• Αγαπητά μέλη: Για λόγους ασφαλείας, τα παλιά σας user passwords έχουν καταργηθεί. Πατήστε εδώ για password reset ώστε να ορίσετε νέο συνθηματικό. Μη ξεχάσετε να ελέγξετε τον spam folder σας για το email που θα παραλάβετε. Aν πιστεύετε ότι έχετε εγγραφεί με email address που έχει καταργηθεί, παρακαλούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας στο info@retromaniax.gr για να αποκαταστήσουμε το πρόβλημα.

Ξένοι ηθοποιοί - Ξένες ταινίες του '40, '50, '60 που αγαπήσαμε.

αριαδνη

candy fan
Αντιδράσεις
766
IMG_20200210_181853.png
Καταλαβαίνω πως θα ναι καλή! Τι ταινιαρες υπήρχαν κάποτε ! Χωρίς βραβεία αλλά διαμαντια

bambinella 100

Extra Galactic RetroEntity!
Αντιδράσεις
3.222
Καταλαβαίνω πως θα ναι καλή! Τι ταινιαρες υπήρχαν κάποτε ! Χωρίς βραβεία αλλά διαμαντια.
Bραβεια απο κουλτουριαροπληκτους, για μενα δεν εχουν αξια, αρα ευτυχως που δεν ειχαν τετοια βραβεια.
Το The web το ειδα κι εγω πριν απο κανενα τριμηνο. Αν και παιζουν μεσα ηθοποιαρες οπως ο Vincent Price και ο Edmond O' Brien, δε θα το ξαναδω γιατι με κουρασε καπως. Παντως ο Vincent πανουργος! ;)

αριαδνη

candy fan
Αντιδράσεις
766
Bραβεια απο κουλτουριαροπληκτους, για μενα δεν εχουν αξια, αρα ευτυχως που δεν ειχαν τετοια βραβεια.
Το The web το ειδα κι εγω πριν απο κανενα τριμηνο. Αν και παιζουν μεσα ηθοποιαρες οπως ο Vincent Price και ο Edmond O' Brien, δε θα το ξαναδω γιατι με κουρασε καπως. Παντως ο Vincent πανουργος! ;)
Λες να μην εμπιστευτω και την σημερινή ταινία της λέσχης την " υπηρέτρια" όπως λέει ή αφισα της ταινίας" έκανε το κοινό των Καννων να αναστεναξει και να χειροκροτήσει θερμά" μετά από αυτήν την κριτική έχω καταλάβει τι θα δω. ..χα χα
Βρε που φτάσαμε , να βλέπεις μία ταινία να σαρώνει στα βραβεία και να την φοβάσαι.

Τεσπα στο προκειμένου ο Ρηγκαν δεν θα σωζοτανε εύκολα διότι είχε πέσει για τα καλα στον ιστό της αράχνης που του υφανε ο πολυεκατομμυριούχος αν δεν ήτανε ο διοικητής της αστυνομίας να τον σώσει. Και αυτόν και την κοπέλα. Ο χαρακτήρας της κοπέλας ήταν καλός με αποδείξεις παρότι είχε κάνει την πολυτελή ζωή επιλέγει έναν άσημο δικηγόρο στο τέλος, μπράβο της, μέσα της είχε ηθικά ερείσματα. Δεν την είχε καταπιεί ο πλούτος. Αρνήθηκε και τις διακοπές στο Παρισι πλάι σε έναν πολυ πλούσιο άνδρα.

bambinella 100

Αντιδράσεις
3.222
Λες να μην εμπιστευτω και την σημερινή ταινία της λέσχης την " υπηρέτρια" όπως λέει ή αφισα της ταινίας" έκανε το κοινό των Καννων να αναστεναξει και να χειροκροτήσει θερμά" μετά από αυτήν την κριτική έχω καταλάβει τι θα δω. ..χα χα
Βρε που φτάσαμε , να βλέπεις μία ταινία να σαρώνει στα βραβεία και να την φοβάσαι.
Ποιος ειναι ο ξενος τιτλος της Υπηρετριας;
Για μενα παντως ειναι χρησιμο να γνωριζω ποιες ταινιες πηραν πολλα βραβεια. Ετσι ξερω ποιες δε θα δω.

Τελευταία επεξεργασία:

αριαδνη

candy fan
Αντιδράσεις
766
The handmaiden ,είναι κορεατική νομίζω βασισμένη όμως σε αγγλιδα συγγραφέα με βικτωριανή ατμόσφαιρα, ερωτικό θρίλερ με αναφορές σε Χιτσκοκ και Ντε Σαντ. Δεν θα πάω να την δω στα σίγουρα καλύτερα ένα ρετρό,αμερικανικο φιλμ νουάρ τώρα που έχω βρει δεν τα αφηνω.
Το χριστουγεννιάτικο επεισόδιο της Μπονατζα που σημαίνει χρυσή φλέβα είναι εξαίρετο , δεν βρήκα όμως αυτόνομο θέμα για την σειρα να γράψω εντυπώσεις, αξίζει.

bambinella 100

Αντιδράσεις
3.222
The handmaiden ,είναι κορεατική νομίζω βασισμένη όμως σε αγγλιδα συγγραφέα με βικτωριανή ατμόσφαιρα, ερωτικό θρίλερ με αναφορές σε Χιτσκοκ και Ντε Σαντ. Δεν θα πάω να την δω στα σίγουρα καλύτερα ένα ρετρό,αμερικανικο φιλμ νουάρ τώρα που έχω βρει δεν τα αφηνω.
Το χριστουγεννιάτικο επεισόδιο της Μπονατζα που σημαίνει χρυσή φλέβα είναι εξαίρετο , δεν βρήκα όμως αυτόνομο θέμα για την σειρα να γράψω εντυπώσεις, αξίζει.
Σε ευχαριστω.
Διαβασα τωρα υποθεση για το Handmaiden στην IMDb και καταλαβα περι τινος προκειται. Οπως το περιμενα, η ταινια δεν κανει για μενα ουτε κατα διανοια. Τα υπολοιπα αν θελεις σε πμ γιατι ειναι του 2016 και αρα ειμαστε εκτος θεματολογιας και εκτος χρονικου οριου του φορουμ.
Σχετικα με τη Bonanza, δεν υπαρχει θεμα για τη σειρα γιατι παιχτηκε στη χωρα μας αρχες δεκαετιας '70 που οι περισσοτεροι ημασταν αγεννητοι.

Τελευταία επεξεργασία:

αριαδνη

candy fan
Αντιδράσεις
766
Σε ευχαριστω.
Διαβασα τωρα υποθεση για το Handmaiden στην IMDb και καταλαβα περι τινος προκειται. Οπως το περιμενα, η ταινια δεν κανει για μενα ουτε κατα διανοια. Τα υπολοιπα αν θελεις σε πμ γιατι ειναι του 2016 και αρα ειμαστε εκτος θεματολογιας και εκτος χρονικου οριου του φορουμ.
Σχετικα με τη Bonanza, οντως δεν υπαρχει θεμα για τη σειρα γιατι παιχτηκε στη χωρα μας αρχες δεκαετιας '70 που οι περισσοτεροι ημασταν αγεννητοι.
Επιρρεπείς να γράψω εδώ τις εντυπώσεις μου για το χριστουγεννιάτικο επεισόδιο της Μπονατζα τότε; Είναι τέλειο με πολλά νοήματα( σίγουρα θα σου αρέσει) και θα μπορούσε να είναι κάλλιστα μία ξεχωριστή χριστουγεννιάτικη ταινία!

bambinella 100

Αντιδράσεις
3.222
Επιρρεπείς να γράψω εδώ τις εντυπώσεις μου για το χριστουγεννιάτικο επεισόδιο της Μπονατζα τότε; Είναι τέλειο με πολλά νοήματα( σίγουρα θα σου αρέσει) και θα μπορούσε να είναι κάλλιστα μία ξεχωριστή χριστουγεννιάτικη ταινία!
Τελικα υπαρχει θεμα για τη σειρα, οποτε γραψε ο,τι θελεις εδω:

αριαδνη

candy fan
Αντιδράσεις
766
Μέρα που είναι σήμερα πείτε το αγαπημένο σας κινηματογραφικό ζευγάρι, ιδού το δικό μου , ταινία "Ρεβεκκα" το ανώνυμο κορίτσι και ο αριστοκρατικός Μαξ!
Το δικό σας πολυαγαπημένο;

Συνημμένα

bambinella 100

Αντιδράσεις
3.222
Ειναι το ζευγαρι που για μενα αγγιζει την τελειοτητα: Doris Day και Rock Hudson.
Eπαιξαν μαζι σε τρεις ταινιες και ειναι σαν να τους εχω δει σε τουλαχιστον δεκα. Τους κοιταζω και λεω "Δεν μπορει, θα ηταν παντρεμενοι αυτοι οι δυο και μας το εκρυβαν!" :)
Μιλαμε για απιστευτο δεσιμο μεταξυ τους, στο οποιο βεβαια συναινεσε εντονα η πολυχρονη φιλια τους και η αγαπη που ειχαν μεταξυ τους.
Μοναδικοι οσο κανενα αλλο ζευγαρι. Τους λατρευω και δε χορταινω να παρακολουθω τις ταινιες τους:
Pillow talk - 1959
Lover come back - 1961
Send me no flowers - 1964
Μακαρι να τους εβλεπα μαζι σε αλλες χιλιες!

1581689654402.png

Τελευταία επεξεργασία:

αριαδνη

candy fan
Αντιδράσεις
766
Είπα χθες μέρα που ήτανε να δω την carrie με την Τζενιφερ Τζοουνς και τον Ολιβιε και μελαγχόλησα λίγο το άφησα στην μέση και νομίζω πως πρώτη φορά μου συμβαίνει με ασπρόμαυρη ταινία! Θα την ξαναπροσπαθησω, προς ενημέρωση φέτος το βιβλίο ή κάρυ μεταφράστηκε και πρώτη φορά στα Ελληνικά.

αριαδνη

candy fan
Αντιδράσεις
766
IMG_20200216_001200.pngερωτηση : ποια διάσημη βρετανίδα συγγραφέας εμπνεύστηκε ένα άσχημο περιστατικό από την ζωή της gene tierney και το συμπεριέλαβε αυτούσιο σε βιβλίο της;

αριαδνη

candy fan
Αντιδράσεις
766
IMG_20200216_215249.pngδιαβαζοντας κομμάτια από την αυτοβιογραφία της Τιρνει νομίζω πως ούτε ή ομορφιά, ούτε τα πλούτη , ούτε ή διασημότητα σε σώζουν από την μοίρα σου.

Μπλουζα