Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Eιναι το αγαπημενο μου τοπικ εδω μέσα και όλο εδω γυριζω και ξαναγυρίζω, βρηκα αυτην την ενδιαφερουσα συνεντευξη απο την εποχη που οι ομορφοτερες γυναικες του σινεμα, συνεργαστηκανε μαζί! ΟΙ σκηνες δρασης  της ταινιας μεταξυ των δυο σταρ ηταν αληθινες και δεν ντουμπλαριστηκαν και επρεπε να δουλευουν ωρες κατω απο τον ηλιο ενω δεν ελειψαν και οι μικροτραμαυτισμοι και οι μωλωπες/ η Καρτιναλε απολαμβανε τις σκηνες μαχης ενω η Μπαρντο καθολου όπως λεει στην συνέντευξη της διοτι ηταν κατα της βιας και τοτε θεωρουσε τον εαυτο της χιπι ενω φοβοτανε μην κανει λάθος κινησεις και χτυπήσει την Κλαουντια, αυτο ιδιαιτερα με συγκίνησε/ Ψαχνω να βρω την συνεντευξη της Καρτιναλε οπου μιλει με θαυμασμο για την Μπε-Μπε πως ειναι το ειδωλο της πλεον αλλα δεν μπορω. Ειδα ομως πως εχει εκδοθει βιβλιο με την ζωη της, το "εγω η Κλαουντια"!




ada47e97-2ad7-4b34-885e-29aae0150ec1_6.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενας ρόλος πολύ διαφορετικός για την Μαιρυλιν οπου εχει μακρυα μαλλιά ( καλα υπήρχανε τοτε τα εξτενσιονς ;

έχει αν βλέπω καλά γαλάζια μάτια, νομίζω θα φορά φακούς)!" Και ειναι από τις λίγες φορες που δεν παιζει την χαζη ξανθιά αλλά βγαζει συναισθημα και ερμηνεία. Ποτάμι χωρις γυρισμό την εποχη της άγριας δύσης και του πυρετού του χρυσού/ ο Μιτσαλ, γοητευτικότατος και ηθοποιάρα με Η κεφαλάιο και του ταιριαζει ο ρολος γαντι του τιμιου  ανθρωπου με ενοχο όμως παρελθον που κρύβει που προσπαθει να καλλιεργησει την γη με τον ιδρωτα του ενω οι αλλοι κυνηγάνε τον χρυσο μανιωδώς όπως και ο συζυγος της Κει. Είμαι στα μισα ακομα εκει που διασχιζουν τον ποταμο με σχεδία και τους κυνηγάνε οι Ινδιάνοι, θα δω και πως έγιναν τα γυρίσματα αλλά μακάρι η Μαιρυλιν να ερμήνευε τετοιους ρόλους πιο συχνα και όχι της σεξις σειρήνας( Αχ τι ανδρας ο Μιτσαλ!!!!!!)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εξτενσιον δε νομιζω να υπηρχαν τοτε, αλλα υπηρχαν ποστις που τα εφαρμοζες στα μαλλια κι εδιναν περιπου την αισθηση αλογοουρας η μαλλιων πιασμενων με τσιμπιδακια.

Εδω τα ειχαμε εμεις. Φορεσε η Καρεζη στο Ραντεβου στην Κερκυρα και στο Τζενη - Τζενη, φορεσε η Βουγιουκλακη στο Η Αλικη στο Ναυτικο. φορεσε η Χρονοπουλου στο Δακρυα για την Ηλεκτρα, και πολλες ηθοποιοι ακομα σε διαφορες ελληνικες ταινιες.
 
Παρεπιπτοντως τα μακρυα μαλλιά δεν της πάνε όσο τα κοντά, ίσως δεν είχε το ύψος να τα υποστηρίξει παρόλο πουu ηταν πολύ λεπτη και ας έλεγε η Λιζ Χαρλευ οτι ηθελε για τα πάχη της και παραδόξως ερμηνευει πολυ όμορφα το ρόλο της τραγουδιστριας της Αγριας δυσης, μπραβο της σαν να γραφτηκε γι αυτην/ ναι τωρα που λες για την Καρεζη στο ραντεβου στην κερκυρα κατάλαβα

Το ποταμι χωρις επιστροφη, εξαιρετική ταινια και μου θύμισε κάπως , κάπως το " άγριο κάλεσμα" και φοβερα εφε για την εποχη ειδικά εκει που στην σχεδια τους τα βαζουν με τους Ινδιάνους/ δυσκολα επιβιωνες στην αγρια δυση με την τόση απληστία , ο θάνατος σου ήταν η ζωή του άλλου. Απίστευτη και ή χημεία Μιτσαμ- Μονροε

Κάπου πήρε το μάτι μου και άλλη μία ταινία του Βαντιμ με την Μπε Μπε " the night heaven fell" ή ελληνικός τίτλος" ξεκίνησα στα 17 "bambi την έχεις δει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Δεν την εχω δει 1@αριαδνη[/USER] γιατι, απο οσο γνωριζω, δεν εχει υποτιτλιστει στα ελληνικα.

Η ταινια εχει γυριστει στην Ισπανια και η Β.Β λεει στην αυτοβιογραφια της οτι στεναχωρεθηκε, αλλα και θυμωσε παρα πολυ οταν για πρωτη φορα στη ζωη της παρακολουθησε ταυρομαχια.

 
Σε ποια μεγάλη διάσημη  ευρωπαια ηθοποιό φερνει λίγο η Συλβα;

1efaa70ba0e0d21bb75a1f488883b7da.jpg
 
Χα χα χα βρε συ σε εμένα φέρνει στην μαμά της ρομυς σναιτερ στα νιάτα της ομως που δεν ήταν άσχημη καθόλου. Και λίγο στην ίδια την Ρομυ στην Σισσυ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χα χα χα βρε συ σε εμένα φέρνει στην μαμά της ρομυς σναιτερ στα νιάτα της ομως που δεν ήταν άσχημη καθόλου. Και λίγο στην ίδια την Ρομυ στην Σισσυ
Δεν την ξερω την μαμα της Ρομυ. Ποια ηθοποιος ηταν;
 
Μαγδα Σναιτερ αν τα διαβάζω καλά τα ξένα ονόματα. Θα βγει ταινία με την Ρομυ το 2018 ή οποία την παρουσιάζει ως αλκοολική και εξαρτημένη με ψυχοφαρμακα τα τελευταία χρόνια μιλά  μόνο για τα τελευταία έτη της ζωής της. Ή κόρη της έχει ήδη ξεσπαθωσει κατά της σκηνοθετιδας της ταινίας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ διασημη στην Αυστρια, Ουγγαρια, Γερμανια αλλα μετα την επισκιασε η κορη

εδωη ταινια για την ζωη της τον τελευταιο χρονο το 81' η ιδια η Ρομι ειχε δηλωσει στον δημοσιογραφο πως ειναι μια δυστυχισμενη ειχε παρει την κατιουσα απο τον θανατο του γιου της και μετα και οντως ηταν εξαρτημενη απο χαπακια

https://www.cnn.gr/style/psyxagogia/story/133140/den-itan-alkooliki-h-kori-tis-romi-snainter-exorgizetai-me-nea-tainia-gia-tin-prigkipissa-sisi

πηγη: cnn.gr style

και εδω μια σκηνη της ρομυς με την δικια μας Μελινα Μερκουρη

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια από τις ωραιότερες ταινιες που εχω δει ποτε στην ζωη μου " ο πύργος του πόνου" , 10/10 , η καλύτερη μεταφορα για μένα κινηματογραφικά της Ευρ δηλ καμια σχεση με τις τηλεταινιες που εχω δει πρόσφατα του 97' και του 2011 ακόμα και αν το τελος διαφοροποιειται από το βιβλίο ! Ακόμα και με τον Μακ φειντεν η ταινια δεν ειναι το ίδιο, ουτε και η ταινια του 83' , του 84' δεν θυμαμαι ακριβως την χρονια  με γνωστους ηθοποιους. Ισως γιατι οι δυο κεντρικοι πρωταγωνιστες δίνουν ρέστα, ισως γιατι το γοτθικο πνευμα αναπαρισταται τελεια. Ο Ορσον Γουελς εξαιρετικός ο τελειος κύριος Ρότσεστερ , δηλ. τα λόγια ειναι λιγα ειναι ο Ροτσεστερ οπως περιγραφεται  ακριβως και στο βιβλιο, βλοσυρος, οχι πολυ όμορφος με χρυση καρδια, ενας βαρια πληγωμένος ανθρωπος απο την ζωη και τις λαθος επιλογες του. Οσον αφορα την Τζο Φοντειν , πρωτη φορα ειδα ταινια της και απλά εμεινα, μιλαμε για υποκριτικη δεινότητα η γυναικα, δικαιως πηρε οσκαρ η τελεια Τζεην , τα μελαγχολικα της ματια ειναι εκφραστικοτατα. Γιατι δεν υπαρχουν τετοιοι ηθοποιοι σημερα η απλά δεν υπαρχουν καλοι σκηνοθετες να κάνουν όμορφες διασκευες; Καταλαβα με αυτην την ταινια τι σημαινει καλη υποκριτικη, ζωντανεψαν το πραγματικό ήθος του βιβλίου και πως να δεις τις σημερινες μεταφορές που ειναι μεσοβεζικες

http://www.cine.gr/film.asp?id=704683&page=4

Jane_Eyre.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
On 25/6/2018 at 9:21 ΠΜ, αριαδνη said:

Πολυ διασημη στην Αυστρια, Ουγγαρια, Γερμανια αλλα μετα την επισκιασε η κορη

εδωη ταινια για την ζωη της τον τελευταιο χρονο το 81' η ιδια η Ρομι ειχε δηλωσει στον δημοσιογραφο πως ειναι μια δυστυχισμενη ειχε παρει την κατιουσα απο τον θανατο του γιου της και μετα και οντως ηταν εξαρτημενη απο χαπακια

https://www.cnn.gr/style/psyxagogia/story/133140/den-itan-alkooliki-h-kori-tis-romi-snainter-exorgizetai-me-nea-tainia-gia-tin-prigkipissa-sisi

πηγη: cnn.gr style

και εδω μια σκηνη της ρομυς με την δικια μας Μελινα Μερκουρη

Το απόσπασμα είναι από την πολύ ωραία ταινία "10.30, ένα καλοκαιρινό βράδυ" του Ζυλ Ντασέν, με τη Μελίνα Μερκούρη, τη Ρόμυ Σνάιντερ και τον Πήτερ Φιντς..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
 Aυτο του Ντασεν θα πρεπει να ηταν πολύ κουλτουρε  κάνω λάθος atanasio ; Διοτι η Ρομυ αποτιναξε τον "ελαφρο" κινηματογραφο  από πάνω της που όμως ηταν υπέροχος και την καθιέρωσε  και πολύ της πήγαινε και έπαιζε σε πιο βαριές ταινίες.Eγω ειδα σημερα το " the ladies of chorus " και βρίσκομαι σε ενα ροζ συννεφάκι αυτην την στιγμη , η Μαιρυλιν ομορφοτερη απο ποτε, νεουδι το 48΄πολυ όμορφη γυναικα και αυτη που παιζει την μαμα ! Η ταινια παρουσιαζει την ζωη πολύ ρομαντική και αερινη χωρις την πάλη των ταξεων μακάρι να ητανε όμως ετσι

full.ladiesofthechorus-r48-monroeinbluerobe-2580__29055.1512009478.1280.1280.jpg

51COntNpdxL._SY445_.jpg
 
. Οσον αφορα την Τζο Φοντειν , πρωτη φορα ειδα ταινια της και απλά εμεινα, μιλαμε για υποκριτικη δεινότητα η γυναικα, δικαιως πηρε οσκαρ η τελεια Τζεην , τα
Αν σου άρεσε η Joan Fontaine, ψάξε να βρεις τη "Ρεβέκα" του Χίτσκοκ.
 

On 9/3/2017 at 6:32 ΜΜ, αριαδνη said:



O Bill Mumy ειναι ο πιτσιρικος που ερωτευεται τη Brigitte. Τον ηξερα πολλα χρονια προτου παρακολουθησω την ταινια γιατι πρωταγωνιστησε σε τρια επεισοδια της λατρεμενης μου ασπρομαυρης σειρας, The Twilight Zone. Και τα τρια αυτα επεισοδια γυριστηκαν απο το 1961 εως το 1963 κι ετσι ο Bill ειναι ακομα πιο μικρουλης απο ο,τι στην ταινια. Δες τα κι εσυ 1@αριαδνη[/USER] καποια στιγμη αν θελεις και νομιζω πως θα βρεις τον μικρο τρομερα ταλαντουχο.

Οι τιτλοι τους ειναι οι εξης: Long distance call, It's a good life, In praise of Pip.

 
Ελεφαντας πολύ ταλαντούχα ηθοποιός ναι εννοείται θα θελα να την δω και αλλου ! Αυτή και ο Γουελς ζωντανεψαν μοναδικά ένα εξαιρετικό βιβλίο το οποίο ήταν και απο τα αγαπημένα της βασίλισσας Βικτωριας , την Τζεην Ευρ, βλέποντας τους κατάλαβα τι σημαίνει καλή υποκριτική στην μεγάλη οθονη .Ή Φοντειν δε , είχε πολύ άσχημη σχέση με την εξίσου διάσημη αδερφή της, μυθικοι καυγάδες λέμε! Μπαμπι πολύ ευχαρίστως αρκεί να βρω υπότιτλους έχω θέμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είδα την ρεββεκα του Χιτσκοκ και έκανα πολύ καλά! Ή καλύτερη ταινία του μετρ που έχω δει μέχρις στιγμής! Ή Φοντειν άψογη στον ρόλο. Μάλλον το φυσικό της έκανε για αγνές, απλές , ανιδεες, ταπεινές κοπέλες με καλη καρδια, δεν πήρε εδώ όσκαρ αλλά είναι τέλεια ως.....δεν έχει όνομα στην ταινία very strange! Δεν βλέπουμε ποτέ και την άψογη , αριστοκρατική πανέμορφη Ρεβεκκα όλο για Ρεβεκα ακούμε και Ρεβεκκα δεν βλέπουμε να έχουμε ένα μέτρο σύγκρισης με την νεα σύζυγο. Φυσικά, μαθαίνουμε παρά πολλά για τον χαρακτήρα της παλιάς συζύγου καθόλου κολακευτικά σχόλια ήταν παλιό θηλυκό παλαιάς κοπής ενω ή Φοντειν αν και ανιδεη από τον καλο κόσμο, ψυχουλα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα