι, ντενεκεδάκια" προτρέποντάς τα, προφανώς, να ξυπνήσουν για να χαρούν τη νέα μέρα που έρχεται !!!

Β) Το τραγούδι του Ζουληχτή !!! Είμ' ο Ζουληχτής, ειμ' ο Ζουληχτής, κι απ' τα τρομερά μου χέρια δεν πρόκειται να σωθείς !!! Αυτός δεν θυμάμαι τι είδους ... "σιδερικό" ήταν !!! Νομίζω επρόκειτο για έναν τεράααστιο ντενεκέ, στον οποίο είχαν φτιάξει ένα μεγάλο άνοιγμα για "στοματάρα" του !!! Μέσα από το άνοιγμα βλέπαμε το χέρι του κουκλοπαίχτη τυλιγμένο σε ένα κόκκινο γάντι !!! Το δε χέρι του κουκλοπαίχτη υποδυόταν τη ... γλωσσάρα του Ζουληχτή, η οποία ... "ψηλαφούσε" τα τρόφιμα που του έδιναν τα δύστυχα τα ντενεκέδια !!! Ο Ζουληχτής, που λέτε, εκμεταλλευόμενος τον τεράστιο όγκο του, εγκαταστάθηκε για τα καλά στην Ντενεκεδούπολη, αναγκάζοντας τα ντενεκεδάκια να του φέρνουν συνέχεια φαγητά και .... να τον ταϊζουν !!! Θυμάμαι την εξής σκηνή : του έφερε ένα ντενεκέδι [νομίζω ο Μελένιος] έναν σπάγκο, στον οποίο ήταν δεμένα, το ένα πίσω από το άλλο, πλαστικά φρούτα και ζαρζαβατικά !!! Και μέσα από τη στοματάρα του Ζουληχτή έβγαινε η "κόκκινη γλώσσα" του, η οποία ψηλαφούσε ένα - ένα τα "καλούδια" που του έφερναν τα ντενεκεδάκια !!! Η "γλωσσάρα" ψηλάφισε στην αρχή ένα πλαστικό πορτοκάλι : "εεεπ, τι ειναι αυτό" ??? "πορτοκάλι", απαντά το ντενεκεδάκι" !!! Χλουυυτς, η "γλωσσάρα" το τράβηξε μέσα στο στόμα !!! Και τούτο συνεχίστηκε με τα υπόλοιπα πλαστικά φρούτα κλπ που ήταν δεμένα στον σπάγκο : η γλωσσάρα του Ζουληχτή τα τράβαγε στο στόμα του και ... ο σπάγκος έφτανε προς το τέλος του !!! Κάποια στιγμή, όμως, η γλωσσάρα του Ζουληχτή "ψηλάφησε" μια μεγάλη κόκκινη πλαστική πιπεριά !!! "Τι είναι αυτό" ??? "Καρότο", απάντησε το ντενεκεδάκι !!! "Καρότο ??? πολύ μ' αρέσει" και .... χλουυυτς, ρούφηξε την πιπεριά !!! Αλλά ... "αααααχ, κάηκα κάηκαααα" !!!!!! άρχισε να φωνάζει ο Ζουληχτής ....

Γ) Οι ήρωες της Ντενεκεδούπολης : α) Ο Βουτυρένιος, η μεγάλη "τριγωνική κονσέρβα" [ο ... χοντρούλης της Ντενεκεδούπολης] !!! Αυτός ήταν καλόψυχο ντενεκεδάκι αλλά .... όχι ιδιαίτερα έξυπνος !!! Απεναντίας, ήταν πολύ ευκολόπιστος !!! Έτσι, μια φορά ένα "πονηρό" Ντενεκεδάκι ήρθε στην Ντενεκεδούπολη με σκοπό να τους "διασπάσει" την ενότητα και την ομόνοια που υπήρχε μεταξύ τους !!! Και αυτό το κακό Ντενεκεδάκι διάλεξε τον Βουτυρένιο, τον οποίο "ξεμονάχιαζε" και .... του "έβαζε λόγια" για τα άλλα ντενεκεδάκια !!! Κι αυτός ... τα πίστευε !!!! Θυμάμαι, επίσης, το "μοχθηρό" Ντενεκεδάκι να τραγουδά με βραχνή φωνή : "Θα τους κάνωωωω να μαλώνουν / κι ύστεραααα να μετανιώνουν" !!!! β) Ο Μελένιος, του οποίου, δυστυχώς, δεν θυμάμαι το ... "προφίλ" του !!! Νομίζω, πάντως, ότι τον "ντουμπλάριζε" γυναικεία φωνή [το ίδιο συνέβαινε και με τον Βουτυρένιο, αν δεν απατώμαι] !!! γ) Ο Σοφός !!! Το ... μεγάλης ηλικίας ντενεκεδάκι, στο οποίο είχαν βάλει ... μαλλιά, μουστάκια κλπ !!! δ) Ο Οκέι Μπαμ Μπαμ !!! Αυτός ήταν, ας πούμε, το .... "μοντέρνο πνεύμα" της Ντενεκεδούπολης αλλά και ... ο "αέρας αμερικανιάς" [!!!] που έφερνε μαζί του !!!!

Δ) Πολύ μού άρεσαν η μουσική και τα τραγούδια που έγραψε ο Γιάννης Μαρκόπουλος για τη σειρά !!! Φυσικά, το καλύτερο απ' όλα το τραγούδι της έναρξης της εκπομπής !!!! Επίσης, κάποιο απ' τα τραγούδια έμοιαζε πολύ με το "Ήταν ένα μικρό καράβι" !!!

Την εποχή που η Ντενεκεδούπολη παιζόταν στην τηλεόραση, εφιλοξενείτο και στο θέατρο !!! Και μάλιστα ... στη γειτονιά μου, στην περιοχή Ζωγράφου : Ο πεφωτισμένος γείτονάς μου Θανάσης Παπαγεωργίου την "φιλοξένησε" στο Θέατρο Στοά, που, εδώ και πολλάααα χρόνια, είναι ... δυο στενά πιο κάτω απ' το σπίτι μου [και ευτυχώς .... ακόμη αντέχει !!! ] !!! Έτσι, μια Κυριακή, γύρω στο 1980, η συγχωρεμένη η γιαγιά μου πήρε εμένα και τον αδελφό μου από το χέρι και .... πήγαμε στο Θέατρο Στοά για να δούμε "ζωντανά" τα αγαπημένα μας ντενεκεδάκια ........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sagacious είπε:
Για τους φίλους της Ντενεκεδούπολης....................http://www.ntng.gr/default.aspx?lang=el-GR&page=2&production=38689 Το ανακάλυψα μόλις τυχαία κ είπα να ενημερώσω!
Thanks, αντε να πάμε να θυμηθούμε τα παιδικά μας χρόνια!
 
Rinus Cesar είπε:
Πω πωωωω !!!! Ντενεκεδούποληηηηη !!! Πολύ χαίρομαι που έχει ανοιχθεί τόπικ εδώ στο retomaniax !!! Πολλά - πολλά συγχαρητήρια στην Ευγενία Φακίνου που εμπνεύστηκε αυτό το ιδιοφυές κουκλοθέατρο !!! Τα υλικά του .... τα πιο απλά : στις τσίγκινες κονσέρβες & στα τσίγκινα ντενεκέδια ανοίξαμε τρύπες για μάτια ή στόμα, κολλήσαμε μαλλιά, μουστάκια και άλλα αξεσουάρ και .... έτοιμη η Ντενεκεδούπολη με τους κατοίκους της !!! "Και ... πώς εκινούντο τα ντενεκέδια στη σκηνή ???", θα με ρωτήσουν, ευλόγως , όσοι δεν την πρόλαβαν !!! Ω, αυτό γινόταν ως εξής : Πίσω από τα ντενεκέδια είχαν κολλήσει μακριές βέργες και, πίσω από αυτές, ήταν οι "κουκλοπαίχτες" που τα κουνούσαν πάνω στη σκηνή [η οποία ήταν σκηνή κουκλοθέατρου, στην οποία ξεδιπλωνόταν η πόλη της Ντενεκεδούπολης] !!! "Μα καλά .... παιδική εκπομπή με ντενεκέδια, με κονσέρβες κλπ, όλα αυτά δεν σάς τρομάζανε όταν ήσασταν παιδάκια" ???? θα με ρωτήσουν, ξανά ευλόγως, όσοι δεν την πρόλαβαν !!! "Ω, το αντίθετο μάλιστα !!! Αυτό ήταν το ... "μυστικό" της Ντενεκεδούπολης !!! Οι ... κονσέρβες κλπ που ζωντάνευαν αντί να σού προκαλούν τρόμο σού δημιουργούσαν την επιθυμία .... να ανέβεις στη σκηνή να τις αγκαλιάσεις και να τις φιλήσεις !!! Τα πλέον αγαπησιάρικα πλάσματα !!! Συν το γεγονός ότι οι κάτοικοι της Ντενεκεδούπολης ήταν φιλήσυχοι, χαρούμενοι, μονοιασμένοι .... " .... Και από το τελευταίο μπορεί κάποιος να καταλάβει ότι η Ντενεκεδούπολη περνούσε πολύ - πολύ όμορφα και "υγιή" μηνύματα σε εμάς τους τόοοτε μικρούληδες : για την αγάπη, τη φιλία, την ειρήνη, τη δημοκρατία .... Διότι ας μην ξεχνάμε ότι η κα Φακίνου ενεπνεύσθη την "Ντενεκεδούπολή" της σε δύσκολους καιρούς, όταν οι δημοκρατικοί θεσμοί στη χώρα μας περνούσαν κρίση .....
Την Ντενεκεδούπολη τη θυμάμαι στην ασπρόμαυρη τηλεόρασή μας γύρω στο 1980 !!! Δυστυχώς, επειδή ήμουνα πολύ μικρούλης [κάπου 9 ετών] θυμάμαι πολύ λίγα πράγματα !!! Αυτά είναι τα εξής :

Α) Ο ήλιος που έβγαινε στην Ντενεκεδούπολη, με τη μεγάλη βέργα κολλημένη στην "πλάτη" του, προκειμένου να τον κουνούν οι "κουκλοπαίχτες" !!! Ο ήλιος (πολύ εντυπωσιακός για τα παιδικά μου ματάκια) είχε μάτια και στόμα και, όποτε εμφανιζόταν [συνήθως στην αρχή κάθε επεισοδίου] τραγουδούσε ένα τραγούδι, με τη μουσική στο ύφος του Μαρκόπουλου [σε ρυθμό τσάμικου], που άρχιζε ως εξής : "έι, ντενεκεδάκια, έι, ντενεκεδάκια" προτρέποντάς τα, προφανώς, να ξυπνήσουν για να χαρούν τη νέα μέρα που έρχεται !!!

Β) Το τραγούδι του Ζουληχτή !!! Είμ' ο Ζουληχτής, ειμ' ο Ζουληχτής, κι απ' τα τρομερά μου χέρια δεν πρόκειται να σωθείς !!! Αυτός δεν θυμάμαι τι είδους ... "σιδερικό" ήταν !!! Νομίζω επρόκειτο για έναν τεράααστιο ντενεκέ, στον οποίο είχαν φτιάξει ένα μεγάλο άνοιγμα για "στοματάρα" του !!! Μέσα από το άνοιγμα βλέπαμε το χέρι του κουκλοπαίχτη τυλιγμένο σε ένα κόκκινο γάντι !!! Το δε χέρι του κουκλοπαίχτη υποδυόταν τη ... γλωσσάρα του Ζουληχτή, η οποία ... "ψηλαφούσε" τα τρόφιμα που του έδιναν τα δύστυχα τα ντενεκέδια !!! Ο Ζουληχτής, που λέτε, εκμεταλλευόμενος τον τεράστιο όγκο του, εγκαταστάθηκε για τα καλά στην Ντενεκεδούπολη, αναγκάζοντας τα ντενεκεδάκια να του φέρνουν συνέχεια φαγητά και .... να τον ταϊζουν !!! Θυμάμαι την εξής σκηνή : του έφερε ένα ντενεκέδι [νομίζω ο Μελένιος] έναν σπάγκο, στον οποίο ήταν δεμένα, το ένα πίσω από το άλλο, πλαστικά φρούτα και ζαρζαβατικά !!! Και μέσα από τη στοματάρα του Ζουληχτή έβγαινε η "κόκκινη γλώσσα" του, η οποία ψηλαφούσε ένα - ένα τα "καλούδια" που του έφερναν τα ντενεκεδάκια !!! Η "γλωσσάρα" ψηλάφισε στην αρχή ένα πλαστικό πορτοκάλι : "εεεπ, τι ειναι αυτό" ??? "πορτοκάλι", απαντά το ντενεκεδάκι" !!! Χλουυυτς, η "γλωσσάρα" το τράβηξε μέσα στο στόμα !!! Και τούτο συνεχίστηκε με τα υπόλοιπα πλαστικά φρούτα κλπ που ήταν δεμένα στον σπάγκο : η γλωσσάρα του Ζουληχτή τα τράβαγε στο στόμα του και ... ο σπάγκος έφτανε προς το τέλος του !!! Κάποια στιγμή, όμως, η γλωσσάρα του Ζουληχτή "ψηλάφησε" μια μεγάλη κόκκινη πλαστική πιπεριά !!! "Τι είναι αυτό" ??? "Καρότο", απάντησε το ντενεκεδάκι !!! "Καρότο ??? πολύ μ' αρέσει" και .... χλουυυτς, ρούφηξε την πιπεριά !!! Αλλά ... "αααααχ, κάηκα κάηκαααα" !!!!!! άρχισε να φωνάζει ο Ζουληχτής ....

Γ) Οι ήρωες της Ντενεκεδούπολης : α) Ο Βουτυρένιος, η μεγάλη "τριγωνική κονσέρβα" [ο ... χοντρούλης της Ντενεκεδούπολης] !!! Αυτός ήταν καλόψυχο ντενεκεδάκι αλλά .... όχι ιδιαίτερα έξυπνος !!! Απεναντίας, ήταν πολύ ευκολόπιστος !!! Έτσι, μια φορά ένα "πονηρό" Ντενεκεδάκι ήρθε στην Ντενεκεδούπολη με σκοπό να τους "διασπάσει" την ενότητα και την ομόνοια που υπήρχε μεταξύ τους !!! Και αυτό το κακό Ντενεκεδάκι διάλεξε τον Βουτυρένιο, τον οποίο "ξεμονάχιαζε" και .... του "έβαζε λόγια" για τα άλλα ντενεκεδάκια !!! Κι αυτός ... τα πίστευε !!!! Θυμάμαι, επίσης, το "μοχθηρό" Ντενεκεδάκι να τραγουδά με βραχνή φωνή : "Θα τους κάνωωωω να μαλώνουν / κι ύστεραααα να μετανιώνουν" !!!! β) Ο Μελένιος, του οποίου, δυστυχώς, δεν θυμάμαι το ... "προφίλ" του !!! Νομίζω, πάντως, ότι τον "ντουμπλάριζε" γυναικεία φωνή [το ίδιο συνέβαινε και με τον Βουτυρένιο, αν δεν απατώμαι] !!! γ) Ο Σοφός !!! Το ... μεγάλης ηλικίας ντενεκεδάκι, στο οποίο είχαν βάλει ... μαλλιά, μουστάκια κλπ !!! δ) Ο Οκέι Μπαμ Μπαμ !!! Αυτός ήταν, ας πούμε, το .... "μοντέρνο πνεύμα" της Ντενεκεδούπολης αλλά και ... ο "αέρας αμερικανιάς" [!!!] που έφερνε μαζί του !!!!

Δ) Πολύ μού άρεσαν η μουσική και τα τραγούδια που έγραψε ο Γιάννης Μαρκόπουλος για τη σειρά !!! Φυσικά, το καλύτερο απ' όλα το τραγούδι της έναρξης της εκπομπής !!!! Επίσης, κάποιο απ' τα τραγούδια έμοιαζε πολύ με το "Ήταν ένα μικρό καράβι" !!!

Την εποχή που η Ντενεκεδούπολη παιζόταν στην τηλεόραση, εφιλοξενείτο και στο θέατρο !!! Και μάλιστα ... στη γειτονιά μου, στην περιοχή Ζωγράφου : Ο πεφωτισμένος γείτονάς μου Θανάσης Παπαγεωργίου την "φιλοξένησε" στο Θέατρο Στοά, που, εδώ και πολλάααα χρόνια, είναι ... δυο στενά πιο κάτω απ' το σπίτι μου [και ευτυχώς .... ακόμη αντέχει !!! ] !!! Έτσι, μια Κυριακή, γύρω στο 1980, η συγχωρεμένη η γιαγιά μου πήρε εμένα και τον αδελφό μου από το χέρι και .... πήγαμε στο Θέατρο Στοά για να δούμε "ζωντανά" τα αγαπημένα μας ντενεκεδάκια ........
σ ευχαριστουμε πολυ για ολες αυτες τις πληροφοριες!! εγω δυστυχως δεν την προλαβα την ντενεκεδουπολη..
 
Χθες το βραδάκι, την ώρα που επινα το καφεδάκι μου στο "Φίλιον" της οδού Σκουφά, είχα μαζί μου το πρόσφατο τεύχος του "Αθηνόραμα" !!! Και φυσικά ... η έκπληξή μου ήταν η συνεντευξη που εδωσε στο περιοδικό η Ευγενία Φακίνου, ενόψει των παραστάσεων της "Ντενεκεδούπολης" στο Μπάντμιτον [τεύχος 615 σελ. 113] !!! Όλες οι απαντήσεις της είναι πολύ - πολύ όμορφες !!! Για το παρόν τόπικ διάλεξα δύο από αυτές :

Α/ Η πρώτη απάντηση με συγκίνησε, διαβάζοντάς την ... κόντεψα να βάλω τα κλάματα !!! Έχει ως εξής : "Η πιο συγκινητική παράσταση που δώσαμε ήταν αντί μνημοσύνου για την εννιάχρονη Αρχοντία Χατζηγεωργίου, η οποία είχε χάσει άδικα τη ζωή της από αναθυμιάσεις μπογιάς την ώρα που οι γονείς της έλειπαν στη δουλειά. Ποτέ δεν θα ξεχάσω την πρόσκληση - αγγελία μνημοσύνου αλλά και τους συμμαθητές της που παρακολούθησαν την παράσταση. Τέτοιο μεγαλείο ψυχής είχαν οι γονείς της. Να προσφέρουν γέλιο και χαρά στους φίλους της Ντένιας".

 




Β/ Η δεύτερη απάντηση ... μάλλον μας ενδιαφέρει όλους μας : "Η ΕΡΤ είχε μαγνητοσκοπήσει τα τρία από τα πέντε έργα της "Ντενεκεδούπολης". Όταν το 2006 αναζήτησα στο αρχείο της ΕΡΤ τις κασέτες για τη γιορτή των 30 χρόνων, με λύπη διαπίστωσα ότι είχαν σβηστεί οι δύο από αυτές. Έχει συμβεί και με άλλες εκπομπές δυστυχώς. Στο προσωπικό μου αρχείο έχω τρεις ερασιτεχνικές μαγνητοσκοπήσεις. Ευτυχώς!"

 




Ευτυχώς .... δεν λέτε τίποτα, αγαπημένη μας κα Φακίνου :flower: :flower: :flower:
 
Τι όμορφες αναμνήσεις για τα παιδάκια όλες αυτές..! Κι εγώ δεν την πρόλαβα τότε που παιζόταν, αλλά θα πάω σίγουρα στην παράσταση που θα ανέβει τον Μάρτη να τη μάθω :)
 
Κάνει πρεμιέρα σε λίγες μέρες και ανυπομονώ!!!!!
 
αν θελετε μπορειτε να μας πειτε και τις εντυπωσεις σας οσοι καταφερετε να πατε στην παρασταση
 
Κατερίνα, έχω την εντύπωση ότι την πρόλαβες, απλά δεν τη θυμάσαι... (Αν κατάλαβα καλά, έχεις γεννηθεί κι εσύ το '80 ή κάνω λάθος?) :wait2:

Σύμφωνα με τη RetroDB, προβλήθηκε παραμονή Χριστουγέννων του '83.

Ο λόγος που το αναφέρω είναι γιατί έχω ξεκάθαρες (αν και αποσπασματικές) αναμνήσεις της συγκεκριμένης σειράς, την οποία μαζί με τη Φρουτοπία τις έχω από τις πιο πολύτιμες, παιδικές μου αναμνήσεις.

Ειδικά αυτό το εξαιρετικό τραγουδάκι των τίτλων αρχής, πιάνω ακόμα τον εαυτό μου να το σιγο-μουρμουρίζει, αν κάποιος αναφέρει τον τίτλο!

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ένα μικρό παιδάκι που έβγαινε "εκτός ρυθμού" στο τραγούδι (έχανε τα λόγια κι έλεγε ένα "ντενεκε-" παραπάνω! :D )

Η εκπληκτική περιγραφή του Rinus, φυσικά "ξεκλείδωσε" λεπτομέριες που δε θυμόμουν, αλλά μου ήρθαν σαν "φλας"!

Είχα την εντύπωση ότι πρώτα ήταν Αθήνα και μετά θα ερχόταν Θεσσαλονίκη η παράσταση... Κρίμα, την έχασα! :(
 
D@redevil είπε:
Κατερίνα, έχω την εντύπωση ότι την πρόλαβες, απλά δεν τη θυμάσαι... (Αν κατάλαβα καλά, έχεις γεννηθεί κι εσύ το '80 ή κάνω λάθος?) :wait2:
Σύμφωνα με τη RetroDB, προβλήθηκε παραμονή Χριστουγέννων του '83.
κι ομως D@redevil αν και ημουν γεννημενη τοτε που προβαλλοταν,δεν την εβλεπα την εκπομπη γιατι για τα τοτε χρονικα δεδομενα ημουν πολυ μικρη για να παρακολουθω τηλεοραση..Η φρουτοπια προβληθηκε 2 χρονια αργοτερα(1985),οποτε θυμαμαι που παρακολουθησα καποια επεισοδια(οχι ολα γιατι τη φοβομουν..).Απ τη ντενεκεδουπολη ομως δεν ειδα κανενα επεισοδιο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
κι ομως D@redevil αν και ημουν γεννημενη τοτε που προβαλλοταν,δεν την εβλεπα την εκπομπη γιατι για τα τοτε χρονικα δεδομενα ημουν πολυ μικρη για να παρακολουθω τηλεοραση..Η φρουτοπια προβληθηκε 2 χρονια αργοτερα(1985),οποτε θυμαμαι που παρακολουθησα καποια επεισοδια(οχι ολα γιατι τη φοβομουν..).Απ τη ντενεκεδουπολη ομως δεν ειδα κανενα επεισοδιο
Μάλιστα! Βγαίνω λίγο offtopic & ζητάω συγνώμη, αλλά μου έκανε τρομερή εντύπωση, λόγω των πολλών αναμνήσεων που έχεις σε γενικότερο πλαίσιο! :)

Μου φάνηκε πολύ περίεργο να το θυμάμαι εγώ (που κατά κανόνα δε φημίζομαι για το μνημονικό μου! :p ) και να μην το θυμάσαι εσύ! :)

(Offtopic τέλος! Φχαριστώ για την κατανόηση!)

Και να σας πω κάτι ακόμα να σοκαριστείτε! Μέχρι πρότινος, δε γνώριζα ότι η Ντενεκεδούπολη ήταν της Ευγενίας Φακίνου! Για κάποιο λόγο (που δε μπορώ να θυμηθώ), νόμιζα ότι ότι ήταν και αυτά από την οικογένεια Σοφιανού! Φυσικά, πάλι λάθος θα ήμουν αφού στην ουσία "γονείς" της Φρουτοπίας ήταν οι Τριβιζάς και Μαρουλάκης! ;)
 
D@redevil είπε:
Κατερίνα, έχω την εντύπωση ότι την πρόλαβες, απλά δεν τη θυμάσαι... (Αν κατάλαβα καλά, έχεις γεννηθεί κι εσύ το '80 ή κάνω λάθος?) :wait2:
Σύμφωνα με τη RetroDB, προβλήθηκε παραμονή Χριστουγέννων του '83.

! :(
Αααπ, αγαπητοί μου φίλοι, εδώ ... γεννάται ένα ζήτημα : Είστε, πράγματι, τόσο σίγουροι ότι η πρεμιέρα της Ντενεκεδούπολης έλαβε χώρα τα Χριστούγεννα του 1983 ??? Διότι εγώ ... την θυμάμαι στην τηλεόρασή μας πιο παλιά !!! Νομίζω ότι η Ντενεκεδούπολη παίχθηκε από το 1980 και το πολύ μέχρι το 1982 !!! Μάλιστα, το έχω συνδυάσει με γεγονότα που συνέβησαν στην οικογένειά μου !!! Θυμάμαι να βλέπουμε Ντενεκεδούπολη στο σπίτι των θείων μου, μαζί με τα ξαδέρφια μου [και τον μεγαλύτερο ξάδελφο να μας "εμπαίζει" επειδή εμείς τα μικρούλια βλέπαμε Ντενεκεδούπολη] !!! Άρα, λοιπόν, με βάση τις προσωπικές / οικογενειακές μου αναμνήσεις, η Ντενεκεδούπολη παιζόταν το πολύ μέχρι το 1982 !!!

Ίσως, βέβαια, να κάνω και λάθος ... ίσως να ξαναπροβλήθηκε το 1983 [είτε με νέα επεισόδια, είτε με επανάληψη των παλαιότερων] .... πάντως, Ντενεκεδούπολη στα γυμνασιακά μου χρόνια [τα οποία άρχισαν απ' το 1983 και εφεξής] δεν ενθυμούμαι !!! Ντενεκεδούπολη θυμάμαι μόνο ως μαθητής Δημοτικού [όχι μόνο στην ασπρόμαυρη τηλεόρασή μας, αλλά και στο θέατρο Στοά στη γειτονιά μου (περιοχή Ζωγράφου), όπου εκείνη την εποχή ο "πεφωτισμένος" γείτονάς μου Θανάσης Παπαγεωργίου - που η μερακλίδικη "Στοά" είναι δικό του δημιούργημα - τής είχε προσφέρει στέγη και φιλοξενία] !!!

Η μόνη "γυμνασιακή" ανάμνηση σχετικά με την Ντενεκεδούπολη είναι η εξής : Στην 1η Γυμνασίου κάναμε στο Γυμναστήριο του σχολείου μας μια, τρόπον τινά, έκθεση βιβλίου εμείς οι μαθητές [με τη βοήθεια των καθηγητών μας] !!! Και ... ω, η έκπληξις .... Από την έκθεσή μας πέρασε και η κυρία Φακίνου για να μάς τιμήσει !!! Η χαρά μου δεν περιγραφόταν !!! "Ωωωω, με το που θα περάσει από εδώ, από τον πάγκο με τα βιβλία που έχει στήσει η τάξη μου, θα της πω πόσο μου αρέσει η Ντενεκεδούπολη, ότι όταν πήγαινα στο Δημοτικό δεν΄είχα χάσει επεισόδιό της στην τηλεόραση, ότι η γιαγιά μου μάς πήγε εμένα και τον αδελφό μου στο θέατρο Στοά και είδαμε μια παράστασή της, ότι μού αρέσουν τα τραγούδια του Μαρκόπουλου που έγραψε για τη Ντενεκεδούπολη, ότι ..... ότι .... ότι .... " .... Και, όταν η κα ΄Φακίνου πέρασε κι από τον πάγκο με τα βιβλία της τάξης μου της λέω :

- Εεεε, κυρία Φακίνου ...

- Ορίστε αγόρι μου, τι με θέλεις ???

- Εεεεεε ..... ααααα ...εεεε ... ωωω ....

Ω ναι, δεν μπόρεσα να αρθρώσω λέξη #) #) :sealed: :sealed: .... Κυρία Φακίνου, ήθελα μόνο να πω ότι λατρεύω την Ντεκεκεδούπολή σας .... ήθελα μόνο να πω ότι νιώθω ευγνωμοσύνη απέναντί σας για όσα ανεκτίμητα προσφέρατε στην παιδική μου ηλικία για τη διαμόρφωση της παιδικής μου ψυχής ... ήθελα μόνο να σάς πω ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ από καρδιάς .... Δεν πειράζει που όλα αυτά τα λέω με καθυστέρηση .... 29-30 ετών, εεε ???? :flower: :flower: :flower:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Αααπ, αγαπητοί μου φίλοι, εδώ ... γεννάται ένα ζήτημα : Είστε, πράγματι, τόσο σίγουροι ότι η πρεμιέρα της Ντενεκεδούπολης έλαβε χώρα τα Χριστούγεννα του 1983 ??? Διότι εγώ ... την θυμάμαι στην τηλεόρασή μας πιο παλιά !!! Νομίζω ότι η Ντενεκεδούπολη παίχθηκε από το 1980 και το πολύ μέχρι το 1982 !!!
Αμ, κι εγώ ψέμματα θα σε πω! :D

Βλέπεις, ότι έχω ανάμνηση της Ντενεκεδούπολης, έχω! Είναι από τα λίγα πράγματα για τα οποία είμαι τόσο κατηγορηματικά σίγουρη! Πιθανόν θα έχεις προσέξει, ότι παντού λέω "μπορεί, ίσως, μάλλον"... Παντού, εκτός από εδώ!

Σαφέστατα όμως και δεν έχω ανάμνηση της ημερομηνίας που προβλήθηκε - εδώ βασίζομαι στη RetroDB! Είμαι σίγουρη ότι μάλλον πρόκειται για επανάληψη (μια βόλτα στη Wikipedia, όντως επιβεβαίωσε την ακρίβεια των λόγων σου) , αλλά από την άλλη, έχει αποδειχθεί ότι εγώ ξέρω λιγότερα από τη RetroDB! :D

Όπως και να έχει, πρόκειται για αριστουργηματικό παιδικό - τόσο, που ακόμα και τώρα που μιλάμε, σιγομουρμουρίζω τη μελωδία! ;)
 
Αν όντως παίχτηκε το 83, μου κάνει εντύπωση που δεν τη θυμάμαι κι εγώ... Σίγουρα θα είχα δει επεισόδια.. Μήπως τελικά ήταν νωρίτερα; Ή απλώς δεν το ήξερα. Περίεργο..

Με μία γρήγορη αναζήτηση στο ίντερνετ, κάπου πήρε το μάτι μου ότι πρώτη φορά προβλήθηκε το '75. Οπότε είμαι απόλυτα δικαιολογημένη, δεν είχα γεννηθεί... Αυτό πάντως ταιριάζει και με τις αναμνήσεις φίλων μου, μεγαλύτερων από εμένα κατά έξι χρόνια. Ίσως μετά να ξαναπροβλήθηκε πάντως δεν το θυμάμαι καθόλου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τι να πω βρε παιδιά, δε θα επιμείνω!.... :wait2:

Το συζητούσα με τη μητέρα μου, γιατί πραγματικά με προβληματίσατε, αλλά μου επιβεβαίωσε ότι ήμουν εν ζωή (άρα μιλάμε μετά το '80 σίγουρα! :D ). Τώρα, το πόσο χρονών ήμουν, ούτε εκείνη θυμάται!....

Τι στο καλό, τέτοιο μνημονικό?! :D
 
zouzou είπε:
Με μία γρήγορη αναζήτηση στο ίντερνετ, κάπου πήρε το μάτι μου ότι πρώτη φορά προβλήθηκε το '75. Οπότε είμαι απόλυτα δικαιολογημένη, δεν είχα γεννηθεί... .
Ακριβώς !!! Η Ντενεκεδούπολη είναι, ουσιαστικά, γέννημα - θρέμμα των 70ς !!! Η κα Φακίνου την εμπνεύσθηκε γύρω στο 1974 - 1975 και το 1976 ... έκανε την πρεμιέρα της στο θέατρο [και, λίγο πιο μετά, εισχώρησε και στην τηλεόραση] !!! Όπως δηλώνει στη συνέντευξή της στο "Αθηνόραμα" η κα Φακίνου, η Ντενεκεδούπολη δεν εξέφραζε τις οικολογικές ανησυχίες της δημιουργού της, αλλά ... τις πολιτικές της !!! Αντιγράφω τη σχετική απάντησή της από την ίδια συνέντευξη : "ΕΡ. : Υπάρχουν πολιτικά νοήματα στη Ντενεκεδούπολη λόγω της φόρτισης από την Επταετία ??? ΑΠ. : Ασφαλώς υπάρχουν πολιτικά νοήματα και στα πέντε έργα της Ντενεκεδούπολης. Ήταν αποτέλεσμα της εποχής. Μόλις είχαμε βγει από τη δικτατορία." ...

Πάντως, η μητέρα μου μού λέει καμιά φορά : "Θυμάστε το 1976, όταν ήσουνα 5 ετών και ο αδελφός σου 4 ετών, που σας πήραμε και πήγαμε σε ένα θέατρο στην Κυψέλη για να δούμε Ντενεκεδούπολη ??? " ??? Όμως ... ομολογώ ότι αυτό δεν το θυμάμαι καθόλου [άλλωστε, από τα 70ς οι αναμνήσεις μου είναι ελάχιστες, καμία σχέση με τα 80ς που ... τα θυμάμαι σαν χθες !!! ] !!! Δηλαδή ... για τη Ντενεκεδούπολη οι πλέον ... "αρμόδιοι" να μιλήσουνε είναι οι ... μερικά χρονάκια μεγαλύτεροι από μένα, που ζήσανε τα παιδικά και εφηβικά τους χρόνια στα 70ς !!! Εμείς "των 80ς οι εκδρομείς" την "πετύχαμε" όταν, τέλη 70ς /αρχές 80ς, άρχισε να "κλείνει ο κύκλος της" !!! Και ... πόσο μα πόσο τυχεροί ήμασταν που την προλάβαμε ;) ;)
 
Σίγουρα προβλήθηκε και στις αρχές ή τα μέσα δεκαετίας 80 καθώς το θυμάμαι να το βλέπω στην τηλεόραση.
 
Δεν το πιστεύω πως τόσο καιρό μου είχε "διαφύγει" η Ντενεκεδούπολη... :eek:

 


Τη θεωρούσα από τα πιό όμορφα παιδικά που είχαμε δει ποτέ και,όταν, χρόνια πριν, η κολλητή μου μου δώρισε το σι ντί πέταγα στα ουράνια... Μάλιστα, θυμάμαι που την έτρεχα σε συναυλία του Θαλασσινού και της τραγούδαγα (λέμε τώρα...
:p ) το

 


"Ντενεκεδούπολη, Ντενεκεδούπολη, Είσαι ωραία τρανή... "


 


Μακάρι να ερχόταν το βαφτηστήρι μου να πηγαίναμε να τη δούμε παρέα...
::)
 
Πίσω
Μπλουζα