Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Αλλη αγαπημενη μου τζελασο και δικη σου οπως βλεπω ειναι τα 7 αδελφια και 7 νυφες καπου τους εχω ανοιξει και δικο τους , ξεχωριστο νημα αλλα δεν το βρισκω τωρα! Υπηρχε και σειρα που δεν ειδα ποτε
 
αριαδνη είπε:
Αλλη αγαπημενη μου τζελασο και δικη σου οπως βλεπω ειναι τα 7 αδελφια και 7 νυφες καπου τους εχω ανοιξει και δικο τους , ξεχωριστο νημα αλλα δεν το βρισκω τωρα! Υπηρχε και σειρα που δεν ειδα ποτε
​Σοβαρά, υπήρχε και σειρά? Δεν είχα ιδέα. Μα τι ωραίο μιούζικαλ που είναι! Η επιτομή του ρομαντισμού! :) Ξέρεις πόσες φορές το έχω δει? Απειρες.
 
http://www.dailymail.co.uk/home/you/...tim-image.html μια συνεντευξη της μπε-μπε, σχετικά πρόσφατη τωρα που έκλεισε τα 70 της χρόνια δηλ. ο μύθος του γαλλικού σινεμά, μιλά για την ζωή της από τα μικράτα της, για την ομοιότητα και την διαφορά με την Μονροε, το πως περνά την μέρα της και τις καθημερινές ασχολίες της, γιατι δεν συχνάζει πια στην πόλη του Σεν-Τροπέζ, την αγάπη της για τα ζώα και άλλα! Οι φαν της θα την βρείτε πολύ ενδιαφέρουσα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ένα δικό μου μπλουζοφόρεμα, Ωντρει

ClTMO3PXEAQnxko.jpg


εχει κανεις μπλούζες με αγαπημένους ρετρό-ηθοποιούς ; είναι πολύ πλέον της μόδας
 
Ειδα την ταινια με την μονροε don't bother to knock , και παιζει την θεότρελη, εντελώς σαλεμένη σε σύγχυση με χρόνια νοσηλεία που δυστυχώς κατά μία ειρωνεία της φύσης , γίνεται και νταντά! Δεν περίμενα να παίξει τόσο καλά έναν δραματικό ρόλο η Μέρλιν, την εχουμε συνηθίσει σε κωμωδιες
 
αριαδνη είπε:
Ειδα την ταινια με την μονροε don't bother to knock , και παιζει την θεότρελη, εντελώς σαλεμένη σε σύγχυση με χρόνια νοσηλεία που δυστυχώς κατά μία ειρωνεία της φύσης , γίνεται και νταντά! Δεν περίμενα να παίξει τόσο καλά έναν δραματικό ρόλο η Μέρλιν, την εχουμε συνηθίσει σε κωμωδιες
Η Μονρόε μου αρέσει πολύ και στο "Ποτάμι χωρίς επιστροφή" (River of no return).... Με τον θεό Ρόμπερτ Μίτσαμ :flower:
 
TZELASO είπε:
Η Μονρόε μου αρέσει πολύ και στο "Ποτάμι χωρίς επιστροφή" (River of no return).... Με τον θεό Ρόμπερτ Μίτσαμ :flower:
βρε παιδι μου αυτην την ταινία την ψαχνω πως και πως αλλα δεν την βρηκα, ισως την φερουν στα προσεχως πάλι καλά που έχουν φέρει και αυτές που εχουν φερει τις κλασσικες, την ταινία τζελάσο που περιγράφω παραπάνω την έχεις δει; ουσιαστικά είναι θρίλερ
 
αριαδνη είπε:
βρε παιδι μου αυτην την ταινία την ψαχνω πως και πως αλλα δεν την βρηκα, ισως την φερουν στα προσεχως πάλι καλά που έχουν φέρει και αυτές που εχουν φερει τις κλασσικες, την ταινία τζελάσο που περιγράφω παραπάνω την έχεις δει; ουσιαστικά είναι θρίλερ
Καλά το "River of no return" είναι πολύ ωραίο. Να το δεις οπωσδήποτε. Ο Ρόμπερτ Μίτσαμ παίζει να είναι ο μόνος ηθοποιός που μου άρεσε τόσο πολύ και σαν άντρας, από τους τόσους ξένους ηθοποιούς (που μπορεί να ήταν και πολύ ωραιότεροί του). Είχε αυτό το "κάτι άλλο". Όσο για την ταινία που λες, όχι μόνο δεν την έχω δει, αλλά δε θυμάμαι και τον τίτλο κιόλας. Από σένα τη μαθαίνω. Τώρα όμως, που την έγραψες, εγώ θα ψάξω να τη βρω.

Αριάδνη, άσχετο αλλά βλέπω ότι σου αρέσει η Ώντρει Χέμπορν που εμένα δε μου άρεσε ποτέ ιδιαίτερα. Μια ταινία της όμως, που ξεχωρίζω είναι το "Διακοπές στη Ρώμη" (Roman holiday) με έναν πανέμορφο Γκρέγκορι Πεκ. Αν δε το έχεις δει, (που δεν το πιστεύω), δες το.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις διακοπές στην Ρώμη φυσικά τις έχω δει αλλά δεν μου άρεσε εκεί η Ωντρευ , πολύ περισσότερο μου έχει αρέσει στο ''η ιστορία μιας μοναχής'' που είναι και αληθινή ιστορία, μια άλλη που θα μου αρεσε είναι οι ψίθυροι αλλά δεν την εχω πετυχει πουθενα την ταινια και θεωρείτε από τις καλυτερές της! εχω θεμα με την ωντρευ εδώ μέσα φτιάξει με τις ταινίες που έχει γυρισει, τωρα βλέπω μια δική της ταινία που είναι γραμματέας σε έναν σεναριογράφο που δεν έχει έμπνευση , η ιστορία εκτελύσσεται με φόντο το Παρίσι!

Αν πετύχεις την ταινία με την Μονρόε που κάνει την παλαβή νταντά μην την χάσεις, παιζει φανταστικά την διχασμένη, ψυχωτική προσωπικότητα
 
13592711_1111868145568076_4363067937657361918_n.jpg


δυο θεες μαζί, δυο γατούλες, η μπριζιτ και η σισσυ και είμαι σίγουρη πως η μπριζιτ θα λάτρευε σισσυ! ένα βιβλίο με υπέροχες φωτο της μπε-μπε και με συρραφές παλιών συνεντεύξεων της σε γαλλικά περιοδικά καθως και στην λιμπερατιον από το 83' και επειτα! η μπριζιτ λέει πως μια ταινία είναι εκείνη που θα κρατούσε από όλη την πλούσια καριέρα της στο σινεμά, την ''αλήθεια'' και καμία άλλη και μιλά για την αποστολή της στην γη , την διάσωση των ζωων/ λεει ''Δοκίμασα πικρότατες απογοητεύσεις που σημάδεψαν βαθιά την εύθραυστη φύση μου να γιατί βρήκα παρηγοριά στα ζώα που μου χάρισαν την ανιδιοτελή αγάπη τους''
 
αριαδνη είπε:
δυο θεες μαζί, δυο γατούλες, η μπριζιτ και η σισσυ και είμαι σίγουρη πως η μπριζιτ θα λάτρευε σισσυ! ένα βιβλίο με υπέροχες φωτο της μπε-μπε και με συρραφές παλιών συνεντεύξεων της σε γαλλικά περιοδικά καθως και στην λιμπερατιον από το 83' και επειτα! η μπριζιτ λέει πως μια ταινία είναι εκείνη που θα κρατούσε από όλη την πλούσια καριέρα της στο σινεμά, την ''αλήθεια'' και καμία άλλη και μιλά για την αποστολή της στην γη , την διάσωση των ζωων/ λεει ''Δοκίμασα πικρότατες απογοητεύσεις που σημάδεψαν βαθιά την εύθραυστη φύση μου να γιατί βρήκα παρηγοριά στα ζώα που μου χάρισαν την ανιδιοτελή αγάπη τους''
αριάδνη έχεις κι εσύ νιαου;τη δικιά μου τη λένε ζουζού και νομίζω ότι η μπριζίτ θα την συμπαθούσε (τώρα αν η ζουζού συμπαθούσε την μπριζίτ άλλου παπά ευαγγέλιο μια και είναι φοβιτσιάρα και ζηλίαρα).Εδώ είναι πάνω στο ηχείο που της αρέσει πολύ να γρατζουνίζει, φυσικά είναι αδύνατον να την σταματήσεις. όντως τα ζώα έχουν ανιδιοτελή αγάπη, δεν τα νοιάζει αν είσαι όμορφος ή ασχημός, χοντρός ή αδύνατος, νέος ή γέρος, άντρας ή γυναίκα, με γυαλιά ή χωρίς, πλούσιος ή φτωχός.



DSCI0026.JPG
 
Μην ξεφύγουμε όμως με τις γατούλες :)
 
Νομίζω πως και η μπριζιτ θα λάτρευε τις γατούλες μας και αυτές την μπριζιτ, δεν νομίζω να υπάρχει ζωάκι που να μην την λατρεύει

και σας εχω και ένα κολάζ με παλιούς ηθοποιούς

13557737_1105289036225987_7782913387925070867_n.jpg


υπέροχο δεν είναι ;

τώρα βλέπω το λιμάνι της αγωνίας με τον μάρλον μπράντο παιδιά γιατί γενικότερα θεωρήθηκε ο καλύτερος ηθοποιός του αιώνα μας; και ίσως το μεγαλύτερο ανδρικό σεξ-σύμπολ, μου άρεσε καλύτερα ο ντην και ο πεκ
 
τι γνώμη έχεις για την Bette Davis Αριάδνη;Υπάρχει και το περίφημο τραγούδι της Kim Carnes, Bette Davis eyes.

Το βάζω συνέχεια στο cd και το ακούω.Πολύ όμορφες γυναίκες και οι δυο και η Bette Davis και η Kim Carnes.
 
εξαιρετικη ηθοποιος 5 αστερων uskoke, εσυ για το ταλέντο του Μπράντον;
 
Όλοι οι καλοί ηθοποιοί αυτής της γενιάς ήταν εξαιρετικοί και πολύ αρρενωποί, Αριάδνη. Εμένα μου άρεσε πολύ η Καζαμπλάνκα από τις κλασσικές ταινίες. Είδα λίγο ένα επεισόδιο της Κάντυ Κάντυ και δεν άντεξα να το δω μέχρι τέλος, πολύς πόνος, τότε που πέφτει απ το άλογο και σκοτώνεται ο καλός της, δεν θυμάμαι ποιος. Είμαι πολύ ευαίσθητος στον πόνο των άλλων (έστω και φανταστικών χαρακτήρων).
 
Κουιζ : Ποιας αλλης διασημης κυριας το φορεμα που εκανε παταγο εραψε ο διασημος ζαν-λουι που εφτιαξε και το ασπρο φορεμα της μεριλν οταν τραγουδησε τα χρονια πολλα στον προεδρο; και τα δυο αυτα φορεματα εμειναν στην ιστορια της ποπ κουλτουρας
 
Πίσω
Μπλουζα