Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

Μπαμπι για κοίτα λίγο την κόρη του Ντεπ και της Παραντι την λιλι ροουζ, δεν μοιάζει λίγο στην Μπαρντο στα πολύ, πολύ νιάτα της όταν πρωτοβγηκε, στις πρώτες της ταινιες;
 
Μπαμπι για κοίτα λίγο την κόρη του Ντεπ και της Παραντι την λιλι ροουζ, δεν μοιάζει λίγο στην Μπαρντο στα πολύ, πολύ νιάτα της όταν πρωτοβγηκε, στις πρώτες της ταινιες;
Στο πολυ μακρινο. Περισσοτερο μοιαζει στη μαμα της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι ναι είναι ωραίες κοπέλες αλλά με δικη τους ομορφιά ποτέ δεν θα σου πάει στο μυαλό πως είναι εγγονές της Μπαρντο . Ή Σιφερ πχ.αν δεν ήταν τόσο ψηλή της μοιάζει πολύ περισσότερο. Και ή κόρη της Παραντι ακόμα, σκεψου δηλ.
 
μια ερωτηση ; ποσες ταινιες υπαρχουν με τον τιτλο "miracle on 34 street" , μια ειναι σιγουρα με την ναταλι γουντ και την οχαρα μα εμενα το τιουμπι μου εμφανιζει αλλη αρα γυριστηκαν δυο ταινιες με την γουντ παιδι η πιο παλια( την οποια και δεν μορω να βρω πουθενα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μια ερωτηση ; ποσες ταινιες υπαρχουν με τον τιτλο "miracle on 34 street" , μια ειναι σιγουρα με την ναταλι γουντ και την οχαρα μα εμενα το τιουμπι μου εμφανιζει αλλη αρα γυριστηκαν δυο ταινιες με την γουντ παιδι η πιο παλια( την οποια και δεν μορω να βρω πουθενα)
Γεια σου, Αριαδνη, και χρονια πολλα! Μας ελειψες.

Με αυτον τον τιτλο υπαρχουν συνολικα τεσσερις ταινιες, δυο κινηματογραφικες και δυο τηλεοπτικες. Οι πρωτες κυκλοφορησαν το 1947 και το 1994. Οι αλλες προβληθηκαν στην τηλεοραση το 1959 και το 1973.
 
μπαμπι μου καλη χρονια, παντα τα ξεκαθαριζεις ολα φυσικα εσυ θα διαλεγες την πρωτοτυπη ειμαι βεβαια μα και του 55' ειναι εξαιρετικη 
 
μπαμπι μου καλη χρονια, παντα τα ξεκαθαριζεις ολα φυσικα εσυ θα διαλεγες την πρωτοτυπη ειμαι βεβαια μα και του 55' ειναι εξαιρετικη 
Του '55 ειναι επεισοδιο απο την τηλεοπτικη σειρα The 20th Century-Fox Hour. Δεν ειναι καν τηλεταινια. Θα ελεγα ομως οτι ειναι πραγματι καλη, χωρις να την εχω δει. Αυτο το λεω γιατι ηταν πολυ φροντισμενες οι τηλεοπτικες παραγωγες τοτε στην Αμερικη και επειδη εχω αδυναμια στην εποχη εκεινη.

Με αυτον τον τιτλο κυκλοφορησαν παντως πολλα τηλεοπτικα επεισοδια.
 
παιδια εχω πηρα το δωρακι μου για φετος και περιμενα χρονια, τι εννοω; ειδα την αυθεντικη ταινια του 47', χαρης στον secret santa μου! να ναι για παντα καλα! ειχα μονο μια μακρινη παιδικη αναμνηση , ημουν δν ημουν 9-1 ετων οταν την ειχε προβαλει η ερτ και μου ειχε μεινει μια γλυκεια γευση.

πολλες οι διαφορες απο την ταινια του 55 και πολλες οι ομοιοτητες'καθως και σε διαρκεια προβολης ειναι πολυ μεγαλυτερη και λεπτομερεστατη, oμως πολλοι διαλογοι ειναι σχεδον ιδιοι ! θα επανερθω στο θεμα και με μια αλλη ταινια που ειδα φετος για πρωτη φορα το star in the night, ταινια μικρου μηκους

49633282_600404267080160_5794342333243719680_n.jpg

49479712_600404287080158_7091845841626857472_n.jpg
 
να δωσουμε καποιες λεπτομερειες για την δευτερη πιο ωραια χριστουγεννιατικη ταινια μετα την "μια υπεροχη ζωη" του φρανκ καπα κατα την γνωμη μου/ το πολυκαταστημα μεισι ειναι πραγματικοτητα διοτι ηταν το καλυτερο μαγαζι στο μανχαταν καθως και η παρελαση την μερα των ευχαριστιων που βλεπουμε στην αρχη. η ταινια δεν εκανε καλη εντυπωση στην καθολικη εκκλησια διοτι η πρωταγωνιστρια ηταν χωρισμενη γυναικα με μικρο παιδι και ερωτευεται εναν αλλον ανδρα , υπήρξαν εντονες αντιδρασεις για τον λογο αυτο/ η γουντ πιστεψε βαθια μεσα της οτι ο ηθοποιος που υποδυεται τον αγιο βασιλη ειναι ο πραγματικος santa claus και το πιστευε για καιρο μετα! η ταινια διαπραγματευεται την σχεση μιας πραγματιστριας γυναικας καριερα που δεν θελει η μικρη 7 χρονη κορη της να πιστευει σε παραμυθια και κυριως στον αη βασιλη διοτι αργοτερα θα πικραθει οταν αντικρυσει την πραγματικοτητα η ιδια εχει πληγωθει στον γαμο της/ ενας φιλος της μαλλον γειτονας θελει να της αλλαξει διαθεση εναντι των χριστουγεννων και κει μπαινει στο παιχνιδι ενας συμπαθης γερακος που πιστευει πως ειναι ο αυθεντικος αη βασιλης και προσλαμβανεται στο μεισι απο την μητερα της μικρης! τα αλλα επι οθονης

την ταινια την ειχε δειξει η ερτ κοντα τριαντα χρονια πριν και ηταν ευτυχισμενη για μενα η μερα εκεινη αλλα δεν θα μπορεσω ποτε να μαθω ποτε την εβαλε την χρονια εννοω, ουτε θα καταλαβω ποτε γιατι βαζουν κατι ανοητες ταινιες πλεον και δεν βαζουν αυτες τις κλασσικες με εξαιρεση την βουλη που εβαλε φετος την ταινια του καπα αλλα ενας κουκος χριστουγεννα δεν φερνει

η μικρη που παιζει στο επεισοδιο του 55΄χαθηκε μετα αν και αναγνωριζω εντονο ταλεντο( μπαμπι τι εννοεις οτι υπηρχαν και αλλα επεισοδια με αυτον τον τιτλο;)
 
Εννοω αυτο που εγραψα και πιο πανω: Δεν υπηρξε ταινια του '55 με αυτον τον τιτλο. Υπηρξε τηλεταινια του '59.

Αυτο του '55 που λες, αν εννοουμε το ιδιο, ηταν τηλεοπτικο επεισοδιο, καθως και πολλα ακομα με τον ιδιο τιτλο.
 
α καταλαβα μπαμπιπαω να βρω καιτην τηλεταινια του 59'
 
δειτε την ταινια "χριστουγεννιατικη ιστορια" του 51' και καμια σχεση μα καμια με τις αλλες βερσιον παιδια ειναι σκαλοπατια ανωτερη, υπαρχει στο τιουμπι στα ελληνικα για οποιον θελει και δεν με πιστευει μαλιστα ο πρωταγωνιστης ηταν πολυ σημαντικος ηθοποιος το 50' σιγουρα μπαμπι εσυ τον ξερεις, επισης χριστουγεννιατικη τροπον τινα ταινια θεωρειται και οι καμπανες της εκκλησιας της αγιας μαιρη  
 
δειτε την ταινια "χριστουγεννιατικη ιστορια" του 51' και καμια σχεση μα καμια με τις αλλες βερσιον παιδια ειναι σκαλοπατια ανωτερη, υπαρχει στο τιουμπι στα ελληνικα για οποιον θελει και δεν με πιστευει μαλιστα ο πρωταγωνιστης ηταν πολυ σημαντικος ηθοποιος το 50' σιγουρα μπαμπι εσυ τον ξερεις, επισης χριστουγεννιατικη τροπον τινα ταινια θεωρειται και οι καμπανες της εκκλησιας της αγιας μαιρη  
Ποιος ειναι ο ξενος τιτλος της Χριστουγεννιατικης ιστοριας;
 
δυο σπανιες φωτο της μπαρντο απο χριστουγεννα, η δευτερη ειναι αρκετα σπανια

βρηκα την ταινια the professionals με την κλαουντια καρτιναλε 

οποτε κατι θα χω να δω το μεσημερι

49499966_604750903312163_1438270193926144000_n.jpg

49545944_604750943312159_7726491078529908736_n.jpg
 
Εγω παντως πρωτη φορα τις βλεπω και τις δυο. Η εγχρωμη πρεπει να ειναι γυρω στο 1966 και η αλλη αρχες δεκαετιας '60.
 
την δευτερη να φανταστεις την βρηκε μια ξενη  κοπελα πολυ δυσκολα στο ινστα και μαλιστα ελεγε πως θα πρεπει να την αναφερουμε αν καναμε κοπι πειστ, το ονομα της διοτι κουραστηκε πολυ να τη ψαξει

τι κανει μια γυναικα αν ο ρομπερτ μιτσαμ "της πει πως μωρο μου εισαι ακριβως  οτι θελω για τα χριστουγεννα" και ομως η ηρωιδα της ταινιας αντι να πεταξει απο την χαρα της εχει πολλες αμφιβολιες και παρολιγο να παντρευτει αλλον αλλα εν τελει ποιος να συγκριθει με τον ρομπερτ  - στηβ εστω και ανεργο και μονο σιγουρα οχι ενας ανουσιος δικηγορος/ τελεια ταινια, την ειχα δει και αυτη παιδι και ναι την ειχε προβαλλει η ερτ πριν 25 τοσα χρονια θυμαμαι το τρενακι που τοσο αποφασιστικο ρολο παιζει για την ταινια ως συμβολο,, απορω γιατι τα χριστουγεννα αυτα τα αριστουργηματα δεν τα ξαναπροβαλλουν και να φανταστειτε οτι ειναι απλες ιστοριες αλλα μαγευτικες/ εδω η μητερα ειναι μονη διοτι ο ανδρας της εχει πεθανει στον πολεμο και εχει ενα μικρο αγορακι τον τιμοθι γυρω στα 6 να μεγαλωσει. τι ομορφη γυναικα η τζανετ λη , πανεμορφη και χριστουγεννιατικη ακρως και της πηγε γαντι ο ρολος! secret santa ευχαριστω!!!!! θαυματα συμβαινουν τα χριστουγεννα και λιγο μετα μου φαινεται, φετος ειδα τρεις υπεροχες χριστουγεννιατικες ρετρο ταινιες συν το θαυμα της 34 λεωφορου σε επεισοδιο, υπεροχα δωρα , με γεμισανε αισιοδοξια

49690836_606192953167958_7145351723861671936_n.jpg
 
Δεν ξέρω... εξαρτάται τι εννοούσε ο Μίτσαμ. Ας πούμε εγώ θα μπορούσα να πω ακριβώς το ίδιο σε μια τροφαντή γαλοπούλα, και οι σκοποί μου δεν θα ήταν καθόλου καλοί. Μπορεί η Τζάνετ να προτιμούσε να βρει κάποιον που θα την ήθελε και την Πρωτοχρονιά.
 
Διακαως την ηθελε την ξανθια κορασιδα ο μιτσαμ και την διεκδικησε μεχρι και στο χριστουγεννιατικο οικογενειακο τραπεζι  πλαι στον μελλοντα συζυγο της!  τον καλεσε ο τιμοθι  στο σπιτι που τον λατρεψε απο την πρωτη στιγμη! Στον μικρο δε ο απολυμενος στηβ εκανε δωρο το πανακριβο τρενο η ταινια εξελισσεται στην νεα υορκη , την εχεις δει ποτε;
 
Πίσω
Μπλουζα