Ντροπή και αίσχος ! (Αύξηση της τιμής του Wii)

Thanks φίλε makis.

Η θέση σου well noted!!!!!!!!!!
 
Kαταρχήν νομίζω όλοι συμφωνούμε στ' ότι όταν η N γυρνούσε,οι άλλοι (Sony,MS) πηγαίνανε ακόμη,στο χώρο των κονσολών.

Αυτό αμέσως δίνει στην Ν ένα αβαντάζ στο να γνωρίζει την αγορά καλύτερα από τους ανταγωνιστές της.Τρανότατη απόδειξη γι' αυτό ήταν η κυκλοφορία του Wii και η μεγάλη επιτυχία του.

Ύστερα,όταν εμείς εδώ λέμε "τα νέα παιχνίδια δεν είναι σαν τα παλιά,όλο βία κι αίμα είναι",ε δε μπορεί μετά καπάκι να καταδικάζουμε το Wii επειδή έχει "παιδικά παιχνίδια" !!!

Ε και στην τελική παιχνιδομηχανή είναι ρε μάγκες,όχι κιμαδομηχανή,αφήστε να έχει και 10-20 παιχνίδια από αυτά που μπορούν να παίξουν οι πάντες...

Για μένα η Ν κανένα κακό δεν έκανε στο χώρο,τ' αντίθετο μάλιστα θα έλεγα,έφερε πολύ νέο κόσμο σ' αυτόν,απλά τον προσάρτησε στο δικό της άρμα και καλά έκανε.Στην τελική,αν μπορούσαν ας το έκαναν κι οι άλλοι αυτό !

Τώρα,για το θέμα της αύξησης,sorry,αλλά θα πω ότι είναι μάλλον αστείο να γκρινιάζουμε για 20 ευρώ παραπάνω στην τιμή του Wii,τη στιγμή που τα παιχνίδια ζητάνε 50άρες και 60άρες για να τ' αγοράσουμε....
 
manos426f είπε:
Kαταρχήν νομίζω όλοι συμφωνούμε στ' ότι όταν η N γυρνούσε,οι άλλοι (Sony,MS) πηγαίνανε ακόμη,στο χώρο των κονσολών.Αυτό αμέσως δίνει στην Ν ένα αβαντάζ στο να γνωρίζει την αγορά καλύτερα από τους ανταγωνιστές της.Τρανότατη απόδειξη γι' αυτό ήταν η κυκλοφορία του Wii και η μεγάλη επιτυχία του.
Τρίχες, το να "ξέρει" κάποιος την αγορά έχει αποδειχτεί ότι δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.

Η ίδια η "έμπειρη" Nintendo απέτυχε με την ακριβώς προηγούμενη κονσόλα της (Gamecube) που ηττήθηκε καθαρά στο αντίστοιχο console war. Ενώ η "αρχάρια" Sony σάρωσε την αγορά με το PS1 στην πρώτη της προσπάθεια.

Άλλοι είναι οι λόγοι που πήγε καλά το Wii.
 
Mα ακριβώς επειδή έχει εμπειρία στο χώρο,δεύτερο λάθος ήταν πολύ δύσκολο να κάνει...

(μη βλέπεις τη Sega που τα θαλάσσωσε δις !! :p :p )
 
manos426f είπε:
Mα ακριβώς επειδή έχει εμπειρία στο χώρο,δεύτερο λάθος ήταν πολύ δύσκολο να κάνει...(μη βλέπεις τη Sega που τα θαλάσσωσε δις !! :p :p )
Μόνο δύο; Τρία έχει κάνει η Nintendo. To πρώτο ήταν το ανεκδιήγητο Virtual Boy, το δεύτερο ότι επέλεξε cartridge format για το Ν64 και το τρίτο ήταν το Gamecube. Απλά δεν είχε όλα τα αυγά της στο ίδιο καλάθι. Όταν στις home κονσόλες πήγαινε χάλια με το N64 και το GC κυριαρχούσε στις handheld και είχε και το Pokemon να τη στηρίζει.

Πάντως μην μένουμε μόνο στην αναμφισβήτητα υψηλή τιμή του Wii για αυτό που προσφέρει και στην αύξηση αυτής. Το κυριότερο είναι ότι τώρα σου λένε να αγοράσεις περιφερειακό για να κάνει αυτό για το οποίο είχες αγοράσει την κονσόλα εξ αρχής. Τα στάνταρ κοντρόλς απλά ΔΕΝ κάνουν tracking της κίνησής σου, άρα μιλάμε για κοροϊδία.

Αφήστε το μπάχαλο που αναμφισβήτητα θα δημιουργηθεί. Ποια παιχνίδια θα εκμεταλλεύονται το MotionPlus και ποια όχι; Τι θα γίνει με το κοινό που θα αγοράζει ένα παιχνίδι και θα του λέει στην οθόνη "Δεν έχεις το MotionPlus άρα δεν μπορείς να παίξεις αυτό το παιχνίδι"; Πόσοι developers θα το υιοθετήσουν και πως θα το εκμεταλλευτούν; Ο νόμος είναι ότι τα περιφερειακά αποτυχαίνουν στις κονσόλες.
 
Και ενώ όλα αυτά διαδραματίζονται στο GRM, εγώ συνεχίζω να διασκεδάζω αφάνταστα με το Wii μου και τα "παιδικά" του παιχνιδάκια.

Πάρτε το χαμπάρι, η Nintendo νίκησε.

A, και 400 ευρώ να το πήγαινε πάλι θα το αγόραζα. Αλλά 200 ευρώ για το PS3 δεν θα τα έδινα ποτέ.
 
H βία ανέκαθεν υπήρχε στα βιντεοπαιχνίδια οπότε είναι άτοπο να μιλάμε για και καλά "έκρηξη βίας" στις σημερινές κονσόλες... είναι ένα θέμα που ανακυκλώνουν τα κανάλια σχεδόν με την πρώτη ευκαιρία.

Όσο για τα λάθη της N... πάλι λάθος έκανε με την δημιουργία του Wii ως είναι, αλλά το ίδιο λάθος κάνανε άλλα 35~45 εκατομμύρια κόσμος (45mil. shipped) :D Συγνώμη αλλά στο 21ο αιώνα κονσόλα των 250? που να μην παίζει dvd, να έχει αυτές τις δυνατότητες και αυτά τα παιχνίδια και να χτυπάει στα ίσια MS και Sony με αυτά τα μηχανήματα και ποιότητα τίτλων είναι τραγικό... ειδικά αν λάβουμε υπόψη ότι πριν 8 χρόνια, η έλλειψη DVD Playback δυνατοτήτων ήταν ένας από τους κύριους λόγους που βούλιαξε το dreamcast και σήμερα όσοι αγοράζουν το Wii δεν ιδρώνει το αυτάκι τους. Μπορούμε να βρούμε δεκάδες λογικούς λόγους γιατί θα μπορούσε να αποτύχει η συγκεκριμένη κονσόλα, το γιατί όμως πέτυχε δεν μπορεί κανείς να το πει με σιγουριά και να το στηρίξει πλήρως με τα κατάλληλα επιχειρήματα... κονσόλα είναι και γυρίζει και δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος!!! ;)
 
Νεκτάριε, μη ξεχνάς πως πριν από 8 χρόνια ένα DVD player κόστιζε από μόνο του ένα 500άρικο + . Οπότε ο κάθε υποψήφιος αγοραστής καλά έκανε και κοίταζε αυτή την επιπρόσθετη δυνατότητα στην κονσόλα μια και ήταν ασύμφορη η αγορά δύο ξεχωριστών μηχανημάτων.

Σήμερα όμως; Ένα DVD player κοστίζει ακόμα και 19,99. Δεν υπάρχει καν λόγος να λειτουργείς μια κονσόλα για αναπαραγωγή ταινιών. Είναι και άτοπο και ασύμφορο για το ίδιο το μηχάνημα.

Μη μου πεις πως η πλειοψηφία των 360 owners λειτουργούν την κονσόλα σαν dvd player επίσης.

Δέχομαι ότι ένα PS3 θα το λειτουργήσεις σαν BR player, αλλά για τον ίδιο λόγο που περιέγραψα πιο πάνω. Όταν σε 6 μήνες θα αγοράζουμε blu-ray player 59,99 εκεί να δεις πόσο θα καίει το κόσμο η χρήση του PS3 σαν player.

Δεν ανήκω σε καμία εταιρεία, αλλά όπως και να το κάνουμε η Nintendo σαν outsider και με αδύναμη κονσόλα έκανε τη διαφορά και νίκησε. Που είναι το κακό; Εκτός ότι πήγε κόντρα στις επιταγές της εποχής; Το gaming ανήκει σε όλο το κόσμο και όχι σε λίγους που θέλουν να αυτοαποκαλούνται hardcore.
 
ambu_dare είπε:
Όσο για τα λάθη της N... πάλι λάθος έκανε με την δημιουργία του Wii ως είναι, αλλά το ίδιο λάθος κάνανε άλλα 35~45 εκατομμύρια κόσμος (45mil. shipped) :D Συγνώμη αλλά στο 21ο αιώνα κονσόλα των 250? που να μην παίζει dvd, να έχει αυτές τις δυνατότητες και αυτά τα παιχνίδια και να χτυπάει στα ίσια MS και Sony με αυτά τα μηχανήματα και ποιότητα τίτλων είναι τραγικό... ειδικά αν λάβουμε υπόψη ότι πριν 8 χρόνια, η έλλειψη DVD Playback δυνατοτήτων ήταν ένας από τους κύριους λόγους που βούλιαξε το dreamcast και σήμερα όσοι αγοράζουν το Wii δεν ιδρώνει το αυτάκι τους. Μπορούμε να βρούμε δεκάδες λογικούς λόγους γιατί θα μπορούσε να αποτύχει η συγκεκριμένη κονσόλα, το γιατί όμως πέτυχε δεν μπορεί κανείς να το πει με σιγουριά και να το στηρίξει πλήρως με τα κατάλληλα επιχειρήματα... κονσόλα είναι και γυρίζει και δεν κερδίζει πάντα ο καλύτερος!!! ;)
Υπερβολές φίλε Νεκτάριε είναι αυτά που γράφεις,κατά τη γνώμη μου...

35-45 εκατομμύρια κόσμος να κάνει λάθος,κομματάκι χλωμό φαίνεται.

Μήπως κάποιοι άλλοι κάνουν λάθος ;;; :p

Μα δε μπορεί κι εσύ να μη βλέπεις το προφανές:Ότι η Ν απλά θέλησε αυτή τη φορά να διαφέρει από τους άλλους,ήξερε πώς να το κάνει και το πέτυχε !

Άλλωστε μόνοι σας το λέτε:Με το Gamecube απέτυχε,γιατί να πήγαινε ξανά στον ίδιο εντελώς πόλεμο ;;;

Τώρα αυτά που λες κι εσύ κι ο Πάνος περί ανεξήγητου φαινομένου,twilight zone καταστάσεις,απίστευτα πράγματα,παραφυσικά γεγονότα κτλ κτλ,εγώ τα λέω απλά και με μία λέξη:Πίκρα.... :diablotin: :diablotin: :diablotin:

(την ομολόγησες ξεκάθαρα άλλωστε με την αναφορά σου στο Dreamcast...)

Tέλος θα πω ότι όταν έχεις κονταροχτυπηθεί με Sega πολλάκις στο παρελθόν,σιγά μη κολώσεις στην MS και την Sony.Τους πήρε και τα σώβρακα η Ν στον "γύρο" αυτό και καλά τους έκανε ! :tease: :tease:

Άλλωστε ειδικά το XBOX 360 είναι ένα (κακό και περιττό) rip-off των PCs,συνεπώς πώς και γιατί περιμένατε να ξεχωρίσει ;;;

Μη μιλήσω και για το PS3,που εκεί στη Sony απλά δεν ξέρουν τι να το κάνουν τόσο καιρό !!! :p

(Ε ρε τι έχω ν΄ακούσω τώρα !!! :D :D )
 
Το wii εχει dvd playback.. Απλα δεν ειναι για ταινιες.

Ειπαμε παιδια, δεν χρυσωνεται το χαπι με τιποτα. Το wii και παιχνιδαρες εχει, και οι κατοχοι του το αγαπανε, και μελλον εχει κτλ. :D
 
..... Το είπα και πριν θα το επαναλάβω, άλλη μία φορά.

400 ευρώ να έκανε το Wii θα το έπαιρνα. 150 το PS3 με τη καμία.

ΔΕΝ με ενδιαφέρουν τα HD παιχνίδια σε μεγάλες αναλύσεις. Έχω 3 πολύ καλά gaming pcs (το ένα φορητό) για να παίζω σε τρελές αναλύσεις.

ΔΕΝ με ενδιαφέρει μια κονσόλα που θα έχει απλά επαναλήψεις των pc games. Έχω τα pcs για να παίζω παιχνιδάρες. Και έλεος, μην επαναλάβετε τα περί exclusives στο 360 και στο PS3. Αντί Halo (προτιμώ το Prey) και Little big Planet (Προτιμώ το Neverwinter Nights) επιλέγω Super Mario Galaxies και Wario.

'nuff said.
 
Απλες ερωτησεις.

Αν το 80% του πληθυσμου εχουν HD TVs και προβολικα (εγω ευτυχως εχω ακομα CRT για τα παλια κονσολια μου) πως στο καλο καταφερνουν και παιζουν μεσα στη θολουρα?

Ποια ειναι αυτα τα υπεροχα παιχνιδια για τα οποια μιλατε?

Απο τη στιγμη που παραδεχτηκατε οτι το χειρηστηριο ηταν σχεδον "διακοπτης", αυτο δεν ειχε ως αποτελεσμα συμβιβασμους στη gaming εμπειρια?

Οταν σκαει καποιος 250 για τεχνολογια 7 ετων και με controller που υπαρχει επισημη ανακοινωση οτι δεν κανει αυτα που λεει και αργοτερα θα αντικατασταθει, πως νιωθει?

Οταν ο λογος καλουτσικων προς συνολικων παιχνιδιων ειναι γυρω στο 0,01 δεν λεει κατι?

Το οτι πωλειται στα καταστηματα καλυντικων, δεν ειναι "καπως" ρε αδερφια?

Μεγαλα budget για gaming development δεν υπαρχουν/εγκρινονται/χρειαζονται. Αναρωτηθηκατε γιατι?
 
Αν το 80% του πληθυσμου εχουν HD TVs και προβολικα (εγω ευτυχως εχω ακομα CRT για τα παλια κονσολια μου) πως στο καλο καταφερνουν και παιζουν μεσα στη θολουρα?

Αυτό που το είδες; Ναι, βλέπω πολύ καλά σε όλα τα σπίτια που πάω πόσοι έχουν HD τηλεοράσεις και έχουν πετάξει τις CRT. Όσο και αν σου φαίνεται περίεργο κανένας (ακόμα κι εγώ) δεν έχει πετάξει τις CRT και δεν θα το κάνουν για χρόνια ακόμα. Αρκετός χρόνος για να ολοκληρώσει το Wii το κύκλο του.

Ποια ειναι αυτα τα υπεροχα παιχνιδια για τα οποια μιλατε?

Mario Cart, Wario land, Super Mario Sunshine, και άλλα πολλά. Δεν είναι όλα τα games FPS γκαρντιά μου.

Απο τη στιγμη που παραδεχτηκατε οτι το χειρηστηριο ηταν σχεδον "διακοπτης", αυτο δεν ειχε ως αποτελεσμα συμβιβασμους στη gaming εμπειρια?

Γιατί γενικεύεις; Αν κάποιος (μάλλον πληρωμένος) βγήκε και είπε τέτοιο πράγμα, δεν σημαίνει ότι είναι και έτσι. Και πώς νοιώθουμε που βγαίνουν καινούργια περιφερειακά; Υπέροχα. Η εμπειρία Wii ανεβαίνει σε next levels.

Οταν σκαει καποιος 250 για τεχνολογια 7 ετων και με controller που υπαρχει επισημη ανακοινωση οτι δεν κανει αυτα που λεει και αργοτερα θα αντικατασταθει, πως νιωθει?

Όταν σκάει κάποιος 120 ευρώ για σκληρό 20 giga δεν νοιώθει κάπως; Όταν παίρνει κονσόλα στην οποία δεν συμπεριλαμβάνεται καν HDMI καλώδιο δεν νοιώθει κάπως; Όταν η κονσόλα του καίγεται με χαλαρή χρήση δεν νοιώθει κάπως; Όταν πρέπει να τα σκάει για να παίζει on line δεν νοιώθει κάπως; Και ποιός είπε ότι ο controller θα αντικατασταθεί; Το καλό θα γίνει καλύτερο και το καλύτερο τέλειο. Απλά.

Οταν ο λογος καλουτσικων προς συνολικων παιχνιδιων ειναι γυρω στο 0,01 δεν λεει κατι?

Το οτι πωλειται στα καταστηματα καλυντικων, δεν ειναι "καπως" ρε αδερφια?

Μεγαλα budget για gaming development δεν υπαρχουν/εγκρινονται/χρειαζονται. Αναρωτηθηκατε γιατι?

Είδαμε και τον "ανταγωνισμό" Ειδικά το PS3 έχει να επιδείξει παιχνιδάρες. Τι αν σου πω.

Το ότι πωλείται σε καταστήματα καλλυντικών δεν μου λέει τίποτε. Ας ήταν οι "ανταγωνιστές" μάγκες να το έκανα κι αυτοί. Βέβαια αν το 360 πουλιόταν στον Hondo θα έβγαιναν τα fanboyzz και θα μιλούσαν "περί τεράστιας επιτυχίας" και τα λοιπά και τα λοιπά. Βέβαια με την ίδια λογική και το MSI Wind βγαίνει σε ροζ, να πετάξω και τα δύο μηχανάκια μου;

Όσο για το extreme budget στα παιχνίδια, αυτό που χρειαζόμαστε σήμερα και που η Nintendo απέδειξε περίτρανα, δεν είναι άλλο ένα σούπερ ντούπερ FPS που να μαμεί και να δέρνει. Χρειαζόμαστε ΙΔΕΕΣ πρωτοποριακές. Εδώ όσο μαλλί και να ρίξεις δεν βγαίνει τίποτε. Με το Pacman θα παίζουν και τα εγγόνια σας. Με το Cryostasis (insert your game here) ούτε εσείς οι ίδιοι σε δύο μήνες.

Η Nintendo νίκησε κατά κράτος με μια κονσόλα outsider και έχει σαρώσει τα πάντα. Χωνέψτε το. Ότι και να λέτε η κατάσταση δεν αλλάζει. Πολύ γουστάρω!!!!!!!!

EDIT. Για κάποιο λόγο δεν δουλεύει με το Google Chrome το quote. Anyway.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κοιτα, σχεδον ολα τα σαλονια στα οποια εχω αραξει τελευταια δεν ειχαν CRT. Μαλιστα οσοι ερχονται στο δικο μου, κοιτανε την τηλεορασουλα μου με περιεργεια...

3? Και ποιος σου ειπε οτι στις αλλες 2 πλατφορμες ειναι ολα FPS? Πες μου εναν καλο εξομειωτη οδηγησης στο Wii.Ενα arcade racer? Ενα JRPG? Ενα RTS? (αν και διαφωνω με τη κυκλοφορια τους σε κονσολια) Ενα σοβαρο fighting? Ενα ποδοσφαιρακι,μπασκετακι? Ενα sandbox? Eνα sport management? ...μπορω να γραφω μεχρι tommorow :D

Tα 120 δεν χρειαζεται να τα σκασεις.Με 100 παιχνιδια ειμαι με τον 20αρη και εχω και 7 gb χωρο...γιατι να παρω 120αρη??

Το Wii που ειναι ακριβοτερο,δινει component??

Το χειρηστηριο δεν θα αντικατασταθει.Θα βγει με εξτρα φραγκα ο 1:1... ;)

Tα budget δεν χρειαζεται να ανεβουν,διοτι, ισως, δεν υπαρχουν απαιτησεις απο το κοινο?
 
Φυσικα και το Wii νικησε και οι λογοι ειναι απλοι. Πολυ χαμηλοτερη τιμη σε σχεση με τον ανταγωνισμο και προσανατολισμος σε διαφορετικη αγορα σε σχεση με τον ανταγωνισμο. Μια αγορα που αποτελειται κυριως απο ανθρωπους που δεν παιζουν παιχνιδια η περιστασιακα. Οτι ειχε κανει περιπου το PS1.

Το κοινο του ειναι απο 5 μεχρι 95 ετων. Οι αλλες κονσολες απευθυνονται κυριως σε κοινο που εχει απο μετρια εως μεγαλη επαφη με το gaming.

Καλα εκανε και νικησε ουτως η αλλως ουτε Xbox fanboy ειμαι ουτε PS3. Ομως το να αυξανει την τιμη ιδιως σε τετοιες εποχες εστω και για 20 ευρω το βρισκω κοροιδια και εκμεταλευση. Θα μου πειτε αυτη κανει κουμαντο στο φιναλε και οτι θελει κανει, συμφωνω απλα λιγο σεβασμο στους καταναλωτες να δειξει, διοτι what goes up goes down.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H τελευταία σου πρόταση είναι όντως πολύ σωστή.

Όσο και κάποιος να έχει την πρώτη θέση σε κάτι, η ιστορία έχει δείξει πως από την κορυφή μπορείς να βρεθείς στα βάραθρα από λάθος επιλογές, ή από απλή έπαρση.

Ευτυχώς το pc gaming δεν έχει τέτοια θέματα.
 
Για να δούμε αυτά τα καταπληκτικά παιχνίδια του Wii και αν πραγματικά χρειάζονται τα controls τoυ Wii ή αν θα μπορούσαν να παιχτούν με κλασσικά controls. Για να δούμε την πρωτοτυπία της Nintendo και κατά πόσο μας έφερε κάτι πραγματικά νέο.

Οι top 20 retail τίτλοι του Wii σύμφωνα με το Game Rankings. Pass αν πραγματικά χρειάζονται το Wiimote και Fail αν είναι μόνο για το θεαθήναι.


1.Super Mario Galaxy
-Fail

"The basic controls certainly don't rely on anything the N64 couldn't deliver" Eurogamer

2.The Legend of Zelda: Twilight Princess-Fail

To παιχνίδι κυκλοφόρησε κανονικά στο Gamecube

3.Super Smash Bros Brawl-Fail

To παιχνίδι παίζει κανονικά και με classic ή GC controller.

 


4.Resident Evil 4-Wii Edition-Fail


Μεταφορά του RE4 από το GC, προφανώς δεν χρειάζεται Wiimote για να παίξει.


 


5.Rock Band 2-Fail


Δεν τα χρησιμοποιεί καν


 


6.Okami-Fail


Mεταφορά από το PS2


 


7.Metroid Prime 3: Corruption-Pass


Παρόλο που στην ουσία μιμείται το mouse και θα μπορούσε να παιχτεί με κλασσικό joypad είναι πολύ πετυχημένος o χειρισμός του με τα Wii controls, οπότε pass.

 


8.Guitar Hero III: Legends of Rock-Fail


Δεν χρησιμοποιέι Wiimote

 


9.Guitar Hero World Tour-Fail


Τα ίδια

 


10.Zack & Wiki: Quest for Barbaro's Treasure-Pass


"It's more in tune with the Wii control system than anything else except Wii Sports, and Zack & Wiki's application of the technology exceeds even Nintendo's own in breadth and imagination" Eurogamer

11.Boom Blox-Pass

"But Boom Blox isn't just a great puzzle game. It's a great Wii game, which isn't a phrase some of us get to use very often. In fact, it's the best Wii game I've ever played." Eurogamer


12.Super Paper Mario-Fail

O τίτλος είχε αναπτυχθεί για το GC και απλά βγήκε στο Wii. H προσθήκη Wii controls ήταν φυσικά afterthought.

13.MadWorld-Pass

"Your real-life movements mimic the action of, for example, unscrewing a bolt from a giant Frankenstein's head or throwing an eight-foot Nazi into a turbine, so what might feel dull and lifeless on the other consoles is engaging and relevant on this, adding weight to the argument that MadWorld could only really work on Nintendo's console." Eurogamer

14.Pinball Hall of Fame-The Williams Collection-Fail


Φλιπεράκι, άρα το Wii controls δεν χρειάζονται.

15.Pro Evolution Soccer 2008-Pass

"On a basic level, the Wii remote allows you to make players pass with instant precision. An on-screen targeting reticule lets you dictate the positioning of runs, passes, shots, crosses, tackles and the like. Within a matter of minutes you feel in control of the game in a unique way." Eurogamer

16.Call of Duty: World at War-Fail

H έκδοση του φτωχού. Μια χαρά παίζεται και με mouse/keybord στο PC και με joypad στις κονσόλες και φυσικά οι next gen εκδόσεις είναι πολύ ανώτερες.

17.Bully: Scholarship Edition-Fail

Μεταφορά PS2 παιχνιδιού.

18.Νο More Heroes-Pass

"the mixture of mashing and physical movement is novel enough and subsequently flexible enough to keep you happy." Eurogamer

19.Wario Ware:Smooth Moves-Pass

"Small wonder, then, that Smooth Moves arrives so soon after the launch to capitalise - as well as build - on the novelty value of the supremely capable motion sensitive Wii Remote." Eurogamer

20.Mario Kart Wii-Fail

Racing game που παίζεται και με classic controler και φυσικά θα δούλευε τέλεια και με ένα απλό τιμόνι.

Συμπέρασμα: Από τους 20 τίτλους μόνο οι 7 χρειάζονται τα Wii controls και ακόμα και εκεί παίζεται. Το Metroid Prime θα μπορούσε να κυκλοφορήσει άνετα σε οποιαδήποτε κονσόλα ενώ το MadWorld και το No More Heroes με μερικές αλλαγές θα δούλευαν εξίσου καλά σε οποιoδήποτε άλλο σύστημα. Στην πρώτη δεκάδα στην ουσία μόνο το Zack & Wicki είναι πραγματικά δεμένο με τα controls του Wii.

Άρα άνθρακας ο θησαυρός και αυτά που έλεγε η Nintendo για μια νέα γενιά παιχνιδιών απλά μύθος.

Και φυσικά μετά από αυτή την 20άδα (η οποία έχει και "αριστουργήματα" σαν το pinball collection, ήμαρτον)...το χάος (άντε και 2-3 ακόμα).
 
Και επειδη καποιος πεφωτισμενος δημοσιογραφος του eurogamer εγραψε οτι εγραψε, αυτο αποτελει καποιου ειδους αποδειξη οτι το wiimote δεν εδωσε κατι παραπανω στο παιχνιδι -επειδη αυτο παιζεται και με το απλο χειριστηριο ?

Ασε τους δημοσιογραφους στην ακρη - εσυ τελειωσες το Twilight Princess (που ειναι σε καποιο βαθμο ιδιο με του GC) με το wiimote ? Αν ναι, δεν θα μπορουσες να συμφωνησεις με το eurogamer - αν οχι, τοτε απλα μεταφερεις τη γνωμη καποιων αλλων.

Το οτι καποιο/α παιχνιδια παιζουν και με το συμβατικο χειριστηριο δεν σημαινει οτι η εμπειρια ειναι η ιδια. Η διασκεδαση στο wii ξεκιναει απο το wiisports -χωρις καν να αγορασεις καποιον τιτλο - φυσικα αυτο δεν εξηγει γιατι το Super Smash Bros Brawl πουλησε περισσοτερα κομματια απο ολους μαζι τους τιτλους των αλλων κονσολων εκεινη την εποχη.

Γενικα δεν καταλαβαινω γιατι αυτη η "ψαγμενη" αρνητικοτητα γυρω απο το wii - κονσολα videogaming σημαινει διασκεδαση - αν ψαχνει καποιος να πει κατι "κακο" θα το βρει και θα το πει αλλα τοτε απλα δεν διασκεδαζει.

Και φυσικα να θυμισω σε ολους οτι το thread μιλαει για την αυξηση της τιμης του wii και οχι για το αν αξιζει ή οχι.
 
Paspartoo οι "ψαγμένοι" απλά έχουν τσαντιστεί γιατί η Nintendo νίκησε κατά κράτος τις εταιρείες στις οποίες είναι επίσημα ενταγμένοι στο club των fanboyzzzz.

Διαφωνώ 1000% με τη λίστα του φίλου Leon, έχω τελειώσει τα περισσότερα από τα παιχνίδια που αναφέρει και επέτρεψέ μου να έχω διαφορετική γνώμη.

Μπορεί τώρα να πεταχτούν τα fanboyzzzz και να μας πουν ότι οι casual δεν πρέπει να έχουν γνώμη. Γιατί παίζουν σε μηχανή που δεν έχει HD και τα λοιπά.

Θα παραθέσω μια απορία του Σκρουτζ Μακ Ντακ, όταν έκανε τα πρώτα του πολλά λεφτά και είδε την συμπεριφορά των γύρω του να αλλάζει σε μια μέρα:

- "Μα γιατί με βριζουν και μου φέρονται έτσι;"

- "Γιατί τώρα είσαι πλούσιος παιδί μου. Κοίτα να το συνηθίσεις."

- "Μα γιατί τέτοιο μένος εναντίον της Nintendo;"

- "Γιατί είναι το Νούμερο 1 και ο αδιαφιλονίκητος νικητής, έτσι είναι πάντα"

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί οι περισσότεροι φέρονται σαν να έχουν κάποιο συμφέρον από την εταιρεία που υποστηρίζουν. Έλεος ρε μάγκες. Νικηθήκατε και χωνέψτε το.
 
Πίσω
Μπλουζα