Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

http://www.playbuzz.com/carterjones10/which-horror-movie-is-just-like-your-love-life

ένα καλο με ποια παλια ταινια τρομου, μοιαζει η αισθηματικη σου ζωη

περλα, εσυ που εισαι horror fan, θα το κανεις σιγουρα ;)

και ποιος αλαιν ντελον εισαι

http://www.playbuzz.com/ladydelon10/which-alain-delon-character-are-you

στο δευτερο

Julien de Saint-Preux β La Tulipe Noire

δεν την ξερω την ταινια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
http://www.playbuzz.com/ikeandmike10/which-film-noir-character-are-you

ποιος χαρακτηρας από το ρετρο φιλμ νουαρ εισαι;

επισης ποσο καλα ξερετε τις νουαρ ταινιες

http://www.playbuzz.com/ikeandmike10/know-your-noir

/ μπαμπι εδώ περιμενω να διαπρέψεις

:cool:

ποιος χαρακτηρας από το πρωινο στα τιφανις εισαι;

http://www.playbuzz.com/robertb16/which-character-from-breakfast-at-tiffanys-are-you
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Όντως Αριάδνη, έκανα μόνο αυτό με τις ταινίες τρόμου, τα άλλα τα αφήνω γιατί δεν ξέρω καλά τις ταινίες. Βγήκα Halloween:

Just like Michael Myers, your ex didn't have healthy boundaries. He used to always come over, stay in your house, and never leave you alone. At one point you decided to break up with him and he didn't get it well. He cried for weeks, always calling you in the middle of the night begging you to have him back. Finally, he met another girl who found all these qualities adorable, and he left you alone
 
perlastar είπε:
Όντως Αριάδνη, έκανα μόνο αυτό με τις ταινίες τρόμου, τα άλλα τα αφήνω γιατί δεν ξέρω καλά τις ταινίες. Βγήκα Halloween:
χε, χε κοιτα το δικο μου

alien

Your ex was just like the space monster in "Alien"!

He found a quick way into your heart, and then consumed you emotionally from the inside out!

You two were inseparable in the beginning, until you noticed that he is just too needy for your taste.

It took you a while to get him out of your life, but when it was finally done, you always had a fear that you would want him back.

Luckily he's in another galaxy
 
Σημερα η ερτ-1 ειχε το charade, πολύ καλό: Παρισι, δειπνο πανω σε πλωτο πλοιο για ένα υπέροχο ζευγαρι, παναγια των παρισιων, ωραια μπριστρο ,μυστηριο, αστυνομικο -ρομαντικο έργο, ενας γκριζομάλλης Γκραντ το συνιστω ανεπιφύλακτα

η ωντρει-ρετζι, όταν ειχε αγχος έτρωγε αλλα κιλο η ατιμη δεν επαιρνε :gyros:
 
Ουτε κι εγω ξερω ποσες φορες εχω δει το Charade....

Αστυνομικη κωμωδια με κοσμοπολιτικα στοιχεια που ταιριαζε τοσο μα τοσο πολυ στο στυλ του Γκραντ και της Χεμπορν!

Η βραδινη σκηνη πανω στο ποταμοπλοιο που διασχιζει τον Σηκουανα, απο τις πιο ωραιες που ειδα ποτε. Τη μουσικη εγραψε ο παντα υπεροχος Χενρυ Μαντσινι.

 
και με εξαιρετικο χιουμορ :)

μην μου πεις πως βρηκες τον δολοφόνο; εγω όχι

αυτές οι παλιες χουλυγουντιανες ταινιες, σε κανουν να ονειρεύεσαι, σου χαριζουν εσωτερικη ηρεμια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λατρεύω τις παλιές κλασσικές ταινίες του παγκόσμιου κινηματογράφου και μια από αυτές έχει τίτλο "Wonder man" με τους Danny Kaye, Virginia Mayo, Vera Ellen παραγωγής 1945!

https://www.youtube.com/watch?v=JYgt6UQuzdI
 
bambinella 100 είπε:
Δεν χορταινεται ο Νταγκλας Σερκ. Η συγκεκριμενη ταινια του γυριστηκε το 1954 και ειναι γεματη υψηλα νοηματα, οπως μονο εκεινες τις εποχες θα μπορουσαν να αποδοθουν στη μεγαλη οθονη.Απο τις πιο αγαπημενες μου!
αρκετες οι διαφορες μεταξυ βιβλίου και ταινιας μπαμπι


διαμαντακι φυσικα η ταινια και το βιβλίο που ΄χει πολλα περιστατικα που δεν θα μπορουσαν να αφομοιωθουν όλα τα στοιχεια και είναι λογικο



- μ
εχρι τα 25 ο Μπομπ Μερρικ είναι ένα ρεμάλι που τρωει την τεραστια περιουσια του παππου του( βιομήχανος που βγαζει αυτοκίνητα) σε ποτά και γυναικες, μεγα υλιστης ενας δηλ. Ντοριαν Γκρευ που χει εγκαταλείψει τις σπουδες του και κάθε μερα είναι σκνιπα στο μεθυσι παρασυρωντας και αλλους φοιτητες, όπως την τζους και τον τομ


- Τα ιδια είναι και η κόρη του καλού γιατρου σαν τον Μπομπ, κακομαθημένη και στο κολλέγιο συμμαθητρια του Μερρικ και ερωτευμένη μαζι του που συχναζει σε υποπτα βραδινα μερη/ δεν αφηνει καν τον πατερα της να παντρευτει την γκριζομαλλα νοσοκόμα που είναι ο ερωτας της ζωης του γιατι την θεωρει κατωτάτου για το πρεστίζ τους, όλα αυτά στην ταινια δεν τα βλέπουμε, η δε νοσοκομα μενει στα 40 της ανυπαντρη και δυστυχης



- Ο πατερας της στα 42 παντρεύεται την συμφοιτητρια της 19 ετων, την ελεν διοτι η τζους το επιβάλλει και του λέει πως θα γινει καλο κοριτσι αν εχει την καλυτερη της φιλη κοντα, ετσι λειτουργει παντα ο καλοκαγαθος γιατρος και την πρωτη του γυναικα την παιρνει γιατι ετσι του επιβαλλει ο ανθρωπος που τον σπουδαζει γιατρο, η δε κορη του ψηνει το ψαρι στα χειλη, στα 46 του πεθαινει



- Ο μερρικ εχει ασχημο οικογενειακο περιβαλλον παμπλουτοι γονεις αλλα..μια μανα που συχναζει τον μισο χρονο σε κοσμικούς κυκλος και το άλλο εξαμηνο σε ψυχιατρικες κλινικες και ενας πατερας που αλλαζει γυναικες σαν τα πουκάμισα και πηγαινει ταξίδια, το παιδι το΄χουν παντα νταταδες και ο παππους


 

 




 

 





 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ποια ταινια βασιζεται στην ζωη σου, εχει και ρετρο και νεες ταινιες

http://en.followland.com/test/4/

εγω

Pirates of the Caribbean

You're adventurous, funny, and a little bit of a drunk

:p

αυριο εχει τελεια μα τελεια ταινια

οσα αντεχουν οι ουρανοι

Η κυρία Κάρι Σκοτ, ευυπόληπτη χήρα των καθωσπρέπει αμερικανικών προαστίων, θα ταράξει τα ήρεμα νερά του κοινωνικού της κύκλου, όταν θα ερωτευτεί παράφορα τον κατά πολύ νεότερο κηπουρό της. Γίνεται ο στόχος όλων των ανελέητων κουτσομπολιών της μικρής πόλης όπου ζει και προκαλεί την οργή των παιδιών της, ενώ την πιέζουν να παντρευτεί τον Χάρβεϊ, έναν πλούσιο και σοβαρό κύριο που τον εκτιμούν όλοι...


ΠΗΓΗ ΕΡΤ με τους πρωταγωνιστες του υπέροχου μυστικου



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εδενε καλυτερα η ντορις ντει με τον ροκ από ότι η τζειν γουαιμαν; γιατι τους θεωρω μετα από δυο ταινιες που ειδα ξεχωριστο ζευγαρι! εξαιρετικη και αυτή η ταινια, ο νταγκλας σερκ είναι ολοφάνερα ενας ποιητης της φυσεως και της ζωής που πλαθει παραμυθένιες εικόνες, στα ματια μου αυτό είναι σινεμά, είναι το σινεμά που ταιριαζει σε μενα τουλάχιστον και θα περναγα ωρες και ωρες με αυτές τις ταινιες. Γιάυτο πρεπει να δημιουργούνται φιλμ για να βλέπουμε την ομορφια της απλότητας και της ανιδιοτελής αγάπης κατά με αν και δυσκολο να διαπρεψουν ποτε μπροστα στην ομορφια αυτων των ταινιων / και πάλι μια λίμνη παιζει ρολο στην ιστορια, μια λίμνη παγωμένη αυτην την φορα και θα λεγα πως η ταινια εχει και χριστουγεννιατικο παλμό
 
αριαδνη είπε:
Εδενε καλυτερα η ντορις ντει με τον ροκ από ότι η τζειν γουαιμαν;
Δεν εχει υπαρξει στη μεγαλη οθονη αλλο ζευγαρι τοσο ταιριαστο οσο ο Ροκ με τη Ντορις. Ηταν λες και γεννηθηκαν για να παιζουν μαζι.

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η ερτ επαθε αναπάντεχο ερωτα με τον ροκ :flower: αλλιως δεν εξηγειται κάθε σαββατοκυριακο ταινια του και σημερα πάλι, αν είναι ετσι και οι άλλες του ταινιες τοσο εξαιρετικες , θα πάθω και γω ερωτα μαζί του/ Τον ειδα με την wyman πρωτα και δεν μπορω να τον συνδεσω ευκολα με άλλη ;) η jane wyman, ειχε εξωτικη ομορφια, νομιζω πως θα της πήγαιναν καλύτερα τα μαλλια κάτω
 
το βιντεο κλαμπ εφερε παλιες ταινιες, οποτε για χειμωνα θα χω ολιγην ποικιλια, βεβαια εγω και εγω θα τις νοικιασω :flower: αλλα δεν εχει σημασια, θα βλεπω ταινιες με παλια αρχοντια και θα χαιρομαι, δεν ειχα να δω ταινια/ επισης τα παπλικ εχουν συλλογη, ειχαν συλλογη ταινιων χιτσκοκ μονο που δεν την προλαβα, ηρθα δευτερη:(/ ετσι ειδα σημερα τον νιαγαρα με την μαιρλυν που παιζει λιγο ως πολυ το ''φονικο θηλυκο'' ! η μουσικη θαυμασια!
 
Εύκολο κουιζάκι κλασικού κινηματογράφου για τους συμφορουμίτες!!Όλα τα SOS πέσανε!!

Ελπίζω να μην παραβαίνω κανέναν κανονισμό με την αναδημοσίευση

από ειδησεογραφικό site..http://news247.gr/eidiseis/psixagog...is-thn-tainia-apo-mia-fwtografia.3749220.html

http://news247.gr/eidiseis/psixagogia/cinema/koyiz-kinhmatografoy-mporeis-na-anagnwriseis-thn-tainia-apo-mia-fwtografia.3749220.html
 
You got 93% on Can You Match The Classical Film With The Star Character?

AKA, you are an expert! Once you watch something, you remember it. Especially when it's documented as one of the best movies ever created. You have a high appreciation for classic movies, and it definitely shows

εξαιρετικο κουιζ και ειχα εξαιρετικα αποτελέσματα
 
Που είναι αυτό αριαδνη? δεν μπορώ να βρω το λινκ
 
butch_cassidy είπε:
Που είναι αυτό αριαδνη? δεν μπορώ να βρω το λινκ
το δικο σου, το δικο σου κουιζακι εκανα και είναι πολύ καλό, αν από την αρχη ειχα καταλαβει τις οδηγιες θα εβγαινε το αποτέλεσμα 100% τελικά ναι μου αρεσουν οι κλασσικες παλιες ταινιες και ευτυχως που ηρθαν και στην πολη μου.

Λοιπον ειδα το ''διακοπες στην ρωμη'' δεν μου πολυαρεσε και δεν καταλαβαινω η ωντρευ πήρε το οσκαρ γι'αυτην την ταινια και όχι για την ιστορια μιας μοναχής οπου επίσης προτάθηκε. Που η μια ερμηνεια, που η άλλη δηλ. φοβερη η ερμηνεια της στην δευτερη κλασσικη ταινια με εσωτερικότητα, η πρωτη είναι ανάλαφρη
 
Το ''όλα για την ευα'' θεωρείτε αριστούργημα γενικά για όλο το παγκόσμιο σινεμά και η λέσχη μας το χει δειξει 2-3 φορες! και η ερμηνεια της μπέτι ντειβς καθηλωτική, εμενα όμως μου αρεσε παρα πολύ η ερμηνεία της ευας, νομιζω πως εκανε καλή δουλεια η ηθοποιος που την υποδηθηκε, κανει και ένα μικρο πέρασμα η μονροε και ειρωνεια της τυχης, ενώ της λένε ολοι οι εμπειρογνώμονες στην ταινια πως δεν θα κάνει καριερα η σταρλετ που ερμηνευει τελικά κάνει την καριέρα :) στο πραγματικό προσκήνιο! τωρα τι μηνυματα δινει αυτή η ταινια, πως η ευα είναι ολιγον ψυχωτική...πως απλά είναι αριβιστρια και σφετερίστρια μιας αλλης, πως για την δοξα και την φημη όλα επιτρέπονται και η ευα είναι μια χαρα στο μυαλο, ελα ντε; τι από όλα αυτά! και γιατι θεωρείται μέγα αριστούργημα η ταινια;
 
Πίσω
Μπλουζα